Obecnie rozmawiamy o:

atrakcyjne przedszkole

gorący temat

Słodycze reklamowe

5 minut temu

produkty dla dziecka

8 minut temu

Prostownica tytanowa

godzinę temu

transport i spedycja

godzinę temu

Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

Pierniczki, miękie i łatwe ;)

22 gru 2010 - 13:56:58

Witajcie drogie szafowiczki.
Wiem, że jest mnóstwo takich tematów, ale ja nie dość, że nie obeznana w kuchni to jeszcze blondynka ;)

Ale do rzeczy. Prosiłabym o jakiś łatwy przepis na smaczne pierniczki świąteczne. Mam tylko dwa warunki ;)
Chciałabym, żeby nie były za twarde, żeby każdy mógł je spokojnie pogryźć i drugi warunek.. żeby nie trzeba było odstawiać ciasta na zbyt długo. Takie do zrobienia i zjedzenia od razu ;)

Aaaa i prosiłabym jeszcze o podawanie składników mniej więcej w postaci ile to szklanek itp, ponieważ nie mam wagi ;(

Z góry dziękuję Wam dziewczyny!



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2010-12-22 13:58 przez naturally.

Pierniczki, miękie i łatwe ;)

22 gru 2010 - 14:25:56

Aromatyczne pierniczki

140 g niesłonego masła, pokrojonego
w kostki i roztopionego
115 g ciemnobrązowego cukru
90 g melasy, najlepiej
ciemnobrązowej
1 jajko
250 g mąki
30 g mąki ze środkiem
spulchniającym
3 łyżeczki mielonego imbiru
2 łyżeczki mielonego cynamonu
3/4 łyżeczki mielonych goździków
3/4 łyżeczki mielonej gałki
muszkatołowej
1 łyżeczka sody oczyszczonej

Kolorowy lukier
1 białko
1/2 łyżeczki soku cytrynowego
125 g cukru pudru, przesianego
różne barwniki


Lekko natłuścić dwie blachy do pieczenia. Masło i cukier utrzeć na puszystą masę, następnie dodać jajko i melasę. Dołożyć obydwa rodzaje mąki, przyprawy oraz sodę i wymieszać. Przełożyć na oprószoną mąką powierzchnię i ugniatać, dopóki ciasto nie stanie się gładkie. Przykryć folią i chłodzić przez 10 minut.

Następnie podzielić je na pół i rozwałkować pomiędzy dwoma arkuszami papieru do pieczenia, do grubości 4 mm. Ciasto ułożyć na blachach i chłodzić przez 15 minut, dopóki nie stwardnieje. Piekarnik rozgrzać do 180 stopni Celsjusza.

Z ciasta powycinać serduszka, a w każdym z nich zrobić na środku niewielki otwór (można przewlec przez nie wstążeczki i powiesić na Bożonarodzeniowej choince). Serduszka ułożyć na blachach i piec przez 10 minut. Wyjąć i odstawić na 5 minut, następnie przełożyć na metalową podstawkę.

Aby przygotować lukier, należy ubić jajka na pianę. Dodać sok z cytryny oraz cukier i mieszać aż masa stanie się gładka. Dodac barwnik, wymieszać i udekorować serduszka lukrem.

36 pierniczków


Jeśli masz jakieś pytania odnośnie przepisu, to pisz :)




Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2010-12-22 14:26 przez Autumn_Rain.

Pierniczki, miękie i łatwe ;)

22 gru 2010 - 14:43:05

Dziękuję bardzo, wyglądają przepysznie ;) Postaram się zrobić przynajmniej podobne ;)

Pierniczki, miękie i łatwe ;)

22 gru 2010 - 14:52:37

Proszę bardzo :) Jeśli masz ochotę, podam Ci jeszcze przepis na wyśmienite cytrynowe gwiazdki. Sama je dzisiaj robiłam :) Przepis jest krótszy i prostszy.
Co do pierniczków, nie radziłabym zmieniać proporcji składników takich jak mąka, masło itp. ponieważ przepis może nie wyjść.
Co do goździków, cynamonu itd - jak najbardziej :)

Pierniczki, miękie i łatwe ;)

22 gru 2010 - 14:53:32

o jaaa... ale super pierniczki :D
no! to teraz wszystkie blondynki (ja też, ja też!) do kuchni i pieczemy :D

Pierniczki, miękie i łatwe ;)

22 gru 2010 - 17:38:13

Ooo to na te gwiazdki też bym chciała ;)

Ja na razie kolekcjonuje przepisy, jutro zamknę się w kuchni i przez cały dzień nikogo nie wpuszczę ;)

Pierniczki, miękie i łatwe ;)

22 gru 2010 - 19:55:13

Cytrynowe gwiazdki

125 g miękkiego niesłonego masła,
grubo posiekanego
125 g miałkiego cukru
2 żółtka
2 łyżeczki skórki z cytryny, drobno
startej
155 g mąki
110 g mąki kukurydzianej
cukier puder, do dekoracji


Piekarnik rozgrzać do 160 stopni Celsjusza. Blachę wyłożyć papierem do pieczenia. Masło i cukier utrzeć na kremową masę. Dodać żółtka, skórkę cytrynową, mąkę zwykłą oraz kukurydzianą i mieszać do uzyskania miękkiego ciasta. Ciasto przełożyć na oprószoną powierzchnię i rozwałkować na placek o grubości 1 cm.

Z ciasta wyciąć gwiazdki, ułożyć na blasze i piec przez 15-20 minut, aż się zarumienią. Studzić na metalowej podstawce. Przed podaniem oprószyć cukrem pudrem.

22 ciasteczka

Taka mała rada, jeśli masz piekarnik z termoobiegiem to czas pieczenia się skraca. Wiadomo, ze pierwsza blacha będzie się "robić" dłużej, przy kolejnych musisz uważać żeby nie spalić ciasteczek :) Muszą być lekko zarumienione.
Do do dekoracji polecam cukier karmelowo-waniliowy w młynku, pycha :)

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

ma ma MALIBU!! :D