Obecnie rozmawiamy o:

polecany dentysta

dzisiaj o 19:02

elektryka sklep

dzisiaj o 18:57

wakacje last minute

dzisiaj o 18:41

Jakie marki ? - Kosmetyki.

dzisiaj o 18:28

Budowa domu

dzisiaj o 18:17

Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

jestem ciekawa jaka jest reakcja dziecka kiedy pojawia się młodsze rodzeństwo, jestem w drugiej ciąży mam córkę 3 latka, początkowo kiedy dowiedziała się że niedługo pojawi się dzidzia stanowczo powiedziała że nie chce ale kiedy później powiedziałam jej że skoro nie chce to sprzedamy dzidzie to od razu powiedziała że nie wolno tak robić dzidzia musi być z nami w domu.
czy w chwili gdy pojawia się maleństwo zmienia się zachowanie małego urwisa?



piszcie jak to było u was kiedy pojawiło się drugie dziecko jaka była reakcja tego pierwszego kiedy pojawło sie rodzeństwo

(zobacz zmiany)



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2015-10-16 12:34 przez Madlena25.

niezweryfikowana
Posty: 19
Ostrzeżenia: 7/5

Oj różnie z tym bywa. U mojej siostry był bunt starszej córki. Z kolei u znajomych syn bardzo czekał na młodszego braciszka. Nawet z kieszonkowego kupił zabawkę dla maluszka. Wszystko zależy od samego dziecko i od podejścia rodziców do sytuacji. W sieci można znaleźć porady dla rodziców [moderacja - link] dotyczące tego, jak przygotować dziecko na pojawienie się młodszego rodzeństwa. Sporo takich informacji znajdziesz na portalu TenTaTo. Rzuć okiem. Może się przyda. :)



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2015-12-23 10:37 przez moderator.

To chyba dosc trudny temat ... sama to przeszlam gdy po 11 latach moi rodzice zafundowali sobie mojego braciszka :D ojjj jak ja go nie znosilam. Ale w duzej mierze byla to wina moich rodzicow bo bylam notorycznie przymuszana do zajmowania sie nim, brania go ze soba, nie moglam miech chwili dla siebie kiedy chcialam posiedziec z kolezanka i wiele wiele innych sytuacji ...

Nauczona doswiadczeniem powtarzalam sobie zawsze ze nie popelnie tego bledu jako mama. W druga ciaze zaszlam kiedy corka miala 6 lat. W sumie nie byla wychowywana jak jedynaczka bo wychowywalam rowniez swojego brata a wiec byli jak rodzenstwo i bylo miedzy nimi rowniez 6 lat. Mloda cieszyla sie na przyjscie brata na swiat, kiedy robilismy zakupy dla maluszka wlaczalismy ja mocno w to, zeby mogla cos wybrac, cos doradzic, nie pomojajac jej jednak w momentach kiedy zakuphy byly robione, zawsze tez jakis drobiazg byl dla niej. Staralismny sie dzielic tak czas zeby mieli nas po rowno.Ale mysle ze tak sie do konca nie da, bo kazdy wiek ma swoje przywileje, dzieci starsze bardzo czesto uwsteczniaja sie do poziomu tego mlodszego, bo przeciez rodzice sie ciesza ze smiesznych slowek czy wyglupow ktore juz w wykonaniu starszego dziecka nie budza zainteresowania. Mysle ze nie ma zlotego srodka, duzo trzeba rozmaiac, tlumaczyc i nic na sile :) bedzie i zainteresowanie, chwilami pojawi sie niechec, czasem i nienawisc do mlodszego rodzenstwa. Ale to minie :) za brata dalabym sobie glowe urwac i jest moim super kumplem :)

Ja też jestem w ciąży (obecnie 23tydz); nasz synek skończy w lipcu 5lat; początkowo nie wiedział; albo raczej nie był świadomy tego co do niego mówimy. Przeżywał, że nie rozumie jak to jest możliwe, że on woli brata a nie siostrę; czy to idzie jakoś wybrać. Kiedy dowiedział się, że u mamy w brzuchu rośnie brat- uradowany! :) I ciągle czeka- mamo; kiedy Stasiu się urodzi, bo ja już chcę się z nim bawić :) To trudny temat; myślę, że wiek dziecka nie ma nic do rzeczy; niby im młodszy- tym mniej rozumie, im starszy- tym bardziej zbuntowany; aaaaalbo więcej rozumie. Ciężko wytłumaczyć reakcje dzieci :D

niezweryfikowana
Posty: 12
Ostrzeżenia: 1/5

Moje dziecko tak się buntowało, że musiałam skorzystać z pomocy psychologa dziecięcego. Nie wiedziałam już co mam robić, ale terapia u pani Ewy Gordziej-Niewczyk w Poznaniu pomogła uporać się z tym problemem :)

bałam się bardzo tego jak sobie poradze z dwójką jak mała sie urodzi, jak starsza na to zareaguje ale wcale nie jest źle, jeszcze jak byłam w ciąży córcia przytula się brzucha i dopytywała kiedy siostrzyczka sie urodzi. kiedy wróciliśmy z szpitala nie odstępowała mnie na krok, na początku była troche zazdrosna było wiać, ale teraz przytula sie do małej mówi że ja kocha, kiedy rano wstaje to pierwsze co to zagląda do małej:) 4 lata różnicy pomiedzy nimi ale myśle że sie dogadają:)

Reakcja na drugie dziecko była całkiem naturalna. Wiadomo, że starsze dziecko miało swoje humory, ale starałam się poświęcać im tyle samo czasu i miłości, to złagodziło spięcia :)

niezweryfikowana
Posty: 9
Ostrzeżenia: 1/5

Każde dziecko inaczej może reagować na młodsze rodzeństwo.
To co warto robić to rozmawiać ze starszym , i mówiąc krótko
przygotować je na nową sytuację.
pozdrawiam,

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

zostałam matką chrzestną pomóżcie wybrać prezent!:)