Obecnie rozmawiamy o:

transportery taśmowe

gorący temat

Syfilis?

dzisiaj o 18:41

Otwarcie własnej kawiarni

dzisiaj o 15:49

Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

zweryfikowana
Posty: 795
Ostrzeżenia: 2/5

Badanie Urodynamiczne

13 gru 2010 - 09:51:42

Czy któraś z Was miała robione to badanie?? na czym to polega i ile trwa??

dostałam skierowanie po nowym roku jade do szpitala na nie, ale ciekawe jak to wyglada.

Badanie Urodynamiczne

13 gru 2010 - 10:19:52

Badania urodynamiczne


Badanie urodynamiczne polega na pomiarze czynności dolnego odcinka dróg moczowych (mięsień wypieracz, szyja pęcherza, zwieracz zewnętrzny cewki moczowej), od których zależy prawidłowe gromadzenie moczu i opróżnianie pęcherza moczowego.
Badanie urodynamiczne pozwala dokładnie określić rodzaj zaburzeń czynności dolnych dróg moczowych (stabilność wypieracza, prawidłowość koordynacji pomiędzy mięśniem wypieraczem pęcherza a zwieraczem cewki moczowej).
Aparat do wykonywania badania urodynamicznego jest sprzężony komputerem, który dokonuje analizy danych i przedstawia je w formie wykresu i danych liczbowych.



Wskazania do wykonania badania
•zaburzenia mikcji (częstomocz dzienny i/lub nocny, parcia naglące, oddawanie moczu w kilku porcjach, osłabienie strumienia moczu, zatrzymanie oddawania moczu)
•zaleganie moczu po mikcji
•nietrzymanie moczu
• wsteczne odpływy pęcherzowo-moczowodowe i inne zaburzenia rozwojowe dolnych dróg moczowych (uchyłki pęcherza moczowego, moczowody olbrzymie, wady zastojowe)
•nawracające zakażenia układu moczowego
•zaburzenia neurologiczne/pęcherz neurogenny


Rodzaje badań urodynamicznych


•przepływ cewkowy /uroflometria
•cystometria
•profilometria

Badanie
Przygotowanie
Przebieg badania

PRZEPŁYW CEWKOWY /uroflometria
badanie nieinwazyjne, możliwe do przeprowadzenia dopiero u dzieci, które opanowały nawyk oddawania moczu do toalety!
7-10 dni przed badaniem urodynamicznym należy wykonać badanie ogólne i posiew moczu i z aktualnymi wynikami zgłosić się na badanie.
Badania nie wykonuje się u dzieci z aktualnie istniejącą infekcją układu moczowego.
Dziecko powinno być napojone w ciągu godziny poprzedzającej badanie ( 0,5-1 litra napoju w zależności od wieku pacjenta). U dzieci z naglącymi parciami, lub częstomoczem wskazane jest wcześniejsze zgłoszenie się na badanie i przyjmowanie płynów w ciągu 30 minut poprzedzających badanie.
Badanie przeprowadza się w momencie zgłaszania przez dziecko silnej potrzeby oddania moczu.
Badanie polega na spontanicznym oddaniu moczu do toalety sprzężonej z automatycznym czytnikiem pomiaru strumienia moczu w jednostce czasu. Następnie przy pomocy aparatu USG dokonuje się oceny objętości moczu zalegającego w pęcherzu moczowym po mikcji.

czas badania - ok.20 min.

CYSTOMETRIA
badanie inwazyjne, wymaga założenia cewnika do pęcherza moczowego, cewnika do odbytu oraz elektrod powierzniowych na okolicę sromu). Badanie jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym.
7-10 dni przed badaniem urodynamicznym należy wykonać badanie ogólne i posiew moczu
i aktualnymi wynikami zgłosić się na badanie.
Badania nie wykonuje się u dzieci z aktualnie istniejącą infekcją układu moczowego.
W dniu poprzedzającym badanie należ doprowadzić do wypróżnienia ( czopek glicerynowy ok.godz.16.00 lub wykonać lewatywę u dzieci z pęcherzem neurogennym). Obecność zalegającego w odbytnicy stolca może bowiem uniemożliwić prawidłowe pomiary ciśnienia śródbrzusznego.
W dniu badania dziecko może pić i jeść.
Dziecku rozebranemu do połowy (dolna połowa ciała) podaje się środek znieczulający miejscowo w postaci żelu. Następnie przez cewkę moczową zakłada cewnik do pęcherza moczowego i dokonuje pomiaru objętości wypływającego moczu.
Drugi, podobny cewnik badający zakłada pacjentowi do odbytnicy.
Obydwa cewniki łączy się odpowiednimi przewodami z przetwornikami ciśnienia, co umożliwia śledzenie profilu zmian ciśnienia w pęcherzu moczowym, jamie brzusznej oraz pośrednio ocenę siły skurczu mięśnia wypieracza pęcherza. Czynność mięśni zwieraczy cewki moczowej ocenia się poprzez założenie 3 elektrod powierzchniowych ( jak do badania EKG).
Pierwsza faza badania polega na powolnym wypełnianiu pęcherza moczowego roztworem wodnym 0,9% chlorku sodu poprzez cewnik założony do pęcherza moczowego, aż do momentu odczuwania przez pacjenta uczucia parcia na mocz. Druga faza badania (analiza ciśnienia - przepływu) polega na ocenie profilu zmian ciśnień i pomiaru strumienia moczu w trakcie mikcji.
W czasie całego badania prowadzi się rejestrację ciśnień oraz zapisu elektromiograficznego.

Czas badania - od 45 do 60 minut

zweryfikowana
Posty: 795
Ostrzeżenia: 2/5

Badanie Urodynamiczne

13 gru 2010 - 10:29:59

dzięki ale to ja wiem:) wyczytałam, chciałam poznać wasze doświadczenia, czesto opis książkowy badania odbiega od rzeczywistego:) dlaczego sie stosuje tez wiem:) skoro mnie skierowano

a i badanko nie bedzie robione u dziecka tylko u osoby doroslej



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2010-12-13 11:22 przez kinnkaa.

Badanie Urodynamiczne

13 gru 2010 - 11:27:35

kinnka zadzwoń może do szpitala, oni udzielą ci informacji ,ja tak zrobiłam ostatnio i faktycznie było tak jak mówili ,mój synek ma wrodzone wodonercze miał full ,tego typu badań robionych ,cewnikowanie w takich badaniach to podstawa tyle ci powiem ,nie wiem czy byłaś cewnikowana kiedyś, podają znieczulenie przy tym badaniu, więc pewnie nie należy do przyjemnych ,trzymam kciuki za ciebie ,a nas czeka następna operacja :(

zweryfikowana
Posty: 795
Ostrzeżenia: 2/5

Badanie Urodynamiczne

13 gru 2010 - 11:34:49

Cytat
natuska35
kinnka zadzwoń może do szpitala, oni udzielą ci informacji ,ja tak zrobiłam ostatnio i faktycznie było tak jak mówili ,mój synek ma wrodzone wodonercze miał full ,tego typu badań robionych ,cewnikowanie w takich badaniach to podstawa tyle ci powiem ,nie wiem czy byłaś cewnikowana kiedyś, podają znieczulenie przy tym badaniu, więc pewnie nie należy do przyjemnych ,trzymam kciuki za ciebie ,a nas czeka następna operacja :(

o matyniu, biedaczek sie nacierpi:(

bylam chyba cewnikowana do badania nerek, ale nie pamietam dokladnie bo to daaawno bylo. mam kamice nerkowa...

a teraz jeszcze z tym problem:/ dzwonilam zeby sie zarejstrowac na badanie to mam dzwonic po nowym roku bo juz nie ma refundacji

Badanie Urodynamiczne

13 gru 2010 - 11:50:37

masakra man przełożyli operację ,bo NFZ nie miał pieniędzy na operację dzieci ,poprostu żal :( Mój bobas tez ma kamicę nerkową ,to chyba tak jest przy nerkach,że jedno zle wpływa na drugie .Kinnka a co się dzieje może za miast tego można by było wykonać inne badanie ,my np nie mieliśmy nigdy robionej urografii, co jest podstawowym badaniem przy takiej wadzie ,nas prof wysyła na badania scyntygraficzne ?

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

Zaparcia u dzieci.