Obecnie rozmawiamy o:

hala magazynowa

gorący temat

transportery taśmowe

godzinę temu

sprawdzony stomatolog

godzinę temu

sklep detailingowy

godzinę temu

kosmetyki samochodowe

dzisiaj o 8:33

dresy na ulice

dzisiaj o 8:22

Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

Próchnica

19 kwi 2010 - 10:38:50

Mam do Was takie pytanko mój najmłodszy synek ma 1,5 roku od początku bardzo dokładnie myłam jego ząbki a mimo to na jego górnych ząbkach pojawiła się próchnica. Moze znacie przyczynę albo jak temu zaradzić ?
Starszym dzieciom też się tak robiło nie pomogło nawet lapisowanie, teraż dół mają śliczny a górę ząbków okropną .



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2010-04-19 10:59 przez moderator.

Próchnica

19 kwi 2010 - 10:41:56

A moze Twoj synus pije w nocy herbatke albo jakies soczki? Nocne picie słodkich napojow moze byc przyczyna prochnicy u dzieci...

Próchnica

19 kwi 2010 - 10:48:03

mó synek ma 3,5 roku od poczatku dbałam mu o zabki pare miesiecy temu pokazała sie pruchnica duze ubytki na górze i dole niektóre w czesci srodkowej zabkó inne tak wygladaja jakby czesc scianki zeba odpadła....przestraszyłam sie pobiegłam do dentysty usłyszałam ze próchnica moze byc efektem brania czesto leków[syn bierze leki na astme i alergie]trpoche krzywego zgryzu nadmiaru twardych słodyczy,niestety mówiła ze dziecko jest za małe zeby cos z tym robic .....zeby mleczne sie leczy boruje zeby jak najdłuzej były robił miejsce na stałe.....powiedziała oby go nie bolały bo wtedy bedziemy musieli działac...a narazie nic z tym nie robic

Próchnica

19 kwi 2010 - 10:51:09

u nas ( 4 lata ) sa 4 ubytki ( 2 juz zalatane ) , zabki myte codziennie wiec niewiadomo skad :/ corka nie je ani nie pije w nocy

Próchnica

19 kwi 2010 - 10:54:03

My mamy podobny problem, moje bliźniaki mają 3,5 roku a ich ząbki robią się coraz gorsze, pruchnica i ubytki. Byłam kilka razy z nimi na lakierowaniu ale to na nie wielki czas pomogło. Szczególnie właśnie te górne ząbki są takie brzydkie. Obaj gdy byli niemowlakami brali dużo antybiotyków, mają astmę czy to może być przyczyną brzydkich ząbków? bo o tych lekach astmatycznych nie wiedzialam, że szkodzą ;(

Próchnica

19 kwi 2010 - 11:13:19

ja podaje synowi singular na alergie i lek wziewny przez inchalator pulmikort na astme i lekarz mi powiedział ze on działa tak na zeby zreszta nawet w uloce mam napisane ze po kazdym zastosowaniu dokładnie oczyscic jame ustna

Próchnica

19 kwi 2010 - 11:14:39

kiedys jak sie podawalo dziecku zelazo w tabletkach czy sorypie to ząbki troche niszczylo, ale teraz nie jest juz to groźne- medycyna poszla do przodu. moja wiki ma prawie 7 lat a jak do tej pory dopiero w tym roku cos jej 4 dolne szwankuja i tyle a wlasnie jak byla mla i miala 11 m-cy to podawalm jej zelazo i troche sie obawialam, ale jak widac bez potrzeby bo ma ładne zdrowe zebole.

co do tematu, to moze dzieci za duzo słodyczy czy nawet soków pija - wiadomo w sokach fruktoza, co nie dział dobrze na te kruche mleczaki.
chyba za wiele nie pomogłam ale ....
pozdrawiam

Próchnica

19 kwi 2010 - 14:16:08

a to moi na astme przez inhaler biorą flixotide codziennie i ventolin doraźnie, do tego dochodzi zyrtec choc ostatnio juz nie chętnie go brali to dostali jakiś syropek. No tak pewnie każdy lek w jednym leczy w drugim szkodzi :( podjade do jakiegoś dobrego stomatologa dziecięcego to się może dowiemy jak to jest w naszym przypadku

Próchnica

19 kwi 2010 - 14:54:17

moja starsza córka dostawała zymafluor(na receptę)nie wiem czy to pomogło,ale problemy z zębami pojawiły się dopiero rok temu w wieku 9 lat miała pierwsze powazne ubytki,na szczęście w mleczakach,dodam,że brała leki na astmę i mnóóóstwo antybiotyków,nigdy natomiast nie była łasuchem na słodycze

Próchnica

19 kwi 2010 - 15:15:50

2 letniej córce mojej siostry górne jedynki i dwójki dosłownie zgniły od picia soczków przez smoczek.Boję się bo mój syn też często pije soki przez smoczek(nie potrafię go nauczyć picia z niekapka:(( ).A mycie mu zębów graniczy z cudem,strasznie wrzeszczy i się wyrywa.Na jedynkach ma już gruby osad i to może doprowadzić do próchnicy.

zweryfikowana
Moderator
Posty: 4.355

Próchnica

25 kwi 2010 - 12:58:31

U nas też pojawiła się próchnica na górnych ząbkach. Lekarka zaleciła lapisowanie 1, 2, 3 natomiast 4 i 5 mamy borować. Zastanawiam się teraz nad tym. Lapisowanie moźe powstrzymać próchnicę ale lapisowane zęby czernieją :( zastanawiam się też nad tym borowaniem pozostałych ząbków. Jest też problem ze znieczuleniem dla takiego maluszka :(
Wstępny kosz leczenia całej góry wyszedł ok 1000zł

Może macie jakieś inne pomysły na zatrzymanie próchnicy ? Co sądzicie o tym lapisowaniu i borowaniu? Dodam tylko że ta próchnica u synka to jakie białe i plamki a nie czarne dziurska.

niezweryfikowana
Posty: 598
Ostrzeżenia: 3/5

Próchnica

24 cze 2013 - 08:06:44

To bardzo wcześnie ;/ Współczuję. Wyeliminowanie słodyczy, słodkich kaszek i dodatków. Jeśli tego nie zrobisz to dziecko będzie miało jeszcze większe problemy. No i pasta - myjesz od pierwszego ząbka? Jaką pastą?

Próchnica

24 cze 2013 - 09:13:45

malgina jeśli pytasz autorki to jej konto już nie istnieje :p natomiast inne mamy pewnie już sobie poradziły (lub dzieci mają stałe zęby) przez te 3 lata :D... ja swojej (2,5) myłam pastą Elmex ale ma od niej uczulenie ;/ i zmieniłyśmy na Oral B .

niezweryfikowana
Posty: 598
Ostrzeżenia: 3/5

Próchnica

25 cze 2013 - 08:13:20

Pisałam do przedmówczyni, a nie autorki tematu. Co do autorki - nigdzie nie jest napisane, że jej konto nie istnieje, przynajmniej na pierwszy rzut oka ;-)

Próchnica

25 cze 2013 - 08:26:43

Chrupek zapewne już sobie poradziła z tym problemem :D... gdybyś droga malgina weszła na konto autorki to byś wiedziała :P Także tego, odgrzebywanie tematów 3 lata wstecz stwarza takie właśnie niedogodnośi jak to, że ktoś już nie istnieje :D

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

Samopalacz