Obecnie rozmawiamy o:
Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

Cytat
effa22
chętnie będę śledzić ten wątek,ponieważ mój syn poszedł od września do przedszkola i codziennie walczę z plamami :)
Dziś przyszedł z plamą z barszczu/buraczków na jasnej bluzeczce ;/
na razie bluzeczkę moczę w Vaniszu,zobaczymy co da się z tym zrobić :)


Moja też zaczęła przedszkole i też mam nieraz jadłospis na ubraniach. Buraczki już zaliczone, wyprałam bez odplamiaczy w pralce, proszek E sensitiv. Zeszły :)
Przyklejoną do ubrania lub dywanu gumę do żucia należy najpierw schłodzić lodem, a później wykruszyć.Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2010-09-21 22:17 przez mamaasi.

Ja zawsze mam poklejone ręce jak używam Super Glue.Robi się taka wredna chropowata skorupa:) W końcu odkryłam, że wystarczy użyć zmywacza do paznokci. Podobnie od zmywacza schodzą np ślady po taśmie klejącej dwustronnej (my mieliśmy na taką taśmę przyklejone świąteczne ozdoby na szybach).
A jeśli chodzi o odplamianie to na wiele plam działają odplamiacze w proszku-ten z Lidla póki co wydaje mi się lepszy od biedronkowego, ale też czasami zawodzi. W każdym razie plamy po owocach i warzywach-po namaczaniu na "świeżo"- znikają.

Gdy sznurowadło zaczyna się strzępić i nie można go przewlec przez dziurkę, można jego końce skleić bezbarwnym lakierem do paznokci lub doraźnie lakierem do włosów.

zweryfikowana
Posty: 795
Ostrzeżenia: 2/5

Kupuje w biedronce odplamiacz w proszku Oxy's zielone wiadereczko
cena 4,99zł

odplamiacz rewelacja:))) wsio schodzi trawa sok z wisni pisaki do płyt:)) nawet ostatnio olej maz sprawdzał w aucie cora podleciala pchela i bluzka ufajdolona, zeszlo po 3 praniach, ani śladu:)

Cytat
kinnkaa
Kupuje w biedronce odplamiacz w proszku Oxy's zielone wiadereczko
cena 4,99zł

odplamiacz rewelacja:))) wsio schodzi trawa sok z wisni pisaki do płyt:)) nawet ostatnio olej maz sprawdzał w aucie cora podleciala pchela i bluzka ufajdolona, zeszlo po 3 praniach, ani śladu:)Ale to wątek o domowych sposobach, a nie o odplamiaczach ze sklepu :)
Stępione nożyczki można naostrzyć samemu. Wystarczy kilka razy przeciąć nimi niezbyt gruby papier ścierny.Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2010-09-21 22:25 przez mamaasi.

Atrament - mokrą jeszcze plamę wypłukać w zimnej wodzie, następnie wetrzeć w nią płynny detergent i wypłukać.

Plamy z atramentu - bardzo skutecznie wywabia cytryna, zarówno z wyrobów skórzanych, ubrań, dłoni, jak i z drewnianych mebli lub podłogi. Zabrudzone miejsca trzeba pocierać szmatką zwilżoną cytrynowym sokiem do momentu, aż zejdzie atrament. Powierzchnie drewniane po tym zabiegu powinno się przemyć wodą z mydłem i osuszyć.

Błoto - odczekać, aż błoto wyschnie, następnie wyszczotkować. Plamę wyczyścić najpierw spirytusem metylowym, a następnie płynnym detergentem.

Buraki - plamę wytrzeć natychmiast mokrą gąbką i namoczyć na noc w zimnej wodzie. W plamę wetrzeć nie rozcieńczony detergent i wypłukać. Bardzo skuteczne jest polanie świeżej plamy wrzątkiem ale tylko w przypadku kiedy nie zaszkodzi to tkaninie.

Czekolada - resztki zeskrobać i wypłukać w zimnej wodzie , a następnie namoczyć w proszku enzymatycznym. Pozostałe plamy spróbować usunąć wywabiaczem do plam.

Długopis - świeże plamy można usunąć przez zamoczenie w kwaśnym mleku, a następnie pranie w wodzie ; zastarzałe plamy można wywabić sokiem z cytryny lub 10-procentowym kwasem cytrynowym.

Farba emulsyjna – należy czyścić zanim zaschną, później nie da się ich wyczyścić.

Farba olejna - czyścić benzyną do czyszczenia, a następnie plamę namoczyć w płynnym detergencie.

Farba olejna artystyczna – świeżą farbę można wyczyścić nawet detergentem, skuteczniejsza jest terpentyna.

Flamastry - plamy wyprać mydłem lub gliceryną, a następnie uprać, jak zazwyczaj. Pozostałości usunąć spirytusem metylowym.

Guma do żucia - tkaninę włożyć do zamrażalnika lub obłożyć kostkami lodu i wykruszyć gumę do żucia. Pozostałe plamy wyczyścić benzyną do czyszczenia.

Herbata - plamę namoczyć w ciepłym roztworze detergentu. Następnie wyczyścić alkoholem metylowym. Pozostałe plamy usunąć rozcieńczonym perhydrolem, bądź wodą utlenioną z dodatkiem kilku kropel amoniaku.
Herbata na białym obrusie zniknie bez śladu jeśli szybko polejesz plamę sokiem z cytryny, a potem spłuczesz letnią wodą.

Jajka - wypłukać w zimnej wodzie, a następnie uprać w proszku enzymatycznym.

Jodyna - plamy nawilżyć wodą i położyć na słońcu lub przetrzeć spirytusem metylowym.

Karmel - plamę wypłukać w zimnej wodzie płynnym detergentem, a w razie potrzeby jeszcze w rozcieńczonym perhydrolu.

Kawa – tak jak w przypadku herbaty.

Ketchup - plamę wypłukać w zimnej wodzie i namoczyć w płynnym detergencie.
W razie potrzeby wyczyścić jeszcze spirytusem metylowym.

Klej epoksydowy - usuwać spirytusem metylowym, zanim jeszcze stwardnieją.

Klej z etykiet - namoczyć w wodzie lub przykryć mokrą ściereczką do odmoczenia, a następnie zmyć spirytusem metylowym lub benzyną do czyszczenia.

Krew - świeże plamy sprać w chłodnej wodzie z dodatkiem soli. Nie używać wody ciepłej. Plamy stare najpierw zeszczotkować , a następnie sprać w wodzie z dodatkiem amoniaku lub proszku enzymatycznego, ewentualnie w roztworze perhydrolu.

Kwiaty - tkaninę namoczyć w wodzie i na mokro pocierać płynnym detergentem.

Masło - świeże plamy wyprać w gorącej wodzie z mydłem lub posypać mąką ziemniaczaną miejsce zaplamione, a potem sczyścić szczoteczką.

Mocz - posypać grubą warstwą soli, a następnie wypłukać w zimnej wodzie, można też usuwać rozcieńczonym perhydrolem.

Olej roślinny - tkaninę dobrze zmoczyć w wodzie i oczyścić alkoholem metylowym z dodatkiem czystego octu.

Owoce - przed praniem plamę natrzeć solą. Wypłukać w zimnej wodzie i namoczyć w płynnym detergencie. Następnie uprać w gorącej wodzie, jeśli rodzaj tkaniny na to pozwala.
Inne metody:
- Plamę zaprać w mleku, najlepiej kwaśnym.
- Na tkaninach bawełnianych na 15 minut przed praniem przetrzeć plasterkiem cytryny. Zbledną i łatwiej się wypiorą.
- Świeże plamy z owoców polewamy wrzątkiem do momentu zniknięcia zabrudzenia.

Pasta do butów - plamy czyścić rozpuszczalnikiem, a następnie przetrzeć płynnym detergentem lub spirytusem metylowym.

Piwo - plamę namoczyć w czystym occie i, w razie potrzeby, w proszku enzymatycznym.

Plamy wilgoci na jasnym jedwabiu znikną, jeśli przed wypraniem delikatnie skropisz je sokiem cytrynowym.

Pleśń - świeże plamy usuwa się , pocierając kawałkiem materiału umoczonym w wodzie utlenionej.

Pomadka do ust - zaplamione miejsca pocierać tamponikiem namoczonym w benzynie lub czyścić wywabiaczem do plam , a jeżeli barwnik nie rozpuści się zastosować alkohol metylowy.

Pożółkła bielizna - należy namoczyć na noc w zsiadłym mleku, a potem uprać jak zwykle.

Pożółkłe miejsca pozostałe na materiale po prasowaniu nazbyt gorącym żelazkiem - można usunąć czyszcząc je wodnym roztworem wody i boraksu ( 2 łyżeczki na szklane wody) i na wilgotno prasując.

Rdza - świeżą plamę posypać solą, następne wycisnąć na nią kilka kropel soku z cytryny lub roztworem kwasu cytrynowego i pozostawić na godzinę.

Sos na dywanie - obficie posypać talkiem aby wchłoną tłuszcz. Zostawić na dobę a potem zebrać odkurzaczem. Jeśli ta metoda nie zadziała to należy użyć chemicznego środka.

Szpinak – pocierać zabrudzone miejsce surowym ziemniakiem.

Trawa – czyścić alkoholem z dodatkiem wody z solą.

Tusz do pieczątek - wywabiać benzyną do czyszczenia i namoczyć w płynnym detergencie.

Wino - plamę natychmiast posypać solą , do wchłonięcia całego płynu. Następnie tkaninę namoczyć na pół godziny w zimnej wodzie.
Plamy z białego wina na obrusie lub tapicerce powinny zniknąć po przetarciu mokrego miejsca 90 % czystym alkoholem, a potem wodą.

Wosk - tkaninę obłożyć kostkami lodu lub włożyć do zamrażalnika, a następnie wykruszyć wosk. Włożyć tkaninę między dwie warstwy bibuły i przeprasować ciepłym żelazkiem. Resztę oczyścić wywabiaczem do plam i przetrzeć spirytusem metylowym.

Plamy po kolorowej świecy - przebarwienia po kolorowej świecy znikną, gdy po usunięciu wosku przetrzesz plamę denaturatem i następnie upierzesz tkaninę.

Żywica - plamę uderzać tamponikiem z gazy umoczonym w terpentynie a następnie prać w wodzie z mydłem.

Różne inne:

Zagniecenia na wełnianej odzieży – nie wymagają prasowania. Można je usunąć wieszając odzież na wieszaku w łazience nad wanną i odkręcając kran gorącej wody. Drzwi do łazienki zamykamy, a powstała para usunie zagniecenia.

Ziemniaki szybciej się ugotują, jeśli dodamy do nich podczas gotowania łyżeczkę masła lub margaryny.

Smak ziemniaków można podnieść dodając do gotowania ząbek czosnku i listek laurowy lub łyżeczkę suszonego kopru.

Skórka na ziemniakach gotowanych w mundurkach nie będzie pękała,jeżeli dodamy octu ( łyżeczka na litr wody).

znalazłam na innym forum może się wam przyda :)

zweryfikowana
Posty: 674
Ostrzeżenia: 2/5

a ja mam genialny spray na uporczywe plamy hihihi:) spryskuję plamę, zostawiam na 10min i potem normalnie piorę. musi być coś suuuuper trwałego, żeby nie zeszło po tym:)

Cytat
sandrynka
a ja mam genialny spray na uporczywe plamy hihihi:) spryskuję plamę, zostawiam na 10min i potem normalnie piorę. musi być coś suuuuper trwałego, żeby nie zeszło po tym:)
a mogłabys zdradzić nazwe walczę z plamami po farbach plakatowych i jakoś efektów nie widzę :P a może ma ktoś jakiś cud sposób :?

Nie o plamach ale skutecznie i domowo. Ciągle rozwiązujące się sznurówki namaczamy na kilka godzin w sporej ilości proszku do prania a małej wody (pół garści i szklanka wody). Po tym zabiegu przepłukujemy ale niezbyt dokładnie. Sznurówki będą chropowate i przestaną się ciągle rozwiązywać.

zweryfikowana
Posty: 251
Ostrzeżenia: 1/5

Ja wybawiam plamy po arbuzie sokach słońcem ;) mokre wyprane wieszam na ostre słoneczko i ZNIKAJĄ!

niezweryfikowana
Posty: 56
Ostrzeżenia: 2/5

DOMOWE SPOSOBY NA PLAMY i nie tylko...

29 paź 2010 - 09:32:29

Jesteście niesamowite, tyle fajnych sposobów. Ja przyznam się szczerze znam tylko kilka z nich.

DOMOWE SPOSOBY NA PLAMY i nie tylko...

29 paź 2010 - 10:16:48

bardzo fajny wątek;)
moja babcia powiedziała ze plamy z długopisa nalezy lakierem do włosów popsiukac , zaprac i do pralki;) i wszystko schodzi:)

DOMOWE SPOSOBY NA PLAMY i nie tylko...

29 paź 2010 - 10:34:17

A plamy po buraczkach moja mama polewa sokiem z cytryny i znikają.

DOMOWE SPOSOBY NA PLAMY i nie tylko...

29 paź 2010 - 12:23:57

Plamy z lakieru do paznokci na dywanie. Poczekać aż mocno zaschnie i wyczyścić papierem ściernym.
Stare warstwy nabłyszczacza na panelach usuniesz płynem do smarów i tłusych plam (wiem, że detergent, ale próbowama już wszystkiego i działa). Taśmę z siatki na owady może usunąć z okna pcv "miękkim" pumeksem ;)Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2010-11-08 19:17 przez kamilak86.

Cytat
martyszak
bardzo fajny wątek;)
moja babcia powiedziała ze plamy z długopisa nalezy lakierem do włosów popsiukac , zaprac i do pralki;) i wszystko schodzi:)
muszę wypróbować :) moja córa ostatnio notorycznie się mazga ;)

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

Pierwsze strzyżenie