Obecnie rozmawiamy o:
Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

Jak wytłumaczyć, co powiedzieć dziecku gdy kiedyś zapyta dlaczego tak jest ?

Wystarczy powiedzieć prawde,dlaczego nie ma więcej rodzeństwa.

Że nie było was stać, albo że tak bardzo jego/ ją kochaliście, że nie chcieliście już więcje dzieci!

moja mama by odpowiedziala BO NIE :D hehhe ale szczerze,,najlepiej jest powiedziec prawde.. Mam syna i nie zamierzam miec wiecej dzieci wiec pewnie i takie pytanie nastapi u mnie za kilka lat.....

moja córka wkrótce bedzie miała siostrzyczke :) fakt faktem 5,5 lat różnicy ale zawsze coś :) mam nadzieje że beda sie kochały na wzajem :D

Najlepiej mówić prawdę. A odpowiedź, że tak bardzo je kochaliście jest chyba najgorszą z możliwych. Znam paru takich jedynaków, egoistów, ktorym rodzice właśnie tak mówili.

fajny temat, sama jestem jedynaczka i moja córka też jest jedynaczką więc coś wiem na ten temat. Jak ja się pytałam dlaczego nie mam rodzeństwa swojich rodziców to zawsze mama mi mówiła ze bardzo sie cieszy ze ja wogóle jestem na świecie bo więcej dzieci nie może mieć, ja jakoś na swój sposób to tak przyjmowałam ze nigdy nie tęskniłam za rodzeństwem bo wiedziałam ze go i tak nie bede miała. A moja córka (ma 3,5 roku) nigdy się jeszcze mnie nie zapytała o to, a gdy sama ją zapytam czy chciała by mieć siostre lub brata bardzo stanowczo odpowiada że nie więc nie mam z tym problemu:)

Znajomi często pytali mojego synka czy chce mieć brata lub siostrzyczkę co doprowadzało mnie do szału. Raz synek zapytał czy będzie miał rodzeństwo i powiedziałam że nie, bo małe dzieci płaczą (a on nie lubi płaczu dzieci). Temat zakmniety :) Teraz na pytanie czy chesz mieć rodzeństwo odpowiada że nie bo małe dzieci płaczą i będzie mu po nocach hałasować :)



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-07-13 12:09 przez CHRUPEK.

witam muj prawie 8 letni syn tez dopytuje o rodzenstwo , ale mowie mu ze jak sie zrobi w brzuszku to bedzie mail brata lub siostre, a prawda jest taka ze nie moge miec dzieci leczylam sie zeby miec choc jedno teaz tez prubowalam leczenie mimo roku starac odpuscila przytayłam 25 kg od lekow, ale kiedys pozna prawde bo nie mam zamiaru ukrywac tego ale teraz jest za mały na to by zrozumiec a nawet nie poinien wiedziec w tym wieku.

zawsze mowic prawde i na tyle zrozumiale dla wieku dziecka zeby ta informacja wystarczyla przynajmniej na jakis czas .

Cytat
iwo25
witam muj prawie 8 letni syn tez dopytuje o rodzenstwo , ale mowie mu ze jak sie zrobi w brzuszku to bedzie mail brata lub siostre, a prawda jest taka ze nie moge miec dzieci leczylam sie zeby miec choc jedno teaz tez prubowalam leczenie mimo roku starac odpuscila przytayłam 25 kg od lekow, ale kiedys pozna prawde bo nie mam zamiaru ukrywac tego ale teraz jest za mały na to by zrozumiec a nawet nie poinien wiedziec w tym wieku.
8 latek jest maluchem i smialo mozesz mu powiedziec ze czasem tak jest ze ludzie choruja na rozne choroby a to powoduje ze nie mozna miec wiecej dzieci .i ta informacja wystarczy dziercku i bedziesz miec spokoj . dziewne tlumaczenie ze bedzie miec rodzenstwo jak sie zrobi w brzuszku i w ten sposob pobudzasz jego wyobraznie i ciekawosc a jak mu powiesz co i jak sie dzieje , to masz problem z glowy . ja mam swietna broszurke ilustrowana dla maluchow i dzieki niej rozwiazalam problem jak sie rodza dzieci



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-07-13 12:28 przez agata74.

8 latek jest już na tyle kumaty że powinien poznać prawdę.

Cytat
iwo25
witam muj prawie 8 letni syn tez dopytuje o rodzenstwo , ale mowie mu ze jak sie zrobi w brzuszku to bedzie mail brata lub siostre, a prawda jest taka ze nie moge miec dzieci leczylam sie zeby miec choc jedno teaz tez prubowalam leczenie mimo roku starac odpuscila przytayłam 25 kg od lekow, ale kiedys pozna prawde bo nie mam zamiaru ukrywac tego ale teraz jest za mały na to by zrozumiec a nawet nie poinien wiedziec w tym wieku.
Nie ma co dziecka okłamywac. Trzeba od razu powiedziec, ze tatus i mamusia bardzo by chcieli abys miał braciszka, albo siostrzyczkę, ale czasami jest tak, ze Inne Mamusie próbują mieć dzidziusia w brzusku i na razie nie mogą. Powiedz dziecku,ze tatus i mamusia bardzo chcą, ale musza czekać na swoją kolej, bo Pan Bóg o tym decyduje kiedy bedzie miał



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-07-13 12:30 przez aguska9216.

tak wiem ze 8 latek jest na tyle kumaty ze powinien poznac prawde, ale nie chce teraz tego mowic mu wprost bo jak narazie zakonczyłam leczenie musze troche odetchnac od tych leków i za jakis czas znowu bende chcial podjac leczenie skoro udalo mi sie raz mam nadzieje ze i drugi raz tez sie poszczesci jesli tym razem nie wyjdzie to wtedy mu z mezwm powiemy prawde.

Ja bym mu powiedziała jak jest, że masz problemy z zajściem w ciążę (chyba że nadal myśli że dzieci przynosi bocian) i się leczysz i nie wykluczone że kiedyś doczeka się rodzeństwa.

polecam ilustrowana broszurke Wieslaw Sokoluk :"mamo i tato opowiedzcie mi skad sie wzialem "

Cytat
iwo25
tak wiem ze 8 latek jest na tyle kumaty ze powinien poznac prawde, ale nie chce teraz tego mowic mu wprost bo jak narazie zakonczyłam leczenie musze troche odetchnac od tych leków i za jakis czas znowu bende chcial podjac leczenie skoro udalo mi sie raz mam nadzieje ze i drugi raz tez sie poszczesci jesli tym razem nie wyjdzie to wtedy mu z mezwm powiemy prawde.
o tym bardziej powinnas z nim porozmawiac . powiedziec ze jestes w trakcie leczenia ze czasem tak jest ze ma sie problemy z posiadaniem dzieci . ze jak leczenie przyniesie efekt to bedzie miec rodzenstwo. z dziecmi trzeba rozmawiac i mowic im tyle ile one same chca by zaspokoic swoja ciekawosc. ja z moja corka ma teraz 7 lat w wieku 4 lat odbylam powazna rozmowe na temat smierci , bo zobaczyla zdjecie swojego pradziadka i sie zaczela dopytywac . teraz nie mam najmniejszego problemu z tym tematem jest oswojona i wie ze taka kolej rzeczy jest . jak bylismy na pogrzebie mojej babci to weszla do kaplicy i widziala cialo i nie ma z tym problemu , w przeciwienstwie do mnie gdzie smierc , porod byly sprawami tabu i sie o tym nie rozmawialo a wyobraznia swoje zrobila . i ja nie wejde do kaplicy gdzie lezy cialo by sie pomodlic.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-07-13 12:42 przez agata74.

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

Wyprawka przedszkolaka