Obecnie rozmawiamy o:

sprawdzony stomatolog

gorący temat

Sklep internetowy

11 minut temu

Biznes

15 minut temu

tabernakula sklep

34 minut temu

zakupy internetowe

59 minut temu

Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

Cytat
effa22
chętnie będę śledzić ten wątek,ponieważ mój syn poszedł od września do przedszkola i codziennie walczę z plamami :)
Dziś przyszedł z plamą z barszczu/buraczków na jasnej bluzeczce ;/
na razie bluzeczkę moczę w Vaniszu,zobaczymy co da się z tym zrobić :)


Moja też zaczęła przedszkole i też mam nieraz jadłospis na ubraniach. Buraczki już zaliczone, wyprałam bez odplamiaczy w pralce, proszek E sensitiv. Zeszły :)




Przyklejoną do ubrania lub dywanu gumę do żucia należy najpierw schłodzić lodem, a później wykruszyć.



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2010-09-21 22:17 przez mamaasi.

Ja zawsze mam poklejone ręce jak używam Super Glue.Robi się taka wredna chropowata skorupa:) W końcu odkryłam, że wystarczy użyć zmywacza do paznokci. Podobnie od zmywacza schodzą np ślady po taśmie klejącej dwustronnej (my mieliśmy na taką taśmę przyklejone świąteczne ozdoby na szybach).
A jeśli chodzi o odplamianie to na wiele plam działają odplamiacze w proszku-ten z Lidla póki co wydaje mi się lepszy od biedronkowego, ale też czasami zawodzi. W każdym razie plamy po owocach i warzywach-po namaczaniu na "świeżo"- znikają.

Gdy sznurowadło zaczyna się strzępić i nie można go przewlec przez dziurkę, można jego końce skleić bezbarwnym lakierem do paznokci lub doraźnie lakierem do włosów.

zweryfikowana
Posty: 795
Ostrzeżenia: 2/5

Kupuje w biedronce odplamiacz w proszku Oxy's zielone wiadereczko
cena 4,99zł

odplamiacz rewelacja:))) wsio schodzi trawa sok z wisni pisaki do płyt:)) nawet ostatnio olej maz sprawdzał w aucie cora podleciala pchela i bluzka ufajdolona, zeszlo po 3 praniach, ani śladu:)

Cytat
kinnkaa
Kupuje w biedronce odplamiacz w proszku Oxy's zielone wiadereczko
cena 4,99zł

odplamiacz rewelacja:))) wsio schodzi trawa sok z wisni pisaki do płyt:)) nawet ostatnio olej maz sprawdzał w aucie cora podleciala pchela i bluzka ufajdolona, zeszlo po 3 praniach, ani śladu:)



Ale to wątek o domowych sposobach, a nie o odplamiaczach ze sklepu :)




Stępione nożyczki można naostrzyć samemu. Wystarczy kilka razy przeciąć nimi niezbyt gruby papier ścierny.



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2010-09-21 22:25 przez mamaasi.

Atrament - mokrą jeszcze plamę wypłukać w zimnej wodzie, następnie wetrzeć w nią płynny detergent i wypłukać.

Plamy z atramentu - bardzo skutecznie wywabia cytryna, zarówno z wyrobów skórzanych, ubrań, dłoni, jak i z drewnianych mebli lub podłogi. Zabrudzone miejsca trzeba pocierać szmatką zwilżoną cytrynowym sokiem do momentu, aż zejdzie atrament. Powierzchnie drewniane po tym zabiegu powinno się przemyć wodą z mydłem i osuszyć.

Błoto - odczekać, aż błoto wyschnie, następnie wyszczotkować. Plamę wyczyścić najpierw spirytusem metylowym, a następnie płynnym detergentem.

Buraki - plamę wytrzeć natychmiast mokrą gąbką i namoczyć na noc w zimnej wodzie. W plamę wetrzeć nie rozcieńczony detergent i wypłukać. Bardzo skuteczne jest polanie świeżej plamy wrzątkiem ale tylko w przypadku kiedy nie zaszkodzi to tkaninie.

Czekolada - resztki zeskrobać i wypłukać w zimnej wodzie , a następnie namoczyć w proszku enzymatycznym. Pozostałe plamy spróbować usunąć wywabiaczem do plam.

Długopis - świeże plamy można usunąć przez zamoczenie w kwaśnym mleku, a następnie pranie w wodzie ; zastarzałe plamy można wywabić sokiem z cytryny lub 10-procentowym kwasem cytrynowym.

Farba emulsyjna – należy czyścić zanim zaschną, później nie da się ich wyczyścić.

Farba olejna - czyścić benzyną do czyszczenia, a następnie plamę namoczyć w płynnym detergencie.

Farba olejna artystyczna – świeżą farbę można wyczyścić nawet detergentem, skuteczniejsza jest terpentyna.

Flamastry - plamy wyprać mydłem lub gliceryną, a następnie uprać, jak zazwyczaj. Pozostałości usunąć spirytusem metylowym.

Guma do żucia - tkaninę włożyć do zamrażalnika lub obłożyć kostkami lodu i wykruszyć gumę do żucia. Pozostałe plamy wyczyścić benzyną do czyszczenia.

Herbata - plamę namoczyć w ciepłym roztworze detergentu. Następnie wyczyścić alkoholem metylowym. Pozostałe plamy usunąć rozcieńczonym perhydrolem, bądź wodą utlenioną z dodatkiem kilku kropel amoniaku.
Herbata na białym obrusie zniknie bez śladu jeśli szybko polejesz plamę sokiem z cytryny, a potem spłuczesz letnią wodą.

Jajka - wypłukać w zimnej wodzie, a następnie uprać w proszku enzymatycznym.

Jodyna - plamy nawilżyć wodą i położyć na słońcu lub przetrzeć spirytusem metylowym.

Karmel - plamę wypłukać w zimnej wodzie płynnym detergentem, a w razie potrzeby jeszcze w rozcieńczonym perhydrolu.

Kawa – tak jak w przypadku herbaty.

Ketchup - plamę wypłukać w zimnej wodzie i namoczyć w płynnym detergencie.
W razie potrzeby wyczyścić jeszcze spirytusem metylowym.

Klej epoksydowy - usuwać spirytusem metylowym, zanim jeszcze stwardnieją.

Klej z etykiet - namoczyć w wodzie lub przykryć mokrą ściereczką do odmoczenia, a następnie zmyć spirytusem metylowym lub benzyną do czyszczenia.

Krew - świeże plamy sprać w chłodnej wodzie z dodatkiem soli. Nie używać wody ciepłej. Plamy stare najpierw zeszczotkować , a następnie sprać w wodzie z dodatkiem amoniaku lub proszku enzymatycznego, ewentualnie w roztworze perhydrolu.

Kwiaty - tkaninę namoczyć w wodzie i na mokro pocierać płynnym detergentem.

Masło - świeże plamy wyprać w gorącej wodzie z mydłem lub posypać mąką ziemniaczaną miejsce zaplamione, a potem sczyścić szczoteczką.

Mocz - posypać grubą warstwą soli, a następnie wypłukać w zimnej wodzie, można też usuwać rozcieńczonym perhydrolem.

Olej roślinny - tkaninę dobrze zmoczyć w wodzie i oczyścić alkoholem metylowym z dodatkiem czystego octu.

Owoce - przed praniem plamę natrzeć solą. Wypłukać w zimnej wodzie i namoczyć w płynnym detergencie. Następnie uprać w gorącej wodzie, jeśli rodzaj tkaniny na to pozwala.
Inne metody:
- Plamę zaprać w mleku, najlepiej kwaśnym.
- Na tkaninach bawełnianych na 15 minut przed praniem przetrzeć plasterkiem cytryny. Zbledną i łatwiej się wypiorą.
- Świeże plamy z owoców polewamy wrzątkiem do momentu zniknięcia zabrudzenia.

Pasta do butów - plamy czyścić rozpuszczalnikiem, a następnie przetrzeć płynnym detergentem lub spirytusem metylowym.

Piwo - plamę namoczyć w czystym occie i, w razie potrzeby, w proszku enzymatycznym.

Plamy wilgoci na jasnym jedwabiu znikną, jeśli przed wypraniem delikatnie skropisz je sokiem cytrynowym.

Pleśń - świeże plamy usuwa się , pocierając kawałkiem materiału umoczonym w wodzie utlenionej.

Pomadka do ust - zaplamione miejsca pocierać tamponikiem namoczonym w benzynie lub czyścić wywabiaczem do plam , a jeżeli barwnik nie rozpuści się zastosować alkohol metylowy.

Pożółkła bielizna - należy namoczyć na noc w zsiadłym mleku, a potem uprać jak zwykle.

Pożółkłe miejsca pozostałe na materiale po prasowaniu nazbyt gorącym żelazkiem - można usunąć czyszcząc je wodnym roztworem wody i boraksu ( 2 łyżeczki na szklane wody) i na wilgotno prasując.

Rdza - świeżą plamę posypać solą, następne wycisnąć na nią kilka kropel soku z cytryny lub roztworem kwasu cytrynowego i pozostawić na godzinę.

Sos na dywanie - obficie posypać talkiem aby wchłoną tłuszcz. Zostawić na dobę a potem zebrać odkurzaczem. Jeśli ta metoda nie zadziała to należy użyć chemicznego środka.

Szpinak – pocierać zabrudzone miejsce surowym ziemniakiem.

Trawa – czyścić alkoholem z dodatkiem wody z solą.

Tusz do pieczątek - wywabiać benzyną do czyszczenia i namoczyć w płynnym detergencie.

Wino - plamę natychmiast posypać solą , do wchłonięcia całego płynu. Następnie tkaninę namoczyć na pół godziny w zimnej wodzie.
Plamy z białego wina na obrusie lub tapicerce powinny zniknąć po przetarciu mokrego miejsca 90 % czystym alkoholem, a potem wodą.

Wosk - tkaninę obłożyć kostkami lodu lub włożyć do zamrażalnika, a następnie wykruszyć wosk. Włożyć tkaninę między dwie warstwy bibuły i przeprasować ciepłym żelazkiem. Resztę oczyścić wywabiaczem do plam i przetrzeć spirytusem metylowym.

Plamy po kolorowej świecy - przebarwienia po kolorowej świecy znikną, gdy po usunięciu wosku przetrzesz plamę denaturatem i następnie upierzesz tkaninę.

Żywica - plamę uderzać tamponikiem z gazy umoczonym w terpentynie a następnie prać w wodzie z mydłem.

Różne inne:

Zagniecenia na wełnianej odzieży – nie wymagają prasowania. Można je usunąć wieszając odzież na wieszaku w łazience nad wanną i odkręcając kran gorącej wody. Drzwi do łazienki zamykamy, a powstała para usunie zagniecenia.

Ziemniaki szybciej się ugotują, jeśli dodamy do nich podczas gotowania łyżeczkę masła lub margaryny.

Smak ziemniaków można podnieść dodając do gotowania ząbek czosnku i listek laurowy lub łyżeczkę suszonego kopru.

Skórka na ziemniakach gotowanych w mundurkach nie będzie pękała,jeżeli dodamy octu ( łyżeczka na litr wody).

znalazłam na innym forum może się wam przyda :)

zweryfikowana
Posty: 674
Ostrzeżenia: 2/5

a ja mam genialny spray na uporczywe plamy hihihi:) spryskuję plamę, zostawiam na 10min i potem normalnie piorę. musi być coś suuuuper trwałego, żeby nie zeszło po tym:)

Cytat
sandrynka
a ja mam genialny spray na uporczywe plamy hihihi:) spryskuję plamę, zostawiam na 10min i potem normalnie piorę. musi być coś suuuuper trwałego, żeby nie zeszło po tym:)
a mogłabys zdradzić nazwe walczę z plamami po farbach plakatowych i jakoś efektów nie widzę :P a może ma ktoś jakiś cud sposób :?

Nie o plamach ale skutecznie i domowo. Ciągle rozwiązujące się sznurówki namaczamy na kilka godzin w sporej ilości proszku do prania a małej wody (pół garści i szklanka wody). Po tym zabiegu przepłukujemy ale niezbyt dokładnie. Sznurówki będą chropowate i przestaną się ciągle rozwiązywać.

zweryfikowana
Posty: 251
Ostrzeżenia: 1/5

Ja wybawiam plamy po arbuzie sokach słońcem ;) mokre wyprane wieszam na ostre słoneczko i ZNIKAJĄ!

niezweryfikowana
Posty: 56
Ostrzeżenia: 2/5

DOMOWE SPOSOBY NA PLAMY i nie tylko...

29 paź 2010 - 09:32:29

Jesteście niesamowite, tyle fajnych sposobów. Ja przyznam się szczerze znam tylko kilka z nich.

DOMOWE SPOSOBY NA PLAMY i nie tylko...

29 paź 2010 - 10:16:48

bardzo fajny wątek;)
moja babcia powiedziała ze plamy z długopisa nalezy lakierem do włosów popsiukac , zaprac i do pralki;) i wszystko schodzi:)

DOMOWE SPOSOBY NA PLAMY i nie tylko...

29 paź 2010 - 10:34:17

A plamy po buraczkach moja mama polewa sokiem z cytryny i znikają.

DOMOWE SPOSOBY NA PLAMY i nie tylko...

29 paź 2010 - 12:23:57

Plamy z lakieru do paznokci na dywanie. Poczekać aż mocno zaschnie i wyczyścić papierem ściernym.
Stare warstwy nabłyszczacza na panelach usuniesz płynem do smarów i tłusych plam (wiem, że detergent, ale próbowama już wszystkiego i działa). Taśmę z siatki na owady może usunąć z okna pcv "miękkim" pumeksem ;)



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2010-11-08 19:17 przez kamilak86.

Cytat
martyszak
bardzo fajny wątek;)
moja babcia powiedziała ze plamy z długopisa nalezy lakierem do włosów popsiukac , zaprac i do pralki;) i wszystko schodzi:)
muszę wypróbować :) moja córa ostatnio notorycznie się mazga ;)

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

Pierwsze strzyżenie