Obecnie rozmawiamy o:

sklep detailingowy

gorący temat

Syfilis?

dzisiaj o 18:41

Otwarcie własnej kawiarni

dzisiaj o 15:49

Zapalenie pęcherza

dzisiaj o 14:07

Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

14 miesięcy - jeszcze nie chodzi?

08 sty 2010 - 01:00:19

Witam wszystkie Mamusie,
moja córeczka 2 dni temu skończyła 14 miesięcy i jeszcze nie chodzi, nie traktuję tego jeszcze jako problem ale bacznie obserwuję i zastanawiam się czy aby wszystko ok.
Nie porównuję dzieci bo starszy syn zaczął samodzielnie chodzić w wieku 9 miesięcy, więc od pół roku musiała bym rwać włosy z głowy na podstawie porównania .
Wyczytałam że normalnie rozwinięte dziecko naukę chodzenia może rozpocząć do 18 mies, czyli jest jeszcze wszystko w normie. Obserwując jej rozwój ruchowy to wszystko dotychczas było w normie, czyli siedziała samodzielnie wyprostowana mając7 mies, raczkować zaczęła ok. 10mies. Wstaje na nóżki i potrafi przejść wokół ławy, co raz częściej bawiąc się przedmiotem na stojąco, nie podpiera się i potrafi na dłuższą chwilę utrzymać równowagę. Zabawne jest to że wszędzie się wdrapuje czyli schodzi i wchodzi na tapczan, leżankę, krzesła, stołki i zabawki żeby się gdzieś dostać czyli bardzo sprawna ruchowo. Raczkuje z prędkością światła, a czasami śmiesznie skacze na kolankach szczególnie jak ktoś przyjdzie to z radości się tak przemieszcza. Rano jak ją ubiorę to pierwsze co bierze mnie za ręce i prowadzi do pokoju brata, jednak jej kroki są dość chwiejne i nie zgrabne, a na widok osoby którą rozpoznaje to robi taki bieg szaleńca wielkimi susami.
Proszę o porady, uwagi na co powinnam zwrócić szczególną uwagę, może coś przeoczyłam, może wizyta u ortopedy? nie wiem bo niby wszystko ok, ale chyba potrzebuję przeczytać doświadczenia innych mam o podobnych sytuacjach tak dla uspokojenia.

Dwa tygodnie temu byłam u lekarki i wspomniałam o moich niepokojach, nie zbadała jej, nie sprawdziła nóżek i stopek, tylko spytała czy raczkuje, czy ogólnie potrafi stać na nóżkach i czy wykazuje minimalne chęci do kroczenia, więc wszystko odpowiedziałam na tak, stwierdziła że córcia ogólnie wygląda na bardzo ruchliwą osóbkę, najwidoczniej jest z tych maluchów leniuszków którym łatwiej przeraczkować niż przejść parę kroków, albo jest wrażliwa na upadki i to ją zniechęca. To fakt każdy klaps na pupe to wielki płacz i utulenie u mamy, nawet jak nie podchodzę to sama zapłakana i zasmarkana przypełza (aż mnie boli serce jak ją taką widzę). Jak się znudzi zabawą w kuchni kiedy staram się coś zrobić to zaraz wyje i wyciąga na ręce pokazując na pokoje żeby iść i mówiąc "tam". Waży 11 kilo i jest mi co raz ciężej i nieporęcznie z takim klockiem. Wiem że jak zacznie chodzić to będzie jeszcze więcej zamieszania, ale ja marzę żeby przechodziła te małe odległości bo ręce mi już opadają i trochę niepokoi ta sytuacja.

14 miesięcy - jeszcze nie chodzi?

08 sty 2010 - 01:42:35

Ja nie wiem, ale na wyczucie wydaje mi się, że jest wszystko ok. Moje dzieci zaczynały chodzić 2 tyg przed 1 urodzinami i 2 tyg po 1 urodzinach, więc nie aż tak szybko jak to niektórzy opowiadają. Drażniły mnie te wszystkie "podpowiadanki" wkoło "No byle do roczku zaczął chodzić", "no żeby na urodziny już chodziła", bo wtedy zaczynałam się oczywiście strachać-w sumie nie wiem dlaczego. Ja szczerze mówiąc przyjęłam zasadę, że nie patrzę na tabelki, centyle i takie tam. Każde dziecko ma indywidualne tempo rozwoju, jeśli się popędza dziecko żeby chodziło, bo to sprawi przyjemność babci i cioci to nie jest to zbyt racjonalne, ale jednak nam mamom można dużo "wkręcić".Ja jak spojrzałam tak bardziej "trzeźwo" na to co kombinuje moja córeczka, stwierdziłam, że jej chodzenie nie było do niczego potrzebne przez długi czas. Musiała sama stwierdzić, że to coś ciekawego i wtedy poszło to dosyć szybko. Wcześniej wolała raczkować, bo tak było szybciej. Nie interesowało jej chodzenie z kimś za rączki-jak próbowałam ją prowadzać to często od razu siadała i czekała aż dam jej spokój :)Tak jak Twoja córeczka wspinała się na wszystko, schodziła sama z łóżka, itd.

14 miesięcy - jeszcze nie chodzi?

08 sty 2010 - 06:47:05

Moja mała też późno zaczęła chodzić i przy okazji szczepienia podpytałam naszą panią pediatrę czy coś może być nie tak. Ona powiedziała, że dziecko z chodzeniem ma czas do 15 miesiąca.. ale jeśli staje na nóżkach itd to nie masz się czym martwić :)

14 miesięcy - jeszcze nie chodzi?

08 sty 2010 - 07:59:31

wiesz każde dziecko jest inne,napewno wszystko bedzie ok.jak lekarz cie zapewnił: )najgorsze to jest porównywanie z innymi,mojej znajomej obie córeczki zaczęły chodzić dopiero po 15mc

zweryfikowana
Moderator
Posty: 165

14 miesięcy - jeszcze nie chodzi?

08 sty 2010 - 08:04:11

Myśle że nie masz sie czym martwic, skoro córeczka zaczeła raczkowac kolo 10 miesiąca to widocznie takie ma tempo rozwoju i tak jest jej dobrze. (nie miałam na myśli, że to tempo jest wolne, tylko że taka widocznie jej uroda :) Jak poczuje potrzebe chodzenia to zapewne ruszy. Pewnie ani sie obejrzysz jak bedzie tuptać :)

14 miesięcy - jeszcze nie chodzi?

08 sty 2010 - 08:09:06

olsenek nie martwiłabym się jeżeli dotychczas rozwijała sie prawidłowo przejawia chęć wstawania i poruszania się trzymająć się rąk lub mebli to zobaczysz zacznie chodzić moja miała asymetrie jeździłam z nią do neurologa i miała rehabilitację lekarz stwierdził że jeżeli do końca 14 miesiąca nie zacznie chodzić to żeby sie u niego pojawić bo u normalnego dziecka chodzenie może się pojawić do 18 miesiąca moja zaczęła chodzić dzień przed skończeniem 14 miesiąca z męzem zachęcaliśmy ja do robienia kroków siadaliśmy na podłodze i "puszczaliśmy ja między sobą " oczywiści 2-3 kroczki potem coraz większe odstępy i dużo z nia chodziłam trzymając ja za rączki jak chciała na rączki to odwracałam jej uwage i pokazywałam że może przy mojej pomoc dojść tam gdzie chce i pewnego dnia puściła się i poszła sama w siną dal :) jak sie zorientowała co jest grane od razu upadła i zaczęła się śmiać od tej chwili tyra sama tylko czasami przychodzi bierze za ręke i gdzies nas prowadzi

14 miesięcy - jeszcze nie chodzi?

08 sty 2010 - 08:27:11

Myślę, że nie ma się czym martwić, mojej koleżanki synek zaczął chodzić jak miał 16m a drugiej 18m, sadze że niedługo zacznie biegać. Pozdrawiam:)

14 miesięcy - jeszcze nie chodzi?

08 sty 2010 - 08:32:16

Moj starszy syn też późno chodził...miał chyba 15miesięcy jak zaczął samodzielnie i nasza rehabilitantka powtarzała, że każde dziecko ma swoje tempo rozwoju i należy je tylko zachęcać do aktywności, ale broń Boże nie przejmować się bo to jest jeszcze normalny czas dla wielu dzieci

zweryfikowana
Moderator
Posty: 49

14 miesięcy - jeszcze nie chodzi?

08 sty 2010 - 08:44:28

Olsonku to prawda że do 18 miesiąca życia Twoja niunia ma czas na to aby zaczęła chodzić
Widocznie nie jest jeszcze na to gotowa a na siłę nic nie można robić
Moja Marlena zaczęła dobrze chodzić jak miała skończone siedem miesięcy i lekarz kazał mi żebym nie pozwoliła,tylko nie powiedział jak to zrobić,a małej wszędzie pełno było.
Twoja niunia na pewno zacznie chodzić wtedy kiedy już będzie gotowa

14 miesięcy - jeszcze nie chodzi?

08 sty 2010 - 14:58:23

Dzięki dziewczyny za słowa otuchy, kaplenz masz dużo racji bo może nie ma mnie kto nakręcać ale czasami sama się nakręcam że coś nie tak spotykając młodsze maluchy od córci które biegają jak szalone. Wtedy jakieś myśli wracają. Wiadomo że nic na siłę, bo to ona w tej kwestii decyduje:0) Trochę mnie wasze słowa uspokoiły i dam znać kiedy zrobi samodzielnie kroczki.

Kupię butki specjalne do nauki chodzenia, bo dotychczas chodziła w gufo, zwracałam uwagę żeby podeszwa była giętka, żeby dobrze trzymały się na nóżce, zresztą ta firma ma dość dobrą opinię i nie sądzę że to wina butów, wiem że one nie przyśpieszą chodzenia bo to nie o to chodzi, ale jakoś tak będę spokojniejsza psychicznie że wszystko jest tak jak powinno.

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

Klubiki i zajęcia dla dzieci