Obecnie rozmawiamy o:

polecany dentysta

wczoraj o 19:02

elektryka sklep

wczoraj o 18:57

wakacje last minute

wczoraj o 18:41

Jakie marki ? - Kosmetyki.

wczoraj o 18:28

Budowa domu

wczoraj o 18:17

Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

Zakwasy

06 mar 2013 - 15:48:56

nie wiem, ja mam zakwasy jak siedze za dlugo na tylku i nagle rusze sie do ostrych cwiczeń. przed powinno się dobrze rozgrzać i nie przesilać aż tak za pierwszym razem po przerwie. a jak juz sie niestety pojawią to robie jakies lżejsze ćwiczenia i troche przechodzi. kąpiel, masaż (jelsi np masz faceta) i od razu poczujesz sie lepiej. 2, 3 dni i minie :)

Zakwasy

06 mar 2013 - 15:52:42

na zakwasy dobra jest gorąca kąpiel, piwo i masaż :)

zweryfikowana
Moderator
Posty: 15.658

Zakwasy

14 mar 2013 - 13:28:35

Cytat
niuszyn
Dzień dobry,

Jestem tu nowy, tak nowy.... :) CO do zakwasów, to występują one do 2-3godzin po ćwiczeniach, później mamy do czynienia z bólami mięśniowymi spowodowanymi zmęczeniem mięśnia :)

Jako trener fitness z kilkoma specjalizacjami ( to nie chwalenie się ) polecam jak już ktoś wyżej wspomniał, porządne rozciąganie po ćwiczeniach. Powinno ono trwać minimum 10 min.

Często o tym zapominają ludziki, ale uwierzcie, będąc konsekwentnym bóle mięśniowe będą mniejsze aż w końcu znikną :)

Wszystko też oczywiście zależy od wytrenowania i techniki wykonywania ćwiczeń.

Uważajcie na zajęciach :)

matko, chociaż jeden dobrze gada :) 90% ludzi mówi o zakwasach i myli to zupełnie z czymś innym. Zakwasy nie bolą. Boli ZOM (zespół obolałych mięśni) lub też inaczej DOMS (opóźniona bolesność mięśniowa).
I tak jak kolega wyżej pisze - nie zapominać o rozciąganiu po ćwiczeniach ani o rozgrzewce przed ćwiczeniami.

I ogólnie warto przyjrzeć się całemu swojemu planowi treningowemu - trzeba ćwiczyć tak żeby nie dopuścić do przetrenowania.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-03-14 13:29 przez martischa.

Zakwasy

14 mar 2013 - 13:31:49

Na zakwasy najlepszy kolejny trening, ja pierwszy trening zaczelam tak jak wszystie inne dni czyli na ostro, skalpel i po 5 minutowym odpoczynku kiler zakwasy trzymaly mnie 3 dni, na drugi dzien nie moglam chodzic, ale i tak robilam treningi mimo bólu, minelo na 4 dzien. :)

Zakwasy

14 mar 2013 - 13:33:56

żeby nie było zakwasów trzeba % użyć :D

Zakwasy

14 mar 2013 - 13:58:50

Wątek jest już dość stary ale chyba nadal aktualny.
Dziewczyny, mylicie dwa pojęcia!
ZAKWASY to nie to, kiedy po ciężkim treningu budzicie się na następny dzień i chodzicie jak kaczki bo bolą Was wszystkie mięśnie. Zakwasy występują krótko po treningu i są spowodowane zbieraniem się kwasu mlekowego w mięśniach, który jest wypłukiwany niemal natychmiast i wykorzystywany przez wątrobę.

Ból, który odczuwacie nawet do 72h po ćwiczeniach to mikrourazy mięśni! To znak, że się przetrenowałyście i Wasze mięśnie pracowały bardziej niż powinny. Trening powinien być dostosowany do indywidualnych możliwości i taki, aby tego bólu uniknąć! Do tego przydałby się trener, który powiedziałby jak zacząć, jak kontynuować i w jakim tempie zwiększać intensywność. Na większości siłowni powinna być osoba, która udzieli Wam porad w tej kwestii.

Jeśli jednak już wystąpi ból (i żeby mu zapobiec) ważne jest, aby po treningu dobrze rozciągnąć angażowane w treningu mięśnie, wziąć gorącą lub lodowatą kąpiel (zdania są podzielone, więc ja optuję za prysznicem na zmianę gorącym-zimnym), masaż działa idealnie na rozluźnienie spiętych mięśni! Można do niego wykorzystać maść rozgrzewającą lub np. amol. Nawet M. Pudzianowski powiedział,że nie osiągnąłby tyle bez masażystów;) Można też iść do sauny. Przed treningiem też należy się rozgrzać i rozciągnąć. Kiedy już ból wystąpi, warto zmniejszyć wysiłek fizyczny do minimum (mięśnie muszą mieć czas na regenerację uszkodzeń, dzięki temu odbudowują się silniejsze) i nie wykonywać na siłę ciężkich treningów, bo można sobie tylko zaszkodzić.

Zakwasy

14 mar 2013 - 14:06:24

Cytat
Zuosnica
Wątek jest już dość stary ale chyba nadal aktualny.
Dziewczyny, mylicie dwa pojęcia!
ZAKWASY to nie to, kiedy po ciężkim treningu budzicie się na następny dzień i chodzicie jak kaczki bo bolą Was wszystkie mięśnie. Zakwasy występują krótko po treningu i są spowodowane zbieraniem się kwasu mlekowego w mięśniach, który jest wypłukiwany niemal natychmiast i wykorzystywany przez wątrobę.

Ból, który odczuwacie nawet do 72h po ćwiczeniach to mikrourazy mięśni! To znak, że się przetrenowałyście i Wasze mięśnie pracowały bardziej niż powinny. Trening powinien być dostosowany do indywidualnych możliwości i taki, aby tego bólu uniknąć! Do tego przydałby się trener, który powiedziałby jak zacząć, jak kontynuować i w jakim tempie zwiększać intensywność. Na większości siłowni powinna być osoba, która udzieli Wam porad w tej kwestii.

Jeśli jednak już wystąpi ból (i żeby mu zapobiec) ważne jest, aby po treningu dobrze rozciągnąć angażowane w treningu mięśnie, wziąć gorącą lub lodowatą kąpiel (zdania są podzielone, więc ja optuję za prysznicem na zmianę gorącym-zimnym), masaż działa idealnie na rozluźnienie spiętych mięśni! Można do niego wykorzystać maść rozgrzewającą lub np. amol. Nawet M. Pudzianowski powiedział,że nie osiągnąłby tyle bez masażystów;) Można też iść do sauny. Przed treningiem też należy się rozgrzać i rozciągnąć. Kiedy już ból wystąpi, warto zmniejszyć wysiłek fizyczny do minimum (mięśnie muszą mieć czas na regenerację uszkodzeń, dzięki temu odbudowują się silniejsze) i nie wykonywać na siłę ciężkich treningów, bo można sobie tylko zaszkodzić.

Droga Zuosnico, bardzo dziękuję za mądrą i wyczerpującą wypowiedź!

Powiedz mi, czy da się jakoś rozciągnać mięśnie brzucha?:) Nogi umiem rozciągać bardzo dobrze - przed treningiem i po i nawet jak przejdę np 20 km ( zdarzało się;)) to na drugi dzień nic nie boli. A brzuch... 30 brzuszków i przez tydzień boli tak, że nie mogę się podnieść z pozycji lezącej;)

Brzuszki robię na ławeczce, podniesionej dna wysokość mojego biodra. Odchylam się do tyłu na tyle, żeby poczuć opór w mieśniach, czekam 3 sekundy, podnosze się na chwilę do pozycji 'komfortowej' i znów 3 sekundy z napiętymi mięśniami. Ręce skrzyżowane na klatce piersiowej. Może tu coś robię źle?

Zakwasy

14 mar 2013 - 14:10:45

na zakwasy najlepszy jest ponowny ruch! ;D
mimo, że boli musisz te zakwasy "rozbic" ;)
później będzie lepiej ;) początki zawsze są takie, jak po długim czasie leniuchowania zaczyna się uprawiac sport ;) ale błąd należy do Ciebie, że się przeforsowałaś, powinnaś zaczynac stopniowo i przyzwyczajac ciało i mięśnie do ruchu.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-03-14 14:12 przez Anita__91.

Zakwasy

14 mar 2013 - 14:40:40

Tubbi, oczywiście, że się da:) Poprawna kolejność to: rozgrzewka, rozciąganie, trening, rozciąganie. Rozgrzewką mogą być krótkie przebieżki jeśli masz możliwość, jeżeli nie- mogą to być np. skip A (kolana do góry, kąt 90 st.) i C (pięty do pośladków), skrętoskłony, krążenia tułowia, rowerek, nożyce itd. - ok. 3 min. Dalej rozciąganie, np. skłony boczne (z uniesioną ręką) na prawą i lewą stronę, podnoszenie w leżeniu na brzuchu- coś jak popularna "foczka" tylko z nogami na ziemi;), leżenie na plecach z rozłożonymi na boki rękami i prawą nogą staramy się dosięgnąć jak najbliżej lewej dłoni i odwrotnie, albo siad w klęku podpartym i na zmianę "koci grzbiet" z wygięciem w drugą stronę, czyli plecy wygięte w łuk a głowa odchylona do tyłu a po tym nadal w klęku wyciągnięcie rąk do przodu taki niby "ukłon"- jak najdalej w przód, rozciąga mięśnie brzucha i grzbietu.

Cytat

brzuszki robię na ławeczce, podniesionej dna wysokość mojego biodra. Odchylam się do tyłu na tyle, żeby poczuć opór w mieśniach, czekam 3 sekundy, podnosze się na chwilę do pozycji 'komfortowej' i znów 3 sekundy z napiętymi mięśniami. Ręce skrzyżowane na klatce piersiowej. Może tu coś robię źle?
Ruch w brzuszkach nie powinien być zbyt krótki, bo taki wydaje się nam lepszy (bardziej go czuć), ale skraca mięśnie. Między każdym takim treningiem powinna być przerwa na regenerację - dwa dni po treningu o niewielkiej intensywności, 3 dni jeśli był cięższy;)

Nie jestem trenerem i swój post piszę na podstawie tego, czego nauczyli mnie na studiach na przedmiocie "kultura fizyczna", dlatego dobrze by było, żebyś skonsultowała to z trenerem jeśli chodzisz na siłownię;)

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

Hula hop - co zrobic ?