Obecnie rozmawiamy o:
Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

zweryfikowana
Moderator
Posty: 4.355

Czas na nocnikowanie

16 sty 2010 - 11:37:49

W tym wątku dzielimy się "nocnikowymi przygodami" naszych pociech.

Dziecko, które umie korzystać z nocnika, jest bardziej samodzielne. Jednak nauka tej nowej czynności wcale nie jest prosta, może sprawić dziecku duże trudności i czasem może się opóźniać.

Początkowo dziecko swoje potrzeby fizjologiczne załatwia automatycznie. Nie jest bowiem fizycznie gotowe do świadomego ich kontrolowania. Większość dzieci zaczyna korzystać z sukcesami z nocnika około drugiego roku życia. Mniej więcej wówczas dojrzewa układ nerwowy, powiększa się pęcherz moczowy i usprawnia praca odpowiedzialnych za trzymanie moczu zwieraczy.

Półtoraroczne dziecko zazwyczaj czuje, że za chwilę zrobi kupkę. Chowa się wtedy w kąt, skupia i napina brzuszek. Możecie kupić mu nocniczek. Będzie się z nim oswajał i pomału uczył do czego służy. Pokaż maluchowi, że rodzice maja taki tylko większy w łazience. Wiedząc jak swoje potrzeby fizjologiczne załatwiają dorośli dziecko będzie starało się naśladować.

Dwulatek wie, że chce mu się kupkę lub siusiu. Niektóre maluchy potrafią już zawołać rodziców i załatwić się do nocniczka lub na kibelek. Jeśli zdążą są z siebie bardzo dumne. Z zainteresowaniem obserwują to co zrobiły. Inne załatwiają się do pieluszki, a następnie same ją zdejmują lub proszą o pomoc rodziców. Ale zdarzają się też dzieci, które zupełnie lekceważą fakt, że właśnie zsiusiały się w pieluchę.

Trzyletnie dziecko wyraźnie czuje, że musi się załatwić. Woła rodziców lub samo biegnie do nocniczka lub toalety. Pomału uczy się jak długo może wstrzymywać. Niestety w nocy lub podczas długiej podróży nadal potrzebna będzie pielucha.

Czterolatek nie czeka już do ostatniej chwili. Wcześniej biegnie do toalety. Samodzielnie ściąga majtki, siada na nocniczku lub sedesie i czeka na wypróżnienie.

Każde dziecko rozwija się w innym tempie. Niektóre pociechy uczą się bardzo szybko i chętnie korzystają z nocniczka. Inne protestują i nie chcą zrezygnować z pieluszek.

Co zrobić, aby dziecko polubiło nocniczek?

* Pamiętajcie, że to iż dziecko właśnie nauczyło się siadać nie oznacza, że jest gotowe do korzystania z nocniczka. Nie jest do tego przygotowane ani fizycznie, ani psychicznie. Dopiero tuż przed drugimi urodzinami dziecko kojarzy gniecenie w brzuszku z tym, że chce mu się kupkę, i uczy się rozpoznawać parcie na pęcherz. Dajcie dziecku czas, bowiem zbyt wcześnie sadzane na nocnik najprawdopodobniej skutecznie się do niego zniechęci.

* Najlepiej razem z dzieckiem pójdźcie kupić nocnik. Niech maluch sam wybierze kolor. Jeśli ma być przeznaczony dla chłopczyka z przodu musi mieć osłonkę zapobiegającą siusianiu na podłogę. Dobrym rozwiązaniem jest nocnik z pozytywką. Dzieci lubią być wynagradzane, a melodyjka będzie dla dumnego z siebie malucha doskonałą nagrodą. Ustawcie nocnik w widocznym miejscu

* Alternatywą dla nocnika jest nakładka na deskę sedesową. Dzieci uwielbiają naśladować dorosłych i z wielką radością załatwiają się do prawdziwej toalety. Pamiętajcie o podnóżku, aby maluch mógł samodzielnie usiąść na kibelku.

* Ponieważ na początku nauki niesłychanie ważny jest czas. Ubierajcie dziecko w rzeczy, które sam szybko będzie umiało zdjąć. Zrezygnujcie z pasków i guzików na rzecz gumek.

* Podczas zabawy z dzieckiem informuj je, że idziesz do toalety zrobić siusiu. Maluch obserwując to co robisz zrozumie, że to całkowicie normalne i nie należy z tym czekać do ostatniej chwili.

* Pozwól dziecku przyjrzeć się zawartości nocnika, podziwiaj jego kupki. Jest to dla dziecka niezwykle ważne. Przecież właśnie zostawił kawałek siebie.

* Za każde siusiu lub kupkę przyklejcie z dzieckiem magnesik na lodówkę. Jeśli uzbiera trzy dostanie nagrodę. Taki system nagród jest dla dziecka bardzo mobilizujący.

* Myj z malcem ręce, by od razu uczyć go czystości. Pokazuj jak się podcierać.

* W ciągu dnia często pytaj malucha, czy nie chce mu się siusiu, albo kupki.

* Uczący się maluch potrzebuje pochwał. Każde słowa krytyki potrafią go skutecznie zniechęcić. Nie zawstydzaj go słowami: ”Oj brzydko, taki duży chłopczyk i sika w majtki”.

* Nie denerwuj się, gdy w nocy zmoczy się. Dopiero z czasem jego organizm zaczyna wytwarzać substancje zagęszczające nocny mocz. Pielucha podczas snu jest więc dziecku potrzebna nieco dłużej.

* Nie zmuszajcie szkraba do przesiadywania na nocniku. Nic na siłę.

* Jeśli jest ciepło pozwólcie dziecku biegać bez pieluszki w samych majteczkach. Bardzo szybko zrozumie, że siusianie po nóżkach wcale nie jest przyjemne. Nie krytykujcie malca, że się z siusiał tylko wytłumaczcie co zrobić, aby kolejnym razem uniknąć takiej przykrej niespodzianki.


Generalnie trzyletnie dziecko, które idzie do przedszkola nocnikowanie powinno mieć opanowane .
**


**żródło - internet

Czas na nocnikowanie

05 sie 2009 - 15:18:38

Witam wszystkie mamy:)
Mam synka który ma 2 lata i 3 miesiące i od około 6m-cy w dzień chodzi bez pieluchy. Mam zamiar przestać zakładać pampersa na noc i w związku z tym prosiłabym o rady jak najszybciej oduczyć dziecko siusiania w nocy. W jaki sposób zabezpieczacie materac przed przemoknięciem (czy lepsze są ceratki zakładane pod prześcieradło czy frotkowe podkłady z ceratką i czy zakładacie je pod czy na prześcieradło) ????

Czas na nocnikowanie

05 sie 2009 - 16:03:53

ooot o ja sie tez podłacze:)

Czas na nocnikowanie

05 sie 2009 - 16:07:46

ja myślę że to za wcześnie, moja córka w dzień zaczyna się wołać siusiu-jak nie zapomni :) też ma 2 lata i 3 miesiące. ale w nocy nie ryzykowałabym, jeszcze zależy od dziecka, moja córka dużo pije, w nocy też dużo pije więc nawet pampersa na wylot przesikuje

Czas na nocnikowanie

05 sie 2009 - 17:31:29

u mnie chyba nie przejdzie bo mała budzi sie w nocy i woła piciu ;/

Czas na nocnikowanie

05 sie 2009 - 18:18:59

Witam moja córka ma 2 latka i 3 mies. i pampers po nocy jest strasznie cięzki wiec mysle , że bez pampersa nie mam jej co jeszcze kłaśc!! trzeba poczekac !! [pozdrawiam mamuski:))

Czas na nocnikowanie

05 sie 2009 - 18:28:04

Mój syn również wkrótce skończy 3 latka i zdarza mu się przespać noc bez siusiania (od stycznia siusia sam do nocnika), ale ja wolę nałożyć pampersa na noc i się nie martwić:)

zweryfikowana
Posty: 795
Ostrzeżenia: 2/5

Czas na nocnikowanie

05 sie 2009 - 18:48:27

hmmm, ja mam siostre, za 3 tyg skonczy dwa latka i juz od marca chya nie robi w pampersa, w dzien za kazdym razem wola mama siku, albo sama siada na nocnik, wiem ze na popoludniowa drzemke mama jej nie zaklada pampika.. ale na noc jeszcze tak, ale w rosmannie sa takie ceratki za 10 zl chyba firmy babydream i sa idealne do pokladania ich pod przescieradelko aby uchronic przed zasiusianiem materacyka....

Czas na nocnikowanie

05 sie 2009 - 19:37:47

To normalne , że dziecku do 5 roku życia zdarza się zsiusiać się w nocy:)

Czas na nocnikowanie

05 sie 2009 - 20:22:10

moja ma 2 i 8 miesiecy od 5 miesiecy chodzi bez pieluszki a w nocy jeszcze pije mleko(bardziej dla uspokojenia jak si eprzebudzi niz z potrezby)wysadzam ja tuz przed snem i wysadzam ja w nocy jak sie budzi i daje rade :)

Czas na nocnikowanie

05 sie 2009 - 20:35:09

moja ma 3,5 roku i spi jeszcze z pampersem, probowalam raz bez i wytrzymala przez tydzien nie siusiajac w nocy wogóle, a czasem sie budzilam i ją na nocnik kładlam, a gdy spala bez pieluchy to na przescieradło nakladalam specjalne mniejsze przescieradelko nieprzemakalne, które mysle ze mozna kupic w sklepie dziecinnym, i byl spokoj, bo przynajmniej łózka nie zmoczyla jak sie zesiusiala. Musze zaczac znów klasc ja do snu bez pampersa, bo duza panna z niej a i nastepne dziecko w drodze-hee

Czas na nocnikowanie

05 sie 2009 - 21:34:24

MÓJ SYNEK MIAŁ 1,5 ROKU JAK ZACZĄŁ ROBIĆ SIKU NA NOCNICZEK I OD RAZU PRZESTAŁAM ZAKŁADAĆ MU PAMPERSA NA NOC.NAJLEPIEJ BĘDZIE JAK PODŁOŻYSZ CERATKĘ POD PRZEŚCIERADŁO.

ALBO TAK JAK MÓWI anetajachera30 SPECJALNE PRZEŚCIERADEŁKO NIE PRZEMAKALNE .



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2010-12-12 00:19 przez moderator.

Czas na nocnikowanie

05 sie 2009 - 22:07:44

Dziękuję wszystkim za rady. Wiem już teraz że nie będzie łatwo, ale już najwyższy czas, moim zdaniem im później tym gorzej. Jeśli chodzi o nocne wysadzanie na sedes to będzie z tym problem (tak twardo śpi, że jak się nawet obudzi to jest 'nieprzytomny' i nie ma ochoty na siadanie). Jeszcze raz pozdrawiam i dziękuję :)

Czas na nocnikowanie

06 sie 2009 - 07:19:58

Cytat
ezetka
Dziękuję wszystkim za rady. Wiem już teraz że nie będzie łatwo, ale już najwyższy czas, moim zdaniem im później tym gorzej. Jeśli chodzi o nocne wysadzanie na sedes to będzie z tym problem (tak twardo śpi, że jak się nawet obudzi to jest 'nieprzytomny' i nie ma ochoty na siadanie). Jeszcze raz pozdrawiam i dziękuję :)

Gdy ja synkowi przestałam zakładać pampersa na noc nakładałam ceratkę ale synek ani razy się nie zsiusiał.Od razu po przebudzeniu sadzałam go na nocniczek i wtedy robił. Ale jeśli sie przebudził w nocy to wołał, na pewno i na twoją niunie przyjdzie pora.:-) Pozdrawiam

Czas na nocnikowanie

06 sie 2009 - 12:30:58

Witam wszystkich...Moja córeczka nie miała zamiaru przestać spać w pampersie. piła nocą bardzo dużo ale zaczęłam od odstawiana picia w nocy stopniowo a z czasem tłumaczyłam jej że nocniczek stawiam koło łóżeczka i że śpi bez pampersa. Kilka razy musiałam sama przez sen wysadzić ją na nocnik ale z czasem sama zaczęła do niego wstawać. Po kilku tygodniach nocnik został jej zabrany i nauczyła się chodzić siusiu na kibelek. Dziś ma 3 latka i od ponad pół roku siusia bez niczyjej pomocy. Mam nadzieje że moja wypowiedz się komuś przyda na forum. Pozdrawiam

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

NAJLEPSZY KREM POD OCZY???