Obecnie rozmawiamy o:
Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

zweryfikowana
Moderator
Posty: 165

DOULA - przyjaciólka od porodu

14 maj 2010 - 10:33:03

DOULA – nowa usługa dla Matek, nareszcie w Polsce!

Doula to Osoba - Opiekunka Matki, taka nasza Mama, Babcia, Piastunka, Wielkie Serce, Nieprzebrana Dobroć, Skarbnica Wiedzy, Bezmiar Poświęcenia - wszystko razem, jednym słowem Osoba Wyjątkowa – DOULA!!!

Już od 1 października 2008 roku jest możliwość skorzystania z usług DOULI w Polsce. Pierwszym miastem, które będzie objęte programem DOULA SERVICE, stworzonym przez medic4you, jest Warszawa. Następne miasta to Trójmiasto, Katowice, Wrocław i Poznań.

,,DOULA” - słowo pochodzi ze starożytnej Grecji, oznaczało kobietę wspierającą psychicznie matkę w okresie porodu. Dziś nazwa Doula opisuje kobietę doświadczoną w rodzeniu dzieci, służącą informacjami oraz pomocą fizyczną i psychiczną matkom przed, w trakcie i zaraz po porodzie. DOULA to brakujące ogniwo w łańcuszku specjalistów okołoporodowych i poporodowych. Z tą jednak różnicą, że DOULA poświęca swój czas, wiedzę i cierpliwość Matce, która po porodzie również potrzebuje pomocy w znalezieniu się w nowej roli, jaką jest bycie Mamą dla swojego Maleństwa. DOULA rozumie, uczy i pomaga matce w pierwszych dniach jej macierzyństwa. Nie ma znaczenia czy jest to pierwsze dziecko w rodzinie czy kolejne, bo przecież każda ciąża, poród, a potem połóg są różne i za każdym razem jesteśmy inne My – matki oraz Nasze ukochane maleństwa.
Doula jest zaufaną osobą, działającą na rzecz kobiety rodzącej i jej partnera.
Doula może, na życzenie rodziców, asystować aktywnie w przeżyciach ciąży i porodu, nie podejmuje jednak żadnych działań klinicznych ani decyzji w imieniu kobiety rodzącej. Pomaga jedynie zebrać niezbędne informacje ważne do podjęcia odpowiednich decyzji, przyczyniając się tym samym do zapewnienia pełnego komfortu psychicznego porodu dla rodzącej jak i dla jej partnera. Ogrom miłości, ciepła i poświęcenia, które DOULA przekazuje wszystkim mamom i ich dzieciom jest odpłacany uśmiechem, radością i wzajemnym zrozumieniem rodziców i dziecka.


DOULA (DULA)


Dziś w Dzień Dobry TVN była kolejna rozmowa na ten temat. Jak znajdę aktualny link to wkleję.

Ja przyznam szczerze pierwszy raz spotkałam się z tym "zjawiskiem" i jakoś sobie nie wyobrażam, że miałabym z takiej oferty (odpłatnej) skorzystać. A Wy jakie macie zdanie na ten temat ?? Czy spotkałyście się już z "instytucją" Douli ???

DOULA - przyjaciólka od porodu

14 maj 2010 - 10:36:57

tez to własnie oglądałam i jakoś sceptycznie jestem nastawiona:/ ale jesli bym była sama/samotna bo rodzina daleko, to chyba by mi sie ktoś taki przydał;)

DOULA - przyjaciólka od porodu

14 maj 2010 - 10:52:27

U mnie od tego jest mąż:). W sumie jest "doświadczony w rodzeniu dzieci", bo towarzyszył mi przy porodach. Nikomu innemu bym nie pozwoliła uczestniczyć w porodach. Po porodzie od tego "towarzyszenia" mam położną z przychodni.
Ten pomysł to fajna sprawa jeśli byłby realizowany nieodpłatnie,( tzn. w ramach NFZ powiedzmy), jeśli w grę wchodzą pieniądze, wydaje mi się jednak mocno naciągany.

Proponowałabym zająć się (koniecznie nieodpłatnie) organizowaniem pomocy w szpitalach dla kobiet po poronieniach, bo ich nikt nie wspiera (mówię o personelu medycznym, psychologach, którzy mają być a nie ma na nich kasy i chyba nie widać potrzeby ich zatrudnienia, itd.). To też są matki, nie zapominajmy. Czyżby nasze państwo uważało, że w TE mamy nie opłaca się "inwestować"? Trochę mi to nie pasuje do zapisów chociażby naszej Konstytucji.

DOULA - przyjaciólka od porodu

14 maj 2010 - 11:37:03

Ja również oglądałam ten program i po raz kolejny słyszę o tej usłudze.
Prawdę mówiąc,chyba nie skorzystałabym z takiej pomocy,tym bardziej że jest ona świadczona odpłatnie.
Zgodze sie z kaplenz ze od pomocy mam męża,który nie był przy porodach ale bardzo mi pomagał przed i po porodzie:)
Po drugie po to ktoś wymyślił położną aby w razie wątpliwości dotyczących dziecka i okresu po porodzie ona nam pomogła i udzieliła wszzelkich informacji.Mi to w zupełności wystarczyło:)

zweryfikowana
Moderator
Posty: 165

DOULA - przyjaciólka od porodu

14 maj 2010 - 16:15:09

Udało mi się znaleźć dzisiejszy odcinek w DD TVN

DOULA 2 ODC.

DOULA - przyjaciólka od porodu

14 maj 2010 - 18:26:33

dla mnie przesada od tego mam Męża mamę teściową i nie wspomnę Siostre męża która jest położną i odbierała mój poród
ta cała DOULA jest trochę naciągnięta

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

tantum rosa