Obecnie rozmawiamy o:

złota łazienka

gorący temat

transportery taśmowe

45 minut temu

sprawdzony stomatolog

49 minut temu

sklep detailingowy

godzinę temu

kosmetyki samochodowe

godzinę temu

dresy na ulice

dzisiaj o 8:22

Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

skubanie paznokci

01 mar 2010 - 19:53:00

moj syn czesto skubie paznokcie , gdyby obgryzal to mozna kupic specjalny zel zeby go oduczyc ale on skubie i niewiem jak sobie z tym poradzic
ma bardzo brzydkie paznokcie ale bardziej martwi mnie to jego zachowanie..

nie sadze zeby problem byl na tle nerwowym ale sama niewiem....

czy mialyscie taki problem?

zweryfikowana
Moderator
Posty: 88

skubanie paznokci

02 mar 2010 - 09:17:58

Cytat
Gonia25
moj syn czesto skubie paznokcie , gdyby obgryzal to mozna kupic specjalny zel zeby go oduczyc ale on skubie i niewiem jak sobie z tym poradzic
ma bardzo brzydkie paznokcie ale bardziej martwi mnie to jego zachowanie..

nie sadze zeby problem byl na tle nerwowym ale sama niewiem....

czy mialyscie taki problem?

Gonia a ja jednak myślę, że to może być na tle nerwowym...nie zawsze tak jest, że u dziecka widać, że jest nerwowe, że czymś się martwi. Jako dorosła osoba sama mam takie czasami przyzwyczajenia, które robię mimo woli ... a później się na tym łapie, że robię to za każdym razem jak się czymś zdenerwuje...po jakimś czasie robi się to już nieświadomie...

Ja np po porodzie przy każdym karmieniu malucha zaciskałam zęby z bólu...po kilku tyg robiłam to już nieświadomie...dopiero jak poszłam do lekarza, z bólem dziąseł, wytłumaczył mi, że to taka reakcja obronna na ból przy karmieniu piersią, ja zaciskałam zęby, dzieci reagują różne na nerwy stres....i nie chodzi mi o to, że w domu coś go stresuje ...

Przykład naszej chrześnicy...bardzo lubi chodzić do przedszkola...to taka mała 5 letnia gaduła :) zawsze przychodzi z przedszkola i opowiada co jadła, w co się bawiła itp. Któregoś dnia po przyjściu z przedszkola powiedziała, że ona nie chce już chodzić do przedszkola...przy każdym poranku płacz ... nie chciała chodzić do przedszkola...w nocy śniły jej się jakieś koszmary...rodzice ciągle pytali CO SIĘ STAŁO I DLACZEGO JUŻ NIE CHCE CHODZIĆ DO PRZEDSZKOLA...mała stała się smutna i zaczęła obgryzać paznokcie... po 2 tyg okazało się, że dzieci coś jej powiedziały przykrego a ona nie chciała powiedzieć o tym nikomu...
Nasze tłumaczenia i rozmowy pomogły :) przestała obgryzać paznokcie choć czasami jeszcze się na tym łapie...to wtedy jej przypominamy, że nie wolno bo będzie miała "brzydkie paznokcie" ... pomaga...dziecko czasami nieświadomie to robi...

skubanie paznokci

02 mar 2010 - 09:47:54

co dziwne on to robi jedynie wtedy gdy oglada bajke , nawet jezeli bajka jest wesola i nie ma w niej nic emocjonującego...

zweryfikowana
Moderator
Posty: 88

skubanie paznokci

02 mar 2010 - 10:00:42

Cytat
Gonia25
co dziwne on to robi jedynie wtedy gdy oglada bajke , nawet jezeli bajka jest wesola i nie ma w niej nic emocjonującego...

Oglądanie tv przez dzieci...bajki ... pobudzają system nerwowy dzieci...czasami dzieci oglądając nawet "delikatną" bajkę mogą czuć jakiś niepokój...to dla nich nowość ... U dzieci podczas oglądania bajek są różne emocje, niektórych się boją, niektóre bardzo lubią...a niektóre ciekawią ... nasz synek np przy MIŚ NA WIELKIM drzewie patrzy się non stop w ekran, przy ELMO szaleje i tańczy ze zwierzakami wykonując ćwiczenia takie jak w bajce...a przy Muminkach się drze haha boi się muminków. Każde dziecko inaczej odbiera bajki.

skubanie paznokci

02 mar 2010 - 10:11:46

dziekuje tygrysek - chyba masz tu racje , ale jak ten problem rozwiązac ? mam mu zabronic ogladania bajek?

zweryfikowana
Moderator
Posty: 88

skubanie paznokci

02 mar 2010 - 10:16:18

Mój jak się jakiejś bajki bał ... to sadzałam go na kolano i mówiłam..."nie bój się to tylko bajka...mama jest koło Ciebie" myślałam, że nic to nie da...ale teraz ogląda tą bajkę i się nie boi. Może oglądnij z małym bajkę ... może to coś pomoże... jak będzie skubał znów to próbuj mu tłumaczyć, że nie wolno...bo będzie go bolec, może w taki sposób przestanie...może coś po skutkuje :)

skubanie paznokci

02 mar 2010 - 12:17:58

ja mam z córka taki sam problem bardzo często zauważyłam że skubie te paznokcie jak ogląda bajki, tez nie mam pojęcia jak ją od tego oduczyć

skubanie paznokci

02 mar 2010 - 12:46:21

moja córka też skubie palce, a do tego zdarza się, że je obgryza :/ nawet te u nogi!!!
ma dopiero 2 lata.
Neurolog była zaszokowana, jak jej o tym powiedziałam. Stwierdziła, ze jest stanowczo za mała, by tak się zachowywać, ponieważ dzieci 3-letnie i większe skubia i obgryzają paznokcie.
Niestety psychologów nie ma dla takich maluchów. Tzn. są, ale dla dzie, które wymagają stałej rehabilitacji.
Także jedynym wyjściem jest znalezienie poradni, która prowadzi zajęcia dla takich maluszków i jej rodziców, ponieważ jest to na tle nerwowym i trzeba znaleźć przyczynę takiego zachowania

skubanie paznokci

02 mar 2010 - 12:51:01

kupiliśmy jej "Paluszek" do smarowania paznokci i palców, ale nie bardzo to na nią działa. Drze się tylko niemiłosiernie, bo preparat jest potwornie gorzki, ale i tak pakuje paluszki do buzi :/
Ostatnio pomalowałam jej paznokcie lakierem. Zdaję sobie sprawę, ze jest za mała na takie kosmetyki, ale musiałam spróbować. Chodziła dumna i blada :) Przez pierwsze 2-3 dni nie brała paluszków do buzi, a jak jej się zdarzyło 2 razy, to zaraz jej przypominalismy, że popsuje sobie lakier i będzie to brzydko wyglądało. Jakoś to na nią zadziałało, ale..., no właśnie nie na długo.
Lakier w końcu trzeba zmyć, a jak nie zmyć, to sam odpryskuje po kilku dniach i znów zaczęła. Przecież nie będę 2-letniemu maluchowi malować non stop paznokci :(

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

Dzień teściowej