Obecnie rozmawiamy o:

Syfilis?

wczoraj o 18:41

Otwarcie własnej kawiarni

wczoraj o 15:49

Zapalenie pęcherza

wczoraj o 14:07

Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

Skomentuj
1 2 ... 8 9 10 -->
zweryfikowana
Moderator
Posty: 4.355

Pielęgnujemy ząbki-wątek zbiorczy

21 paź 2009 - 14:41:07

Pielęgnacja jamy ustnej u noworodków
Nie jest prawdą, że o zdrowie ząbków należy zacząć dbać dopiero, gdy pojawi się pierwszy mleczak. Już podczas ciąży mama może wpłynąć na stan uzębienia swojego dzidziusia stosując dietę bogatą w białko, wapń, fosfor, witaminę D. Wszystkie te składniki mają duże znaczenie dla rozwoju zawiązków zębów mlecznych oraz pierwszych zębów trzonowych.
A więc drogie ,,okrąglutkie mamusie” spożywajcie do woli nabiał, ryby, zielone rośliny liściaste oraz produkty pełnoziarniste. Wyrzekajcie się natomiast węglowodanów, głównie słodyczy, które według badań osłabiają formujące się przyszłe zęby dziecka.
Równie ważna jest dieta po porodzie, szczególnie u mam karmiących piersią. Dalej na pierwszym miejscu spożywamy pokarmy, które dostarczą dzidziusiowi niezbędnych składników do budowy kości i zębów. I zaczynamy czyścić dziąsła dziecka co najmniej 2- 3 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku.
Do przemywania używamy wyjałowionych gazików zwilżonych w przegotowanej wodzie. Gazik najwygodniej jest nawinąć na palec wskazujący i delikatnie przesuwać po dziąsłach zarówno od strony warg jak i języka. Czynność ta powinna być przeprowadzana systematycznie.

Gdy pojawi się pierwszy ząbek......
Gdy dziecku zaczynają wyżynać się pierwsze mleczaki oczywiście nadal kontynuujemy przemywanie dziąseł i ząbków gazikiem lub miękką szczoteczką masującą opuchnięte dziąsełka.
Od pierwszego roku życia zaleca się mycie ząbków szczoteczką przynajmniej dwa razy dziennie ( po porannym posiłku i po kolacji).W tym czasie wyżynają się dzieciom zęby boczne, które mają liczne bruzdki i guzki. Te zęby można dokładnie wyczyścić tylko przy użyciu szczoteczki.

Pierwsza szczoteczka
Na początek wybieramy szczoteczkę o bardzo delikatnym włosiu i zaokrąglonych końcach żeby nie pokaleczyć dziąseł maluszka. Również główka szczoteczki powinna być zaokrąglona, uchwyt ma być szeroki, antypoślizgowy, wygodny dla rączki dziecka i rodzica, który aktywnie uczestniczy w myciu ząbków. Niektóre szczoteczki mają również inny kolor włókna, na który nakładamy odpowiednią ilość pasty ( najczęściej jest to wielkość małego ziarenka grochu).

Jak powinno wyglądać prawidłowe mycie ząbków?
Oczywiście pierwsze próby mycia ząbków muszą mieć formę zabawy. Masujemy dziąsła i ząbki dziecka tylko zwilżoną szczoteczką. Najpierw rodzic myje ząbki bardzo delikatnie w miłej pogodnej, atmosferze później ,,czyści” ząbki dziecko.
Około 2 roku życia dziecka na szczoteczkę zaczynamy nakładać pastę do zębów zgodnie z zaleceniami podanymi przez producenta pasty.
Oczywiście każde mycie ząbków powinno odbywać się w obecności osoby dorosłej. Pierwsze próby mycia mleczaków są bardzo trudne, bowiem dzieci zlizują pastę, gryzą szczoteczkę. Traktujmy to raczej jako zabawę, ale pamiętajmy, że jeżeli używamy pasty należy zawsze po umyciu ząbków dokładnie wypłukać buzię.
Gdy dziecko przyzwyczai się już do smaku pasty i obecności szczoteczki w buzi przechodzimy do poprawnego czyszczenia ząbków.
Na samym początku czyścimy powierzchnie zewnętrzne ząbków i po kolei ruchem kolistym czyścimy ząbek po ząbku. Następnie czyścimy powierzchnie wewnętrzne ząbków tzw. ruchem ,,wymiatającym”, kolejno przechodzimy do czyszczenia powierzchni żujących
i tylnych wykonując ruchy ,, tam i z powrotem” wzdłuż osi zębów i linii dziąsła. Ząbki przednie myjemy ruchami pionowymi ,,góra – dół – góra....”.
Na koniec 2-3 minutowego mycia ząbków dziecko powinno starannie wypukać usta wodą.

Wybór pasty
Obecnie na rynku jest wiele past do zębów dla dzieci dostosowanych do wieku dziecka. Na pewno nie należy podawać dziecku pasty do zębów dla dorosłych. Nawet w małych ilościach, ze względu na zbyt dużą zawartość fluoru.

Kiedy wymienić szczoteczkę?
Najczęściej szczoteczkę wymienia się, gdy włókna stracą swój kształt i sprężystość średnio co 2 - 3 miesiące. Szczoteczkę należy też wymienić po chorobach zakaźnych.

Kiedy wprowadzać nowe produkty do higieny jamy ustnej?
Od 3 roku można używać już nici dentystycznej do usuwania płytki nazębnej i resztek pokarmowych z przestrzeni międzyzębowych.
Około 4-5 roku można zacząć używać szczoteczek elektrycznych oraz płynów do płukania jamy ustnej przeznaczonych specjalnie dla dzieci. Dodatkowo możemy kupić szczoteczkę do czyszczenia języka.

Kiedy pierwszy raz należy odwiedzić dentystę?
Ogólnie przyjęła się taka tendencja, iż pierwszą wizytę u stomatologa powinniśmy odbyć w pierwszym roku życia dziecka, a najlepiej gdy dziecko ma 4 pierwsze mleczaki (siekacze). Wtedy dentysta oceni stan ząbków, powie o ewentualnych wadach zgryzu oraz może zalecić dodatkowe podawanie fluoru w kropelkach. Pod żadnym pozorem nie wolno samemu eksperymentować i na własna rękę podawać fluor. Pamiętajmy że jego nadmiar jest szkodliwy. Jeżeli okaże się że ząbki dziecka są całkowicie zdrowe nie zaniedbuj wizyt u stomatologa lepiej zapobiegać niż leczyć.

Co to jest próchnica?
Próchnica – to choroba bakteryjna, powodująca znaczne uszkodzenie struktury zęba. W zaatakowanym przez próchnicę zębie tworzy się ubytek, który może wyleczyć już tylko stomatolog.
U małych dzieci najczęściej mamy do czynienia z tzw. ,,próchnica butelkową”. Główną jej przyczyną jest karmienie dzieci słodkimi potrawami przez butelkę ze smoczkiem. Ten sposób podawania słodkich pokarmów wydłuża czas przebywania cukrów w jamie ustnej i w ogromnym stopniu zakwasza jej środowisko.
U dzieci, które zasypiają z butelką dochodzi do zmniejszenia wydzielania się śliny, która ma właściwości neutralizujące zakwaszone środowisko. Resztki słodkiego pokarmu pozostające w buzi są doskonałą pożywką dla bakterii, które niszczą powierzchnię małych ząbków. W rezultacie dochodzi do ubytków w mleczakach.

Jak ochronić małe ząbki przed próchnicą?
wykształć w malcu prawidłowe nawyki higieniczne. Przycieraj bądź myj ząbki dziecku po każdym posiłku lub przynajmniej 2 razy dziennie. Bardzo ważne jest wieczorne mycie ząbków, bowiem w nocy wydzielanie śliny neutralizującej płytkę nazębną jest obniżone, przez co zęby stają się bardziej wrażliwe na rozwój próchnicy.



* źródło - Internet



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-04-11 09:50 przez moderator.

zweryfikowana
Moderator
Posty: 4.355

Pielęgnujemy ząbki-wątek zbiorczy

21 paź 2009 - 14:41:50

A jak u waszych maluszków idzie mycie ząbków?

niezweryfikowana
Posty: 64
Ostrzeżenia: 1/5

Pielęgnujemy ząbki-wątek zbiorczy

21 paź 2009 - 14:45:02

Moja córcia ma 6 ząbków i ostatnio kupiłam jej szczoteczkę i chętnie otwiera buźkę żeby umyć ząbki.

Pielęgnujemy ząbki-wątek zbiorczy

21 paź 2009 - 15:45:46

U nas super! Zosia lubi myć ząbki i chyba najchetniej sama by to robiła :) tez mamy 6 zęboli do pielęgnacji. Uzywamy szczoteczki silikonowej i zastanawiam się czy kupić jej taką normalną?

Pielęgnujemy ząbki-wątek zbiorczy

21 paź 2009 - 15:53:50

Moja córeczka ma 15 m-cy i 6 zabków które wyszly w polowiwe lub w 1/3 ale myjemy szczoteczka z zestawu ta ostatnia juz z wlosiem i pasta ELMEX i otwiera buziolke bez problemu wrecz to uwielbia

zweryfikowana
Moderator
Posty: 4.355

Pielęgnujemy ząbki-wątek zbiorczy

21 paź 2009 - 16:00:46

Robercik na 2 szczoteczki myje :D ma zwykłą małą szczoteczkę a drugą elektryczną

Pielęgnujemy ząbki-wątek zbiorczy

16 paź 2009 - 13:20:55

Moja córka skończyła rok,ma 8 zabków.Chciałabym zacząc je myć,szczoteczkę mam,ale mam pytanie-czy sa pasty do zebów dla takich maluszków?macie swoje sprawdzone?Polećcie coś;))

Pielęgnujemy ząbki-wątek zbiorczy

09 wrz 2010 - 11:04:19

moj synek 16 wrzesnia skonczy 16 miesiecy... mam teraz pytanie... jade do tesco(mam nadzieje ze w ciagu 1,5h ktos mi odpisze) i chce kupic mu paste do zebow bo ma juz bardzo duzo... jednak jak maz był wczoraj mowił, ze znalazł najwczesniejsza od 2 r z .... nsynek nie umie jeszcze wypuwac wiec nie wiem jaką paste kupic i jak mu myc...nie ma past ponizej 2 r z tesco...kupic w aptece?

Pielęgnujemy ząbki-wątek zbiorczy

09 wrz 2010 - 11:11:14

Witaj! Mój syek ma 14 miesięcy i od poczatku myje naszą pastą zęby i nic mu nie jest :) Przy zakupie zwróć uwagę w jakiej formie jest napisane czy po drugim roku życia ,czy od drugiego roku zycia ,po drugim roku...to wiadomo a od drugiego myslę,ze możesz już używac ponieważ twój synek zaczął drugi rok życia :) A ostatnio sie dowiedziałam od stomatologa ,że pasty nie należy wypukiwać po myciu -zdziwiłam się ale jak tak powiedział to coś w tym jest :)pozdrawiam

Pielęgnujemy ząbki-wątek zbiorczy

09 wrz 2010 - 11:12:58

POLECAM pastę ELMEX dla dzieci :)

Pielęgnujemy ząbki-wątek zbiorczy

09 wrz 2010 - 11:13:18

Ja kupilam w aptece, bo tez nigdzie nie moglam znalezc. W aptece jest taka co nie trzeba splukiwac, nazywa sie nenedent-baby. Tylko jest dosc droga bo o ile pam,ietam kosztowala ok 20 zl. Ale starcza na dlugo bo wiadomo ze na szczoteczke wystarczy wielkosc grochu. Uzywam jej od roku i synek ma zdrowe i bielutkie zabki. Pozdr

Pielęgnujemy ząbki-wątek zbiorczy

09 wrz 2010 - 11:14:16

Ja myję mojemu synkowi zęby pastą Colgate smiles (taką zieloną dla dzieci od 0 - 6 lat)

Pielęgnujemy ząbki-wątek zbiorczy

09 wrz 2010 - 11:17:27

My też zaczynaliśmy od Colgate Smiles. Były kiedyś w Rossmannie, nie wiem czy są nadal.

Pielęgnujemy ząbki-wątek zbiorczy

09 wrz 2010 - 11:17:28

my używamy Aquafresh - przedział wiekowy 1-6l

Pielęgnujemy ząbki-wątek zbiorczy

09 wrz 2010 - 11:53:28

jak mzoecie piszcie czy te pasy kupiłyscie w markecie (gdzie) czy aptece...ja zapisze nazwy moze cos bedzie....i jak mam to robic? na szczoteczke dac odrobinkę pasy, umyc zabki i zostawic? czy jak

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

Mamy i ich tatuaże :D