Obecnie rozmawiamy o:
Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

OSTRZEGAM PRZED BAJKĄ ŚWINKA PEPPA

17 sty 2012 - 11:07:51

FRONT OBRONY ŚWINKI PEPPY:D

mnie się przypomniało,jakie wielkie halo wywołały przed laty"teletubisie",jakie tęgie głowy debatowały na temat szkodliwości tej bajki,ponoć była zbyt psychodeliczna i nawoływała do zażywania narkotyków!!!no i świetny pomysł byłej pani minister eduacji...pamiętacie,teza o tinki-łinki?no i co z tego,dzieci kochają teletubisie,nam się mogą nie podobać,2 latek ma inny gust niż mamusia,ja nikogo oceniać nie będę,moje dzieci,jakby mogły gapiłyby się w tv całe dnie,po prostu wyłączam,i tyle,ja sama przyznaję,że mam problem z oderwaniem się od kompa,jak wiele z nas zresztą


OSTRZEGAM PRZED BAJKĄ ŚWINKA PEPPA

17 sty 2012 - 12:07:03

Małe dziecko między trzecim a siódmym rokiem życia intensywnie naśladuje zachowania dorosłych. Przejmując zachowania innych – uczy się, jeśli więc ogląda filmy, to przyswaja sobie zachowania postaci. Owe przyjmowanie postaw, zachowań, stosunku do innych może mieć charakter niezwykle intensywny, bowiem ciekawość dziecka wywołuje jego aktywne uczestnictwo. Żeby zrozumieć to, co widzi dziecko utożsamia się z bohaterami, wchodzi w przedstawioną rzeczywistość filmową, bezrefleksyjnie ulega procesowi identyfikacji.
Dziecko nie odróżnia świata przedstawionego w kreskówce od świata realnego, na tym etapie rozwoju rzeczywistość miesza się ze światem wyobrażonym. Między zdarzeniami i działaniami postaci z filmowych bajek wyobraźnia małego widza nie buduje związków przyczynowo-skutkowych. Jeśli np. bohaterowie biją się, niszczą czy zabijają, to jawi się to dziecku jako wyizolowany styl zachowania. W tym wieku swoje zachowanie opiera na pewnej liczbie „dobrych” i „złych” przyzwyczajeń. Pierwsze zdobyte nawyki i przyzwyczajenia pozostawiają głębokie ślady w psychice człowieka.
Rodzice nie zawsze przestrzegają zalecenia, że dziecko nie powinno przesiadywać przed ekranem przy zgaszonym świetle – zarówno ze względu na higienę wzroku, jak i poczucie bezpieczeństwa, zwłaszcza przy odbiorze programów fantastycznych. Dziecko nie powinno siedzieć bliżej niż 2,5 m przed ekranem a przy dużych telewizorach nawet dalej. Wybór programów dla dzieci nie może być przypadkowy. Zawsze należy brać pod uwagę z jednej strony charakter i treść programu, a z drugiej możliwości percepcyjne dziecka oraz jego rozwój psychiczny i wiek.

Dzieci do lat 7 nie są w stanie oglądać w skupieniu audycji dłużej niż przez 15-20 minut. Tyle zresztą trwają programy dla najmłodszych. Nadmierne przesiadywanie przed telewizorem czy komputerem powoduje poczucie zmęczenia i ogranicza inne zajęcia dziecka – ze szkodą dla jego ogólnego rozwoju, który wymaga, aby uczestniczyło ona w zabawie z grupą rówieśniczą, przebywało na świeżym powietrzu, kontaktowało się z przyrodą, pomagało w pracach domowych, czytało książki.

Dzieci spędzają przeciętnie 4 godziny dziennie przed telewizorem i robią to w sposób niekontrolowany. Telewizja mami zmysły dziecka. Nie może ono niczego dotknąć, widzi coś żywego, poruszającego się i jednocześnie nieżywego, nie możne nawiązać prawdziwej relacji z tym, co widzi i z tymi osobami, które widzi. Tymczasem tym, co jest najistotniejsze w rozwoju małego dziecka, jest poznawanie świata wszystkimi zmysłami poprzez działanie. Sceny w filmach i bajkach zmieniają się bardzo szybko – dzieci nie zatrzymują się dłużej niż 1 minutę na jednej scenie. Atakuje to system nerwowy dziecka. Jest ono zalewane bodźcami, z którymi nie może sobie poradzić, staje się nerwowe. Uwagę dzieci podczas oglądania telewizji przykuwa nieustanna zmiana dystansu – coś jest raz blisko raz daleko. W takich właśnie sytuacjach człowiek przeżywa strach. Im więcej oglądamy tym więcej się boimy.

Przyzwyczajone do ciągłego medialnego bodźcowania o charakterze zewnętrznym tego samego oczekują w świecie realnym. Nie potrafią skupić swojej uwagi na dłużej, opanowały jednak umiejętność biernego uczenia się, upośledzeniu ulega ich wyobraźnia, której nie mają sposobności ćwiczenia. Wysiłek twórczy towarzyszy tworzeniu obrazów mentalnych, podczas czytania książki, słuchania nagrań lub obcowania z zabawkami, które nie mają wbudowanych efektów dźwiękowych. Zabawki maja pobudzać wyobraźnię dziecka, a nie dawać im jednoznacznych odpowiedzi.


Nawet niektóre filmy animowane pozbawione ostrego, agresywnego rysunku komiksowych kreskówek zawierają jednak wzorce zachowań agresywnych. I tak popularny, „Walt Disney przestawia” obecny w wieczorynce emitowanej przez TVP 1 obfituje w sceny, w których sympatyczne zwierzątka wbijają się nawzajem w ziemię, okładają się pięściami, spychają ze skały lub wysadzają w powietrze. Filmy animowane zawierające humorystyczne sceny przemocy obecne w TVP1 to: „Przygody Myszki Miki i Kaczora Donalda, „Smerfy”, „Gumisie „,”Scooby, gdzie jesteś”.

Również kodowana stacja Cartoon Network i Fox Kids dla dzieci emituje kreskówki o bardzo dużej zawartości przemocy. Problem przemocy w bajkach dotyczy również klasycznej literatury dziecięcej. Zbiór baśni z przełomu XVII i XVIII wieku Charlesa Perraulta, braci Jacoba, Ludwiga, Carla i Wilhelma Grimmów z początku XIX i Hansa Chrystiana Andersena z połowy XIX wieku przepełnione są historiami mogącymi budzić grozę i przerażenie.

OSTRZEGAM PRZED BAJKĄ ŚWINKA PEPPA

17 sty 2012 - 12:14:53

cóż... z agresją należy oswajać dziecko i po to też są bajki ale nie należy przeginać i wystawiać dziecka na bombardowanie tym non stop.

Od małego trzeba mieć styczność z tym co nas otacza - inaczej ciężki los będzie miał taki człowieczek gdy bezpośrednio zetknie się z agresją rówieśników i obcych...

OSTRZEGAM PRZED BAJKĄ ŚWINKA PEPPA

17 sty 2012 - 12:52:53

Chciałam coś napisać ale idę właśnie z dzieckiem oglądać Świnkę Peppę o.O

OSTRZEGAM PRZED BAJKĄ ŚWINKA PEPPA

17 sty 2012 - 13:02:31

Przepraszam, ale...głupszego postu i wywodow jakie zrobila autorka to dawno nie czytalam.

I niby smerfy, sa fajniejsze, tez straszny gargamel, knucie jego jak tu pozbyc sie malych stworkow.

Ech.

A teraz corka wyedukuje sie na vivie to dopiero bedzie czad, jak pojdzie do piskownicy.

Twoja corka ma rysowac, lepic, bawic sie np.klockami, gotowac po swojemu, a nie siedziec przed tv.

OSTRZEGAM PRZED BAJKĄ ŚWINKA PEPPA

17 sty 2012 - 13:05:31

Chciałam dodać,że wg psychologów to własnie swinka pepa zasługuje na pochwałe:)
szkoda ze nie mam cyfrowego polsatu, bo chyba tylko tam jest kanał na którym emituja ta bajeczkę????? czy sie myle?? mam N i ubolewam nad brakiem tej bajki w programie



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-01-17 13:06 przez brylancik88.

OSTRZEGAM PRZED BAJKĄ ŚWINKA PEPPA

17 sty 2012 - 13:17:18

na minimini też leci - godzin nie pamiętam bo od dawna nie oglądamy ale jest :) ( my mamy w kablówce najpierw w Aster a teraz Vectra )



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-01-17 13:45 przez Darmoszka.

OSTRZEGAM PRZED BAJKĄ ŚWINKA PEPPA

17 sty 2012 - 13:36:15

Odnoszę wrażenie, że wypowiadają się tutaj albo osoby które nie mają dzieci albo takie, które nie potrafią zrozumieć że czasami rodzic również popełnia błąd.Autorka wątku przyznała się do błędu, jej zdaniem bajka źle wpływa na jej dziecko co niekoniecznie spowodowane musi być ilością czasu spędzonego na oglądaniu własnie tej kreskówki.Potrafię zrozumieć , że pewnie chciała dobrze włączając tę bajeczkę-przecież posiada miano edukacyjnej bajki.
Prawda jednak jest taka i zwróćcie uwagę oglądając te bajkę , że mała świnka peppa i jej braciszek bardzo pyskują do rodziców , są nieposłuszne itp, następnie oczywiście tata i mama peppa tłumaczą dzieciom że to złe zachowanie i robią to w jak najbardziej prawidłowy sposób, tylko że mały człowieczek miedzy 2 a 4 rokiem życia widzi tylko zachowanie małych świnek a to co rodzice tych świnek tłumaczą są już dla nich niesłyszalne.
Fajnie że autorka wątku zauważyła ze bajeczka źle wpływa na jej dziecko, bo akurat jej maluszek tak odbiera tę bajeczkę ale uwierzcie mi że znam dzieci które oglądają tę bajkę również zbyt dużo w ciągu dnia i zachowują się dobrze, wniosek z tego taki że nie każda bajka jest dobra dla naszego dziecka. Proszę abyście przestały atakować autorkę wątku, spróbujcie zrozumieć, bo podejrzewam ze jej córeczka naciskała na nią aby włączyć świnkę peppa a ona najzwyczajniej w świecie ulegała swojemu dziecku wierząc że nie robi nic złego;)

OSTRZEGAM PRZED BAJKĄ ŚWINKA PEPPA

17 sty 2012 - 13:37:07

no własnie na minimini, ale ten program jest dostepny w cyfrowym polsacie, a ja mam telewizje N... pozostaje tylko minimini online :D

OSTRZEGAM PRZED BAJKĄ ŚWINKA PEPPA

17 sty 2012 - 13:43:43

Cytat
Aghattar
Odnoszę wrażenie, że wypowiadają się tutaj albo osoby które nie mają dzieci albo takie, które nie potrafią zrozumieć że czasami rodzic również popełnia błąd.Autorka wątku przyznała się do błędu, jej zdaniem bajka źle wpływa na jej dziecko co niekoniecznie spowodowane musi być ilością czasu spędzonego na oglądaniu własnie tej kreskówki.Potrafię zrozumieć , że pewnie chciała dobrze włączając tę bajeczkę-przecież posiada miano edukacyjnej bajki.
Prawda jednak jest taka i zwróćcie uwagę oglądając te bajkę , że mała świnka peppa i jej braciszek bardzo pyskują do rodziców , są nieposłuszne itp, następnie oczywiście tata i mama peppa tłumaczą dzieciom że to złe zachowanie i robią to w jak najbardziej prawidłowy sposób, tylko że mały człowieczek miedzy 2 a 4 rokiem życia widzi tylko zachowanie małych świnek a to co rodzice tych świnek tłumaczą są już dla nich niesłyszalne.
Fajnie że autorka wątku zauważyła ze bajeczka źle wpływa na jej dziecko, bo akurat jej maluszek tak odbiera tę bajeczkę ale uwierzcie mi że znam dzieci które oglądają tę bajkę również zbyt dużo w ciągu dnia i zachowują się dobrze, wniosek z tego taki że nie każda bajka jest dobra dla naszego dziecka. Proszę abyście przestały atakować autorkę wątku, spróbujcie zrozumieć, bo podejrzewam ze jej córeczka naciskała na nią aby włączyć świnkę peppa a ona najzwyczajniej w świecie ulegała swojemu dziecku wierząc że nie robi nic złego;)

nie - wypowiadają sie osoby dla których sadzanie dziecka na kilka godzin przed TV było i jest nie do pomyślenia a obwinie jednej z lepszych bajek za własne błędy wychowawcze nie jest na porządku dziennym.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-01-17 13:44 przez Darmoszka.

OSTRZEGAM PRZED BAJKĄ ŚWINKA PEPPA

17 sty 2012 - 13:49:56

Aghatarr jasne bo co zlego jest w tym ze puszcza sie malutkiemu dziecku bajke po kilka godzin dziennie prawda ?Nawet "nie matki" wiedza ze tak sie nie robi.Ale co tam, latwiej posadzic dziecko przed TV no nie? bez wzgledu na to czy to bajka edukacyjna czy nie.Pamietajmy ze to nie bajki maja wychowywac i edukowac a rodzice ! A małe dzieci jesli juz ogladaja jakas bajke powinny to robic w obecnosci rodzicow by Ci mieli nad nimi kontrole i w kazdym momencie mogli wytlumaczyc dziecku co i jak - bo moze nie zrozumiec np czemu ktos placze gdy opuszcza go przyjaciel itp.Byc moze corka autorki watku nie rozumiala tej bajki - tu powinna wkroczyc mama i wytlumaczyc np dlaczego George placze ?Bo np zgubil swojego ulubionego dinozaura lub ktos mu go zabral a to nie ładnie.A te teledyski ... brak słow - pusc dziecku piosenki dla dzieci typu Przeboje Mini Mini - w tym czasie mozesz np prasowac i spiewac razem z dzieckiem kolysajac sie w rytm muzyki.Nikt nie oczekuje ze bedziesz zajmowac sie mala non stop bo wiadomo ze trzeba ugotowac, posprzatac itp ale w tym wszystkim moze Ci towarzyszyc dziecko !



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-01-17 13:51 przez Antalisa.

OSTRZEGAM PRZED BAJKĄ ŚWINKA PEPPA

17 sty 2012 - 13:57:17

Cytat
brylancik88
no własnie na minimini, ale ten program jest dostepny w cyfrowym polsacie, a ja mam telewizje N... pozostaje tylko minimini online :D

ja mam mini mini na kablówce :D

Aghattar a ty co adwokat? Każda z nas wyraziła tu swoje zdanie na temat oglądania bajek godzinami, oraz oglądania MTV przez małe dziecko. Po to jest forum!

OSTRZEGAM PRZED BAJKĄ ŚWINKA PEPPA

21 maj 2013 - 16:29:15

nie ma co się oburzać niestety to nie wina bajki tylko Twoja że nie rozmawiałaś z dzieckiem o tym co się dzieje w bajce itd mimo że widziałaś zmianę w jej zachowaniu, z dwóch złego wolę pepe niż mtv po paru dniach córka zacznie Ci "wygibasy dla dorosłych" w wersjii mini prezentować to tez może być nie ciekawie plus słownictwo przeróżne, masz najlepszy przykład po sobie jak TV wpływa na człowieka obejrzałaś program tak na Ciebie wpłynęło ze uwierzyłaś w to co mówią i od razu postąpiłaś "jak Ci kazali" wywalić zabronić" i propagujesz "Pepa jest zła" więc nie dziw się córce jak sama się załapałaś na haczyk zwany "wpływ tv na człowieka":)

OSTRZEGAM PRZED BAJKĄ ŚWINKA PEPPA

31 maj 2013 - 03:16:09

Z dzieckiem trzeba się bawić a nie włączać mu odmóżdżające bajki żeby samo się sobą zajęło. Po co Ci dziecko skoro nie masz dla niego czasu ?

OSTRZEGAM PRZED BAJKĄ ŚWINKA PEPPA

06 cze 2013 - 23:05:43

Moja córcia również uwielbia Peppe jak i inne bajki,pozwalam jej ogladać ale nie zajmuje jej kliku godzin na tym aby oglądała tylko bajki.Są również inne metody zajęcia czymś dziecka.

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

zazdrość o dziecko