Obecnie rozmawiamy o:
Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

buty ortopedyczne tak czy nie?

29 maj 2011 - 23:50:00

Dziewczyny mam pytanie, czy kupujecie swoim maluchom buty ortopedyczne lub profilaktyczne ze specjalną wkładką?
Ostatnio jedna Pani powiedziała mi , że ona kupuje dzieciom tylko specjalne buty aby miały zdrowe stópki i szczerze poczułam się jak wyrodna matka bo my takich bucików nie mamy. Teraz zastanawiam się czy rzeczywiście takich nie kupić.. mój synek ma roczek...
Co o tym myślicie? jakie są Wasze doświadczenia?

buty ortopedyczne tak czy nie?

30 maj 2011 - 06:42:09

no juz chyba bez przesady , uważam ze jesli dziecko nie ma wskazan to mozna aby zaszkodzic a nie pomóc. ja nierozumiem takiej "profilaktyki"... to trzeba było od poczatku dziecko wkładac w rozwórki koszli < czy jakos tak> aby miało zdrowe bioderka, nałozyc gorset zeby mialo zdrowy kregosłup, zamówic aparat u ortodonty na wypadek krzywych zebów, i jeszcze kilka innych rzeczy,,, i zrobic ze swojego dziecka kaleke! ale kazdy wychowuje i dba o dziecko tak jak potrafi... widocznie ta kobieta jest na jakims punkcie przewrazliwona.... tylko niewiem dlaczego ma cierpiec dziecko!

buty ortopedyczne tak czy nie?

30 maj 2011 - 07:39:19

Jasne, ze nie. Wiadomo, ze pierwsze buciki powinny byc lekkie, przewiewne, miec usztywniona piete, ale bez przesady, popryedniczka dobrze to ujela, nie popadajmy w paranoje. z reszta najzdrowiej boso.

buty ortopedyczne tak czy nie?

30 maj 2011 - 09:41:02

Buty ortopedyczne może przepisać tylko lekarz ortopeda, nigdy nie wolno stosować ich na WŁASNĄ RĘKĘ, bo można tylko krzywdę dziecku zrobić. Wkładki profilaktyczne też nie są absolutnie wskazane przy tak małych dzieciach, bo stopa takich maluszków jest w tym wieku fizjologicznie płaska i dopiero w latach późniejszych się wysklepia ten łuk pod stopą. O płaskostopiu możemy mówić dopiero u 4- 5 latków i wtedy może być zasadne wprowadzenie pomocniczo wkładek profilujacych stopę, choć najważniejsze są tu ćwiczenia usprawniające i wzmacniające mięśnie stóp.
Więc jeśli nie chcesz zaszkodzić swojemu dziecku, to daj spokój, Teraz potrzebne mu są tylko buciki ze sztywną piętą, dobrze trzymające się stopy, żeby mu nie spadały i przesuwały się na stópkach, no i troszkę większe, żeby był luz w paluszkach, jeśli są to buty pełne. Tak jak już wcześniej dziewczyny pisały- najzdrowiej na boso- wiem to bezpośrednio od ortopedy, im więcej tym lepiej, więc w domu zamiast kapci zainwestować w antypoślizgowe skarpetki, a jak ciepło to i bez.

buty ortopedyczne tak czy nie?

30 maj 2011 - 09:50:46

Mam 2 córeczki 2,5 roczku nie stosowałam u nich butów ortopedycznych bo nie było zaleceń. Dodam że małe w wieku 0-24 mc były regularnie u ortopedy tzn mniej więcej co 3-4 mc. ze względu na bliźniaki i podejrzewano dysplazje stawów biodrowych, na szczęście obeszło się bez problemów. Ale wracając do tematu lekarz specjalista widział jak córeczki ganiały po pokoju na boso i pomimo że stópki nie układały idealnie prościutko tylko obserwował powiedział że bucików ort. nie trzeba stosować bo nie ma takiej potrzeby a wystarczą tylko takie z usztwnioną piętką. I do tej pory małe nie miały butów ort. a stópki mają zdrowe. I uwierz mi matka która tak dla własnego widzi misiu kupuje buty ort. dla dziecka to ona jest wyrodna, nie szanuje wygody dziecka. Ciekawe jak by się poczuła gdyby ktoś jej kazał nosić ortopedyczne buty.
Jeżeli nie masz zaleceń daj spokój dziecku ono też potrzebuje wygody i to przy jego pierwszych kroczkach i spacerkach.
A jak się martwisz o maluch idź na konsultacje ale podejrzewam że nie ma potrzeby:)

buty ortopedyczne tak czy nie?

30 maj 2011 - 10:48:31

NIE!,moj maly ma 2 latka,od poczatku po mieszkaniu chodzil przewaznie na boso,malo kiedy papcie ,buciki kupuje tylko wygodne i miekkie

zweryfikowana
Moderator
Posty: 801

buty ortopedyczne tak czy nie?

30 maj 2011 - 11:21:50

Ja również nie kupuję dzieciom bucików ortopedycznych.
Sama również takich w dzieciństwie nie nosiłam i nie mam z tego powodu żadnych problemów.
Gdyby takie były wskazania lekarza to już inna sprawa.
Generalnie kieruję się tym co na ten temat pisał Paweł Zawitkowski.

Znalazłam taki artykuł :

"Na rynku mamy zatrzęsienie bucików dla dzieci. Jednak ich zakup wcale nie jest łatwy. Bo żeby dobrze wybrać, trzeba wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Wtedy sprawa jest już znacznie prostsza. Na pytania mam dotyczące wyboru butów dla dzieci odpowiada Paweł Zawitkowski, fizjoterapeuta z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie
Z jakich materiałów powinny być wykonane buty dziecka?

Od zawsze mówi się, że najlepszym materiałem jest skóra. Bo „oddycha”, jest naturalna, nie odparza. Ale skóra skórze nierówna. Buty wykonane ze skóry wysokiej jakości są drogie. A tych z kiepskiej skóry nie warto kupować, bo są sztywne i ciężkie. Pojawiło się wiele nowych materiałów (np. gore-tex), które są lekkie, „oddychające”, nieprzemakalne, wygodne i… coraz tańsze. Plastiki odradzam.

Jakie kapcie są najlepsze do przedszkola? Te podobne do tenisówek po prostu śmierdzą gumą.

Tenisówki są boskie: doskonale dopasowane do stopy, z podeszwą, która nie przeszkadza w kontakcie z podłożem. A że śmierdzą? Trudno! To lepsze niż filcowy luźny kapeć, w którym stopa się ślizga i poci. Znakomite są też lekkie buciki sportowe lub sandałki z 3 paskami i łukowatą wypukłością od strony środka stopy. Nieporozumieniem zaś są sztywne i wysokie kapcie, bo utrudniają dziecku rozwój umiejętności ruchowych.

Dokąd powinny sięgać jesienno-zimowe "buty za kostkę"?

Wystarczy, że będą sięgały na wysokość 2-3 palców powyżej kostki. Zbyt wysokie buty będą dziecku tylko przeszkadzały.

Czy mówienie o zdrowych butach to tylko moda, czy naprawdę tak wiele od nich zależy?

To moda, ale z tych, które należy chwalić. Gdy jednak słyszę hasło „zdrowy but”, zaczynam się niepokoić. Pod tym określeniem często kryją się twarde, wysokie buty ze sztywną podeszwą, które ze zdrowiem stopy nie mają nic wspólnego. But powinien być giętki, najlepiej niski, ze sprężystą podeszwą i ma jak najmniej przeszkadzać stopom w pracy.

Czy rzepy trzymają nogę dziecka równie dobrze jak sznurówki?

Z reguły nie. Sznurówki pozwalają dokładniej dopasować but do stópki. Są jednak buty dobrych firm, w których rzepy trzymają równie dobrze, jak sznurówki. Wystarczy się przyjrzeć – łatwo poznać, czy stopa w nich „lata”, czy też nie przesuwa się i jest ustabilizowana

Czy modne teraz "halówki", czyli buty na płaskiej, nie profilowanej podeszwie są dobre dla dziecka?

Do 2.-3. roku życia nie ma potrzeby, żeby wkładki butów były specjalnie profilowane. Do pewnego stopnia muszą być dopasowane do kształtu stopy, po to, żeby te się nie przesuwały na boki. Ale bez przesady. Wkładki z wyraźniejszym profilem stosujemy dopiero, gdy pojawi się łukowate zagłębienie od wewnątrz stopy.

Jak powinna być wyprofilowana podeszwa w butach dla dziecka?

Na wysokości pięty, a szczególnie środkowej części stopy (śródstopia), powinna być wąska, a przy palcach wyraźnie szersza. Oglądana z boku w okolicy śródstopia ma być lekko uniesiona od środka. Powinna też łatwo zginać się w 1/4, a najdalej 1/3 długości od przodu buta. I byłoby świetnie, gdyby czubek i tył były nieco ścięte – to ułatwia chodzenie.

Moja 4-letnia córka ma bardzo szerokie stópki. Jak więc mogę sprawdzić, czy buty, które chcę jej kupić, nie są zbyt wąskie?

Pierwszą wskazówką jest stosunek dziecka do tych butów po przejściu kilkudziesięciu kroków w sklepie. Jeżeli nie chce w nich chodzić, to znaczy, że wybór nie jest dobry. Jeśli but ma wyjmowaną wkładkę, możemy postawić na niej stopę dziecka. Generalnie nie ma butów za wąskich, najczęściej są za szerokie.

Szwy w zimowych botkach córki wciskały się jej w łydki. Oddałam je więc, a teraz żałuję, bo może jednak by się jakoś... rozchodziły?

Proszę nie żałować, tylko kupić inne buciki. Jeżeli nie pasowały, nie dałoby się z nimi nic zrobić. Szkoda nóg dziecka.

Czy chodzenie przez długi czas w szmacianych bucikach typu espadryle albo w klapkach japonkach wpływa źle na stopy małego dziecka?

To zależy, ile brzdąc ma lat, jak ma ukształtowane stopy, czy jest wysportowany i gibki, czy raczej wiotki i ciężki. Japonki to generalnie niezbyt dobry pomysł dla malucha. Taki brzdąc w trakcie chodzenia w nich ma trudności z precyzyjnym przetaczaniem i odbijaniem stopy od podłoża – bardziej więc „nosi” japonki niż „w nich chodzi”. Co do espadryli – jeśli są dopasowane do stopy, nic złego się od nich nie stanie, ale warto, żeby dziecko biegało również w biegało również w butach sportowych i na bosaka. Im więcej różnych doświadczeń dla małej stopy, tym potem lepsza jakość ruchów dziecka."



Źródło: Rodzice 2/2007

Autor: Lidia Butowska

buty ortopedyczne tak czy nie?

30 maj 2011 - 11:31:30

Ostatnio bylo o tym bardzo glosno w dzien dobry tvn , lekarz sie wypowiadal i mowil ze nie wolno wrecz bez przepisu lekarza kupować dzieciaczkom takich bucikow bo wiecej z tego krzywdy niz pożytku . Buciki nie powinny byc sztywne powinny sie wyginac w rozne strony tak ze mozna by je "wyrzynać, wykręcać"

buty ortopedyczne tak czy nie?

12 mar 2014 - 14:00:24

moja siostra woli kupic wkladki ortopedyczne zrobione z odlewu, przynajmniej ma pewnosc, ze stopa b ędzie dobrze wyprofilowana bez koniecnzosci późniejszego leczenia

niezweryfikowana
Posty: 23
Ostrzeżenia: 5/5

buty ortopedyczne tak czy nie?

29 wrz 2015 - 13:54:15

Dokładnie tak, czytałam na różnych stronach, że nie można kupować ortopedycznych butów bez konsultacji i zaleceń lekarza. Ja buty dla dziewczynek kupuje w internecie, w sklepie zdrowastopka.Głównie dlatego bo wiem, że buty nie przyczyniają się do schorowań stóp moich córek, a jest ich tak dużo, że nawet nie jestem w stanie ich zapamiętać. Wszystkie decyzje należy konsultować ze specjalistami, a nie działać na własną rękę.

niezweryfikowana
Posty: 48
Ostrzeżenia: 1/5

buty ortopedyczne tak czy nie?

20 lis 2018 - 11:51:40

Cytat
calineczka0109
Ostatnio bylo o tym bardzo glosno w dzien dobry tvn , lekarz sie wypowiadal i mowil ze nie wolno wrecz bez przepisu lekarza kupować dzieciaczkom takich bucikow bo wiecej z tego krzywdy niz pożytku . <moderacja>Buty dziecięce nie powinny byc sztywne powinny sie wyginac w rozne strony tak ze mozna by je "wyrzynać, wykręcać"

Nie trzeba specjalistów by wiedzieć że dziecko musi mieć elastyczne buty.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2019-02-25 12:37 przez moderator.

buty ortopedyczne tak czy nie?

20 lis 2018 - 18:56:26

stopa ma miesnie ktore jak nie sa cwiczone to nie trzymaja dlatego jest wskazane by dzieci chodziły na boso po zroznicowanej powierzchni czyli , piasek kamyki ,trawa. Buty maja chronic ale nie zapewnia tego ze stopa bedzie własciwie wykształcona

niezweryfikowana
Posty: 2
Ostrzeżenia: 1/5

buty ortopedyczne tak czy nie?

15 mar 2019 - 11:08:36

Buty ortopedyczne? Tylko i wyłącznie na zlecenie lekarza ortopedy, natomiast buty profilaktyczne są dla wszystkich dzieci i to właśnie w nich powinny chodzić , by stopa prawidłowo się rozwijała i kształtowała. Ogromny wybór i najlepsze ceny takich bucików są na www.wesolebuciki.pl Sklep godny zaufania z asortymentem od polskich producentów.

buty ortopedyczne tak czy nie?

28 mar 2019 - 14:36:24

No takie buty na pewno są dobre, ale jeśli rzeczywiście z jakiegoś powodu musi je ktoś nosić. ;)

niezweryfikowana
Posty: 38
Ostrzeżenia: 2/5

buty ortopedyczne tak czy nie?

27 kwi 2019 - 10:39:24

Wiesz co ja nie wiem czy to właśni Ty powinnaś decydować czy takie buty kupić dziecku czy nie ale powinien zdecydować lekarz. Który oceni czy dziecko potrzebuje takich butów czy może nie. Bo jeśli stopa malucha nie rozwija się prawidłowo to faktycznie warto jest kupić buty profilaktyczne czy ortopedyczne. Których w sumie nie ma się co tak bardzo bać z uwagi na to, ze obecnie w sklepach jest bardzo dużo bucików profilaktycznych, które praktycznie nie odróżniają się od standardowego obuwia.
https://pantofelek24.pl/pol_m_Obuwie-dzieciece_Buty-chlopiece-914.html



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2021-01-27 12:39 przez ankabakra.

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

cena za wyżywienie