Obecnie rozmawiamy o:
Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

Roczek w Kościele

04 maj 2010 - 14:41:56

Cytat
Judy_ta
Cytat
fafelek
u mnie na śląsku to normalne
Dokładnie ! na śląsku to normalne :D

elwira151 to nie jest normalna msza. Taką normalną mszę można sobie zamawiać co roku na urodziny i wtedy będzie tylko wyczytane imię, a roczek to dzieciaczki idą ubrane na biało i o ile się nie mylę ksiądz błogosławi czy coś. Tak jak mówiłam, u nas tak się robi, ale osobiście w tym nie uczestniczyłam, bo stwierdziłam, że się obejdzie bez tego :D


judyto i motylku dlatego napisalam ze taka o ktorej wy mowiecie to nie jest u mnie w wojewodztwie spotykana i opisalam wam taka z jakimi sie stykalam:)
nie porownalam ich tylko napisalam konkretenie ze takiej jak u was u nas nie ma a jaka jest opisalam:)



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2010-05-04 14:42 przez elwira151.

zweryfikowana
Moderator
Posty: 165

Roczek w Kościele

04 maj 2010 - 14:46:13

U nas w kościele jest taki zwyczaj od lat, ze co miesiąc w drugą niedzielę miesiąca jedna stała msza (u nas o 13) jest przeznaczona na roczki dzieci. My także byliśmy na takiej mszy z synkiem. Nie ubieralismy go na biało jak do chrztu, tylko raczej normalnie. Po mszy jest błogosławieństwo dla dzieci i ich rodziców. Otrzymuje się tez pamiątkowy obrazek. Sama msza nie jest jakas strasznie droga, bo daje się jak na każdą z intencją 50 zł.

Roczek w Kościele

04 maj 2010 - 14:47:42

Cytat
elwira151
Cytat
Judy_ta
Cytat
fafelek
u mnie na śląsku to normalne
Dokładnie ! na śląsku to normalne :D

elwira151 to nie jest normalna msza. Taką normalną mszę można sobie zamawiać co roku na urodziny i wtedy będzie tylko wyczytane imię, a roczek to dzieciaczki idą ubrane na biało i o ile się nie mylę ksiądz błogosławi czy coś. Tak jak mówiłam, u nas tak się robi, ale osobiście w tym nie uczestniczyłam, bo stwierdziłam, że się obejdzie bez tego :D


judyto i motylku dlatego napisalam ze taka o ktorej wy mowiecie to nie jest u mnie w wojewodztwie spotykana i opisalam wam taka z jakimi sie stykalam:)
nie porownalam ich tylko napisalam konkretenie ze takiej jak u was u nas nie ma a jaka jest opisalam:)

No i wszystko :) Moja mama też o tym nie wiedziała, bo jest z innego województwa, a tam się tak nie robi. Myślę, że to nie zależy od księdza, tylko od danej miejscowości. Po prostu w parafii np. przyjmują jak robią roczki no i tak musi być, a to logiczne, że jak ktoś pójdzie do księdza, który nigdy czegoś takiego nie robił, to zrobi tak na odwal się.

Roczek w Kościele

04 maj 2010 - 15:12:03

Cytat
magdalena1
moja córeczka miała zamówioną msze na roczek, myślę że nie trzeba być mega wierzącym, zresztą albo się wierzy albo nie, co to za określenie "mega wierzący"???
i była msza a później imprezka w domu :)

my na pierwszą rocznicę ślubu też mieliśmy msze zamówioną
Myślę,że to jest fajne.Wcale nie musi być takiego zwyczaju,każdy robi to z wlasnej woli.A ksiądz mszy nie odmówi.I nie ma to nic wspólnego z chrztem.Ja nie zamawialam,bo po prostu nie przyszlo mi to do glowy.Ale u nas też kto chce to zamawia mszę.Modlitwy w intencji wlasnego dziecka nigdy za wiele.Pozdrawiam.
[embed_image aeca56b6410c4ced45d31ada119b2239]
[embed_image abba50d256d5c81a4e97537beace808f]
[embed_image f8add59c4bc9addb9766e5730286f138]

Roczek w Kościele

04 maj 2010 - 15:39:54

u mnie na opolszczyznie to normalne

zweryfikowana
Posty: 1.956
Ostrzeżenia: 1/5

Roczek w Kościele

04 maj 2010 - 16:38:31

pirwsze slysze o czymś takim a impreza w restauracji to chyba jeszcze wieksza przesada :)

Roczek w Kościele

04 maj 2010 - 16:58:04

U nas jest podobnie jak u niusi83. Raz w miesiącu jest Msza w intencji dzieci, które w tym właśnie miesiącu obchodzą swój roczek, a po Mszy specjalne błogosławieństwo dla tych dzieci. Ubranie dowolne.

Roczek w Kościele

04 maj 2010 - 17:37:52

My również zamówiliśmy mszę w roczek Synka, niestety nie udało się 21 i msza będzie jak ksiądz stwierdził w wigilię urodzin- czyli dzień wcześniej nie ma u mnie w okolicy takiej tradycji po prostu chcieliśmy się pomodlić w Jego intencji i tyle:) w pierwszą rocznicę ślubu też mieliśmy zamówioną mszę i wtedy faktycznie ksiądz ładnie ją odprawił mam nadzieję że ta Gabrysiowa też będzie tak inaczej odprawiona nie jak w powszedni dzień:) hmmm a ubranko normalne Mu założę:)

Roczek w Kościele

04 maj 2010 - 18:09:23

Moja córeczka 21go maja skończy roczek ale uroczystośc w kościele odbędzie się 30go.U mnie w kościele chrzciny i roczki są zawsze w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.Msza jest o 10.30 więc oprócz poczęstunku(tort,kawa itd)muszę podac gościom obiad.Oczywiście ubranko też odświętne(sukieneczka,kapelusik itd).

Roczek w Kościele

04 maj 2010 - 22:50:57

U mnie na Opolszczyźnie to norma. Roczek to po prostu rocznica chrztu świętego, jest to uroczyste błogosławieństwo dzieci rocznych przed ołtarzem!

Roczek w Kościele

05 maj 2010 - 08:14:54

Cytat
leniszcze
pirwsze slysze o czymś takim a impreza w restauracji to chyba jeszcze wieksza przesada :)[/quoteie]


nie żadna przesada... a chrzest nie robi się w restauracji?? wole wydać tam pare groszy więcej niż mają mi siedzieć w domu nabrudzić i pójść :)
Cytat
nicola2009
Moja córeczka 21go maja skończy roczek ale uroczystośc w kościele odbędzie się 30go.U mnie w kościele chrzciny i roczki są zawsze w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.Msza jest o 10.30 więc oprócz poczęstunku(tort,kawa itd)muszę podac gościom obiad.Oczywiście ubranko też odświętne(sukieneczka,kapelusik itd).


Nasza też będzie miała 30 maja ale o 11;30 :) u nas jest w drugą niedziele miesiąca ale to było dla nas za wcześnie bo przed urodzinkami się nie robi mszy to się uparłyśmy to i jest :)



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2010-05-05 08:31 przez Motylek09.

Roczek w Kościele

05 maj 2010 - 09:30:06

Cytat
leniszcze
pirwsze slysze o czymś takim a impreza w restauracji to chyba jeszcze wieksza przesada :)

a co jeśli ma liczną rodzinę, którą zaprosiła? Chyba to normalne, że chce zrobić w restauracji. Wygoda niesamowita, ponieważ nie musi biegać do kuchni, tylko siedzi z rodziną przy stole. Dla mnie to jak najbardziej normalne. Każdy robi jak uważa.

Co do ubioru dziecka. Ja do kościoła zawsze ubieram dziecko jakoś tak ładniej, więc w ten dzień na pewno ubrałabym jakoś podobnie, schludnie, a nie w dres.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2010-05-05 09:30 przez Judy_ta.

Roczek w Kościele

05 maj 2010 - 09:36:31

U NAS NA ŚLĄSKU TO JEST NORMALNE.CO PRAWDA OD DLUŻSZEGO CZASU NIE UBIERA SIE JUŻ DZIECI NA BIALO TYLKO ODŚWIETNIE JAK KTO CHCE,ALE JEST TO MSZA TYCH MALUSZKÓW I PÓZNIEJ BLOGOSLAWIEŃSTWO.
CO DO RESTAURACJI TO POPIERAM,PRZYNAJMNIEJ TEZ PRZYCHODZI SIE JAKO GOSC,WIEM COS O TYM BO W NIEDZIELE MIALAM TYLKO ŻE KOMUNIE.

Roczek w Kościele

05 maj 2010 - 11:57:17

Cytat
leniszcze
pirwsze slysze o czymś takim a impreza w restauracji to chyba jeszcze wieksza przesada :)

przesada? to narmalna kolej rzeczy, komu sie teraz oplaca gotowac w domu, brudzic, pozniej sprzatac, lepiej zaplacic i isc na gotowe, u nas malo kto robi w domu impreze a roczek obchodzony jest jak chrzciny

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

obgryzanie paznokci