Obecnie rozmawiamy o:
Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

Kolęda 2014

14 sty 2014 - 20:14:26

Witajcie Dziewczyny :)
Chciałabym poznać wasze zdanie na temat kolędy.
Ja spodziewam sie jutro księdza na tzw kolędzie to będzie pierwsza kolęda w moim życiu na tzw. "swoim" :)
Zawsze kolęda była u moich rodziców babci itd :)
Jakie jest wasze zdanie na ten temat ? Przygotowujecie jakoś specjalnie mieszkanie ? Częstujecie czymś księdza (mam na myśli herbatę jakieś ciasto) ? :) Ja wiadomo posprzątam przygotuje tzw stół z woda święcona świecie itd pieniążków mu żadnych niestety nie dam :) A bo jakoś tak jestem uprzedzona do dawania tych pieniążków.. Czytałam ostatnio wiele artykuł o na temat tego że księża mają cennik itd że wpisują ile kto dał i w ogółe przeraża mnie to .. co Wy myślicie o tym ?

Kolęda 2014

14 sty 2014 - 20:26:56

Ja jestem w ciężkim szoku po ostatniej wizycie księdza u mnie w domu...Porozglądał się 2 minuty po domu, wstał wział sam kopertę ze stołu...ZACZĄŁ W niej grzebać i... przeliczać zawartość!!! Nigdy więcej nie będzie do mojego domu wpuszczony ksiądz po kolędzie!!SZOK..............

Kolęda 2014

14 sty 2014 - 20:34:15

Ja księdza w życiu bym nie wpuściła,ale mieszkamy z moim ojcem i on ma troszkę inne poglądy:)
W tym roku przyszedł z jakąś kartoteką,wypytuje kto gdzie pracuje,chore!
Jestem uprzedzona po tym jak 2 lata temu przyszedł proboszcz i nadał mi od bezbożnic itp (jesteśmy z mężem tylko po cywilnym),wyleciał wtedy z hukiem z domu.

Z tego co słyszałam,to na wsiach wygląda to jeszcze gorzej. Ksiądz chodzi po domu,ludzie szykują dla niego jakieś imprezy,obiady i cuda na kiju.. A później wyczytują w kościele kto ile dał pieniędzy.
Chory zwyczaj,ja na pewno tych dziadów do SWOJEGO domu nie wpuszczę.

Kolęda 2014

14 sty 2014 - 20:36:03

Nie rozumiem dawania koperty, przecież to są odwiedziny duszpasterskie!
U nas jest z góry zabronione dawanie pieniędzy i jakby ktoś dał to ksiądz by czuł się urażony, bo nie o to w kolędzie chodzi można owszem dać symboliczną piątkę do skarbonki ministrantom ale nic poza tym.

Kolęda 2014

14 sty 2014 - 20:49:26

Cytat
alusia23
Nie rozumiem dawania koperty, przecież to są odwiedziny duszpasterskie!
U nas jest z góry zabronione dawanie pieniędzy i jakby ktoś dał to ksiądz by czuł się urażony, bo nie o to w kolędzie chodzi można owszem dać symboliczną piątkę do skarbonki ministrantom ale nic poza tym.
Wow teraz to ja jestem w szoku, to tacy księża jeszcze istnieją?
u nas standard przylezie wypyta kto czym się zajmuje weźmie piniondz i heja dalej. Gdybym była na swoim również bym nie przyjmowała księdza, a jak już to bez koperty.

Kolęda 2014

14 sty 2014 - 20:57:35

U nas jest nowy ksiądz :) Podobno nie pyta sie o pieniądze jak sa to weźmie a jak nie ma to nie ma i już .. Pamiętam jak na kolędzie u mojej mamy kiedys ksiądz sie pytał kiedy ślub weźmiemy a ja do niego mówie że mam mamy czas i wogółe musimy sie dobrze poznac a on z tekstem "ze skoro spimy juz razem to sie żeśmy juz doskonale poznali z każdej strony" :|



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-01-14 20:58 przez calineczka0109.

Kolęda 2014

14 sty 2014 - 21:46:27

nie wpuszczam dziadów w sukienkach i nigdy nie wpuszczałam.

Kolęda 2014

14 sty 2014 - 21:53:21

ja dzis miałam wizytę :) róniez przygotowałam stół (świeczki krzyżyk i woda święcona) ksiądz pryzszedł poświęcił mieszkanie był dosyc sympatyczny pozaczepiał dzieci, powiedzial że w dzisiejszych czasach rzadko sie zdarzają takie porządne rodziny z 2 dzieci, pochwalił mieszkanie (w ubiegłym roku wprowadziliśmy się) o ślub sie spytał w którym roku i jaki ślub, ach i spytał sie czy chodzimy do kościoła w wolnej chwili :) Podsumowując był miły i niezbyt wścibski zrobił swoje i poszedł, koperty nie dostał bo kasy jakos nie mamy jakbym miała to możę bym mu symbolicznie 10 lub 20zł dała nic nie odnotował - chyba że po wyjściu za drzwi - ogolnie jestem zadowolona. Ale słyszałąm o tym wpisywaniu kto ile daje i wogóle tragedia, jak tak dalej pójdzie to za 20 nie będzie miał kto do tych kościołów chodzić.

Kolęda 2014

14 sty 2014 - 23:33:51

A ja miałam w piątek kolędę,poszło szybko bez wścibstwa.Byłam sama z dzieciakami mąż wolał pójść na garaż do kumpli:).Ojciec popytał córkę jak się podoba w szkole,sprawdził zeszyt kazał pozdrowić męża a kopertę miałam przygotowaną do niego ale nie wziął powiedział,że przychodzi na odwiedziny do parafian a nie po pieniądze.

Kolęda 2014

15 sty 2014 - 09:32:20

Cytat
Darmoszka
nie wpuszczam dziadów w sukienkach i nigdy nie wpuszczałam.

heheh padłam :D ja tez takowych nie wpuszczam :D

Kolęda 2014

15 sty 2014 - 10:20:19

Wiec to parafia to inny ksiądz i inne zwyczaje:) Ja myśłę że gdyby ten "nasz" tez byłby jakis gburowaty i w ogóle nie przyjmowałabym kolędy :D

Kolęda 2014

15 sty 2014 - 10:38:13

Hej rozumie waszego uprzedzenia do księdza , ale wyzywanie ich od dziadów to trochę nie miło , pamiętajmy ze kiedy chcemy wziaść slub, ochrzcić dziecko, dopuścic dziecko do komuni, załatwić msze za zmarłego, załatwić pogrzeb to gdzie idziemy ? ,a jacy jestesmy szczęśliwi pozując na tle kościoła w kościele pozując do zdjęć , a nawet na tych zdjęciach jesteśmy z ksiaedzem , wiem ze trudno z nimi jest zyc w zgodzie ale obrażanie ich i wyzywanie to trochę nie na miejscu.., nie bronie ich i nie stane za nich murem ale ruszył mnie tekst , wyzywający ich od dziadów , to tylko moje osobiste zdanie i nikt nie musi się z nim zgodzić.



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-01-15 10:47 przez iwo25.

Kolęda 2014

15 sty 2014 - 11:24:00

Cytat
iwo25
Hej rozumie waszego uprzedzenia do księdza , ale wyzywanie ich od dziadów to trochę nie miło , pamiętajmy ze kiedy chcemy wziaść slub, ochrzcić dziecko, dopuścic dziecko do komuni, załatwić msze za zmarłego, załatwić pogrzeb to gdzie idziemy ? ,a jacy jestesmy szczęśliwi pozując na tle kościoła w kościele pozując do zdjęć , a nawet na tych zdjęciach jesteśmy z ksiaedzem , wiem ze trudno z nimi jest zyc w zgodzie ale obrażanie ich i wyzywanie to trochę nie na miejscu.., nie bronie ich i nie stane za nich murem ale ruszył mnie tekst , wyzywający ich od dziadów , to tylko moje osobiste zdanie i nikt nie musi się z nim zgodzić.

Przepraszam bardzo,ja do żadnych zdjęć na tle kościoła nie pozuję,tym bardziej z księdzem (!!). Ja mam takie zdanie,Ty masz inne.
Uszanujmy je nawzajem,nie musimy się ze sobą zgadzać:)

Kolęda 2014

15 sty 2014 - 11:47:14

U nas niewpuszczenie koledy parokrotnie stwarza problemy jesli chcemy wziasc slub czy otrzymac zaswiadczenie do bycia chrzestnym a nawet podczas zalatwiania spraw pogrzebowych. Wpuszczam ksiedza, pieniedzy mu nie daję, w koncu przychodzi z Bogiem a nie po kasę. Nikt ode mnie kasy nie wymaga.
Nie ma tez prawa mi powiedziec - "gdzie koperta?". Jestem katoliczką ,mam ślub kościelny, dzieci mam ochrzczone zatem dla mnie wizyta duszpasterska jest czyms normalnym.Ja jestem jej "gospodarzem" i to ja stawiam warunki na jakim ma sie ona odbyc - bede chciala to tam koperte,bede chciala to go czyms pozcestuje. Ale nie chce i tego nie robie. Inna sprawa to taka ze nie uznaje kosciola jako instytucji - wiara to nie kosciol.
Gdybym nie uznawala swojej wiary, nie chrzcila dzieci ( a co za tym idzie nie wysylala do komunii ),nie wpuszczala ksiedza po koledzie,nie chodzila do kosciola to bym zwyczajnie sie z kosciola wypisala i wtedy automatycznie mam wsio z glowy.

Kolęda 2014

15 sty 2014 - 14:20:13

Ja już po kolędzie :) Miło będę wspominać tę kolędę :) Ksiądz spoko nie chciał żądnych pieniążków tylko mówił żebyśmy chodzili do kościołka no ale że jestem w ciąży jestem usprawiedliwiona bo w kościele zimno :P

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

PILNE! Cyfrowy polsat