Obecnie rozmawiamy o:

free spin za rejestracje

40 minut temu

srebrna biżuteria

godzinę temu

Rewelacyjne okna

dzisiaj o 11:09

e-papieros

dzisiaj o 10:45

Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

Hej, może Was zdziwi mój dylemat, ale mój mąż nalega, abyśmy postarali się o rodzeństwo dla naszej 3-letniej córki. Powtarza wielokrotnie, że im mniejsza różnica wieku tym dla dziecka lepiej, wspomina swoje dzieciństwo jak to super było z rodzeństwem, wspólne zabawy na podwórku, wakacje, pomaganie sobie w szkole na przerwach itd., ale mi się wydaje, że trochę idealizuje. U mnie nie było aż tak kolorowo, pamiętam też kłótnie ze swoim rodzeństwem, chociaż faktycznie teraz mam z nimi super kontakt, dużo lepszy niż w dzieciństwie, bardzo się cieszę, że ich mam. Stać nas na drugie dziecko, ale jak pomyślę o kolejnych 9 miesiącach przechodzonych w ciąży to mi słabo, skoki emocjonalne, problemy z cerą, z krążeniem itd. no i potem kolejnych nieprzespanych nocach to myślę, że chętnie pozostałabym mamą jedynaczki… Co myślicie o takim podejściu? Jestem egoistką?

tego jak będzie w ciąży przewidzieć się nie da - ja 1 ciążę miałam kiepską ( mdłości do 5 msc, osłabienie, ciągle jakieś ale było ), 2 przeszłam jak bym w niej nie była ( jedynie brzuch rósł no i ciężej było chodzić ) a 3 była tak pomiędzy ale bez jakiś ekscesów :)


Widzę jak dzieciaki się bawią aczkolwiek starsza córka ma dystans do młodszych - jest między nimi 6 i 7 lat różnicy za to syn z najmłodszą ( rok różnicy ) bawią się w najlepsze i trzymają razem :)


Zawsze chciałam mieć min. 2 a planowaliśmy 3 ( co się udało ) bo sama jestem jedynaczką i niestety ma to swoje wady.

A co do nocy - u nas w nocy do dzieci wstaje mąż - tak sobie ustaliliśmy że skoro ja zajmuje się w ciągu dnia to on w nocy :)

skoro sama doceniasz teraz, że masz rodzeństwo, to powinnaś wiedzieć, że jednak warto je mieć. Być może nie jesteś jeszcze gotowa, więc nie ma się co spieszyć, może za 2-3 lata zmienisz zdanie, na pewno nic na siłę ;) moja siostra jest starsza o 6 lat właśnie i rzeczywiście przez większość dzieciństwa nie mogłyśmy się dogadać, ale teraz jest moją najlepszą przyjaciółką, uczę się na jej błędach, doradza i w ogóle. czytałam ostatnio artykuł o tym, że nawet po latach kłótni wystarczy jedna iskra, by całkowicie odnowić więź jaka łączy rodzeństwo, tego z niczym nie porównasz, bo tylko z nim masz wspólne wspomnienia, tych samych rodziców, wychowanie, wartości itd. :)

u mnie miedzy siostra a mną jest dwa lata różnicy i nigdy nie miałyśmy ze sobą dobrego kontaktu także różnie bywa z ta różnicą wieku myślę ze dużo zależy od charakteru i wychowania
ja mam na razie jedno dziecko ma 6 lat i chce mieć drugie ale czuje ze jeszcze nie jestem gotowa i na razie chce zapewnić wszytko temu jednemu a może za rok dwa pomyślimy o rodzeństwie ,dla mnie nie ma znaczenia różnica wieku czy naciskanie społeczeństwa,wiem że będę lepsza mamą dla tego drugiego dziecka kiedy będę na nie w pełni gotowa

Przydaje się rodzeństwo jak się jest starszym,ja mam młodszego o trzy lata brata , mamy super kontakt chociaż mamy do siebie ponad 300 km,w dzieciństwie bywały czasami i kłótnie.Cieszę się ze mam chociaż brata.

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

Kiedy dziecko zaczyna mówić