Obecnie rozmawiamy o:

dresy na ulice

gorący temat

transportery taśmowe

56 minut temu

sprawdzony stomatolog

godzinę temu

sklep detailingowy

godzinę temu

kosmetyki samochodowe

dzisiaj o 8:33

Studia online

dzisiaj o 8:09

Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

Jeszcze nie mówi....

28 maj 2011 - 09:25:08

Mam córkę która ma rok i 8 miesięcy. Nie wiem czy powinnam zacząć się martwić czy jeszcze nie ale córka nie chce mówić. Podobno to samo z czasem przyjdzie. Lekarz powiedział żebym poczekała do 2 latek i później dopiero coś z tym robić. Jak zaczęła chodzić to bardzo często obijała sobie głowę i słyszałam że dzieci wtedy późno zaczynają mówić czy to prawda? Ja sama zaczęłam mówić jak skończyłam 3 latka. Córcia mówi tylko po swojemu, natomiast wszystko rozumie co się do niej mówi. Jak to było z waszymi dziećmi? :)

Jeszcze nie mówi....

28 maj 2011 - 09:43:25

Moja córka zaczęła szybko mówić ale myślę że nie masz się jeszcze czym martwić bo to za wcześnie....Poczekaj może samo jej przyjdzie jak sama napisałaś sama zaczęłaś jak miałaś 3 lata....jak do 2 lat nie zacznie to idz do lekarza...

zweryfikowana
Posty: 1.353
Ostrzeżenia: 1/5

Jeszcze nie mówi....

28 maj 2011 - 09:47:03

Wg mnie nie masz się czym martwić-jedne dzieci mówią szybciej inne później. Może podobnie jak Ty zacznie później mówić.

Jeszcze nie mówi....

28 maj 2011 - 10:06:10

Mój Michał też bardzo szybko zaczął mówić, wydaje mi się że to zasługa tego, że bardzo dużo do niego mówiliśmy i dawaliśmy mu możliwości wygadania się. Nie ponaglaliśmy, a przede wszystkim nie przerywaliśmy mu okrzykami zachwytu jak próbował coś mówić. Dać dziecku swobodę to chętniej będzie próbował coś powiedzieć, żeby się z nami porozumieć :) Choć pewnie to nie jest regułą i przy nie każdym dziecku zadziała :)

Jeszcze nie mówi....

28 maj 2011 - 10:12:33

nasza corka wiktoria ma ponad dwa i pol roku i tez skromnie uzywa aparatu mowy:)za to wszystko rozumie i po swojemu tez zasygnalizuje swoje potrzeby.
nie mowi np. tata za to swietnie wymawia: zolw,drzwi,cien:) taki paradoks ze mowi bardzo ciezkie wyrazy a nie potrafi wypowiedziec najlatwiejszych.o powtarzaniu po doroslych nawet nie chce slyszec,sama wybiera sobie slowa
wczesniej sie przejmowalam a teraz zostawiam sprawy w jej rekach.czasami tylko mnie smieszy jak ludzie sie przygladaja jak corka w swoim "wiktorianskim" jezyku sie z nami komunikuje

Jeszcze nie mówi....

28 maj 2011 - 10:25:38

nie martw się, to co że nie mówi? grunt że rozumie, gdyby nie rozumiała to może nie słyszy albo są inne problemy, skoro mówi po swojemu niemową też nie jest,nie?A czy masz jakiś problem z tym że zaczęłaś tak późno mówić? mówisz gorzej niż inni? podejrzewam że nie, więc daj córeczce czas. Zacznie w swoim własnym odpowiednim momencie i pewnie nieraz zatęsknisz za czasami kiedy nie mówiła :)

Jeszcze nie mówi....

28 maj 2011 - 09:46:03

hej nie masz co sie martwic moja małą ma 23 miesiace i mowi tyle ze szok kazdy sie dziwi rozmaiwa jak dorosła kobitka :) kazdy kto ja spotka obcy człowiek to mowi ze jest nakrecona a prawda jest tak ze duzo z nia czasu spadzam i duzo z nia rozmaiwam wiec Twoja mała ma dopier8 miesiecy i ma czas

Jeszcze nie mówi....

28 maj 2011 - 11:30:49

Nasza Liliana w czerwcu skończy dwa lata i też niewiele mówi: mama, tata, baba, dzidzia, wu (to wujek :)), dzyń dzyń, hau hau, ham ham i tyle. Ale wszystko rozumie, zna wiele słów, bo o co ją nie poprosisz, to przyniesie, pokaże. Każde dziecko jest indywidualne, rozwija się po swojemu, dlatego ja jej nie ponaglam. Czytamy jej dużo bajeczek, dużo z nią "rozmawiamy". Myślę, że owszem można zasięgnąć porady logopedy, żeby być spokojnym, że nic się nie dzieje, ale nie trzeba panikować. Podobno często sprawdza się zasada, że jak dziecko szybko rozwija się motorycznie, to później zaczyna mówić. Lilka chodziła w wieku 10 miesięcy, wcześnie siedziała, a głowę sztywno trzymała od urodzenia, więc coś w tym może być.

Ja pójdę z Lilką do logopedy, jeśli w wieku 2,5 roku jej zasób słów nadal będzie na tym samym poziomie co teraz.

Jeszcze nie mówi....

28 maj 2011 - 12:18:41

Cytat
gabrysia8
hej nie masz co sie martwic moja małą ma 23 miesiace i mowi tyle ze szok kazdy sie dziwi rozmaiwa jak dorosła kobitka :) kazdy kto ja spotka obcy człowiek to mowi ze jest nakrecona a prawda jest tak ze duzo z nia czasu spadzam i duzo z nia rozmaiwam wiec Twoja mała ma dopier8 miesiecy i ma czas

Chodzi o dziecko z wiekiem rok i 8 miesięcy czyli 20 miesięcy ;) Moja Zoja ma 18 miesięcy i też gada jak najęta, ale my od brzuszka książeczki bajeczki ciągłe rozmowy to chyba podłapała... :) W każdym razie nie masz się co martwić, jak poczuje potrzebe to sama powie:) A tu dowcip w temacie, na rozluźnienie:

Pięcioletni Jasio-niemowa siada z rodzicami do niedzielnego obiadu.
W pewnym momencie cud nastaje: Jasio się odzywa:
- A gdzie kompot?!
Mama:
-Jasiu!! Jasiu!! Ty mówisz?! Skoro umiesz mówić czemu jeszcze nigdy się nie odzywałeś?!
A Jasiu:
- Bo zawsze był kompot...

:D

Jeszcze nie mówi....

28 maj 2011 - 12:46:24

moj szkrab ma rok i 7mscy tez mało mowi.tylko to co chce reszta po swojemu jego kuzynka jest starsza o dwa msce i powtorzy wszystko.kazde dziecko inaczej znajomej syn zaczal jak mial 3 latka.na razie nie ma sie co martwic na zapas.

Jeszcze nie mówi....

28 maj 2011 - 13:22:29

Nie masz czym się łamać.
Ja mam córki maja już 2,5 roczku i jeszcze nie mówią. to znaczy mówią ale większość po swojemu. np. siosia-siostra, fuj fuj - kupa
bzibzi -zimno, ko ko - kocham. Oczywiście mówią mama tata daj nie i takie podstawowe słowa.

Małe sa pod stałą kontrolą neurologiczną ze względu na wcześniactwo ale ich rozwój nie odbiega od normy. lekarz powiedział że nie ma czym się martwić że one mówią ale po swojemu i ze do 3 lat jak nie będą mówić po naszemu to zaczniemy się martwić.

Moje późna zaczną mówić ale wcześnie zaczęły chodzić a raczej biegać.

Ja spokojnie czekam aż zaczną mówić po Polsku.

Jeszcze nie mówi....

28 maj 2011 - 13:47:50

moja córka też jest wcześniakiem ale sprawach rozwojowych jest wszystko wporządku. Neurolog też nic takie nie zauważył tylko tyle co z tą mową jest coś nie tak. Dużo z nią rozmiawiam, czytam bajeczki, siedze z nią 24h na dobę, muszę odgrywać rolę za dwóch rodziców. Poczekamy jeszcze te kilka miesięcy i potem zobaczymy co później będzie.

Jeszcze nie mówi....

28 maj 2011 - 14:07:32

nie wiem czym sie przejmujesz niektóre dzieci do 3 roku zycia nie mowia i nikt nie uważa tego za jakas anomalie! moja ma 21mcy i gada duzo po swojemu mowi mama tata baba i próbuje od niedawna wypowiadać jakieś sylaby slow (np. poczatkowe lub koncowe) ale też myślę że nie prędko jej do mowy. ja sie tym zupelnie nie przejmuje - dwuletni syn mojej kolezanki nie mowi jeszcze nic, synowie dwoch innych kolezanek zaczeli gadac dopiero po 3 rż.... ma czas bądź spokojna!

Jeszcze nie mówi....

28 maj 2011 - 14:13:44

Moja ma 2 latka i mówi dużo i chętnie sama powtarza Mamy 3 miesiące straszą koleżankę Emilki i do dwóch latek mówiła tylko tata i dziadzia dzie? Skończyła dwa latka i zaczęła ładnie czysto mówić i mimo że moja zaczęła mówić dużo wcześniej to koleżanka mówi czyściej niż Emilka a teraz ma 2 latka i 3 miesiące
Myślę że jak się dużo gada do dziecka to może ma wpływ na to jak mówią nasze dzieciaczki ale dużo zależy od dziecka a każde jest inne i rozwija się w swoim tempie więc cierpliwości życzymy :)

Jeszcze nie mówi....

28 maj 2011 - 15:14:02

To powiem ci w skrócie ze moja Laurunia w lipcu będzie miała 3 latka i dopiero od 2 miesięcy mówi zdaniami tak że można ją zrozumieć.A wcześniej mówiła coś tam po swojemu ale wszystko rozumiała jak twoja.Poszłam do lekarza powiedział ze do 3 lat ma czas ale jakoś mu nie wierzyłam i poszłam do zaprzyjaźnionej koleżanki logopedki.Powtórzyła w sumie to co lekarz powiedział ale dała mi proste ćwiczenia..Myślę że każde dziecko samo dojrzeje do mowy a my rodzice możemy tylko im pomóc..Jednak nic na siłę:-)) I najważniejsze nie patrzeć na inne dzieci i nie słuchać co ich rodzice mówią bo w naszym przypadku znajome o mało do depresji mnie nie doprowadziły mówieniem że coś z Laurą jest nie tak,że źle się rozwija itp..Zacznie mówic..ma czas..:-)))

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

pytanie o umieranie.