Obecnie rozmawiamy o:
Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki

Bio Oil opinie

1.06 o 21:06

Sposób na PRYSZCZE! :)

23.10 o 14:13

calominal opinie

30.01 o 21:06

Etiaxil opinie

21.07 o 15:16

tanie przepisy na obiad

15.02 o 15:34

Aktywne użytkowniczki

meldunek a szkoła podstawowa

26 wrz 2013 - 21:10:44

pisze, bo przewaliłam neta i zgłupiałam..a mianowicie moja córka chodzi teraz do pięciolatków i wczoraj dostałam zaświadczenie o odbywaniu nauki przedszkolnej ( czy coś tak mniej więcej), które trzeba przedłożyć w podstawówce...
i tu moje pytanie- do której szkoły? bo obecnie mieszkamy w Warszawie (bez papierka na to), a meldunek razem z córką mamy 120 kilometrów za Warszawą
a żeby było śmieszniej to dziś poszłam do sekretariatu szkoły gdzie przynależy nasza ulica i pani w sekretariacie stwierdziła że ona nie wie i żeby się w marcu odezwać...tylko boję się że to może być jakoś za późno
może która mama "wie" jak rozwiązać mój dylemat :)
tylko poprosiłabym o sztywne argumenty żebym wiedziała jak rozmawiać :)

meldunek a szkoła podstawowa

26 wrz 2013 - 21:30:11

pierwszeństwo będą miały dzieci zameldowane w obrębie dzielnicy - dl areszty będą pozostałe miejsca ( przynajmniej u nas tak jest )

meldunek a szkoła podstawowa

26 wrz 2013 - 22:17:08

http://isap.sejm.gov.pl/Download;jsessionid=10F67AA6B548B54A80EA0E4E7E415070?id=WDU20040260232&type=2

"§ 4. Do klasy pierwszej szkoły podstawowej ogólnodostępnej prowadzonej przez gminę lub innej
należącej do sieci szkół podstawowych ustalanej przez gminę przyjmuje się:
1) z urzędu - dzieci zamieszkałe w obwodzie danej szkoły podstawowej;
2) na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) - dzieci zamieszkałe poza obwodem danej szkoły
podstawowej, w przypadku gdy szkoła dysponuje wolnymimiejscami."

Nie wiem czy to rozporządzenie jest nadal najaktualniejsze - ale na pewno nie zmienił się interesujący Cię punkt. Miejsce zamieszkania to nie to samo co miejsce zameldowania. Szkoła nie ma prawa brać pod uwagę tego, gdzie jest zameldowane dziecko, tylko gdzie mieszka.


Ale oczywiście swoją drogą masz prawny obowiązek wymeldować siebie i dziecko z poprzedniego miejsca zamieszkania i zameldować w obecnym. A czemu nie masz dopełnionego obowiązku meldunkowego?

PS. Jest najaktualniejsze :)



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-09-26 22:19 przez majka51.

meldunek a szkoła podstawowa

26 wrz 2013 - 22:30:30

U nas w przedszkolu mówili, że trzeba zanieść tu, gdzie masz meldunek, w swojej szkole rejonowej.

meldunek a szkoła podstawowa

26 wrz 2013 - 22:38:07

Nie wiem o jakie zaświadczenie dokładnie chodzi bo ja nic nie dostałam z przedszkola jak moja córka chodziła w zeszłym roku do pięciolatków. W każdym razie w zeszłym roku chyba w listopadzie szkoła wysłała do mnie list z zapytaniem czy i do jakiej placówki dziecko uczęszcza. Wysłała ten list szkoła, do której córka miałaby chodzić ze względu na meldunek, tyle że my kilka miesięcy wcześniej się przeprowadziliśmy do miejscowości oddalonej o prawie 300 km i tu już córka była przemeldowana i chodziła do przedszkola, a gmina tamtej szkole nie przekazała informacji o tym że dziecko już mieszka w innym rejonie Polski. Wystarczyło tylko zadzwonić do tej podstawówki , z której przyszło zapytanie i poinformować ich gdzie dziecko chodzi do przedszkola nic więcej nie wymagali.
Proponuję zadzwonić do szkoły, do której przynależycie ze względu na meldunek i ich zawiadomić gdzie dziecko obecnie uczęszcza bo z tego co mi mówiła sekretarka to oni mają wykaz z urzędu gminy lub miasta o zameldowanych dzieciach które do nich przynależą i muszą mieć inf czy dziecko odbywa już naukę przedszkolną.

Mam nadzieję że oto chodziło, bo jeśli o zapisy do szkoły to są w lutym lub w marcu i u nas niby jest że wg meldunku a w rzeczywistości było kto pierwszy ten lepszy bez względu na meldunek i żadnych zaświadczeń wcześniej się nie składało.

meldunek a szkoła podstawowa

27 wrz 2013 - 07:16:07

Cytat
majka51
(...)
Ale oczywiście swoją drogą masz prawny obowiązek wymeldować siebie i dziecko z poprzedniego miejsca zamieszkania i zameldować w obecnym. A czemu nie masz dopełnionego obowiązku meldunkowego?
majka51 ustroje ci się chyba pomyliły. Obowiązek meldunku został już jakiś czas temu zniesiony i teraz nie musisz mieć zameldowania wcale (puste miejsce w dowodzie) ;)

Nie zmienia to faktu że np.: przedszkola i żłobki żyją starym ustrojem i nabór jest po meldunku (co osobiście uważam za idiotyzm roku, bo najwygodniejsze dla rodzica i dla dziecka jest przedszkole najbliżej miejsca pracy rodzica, a nie meldunku czy zamieszkania). Jak w szkołach, nie wiem, ale myślę że stosowne pismo z oświadczeniem że autorka mieszka, płaci podatki i przebywa tam gdzie rzeczywiście mieszka a nie tam gdzie jest zameldowana powinno załatwić sprawę.

meldunek a szkoła podstawowa

27 wrz 2013 - 08:45:17

dziękuję za wszystkie odpowiedzi
no właśnie o to chodzi że meldunek niby nigdzie nie potrzebny,ale mi sekretarka wyciągnęła listę i nie było tam mojego dziecka i kazała mi pismo przedstawić w szkole z meldunku, czyli 120 kilometrów poza warszawą...a najśmieszniejsze że dzwoniłam do ministerstwa edukacji i tam pani powiedziała że "adres zamieszkania jest równoznaczny z adresem zameldowania"
więc już do reszty zgłupiałam
wysłałam moją mamę do szkoły z meldunku i powiedzieli żeby im przesłać to zaświadczenie i chyba tak zrobię a swoją drogą będę rozmawiać ze szkołą w Warszawie
a byłam pewna że ze szkołą będę miała najmniejszy problem a tu zaczynają się schody

meldunek a szkoła podstawowa

27 wrz 2013 - 09:03:22

teraz szkoły mają duży problem bo nie dość że idą dzieci rocznikowo odpowiednie do 1 klas to jeszcze przecież reformą wrzucają młodszy rocznik a miejsc jest tyle samo co wcześniej :/

dodatkowo w wielu szkołach jeszcze dochodzą zerówki.

meldunek a szkoła podstawowa

27 wrz 2013 - 11:06:32

Cytat
Deirdre
Cytat
majka51
(...)
Ale oczywiście swoją drogą masz prawny obowiązek wymeldować siebie i dziecko z poprzedniego miejsca zamieszkania i zameldować w obecnym. A czemu nie masz dopełnionego obowiązku meldunkowego?
majka51 ustroje ci się chyba pomyliły. Obowiązek meldunku został już jakiś czas temu zniesiony i teraz nie musisz mieć zameldowania wcale (puste miejsce w dowodzie) ;)
To Tobie się coś pomyliło, niestety ;) A otóż i aktualny w tym zakresie akt prawny:
http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU19740140085&type=3
Jak jesteś ciekawa co się zmieniło w meldunkach - polecam ISAP, nie będę linkować kolejnych aktów prawnych ;)
A puste miejsce można było mieć w dowodzie zawsze, dotyczy to osób, które nie mieszkają nigdzie na stałe. Np. ja posiadam takowy dowód od 6 lat, moja córka od roku ;) Z tą drobną różnicą, że 6 lat temu wpisywali w tę rubrykę "brak", córka ma już z pustym miejscem. Summa summarum w takiej sytuacji, kiedy mieszka się gdzieś czasowo (np. wynajmuje mieszkanie na czas określony) należy w tym miejscu zameldować się na pobyt czasowy, teoretycznie powinien on być wpisany w to "puste miejsce", jednak na szczęście nikt tego nie pilnuje. I jeśli chodzi o zmiany z ostatnich lat to bodajże z końcem 2011 roku zniesiono kary pieniężne za niedopełnienie obowiązku meldunkowego, nie sam obowiązek meldunkowy, pewnie z tym Ci się pomyliło.

Cytat
Deirdre
Nie zmienia to faktu że np.: przedszkola i żłobki żyją starym ustrojem i nabór jest po meldunku (co osobiście uważam za idiotyzm roku, bo najwygodniejsze dla rodzica i dla dziecka jest przedszkole najbliżej miejsca pracy rodzica, a nie meldunku czy zamieszkania). Jak w szkołach, nie wiem, ale myślę że stosowne pismo z oświadczeniem że autorka mieszka, płaci podatki i przebywa tam gdzie rzeczywiście mieszka a nie tam gdzie jest zameldowana powinno załatwić sprawę.
Nie mogą "żyć" żadnym starym ustrojem, bo to niezgodne z prawem, jeśli tak robią to należy się odwoływać. I w praktyce w Warszawie nie żyją, nie wiem jak gdzie indziej.



Monikaduszak a czemu nie dopełnisz obowiązku meldunkowego, chociażby dla świętego spokoju? Starczy iść do urzędu z umową najmu ;)



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-09-27 11:08 przez majka51.

meldunek a szkoła podstawowa

27 wrz 2013 - 12:46:12

Cytat
majka51
(...)
A otóż i aktualny w tym zakresie akt prawny:
http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU19740140085&type=3
Jak jesteś ciekawa co się zmieniło w meldunkach - polecam ISAP, nie będę linkować kolejnych aktów prawnych ;)
(...)
I jeśli chodzi o zmiany z ostatnich lat to bodajże z końcem 2011 roku zniesiono kary pieniężne za niedopełnienie obowiązku meldunkowego, nie sam obowiązek meldunkowy, pewnie z tym Ci się pomyliło.
Zwracam honor :) Dokładnie, do aktów prawnych nie zaglądam, ale do tej pory urzędy i policja nie miały nic do mojego meldunku (liczy się adres zamieszkania), stąd konkluzja że sam obowiązek zniesiono ;) Chodziło mi raczej o to, że w poprzednim ustroju bardzo tego pilnowano i wiele rzeczy było od tego zależnych, a teraz można być zameldowanym w miejcu X, mieszkać w Y, pracować w Z i nikomu to nie przeszkadza.
Cytat
majka51
Cytat
Deirdre
Nie zmienia to faktu że np.: przedszkola i żłobki żyją starym ustrojem i nabór jest po meldunku (co osobiście uważam za idiotyzm roku, bo najwygodniejsze dla rodzica i dla dziecka jest przedszkole najbliżej miejsca pracy rodzica, a nie meldunku czy zamieszkania).
(...)
Nie mogą "żyć" żadnym starym ustrojem, bo to niezgodne z prawem, jeśli tak robią to należy się odwoływać. I w praktyce w Warszawie nie żyją, nie wiem jak gdzie indziej.
Niestety do wrocławskiego publicznego żłobka dziecko zameldowane poza Wrocławiem się nie dostanie (a nawet na tymczasowy patrzą krzywo i najlepiej aby i rodzicie i dziecko byli zameldowani we Wrocławiu) :( Żłobki prywatne i dotowane nie mają już z tym problemu. Mieszkam akurat w takiej "noclegowni" pod miastem i choć pracuję w mieście, to żłobek blisko miejsca pracy mi się nie należy (<złośliwość on> Pewnie, pracuje taka w dużym mieście to i na prywatny ją stać, lepiej te miejsca bezrobotnym mamusiom z meldunkiem pod żłobkiem oddać. W końcu gdzieś trzeba dzieciaka podrzucić jak się do kosmetyczki idzie. <złośliwość off>;). Przedszkola będę testować za 2 lata ;) Na razie wystarczą mi osiedlowe opowieści mam starszych dzieci.

meldunek a szkoła podstawowa

27 wrz 2013 - 13:00:53

Też mieszkałam w takiej noclegowni, ale dziecko bez problemu przyjęli do przedszkola w W-wie, myślę że niewiele się zmieniło w tej kwestii.

A ze żłobkami tez chyba początkowo miało nie chodzić o dzieci zameldowane w danym mieście, tylko o dzieci rodziców odprowadzających w nim podatki. Chociaż w Polsce wszystko jest możliwe, więc może teraz z tego zrobili punkty preferencyjne dla dzieci zameldowanych ;)

Tak w ogóle to ja wiem, że nawet urzędnicy mają problemy z rozumieniem różnicy między miejscem zameldowania a zamieszkania, nie rozumieją czym jest obowiązek meldunkowy, nie znają przepisów dotyczących tego co trzeba przedstawić przy meldowaniu się itp itd, najgorzej że często razem z szarymi obywatelami powtarzają głupoty które nie obowiązywały nawet za komuny. Więc tym bardziej dobrze przedrzeć się jednak przez ten gąszcz głupoty w urzedach miasta i zameldować się tam gdzie się mieszka, żeby potem nie musieć na każdym kroku tłumaczyć innym głupkom dlaczego się ma dwa adresy :P

Tak w ogóle to dziwne trochę z tymi listami dzieci zameldowanych w "rewirze" - czyli jak moja córka nigdy nie była nigdzie zameldowana na pobyt stały to nigdzie nie ma rewiru? Coś tu nie gra ;)
A pani z Ministerstwa zapewne chodziło o to, że adres zamieszkania powinien pokrywać się z adresem zameldowania (bo meldunek to nic innego jak potwierdzenie faktu zamieszkiwania pod danym adresem). No i jakbyś nawet nie wymeldowała się z pobytu stałego, a zameldowała na pobyt czasowy (można tak, a nawet w szczególnych okolicznościach trzeba), to pewnie paniom urzędniczkom byłoby łatwiej zrozumieć sytuację ;)



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-09-27 15:34 przez majka51.

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

prezent dla 2latki