Obecnie rozmawiamy o:
Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki

Mary Kay opinie

4.11 o 14:52

Espumisan opinie

7.05 o 22:15

TK MAXX opinie o sklepie

13.10 o 14:29

CETAPHIL opinie

23.03 o 21:31

Bio Oil opinie

1.06 o 21:06

Aktywne użytkowniczki

zweryfikowana
Posty: 257
Ostrzeżenia: 1/5

Kiedy powiedzieć dziecku...

24 mar 2009 - 16:11:03

Mam taki problem.
Byłam z facetem 2 lata.
Kiedy zaszłam w ciążę mój facet stwierdził, że nie wie czy chce zakładać rodzinę itp..
Jednym słowem się wykręcił z odpowiedzialności.
Mój synek skończy w lipcu 2 latka.
Ja od roku jestem z kimś innym.
Mały mówi na mojego faceta tato, mieszkamy razem, planujemy przyszłość.
Problem polega na tym, że nie wiem kiedy uswiadomić moje dziecko, że osoba, którą nazywa tatą tak naprawdę nie jest jego biologicznym ojcem.
Jego prawdziwy ojciec widuje się z małym raz na miesiąc na godzinę albo i rzadziej.
Ja mu nie ograniczam kontaktów, po prostu nie ma czasu...

Kiedy powiedzieć dziecku...

24 mar 2009 - 16:13:04

mi się wydaję, że powinnaś ciągle mówić, żeby zrozumiało, najlepiej najwcześniej.

Kiedy powiedzieć dziecku...

24 mar 2009 - 16:14:36

zgadzam się, lepiej wcześniej. dziecko szybciej sobie to uświadomi i będzie rozumiało, albo przynajmniej z czasem zrozumie.

im później, tym może mieć więcej pretensji, że było oszukiwane. takie moje zdanie.

Kiedy powiedzieć dziecku...

24 mar 2009 - 16:16:08

ale jak 2latkowi powiedzieć że co ma dwóch tatusiów? 2letnie dziecko jeszcze jak wg mnie nie rozumie... trzeba wyczaić moment kiedy będzie rozumieć... że ktoś jest biologicznym ojcem a ktoś jest tatą bo opiekuje się Tobą, kocha Cię... itd

Kiedy powiedzieć dziecku...

24 mar 2009 - 16:17:29

niepotrzebnie kazałaś synkowi mówić na obecnego partnera "tato"...teraz będzie ciężko mu to wszystko zrozumieć :( ja wychowuje córkę sama i tłumaczę jej że ojca ma jednego-chociaż do ideału dużo mu brakuje-podobnie jak u ciebie...na mojego następnego partnera będę kazać mówić córce po imieniu...

Kiedy powiedzieć dziecku...

24 mar 2009 - 16:17:34

no zacząć wtedy jak zacznie mniej więcej czaić

Kiedy powiedzieć dziecku...

24 mar 2009 - 16:17:43

Po prostu zachowuj się, jakby to było od zawsze oczywiste - żeby uniknąć tego momentu, kiedy nagle będziesz go "uświadamiać" i jego świat legnie w gruzach. Znajoma para ma adoptowane dziecko (adoptowali ją kiedy miała 3 miesiące czy jakoś tak) i właśnie tak zrobili, Agatka ma 11 lat i nie wygląda jakby miała problemy z tożsamością (choć taki wiek, że może najgorsze dopiero przed nią...)

zweryfikowana
Posty: 257
Ostrzeżenia: 1/5

Kiedy powiedzieć dziecku...

24 mar 2009 - 16:20:03

Cytat
malgosianowak7
niepotrzebnie kazałaś synkowi mówić na obecnego partnera "tato"...teraz będzie ciężko mu to wszystko zrozumieć :( ja wychowuje córkę sama i tłumaczę jej że ojca ma jednego-chociaż do ideału dużo mu brakuje-podobnie jak u ciebie...na mojego następnego partnera będę kazać mówić córce po imieniu...

Ja nie uważam, ze źle postąpiłam.
Ojcem nie jest ten, który zrobi ale ten który wychowa dziecko.
A Kubuś będzie ojca potrzebaował...

Kiedy powiedzieć dziecku...

24 mar 2009 - 16:20:22

dziecko samo zaczyna mówić tato na partnera matki... wiem po swojej rodzinie,. to że wytłumaczysz że nie jest on biologicznym ojcem nie oznacza że nie może mówić tato... dlaczego wszyscy "dookoła" mają wiedzieć jaka jest sytuacja...:) skoro dziecko rozumie że to nie jest "człowiek dzięki któremu istnieje" a człowiek który pomaga jego mamie wychowywać, kocha tak samo mocno itd... to dlaczego nie ma mówić tato?

Kiedy powiedzieć dziecku...

24 mar 2009 - 16:20:40

a ja tylko nie rozumiem, jeśli mały widzi się z ojcem raz na jakiś czas... to prawdziwy ojciec mu nie powiedział?!

Kiedy powiedzieć dziecku...

24 mar 2009 - 16:21:57

Treść posta została usunięta automatycznie

zweryfikowana
Posty: 257
Ostrzeżenia: 1/5

Kiedy powiedzieć dziecku...

24 mar 2009 - 16:22:58

Mały ma 18 miesiący i nawet jak ktoś mu powie, ze jego tatą jest kto inny i tak nie zrozumie.
A jego ojciec biologiczny widział się z nim ostatni raz na Boże Narodzenie

Kiedy powiedzieć dziecku...

24 mar 2009 - 16:23:26

im wczesniej tym lepiej, a takie male dzieci sa w stanie bardzo duzo zrozumiec, mimo tego, ze nam wydaje sie inaczej
najpierw tylko sobie na spokojnie przemysl, jak to zrobic, zansz swojego synka najlepiej i napewno wpadniesz na jakis pomysl, żeby nie sprawic mu przykrosci
a potem zobaczysz, bedzie juz tylko lepiej
pozdrawiam

Kiedy powiedzieć dziecku...

24 mar 2009 - 16:25:29

18miesięczne dziecko jest jeszcze za małę by zrozumieć kto to jest ojciec biologiczny...musi do tego dorosnąć... więc radzę poczekać... trzeba pow. dziecku jaka jest sytuacja ale żeby to nie było za wcześnie

Kiedy powiedzieć dziecku...

24 mar 2009 - 16:46:27

Cytat
kiniusia
Cytat
malgosianowak7
niepotrzebnie kazałaś synkowi mówić na obecnego partnera "tato"...teraz będzie ciężko mu to wszystko zrozumieć :( ja wychowuje córkę sama i tłumaczę jej że ojca ma jednego-chociaż do ideału dużo mu brakuje-podobnie jak u ciebie...na mojego następnego partnera będę kazać mówić córce po imieniu...

Ja nie uważam, ze źle postąpiłam.
Ojcem nie jest ten, który zrobi ale ten który wychowa dziecko.
A Kubuś będzie ojca potrzebaował...
ja nie powiedziałam że zle postąpiłaś bo tak naprawde nikt nie wie jak zachować się w takiej sytuscji by było najlepiej...poprostu ciężko będzie teraz to wszystko wytłumaczyć :)

następna dyskusja:

Co sądzicie o tych leżaczkach??