Obecnie rozmawiamy o:
Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

Ograniczenie praw rodzicielskich

17 sie 2011 - 17:37:13

Witajcie kobietki:)
Pytanie moje jest takie ~~~~ może ktos cos wie?
Czy mogę ograniczyc prawa rodzicielskie ojcu który widział córke 3 lata temu,nie utrzymuje kontaktu(poniewaz nie chce), nie interesuje sie niczym,praktycznie nie wie nawet jak wygląda:( Przede wszystkim chodzi mi o to ,żeby nie mógł decydować(jesli przykładowo obdzi sie z zimowego snu,ze ma dziecko na tym swiecie) o wyjazdach itp ,oraz zeby w przyszlosci nie przyszlo jej spłacanie długów za niego(a ma ich spooorooo).
Moze któras z Was ograniczała prawa rodzicielskie? Bede wdzieczna za wszystkie wypowiedzi.
dziecko ma 3.5 roku (ojciec widzial ją ostatnio jak miala 7 mcy)



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-08-17 17:38 przez patka19841.

Ograniczenie praw rodzicielskich

17 sie 2011 - 17:39:23

chyba mozesz tylko musisz isc z tym do sadu rodzinnego

Ograniczenie praw rodzicielskich

17 sie 2011 - 17:40:30

no wlasnie zamierzam isc,moze ktoras mama jeszcze cosik wie?

Ograniczenie praw rodzicielskich

17 sie 2011 - 17:42:02

znajdz adwokata i zapytaj:)

Ograniczenie praw rodzicielskich

17 sie 2011 - 17:44:00

chcialabym zeby bylo mnie na niego stac:(

Ograniczenie praw rodzicielskich

17 sie 2011 - 17:46:08

Witam.Ograniczyłam mojemu bylemu prawa do synka..a nie widzial go 8 miesiecy wiec smialo mozesz wystapic do sadu o ograniczenie wladzy rodzicielskiej a nawet pozbawic jej go.Pozdr

Ograniczenie praw rodzicielskich

17 sie 2011 - 17:46:23

znalazlam cos takiego "Pozbawienie władzy rodzicielskiej może być orzeczone względem obojga rodziców jak i jednego z nich. W tej ostatniej sytuacji pełnie władzy rodzicielskiej sprawuje wtedy drugi z rodziców.

Pozbawienie władzy rodzicielskiej nie musi dotyczyć wszystkich dzieci, może się odnosić tylko do niektórych, jeśli względem pozostałych przyczyny te nie występują.

Rodzicowi pozbawionemu władzy rodzicielskiej może ona zostać przywrócona – po ustaniu przyczyn jej pozbawienia.

Postępowanie

Sprawa o pozbawienie władzy rodzicielskiej rozpoznawana jest w postępowaniu nieprocesowym. Może ono zostać wszczęte na wniosek każdego z rodziców lub z urzędu. Właściwym do orzekania w sprawach z zakresu władzy rodzicielskiej jest sąd opiekuńczy - sąd rejonowy. W sprawach małoletnich sądem opiekuńczym jest sąd dla nieletnich.

Właściwy wyłącznie jest sąd opiekuńczy miejsca zamieszkania osoby, której postępowanie ma dotyczyć, a w braku miejsca zamieszkania - sąd opiekuńczy miejsca jej pobytu. Jeżeli brak i tej podstawy - właściwy jest sąd rejonowy dla m.st. Warszawy.

W nagłych wypadkach sąd opiekuńczy wydaje z urzędu wszelkie potrzebne zarządzenia nawet w stosunku do osób, które nie podlegają jego właściwości miejscowej, zawiadamiając o tym sąd opiekuńczy miejscowo właściwy.

Postanowienie o pozbawieniu władzy rodzicielskiej może zapaść tylko po przeprowadzeniu rozprawy. Jest ono skuteczne po jego uprawomocnieniu się.

O pozbawieniu, ograniczeniu lub zawieszeniu władzy rodzicielskiej może orzec także sąd w wyroku orzekającym rozwód, separację lub unieważnienie małżeństwa."

czyli musisz zlozyc wniosek do sadu o ograniczenie praw ojcu dziecka. poszukaj jakiegos prawnika, sa instytucje ktore udzielaja za darmo takich porad, powie ci jak sie za to zabrac

Ograniczenie praw rodzicielskich

17 sie 2011 - 17:46:46

Kuzynka ma 3 letnią córeczkę jej tata widział ją jak miała kilka miesięcy. Odszedł do innej. W sądzie Pani Sędzia stwierdziła że nie można tak od razu skreślać ojca, że trzeba dać mu szansę więc nie było możliwości o ograniczeniu... Dla dobra dziecka... TEraz znalazła partnera który jest niesamowitym i jedynym dla małe j ojcem. Ma być ponowna rozprawa o ograniczenia bo ojciec choć miał czas się nie wykazał że mu na dziecku zależy i na poprzedniej rozprawie Pani Sędzia rzuciłą jeszcze że jeśli znajdzie sobie partera i będą chcieli założyć rodzinę i dla małej będzie to jej tata to wtedy ewentualnie można ograniczyć władzę rodzicielską całkowicie.

Ograniczenie praw rodzicielskich

17 sie 2011 - 17:48:15

Jestem pewna ze mozesz :)

Ograniczenie praw rodzicielskich

17 sie 2011 - 17:54:33

ja bym sie nawet nie zastanawiala tylko je odebrała a nie ograniczyla,nie ma to znaczenia przy placeniu alimentow a tobie ulatwi duzo rzeczy np paszport lub wyjazdy dziecka jak rowniez decydowanie o rzeczach dotyczacych zycia dziecka i w tym momencie to ze bedziesz sie zgadzac na wizyty czy kontakty bedzie to twoja dobra wola...

Ograniczenie praw rodzicielskich

17 sie 2011 - 18:00:09

To pewnie nie będzie łatwe, ale może sie udać. Musisz mieć dużo mocnych dowodów. Aby pozbawic wladzy rodzicielskiej kogokolwiek trzeba przedstawic przed sadem twarde dowody na np. zaniebdywanie dziecka i dzialanie na jego szkode ( zdowie, wolnosc itd). Fakt nie ponoszenia kosztów utrzymania ma bardzo wiele do rzeczy. Ojciec dziecka jest zobowiązany do łożenia na jego utrzymanie od kiedy został formalnie ojcem, a nie tylko jeśli matka wystąpi o alimenty. Ty, jako opiekun faktyczny musisz wystapic do sadu o uregulowanie kwastii alimentow. Jesli wtedy nie bedzie placil zostaje komornik i ewentualnie fundusz alimentacyjny. Pozbawienie władzy rodzicielskiej nie zwalnia z płacenia alimentów,są to dwie odrębne sprawy.W przypadku gdy ojciec dziecka przed Sądem wyrazi dobrowolnie zgode na to by został pozbawiony praw względem swojego dziecka Sąd napewno weźmie to pod uwage i te prawa zostaną mu odebrane a obowiązek alimentacyjny dalej będzie na nim ciążył i ponadto dziecko zachowuje prawo do dziedziczenia po ojcu. Jak najbardziej, szanse są spore. Napisz wniosek, opisz w uzasadnieniu od kiedy ojciec nie interesuje się dzieckiem i w czym to się przejawia. Istotne jest, że jego zachowanie dodatkowo może utrudnić Tobie decydowanie o dziecku, gdyż on jako pełnoprawny rodzic musi wyrazić zgodę np. na wyrobienie paszportu dziecku, czy ważny zabieg medyczny. Pamiętaj, że znaczenie będą mieć dla sądu argumenty dotyczące stricte dziecka, a nie tego, jak były partner zachowywał się czy zachowuje wobec Ciebie. Na świadków możesz spokojnie powołać członków rodziny, ich zeznania będą mieć duże znaczenie, ale to, czy wystarczą - trudno prognozować. Kochanie, głowa do góry wszystko jest do zrobienia.

Ograniczenie praw rodzicielskich

17 sie 2011 - 18:00:59

Czrna Olivka - dziekuje , chce mu ograniczyc,bo jak bym chciala pozbawic go praw to nie mam juz w tym momencie alimentow(alimenty dostaje z Funduszu)
Nie jestem jego żoną ( mam w tej chwili partnera ktory jest teraz tatą dla mojej córki)- tylko jego zna i mówi ''tata''.Słyszalam ze odebranie praw to zarazem brak alimentow z Funduszu;/



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-08-17 18:04 przez patka19841.

Ograniczenie praw rodzicielskich

17 sie 2011 - 18:02:22

długi nie maja tu nic do rzeczy.ograniczenie praw nie spowoduje braku dziedziczenia

Ograniczenie praw rodzicielskich

17 sie 2011 - 18:08:32

czyli wychodzi na to ze on alimentow teraz nie płaci a córka moze kiedys na niego bedzie placila,hehe ale beka co za kraj

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

przyczepa kampingowa