Obecnie rozmawiamy o:
Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

mierzenie temperatury

23 kwi 2012 - 11:17:45

witam, mam mały problem z mierzeniem temperatury u synka który ma 21 miesięcy, a mianowicie mam termometr rtęciowy oraz kupiłam ostatnio termometr elektroniczny bezdotykowy do czoła. Synek się właśnie rozchorował. Był rozpalony i zmierzyłam mu gorączkę na czole i miał 37 stopni ale dla porównania bo wydawało mi się że ma wyższą temperaturę zmierzyłam termometrem rtęciowym pod pachą i okazała się że ma 38.3. Teraz nie wiem czy termometr elektroniczny jest zepsuty? czy pomiary w różnych częściach ciała mogą się aż tak różnić?

mierzenie temperatury

23 kwi 2012 - 11:34:57

Ja również mam elektroniczny i pomiar zawsze powtarzam kilka razy. Wiem że nie jest to jakaś super dokładna metoda ale daje ogólne pojęcie o gorączce. Zwykle temperatura różni się od miejsca gdzie przystawisz i jak mocno przyciskasz,na skroni jest najwyższa. Do mierzenia w uchu jest specjalna nakładka i producent podaje o ile stopni temperatura będzie się różnić.

zweryfikowana
Moderator
Posty: 2.620

mierzenie temperatury

23 kwi 2012 - 11:49:25

Ja mam termometr elektroniczny,który mierzy temperaturę na czole oraz w uchu i te dwie temperatury sie różnią,ponieważ jak się mierzy temp.na czole to trzeba wziąć pod uwagę to,że dostaje się rónież temperatura z otoczenia zwłaszcza jak to jest bezdotykowy i temperatura jest trochę zaniżona.Najlepiej mierzyć temp.w uchu albo pod pachą

mierzenie temperatury

23 kwi 2012 - 12:03:34

monia 25 ale pod pachą mierzyć tym elektronicznym? dotykając skóry bezpośrednio?

zweryfikowana
Moderator
Posty: 2.620

mierzenie temperatury

23 kwi 2012 - 12:26:46

Jeżeli chcesz mieć wiarygodny wynik to zmierz rtęciowym pod pachą.Tymi bezdotykowymi mierzy się w odległości kilku cm a jak masz chlodniej w pomieszczeniu,w którym jest dziecko to wynik ci wyjdzie trochę zaniżony niż z rtęciowego,który dotyka skórę pod pachą bezpośrednio

mierzenie temperatury

23 kwi 2012 - 12:35:42

te elektroniczne to tylko kasa wyrzucona w błoto my jak bylismy w szpitalu z synem to pielegniarki sobie z domu przynosiły termometr rtęciowy bo mowily ze ten elektroniczny zle mierzy

mierzenie temperatury

23 kwi 2012 - 12:42:12

Ha, to może znaczyć że nie zwariowałam. Bo jak ja sobie mierzę rtęciowym kiedy nie jestem chora, mam 36,6-37,5 zależnie od pory dnia. Kiedy kupiłam elektroniczny (zwykły, nie bezdotykowy), okazało się, że zawsze mam 35,8 (o wszelkich porach dnia i nocy, mierzona pod pachą). To może one źle mierzą albo mają jakąś inną skalę, nie wiem?

zweryfikowana
Moderator
Posty: 2.620

mierzenie temperatury

23 kwi 2012 - 12:47:34

Wynik tych elektornicznych termometrów zależy od wielu czynników: inny wynik wychodzi jak włożymy dziecku termometr głębiej do ucha czy zmierzymy na obrzeżu,czy dotkniemy termometrem czoła,czy zmierzymy w jakiejś odległości a jak tak to czy w pokoju jest ciepło czy chłodno i czy nie wieje od okna.Ja jak dziecku mierzę temp. jak widzę że gorączkę ma to za każdym razem wychodzi mi inny wynik i z ucha i z czoła.Także się tymi wynikami nie sugeruje ale to jest dla mnie znak,że dziecko temperaturę ma.Te rtęciowe są najlepsze ale wycofują je ze sprzedaży z powodu niebezpiecznej rtęci.W zamian za to sprzedają nam badziewie:)

mierzenie temperatury

23 kwi 2012 - 12:52:48

specjalnie wydałam sporo kasy na ten elektroniczny bo mierzy szybko a mój mały nie usiedzi na miejscu dłużej niż parę sekund, ale jednak jak będzie miał temperaturę będę używać tych starych rtęciowych bo tylko one są chyba wiarygodne. Na szczęście kupiłam kilka sztuk przez all :)

zweryfikowana
Moderator
Posty: 2.620

mierzenie temperatury

23 kwi 2012 - 12:58:44

Moje dzieci z rtęciowym też nie usiedzą.Są też bodajże do kupienia w aptece takie paski do przyklejenia na czoło do mierzenia temperatury

mierzenie temperatury

22 maj 2012 - 08:01:43

Z mojego doświadczenia wynika, że te bezdotykowe termometry faktycznie nieco zaniżają rzeczywistą temperaturę,ale są bardzo wygodne, szczególnie w przypadku małych dzieci.

mierzenie temperatury

05 cze 2012 - 12:54:09

Ja ze swojego doświadczenia wiem, że nie ma idealnych termometrów dla dziecka. Każdy ma swoje plusy i minusy. Do ucha, według mnie i moich koleżanek, są najmniej dokładne, ponieważ jest zbyt dużo warunków, żeby zmierzyć poprawnie temperaturę, których dziecko i rodzice nie są w stanie spełnić. Termometr rtęciowy jest dokładny, ale nie zbyt bezpieczny i dość dużo czasu potzreba, żeby zmierzyć temperaturę. U nas się najbardziej sprawdził się termometr na podczerwień(coś w stylu Medic Zone FS 700)- mierzy szybko, błąd pomiaru jest nie duży, a temperaturę dziecka można zmierzyć nawet wtedy kiedy ono śpi. ;-)

mierzenie temperatury

05 cze 2012 - 13:08:52

tez kupilam drogim elektroniczny i mozna go sobie w <moderacja> wsadzic. ja uzywam tego rteciowego tzn. teraz jest ten bez rteci i corka sie buntowala nie raz ale przynajmnej wiem ze jest dokladny



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-06-05 14:53 przez moderator.

mierzenie temperatury

05 cze 2012 - 14:35:42

mierzysz na czole czy na skroni?
ja na początku popełniałam ten podstawowy błąd mierząc na czole.
Później doczytałam, że pomiar ma być ze skroni. Różnica była nawet 2 stopni.

mierzenie temperatury

05 cze 2012 - 14:48:58

teraz mierze już na skroni i faktycznie pomiar jest dokładniejszy

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

leczenie ząbków pod narkozą