Obecnie rozmawiamy o:

złota łazienka

gorący temat

transportery taśmowe

48 minut temu

sprawdzony stomatolog

52 minut temu

sklep detailingowy

godzinę temu

kosmetyki samochodowe

dzisiaj o 8:33

dresy na ulice

dzisiaj o 8:22

Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

Problem z praniem

26 lis 2014 - 12:35:34

A ja myślę, że może po prostu Twoje ciuchy już po prostu nabrały tego brzydkiego zapachu i się go nie pozbędziesz tak łatwo. W sensie, że któregoś razu pranie było za długo mokre i zaczęło brzydko pachnieć, właśnie stęchlizną/wilgocią. Jeśli to jest to, to problem już nie zniknie:/ Wiem, bo sama kilka razy załatwiłam tak sobie część ciuchów i niektóre udało się odratować, ale niektóre były do wywalenia.

Problem z praniem

26 lis 2014 - 12:38:43

Cytat
puma73

Sun, u mnie samo wirowanie trwa 8 min.

Super. Moja Amica ma 10 lat i wirowanie trwa 20 minut, choć też zależy od materiału, jaki wybieram ;)

Porad mnóstwo i super. Wietrzenie podczas suszenia uwalnia bakterie i pleść, bo te uwielbiają wilgoć. Dlatego podczas suszenia powinno się suszyć w cieple, bo przy wysokich temperaturach te z kolei giną.

Problem z praniem

26 lis 2014 - 12:43:37

Ja też mam taki problem, tyle ze ja susze pranie w pokoju kt,ory stoi pusty okna pozamykane i grzejnik zakrecony czyli w pokoju jes tak "normalnie", jak rozkrece na maksa to pranie smierdzi wilgocią, moze tez sprobuje z otwartym oknem..

Ale mam inny problem jak wyciagam pranie z pralki mam wrazenie ze ono wogle sie nie pierze czasami smierdzi "starymi skarpetkami" a w pralce smierdzi startmy rurami, mieszkanie mam nowe blok ma 2lata, pralka nowa, temperatura normalnie grzeje, czasami pralka nie wypiera m proszku i kapsulek zostaja brzydkie smugi na czarnych ubraniach nie wiem juz w czym mam prać... byłam w serwisie Pani zielona nie wie od czego stwierdzila ze moze od uzywania płynu zmiękczającego - hah no napewno mam tak twardą wodę, że jesli nie uzyje płynu pranie będzie śmierdzące jeszcze bardziej...

Problem z praniem

26 lis 2014 - 12:52:43

hessa, a możesz napisać w jaki sposób czyściłaś pralkę? Bo czytałam o różnych miksturach - z octem, sokiem z cytryny itp., ale chciałabym spróbować czegoś sprawdzonego. Niestety, moje pranie również niezbyt ładnie pachnie i myślę, że właśnie pralka może być problemem.

Karolinaaa, spróbuj wyczyścić pralkę. Nie zamykaj jej też zaraz po praniu, niech porządnie wyschnie - u mnie pomogło. A na smugi pomógł mi Calgon ;)



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-11-26 12:55 przez Onyksowa.

Problem z praniem

26 lis 2014 - 12:53:21

Koniecznie otwieraj okno, pół godziny dziennie to za mało! Nic dziwnego że śmierdzi.

Problem z praniem

26 lis 2014 - 12:59:22

Cytat
SunFlower23
Porad mnóstwo i super. Wietrzenie podczas suszenia uwalnia bakterie i pleść, bo te uwielbiają wilgoć. Dlatego podczas suszenia powinno się suszyć w cieple, bo przy wysokich temperaturach te z kolei giną.

Za to jak nie będziesz wietrzyć mieszkania w czasie suszenia to możesz wyhodować grzyba na ścianie:/ Poza tym warunkiem, aby pranie się wysuszyło lepiej/szybciej jest w miarę suche powietrze. A jak masz zamknięte okna i pranie to w powietrzu masz wilgoć, więc zarówno tracisz ciepło, nie masz dostępu do suchego powietrza i utrudniasz wysychanie.

Osobiście wietrzę ile mogę w czasie kiedy pranie się suszy i grzeję ile wlezie (często jednocześnie). Sprawdza się jeśli nie ma się podzielników na kaloryferach. Do tego nie układam prania zbyt gęsto i co grubsze rzeczy wrzucam na kaloryfer. A jak tylko jest pogoda suszę na balkonie.

Problem z praniem

26 lis 2014 - 13:00:00

Cytat
Onyksowa
hessa, a możesz napisać w jaki sposób czyściłaś pralkę? Bo czytałam o różnych miksturach - z octem, sokiem z cytryny itp., ale chciałabym spróbować czegoś sprawdzonego. Niestety, moje pranie również niezbyt ładnie pachnie i myślę, że właśnie pralka może być problemem.

Karolinaaa, spróbuj wyczyścić pralkę. Nie zamykaj jej też zaraz po praniu, niech porządnie wyschnie - u mnie pomogło. A na smugi pomógł mi Calgon ;)

Wlałam litr octu i "prałam", ale bez prania.
A jeżeli chodzi o uszczelki to nakładam wybielacz :)

Problem z praniem

26 lis 2014 - 13:02:45

Cytat
justangel
Za to jak nie będziesz wietrzyć mieszkania w czasie suszenia to możesz wyhodować grzyba na ścianie:/ Poza tym warunkiem, aby pranie się wysuszyło lepiej/szybciej jest w miarę suche powietrze. A jak masz zamknięte okna i pranie to w powietrzu masz wilgoć, więc zarówno tracisz ciepło, nie masz dostępu do suchego powietrza i utrudniasz wysychanie.

To chyba nie jest reguła, bo w bloku mojej babci jest suszarnia w piwnicy dla wszystkich sąsiadów, w której grzeje się, ile wlezie, gdy ktoś suszy pranie, ale okien otwierać nie można (są zablokowane). Babcia mieszka tam 20 lat i jeszcze grzyba na ścianie nie było i nie śmierdzi niczym.

Problem z praniem

26 lis 2014 - 13:05:15

A co do czyszczenia pralki: sama mam problem nie z zapachem, ale z tym, że pralka czasem brudzi pranie, nie będę się rozpisywać, bo to długa historia. W każdym razie, gdy zaczęłam się w tym temacie orientować to dowiedziałam się, że:
1. trzeba prać również w wysokich temperaturach (co robiłam rzadko), bo dzięki temu pralka się sama doczyszcza.
2. płyny do płukania szkodzą pralkom.
3. Do czyszczenia (poza wysoką temperaturą) można używać sody oczyszczonej lub octu. Czyli od czasu do czasu trzeba puścić pralkę bez prania z sodą, albo używać sody do prania, octu do płukania.
Te rzeczy zaczęłam stosować i widzę, że jest lepiej.


SunFlower: może i nie reguła, ale nie ryzykowałabym w domu, bo jak się nabawisz grzyba, to się go łatwo nie pozbędziesz.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-11-26 13:06 przez justangel.

Problem z praniem

26 lis 2014 - 13:06:39

Cytat
Onyksowa
hessa, a możesz napisać w jaki sposób czyściłaś pralkę? Bo czytałam o różnych miksturach - z octem, sokiem z cytryny itp., ale chciałabym spróbować czegoś sprawdzonego. Niestety, moje pranie również niezbyt ładnie pachnie i myślę, że właśnie pralka może być problemem.

Karolinaaa, spróbuj wyczyścić pralkę. Nie zamykaj jej też zaraz po praniu, niech porządnie wyschnie - u mnie pomogło. A na smugi pomógł mi Calgon ;)
Ja znalazłam porady w necie:
1. Przynajmniej raz w miesiącu wlewamy do pralki szklankę octu i nastawiamy puste pranie na ok. 1 godzinę - najlepiej jakiś program z wysoką temperaturą pow. 60 stopni. Ocet odświeży ją, zdezynfekuje i wypłucze nagromadzone resztki proszku. Jeśli pralka jest bardzo brudna, napełnijcie ją gorącą wodą, 8 litrami octu i nastawcie na ok. 10-15 minut. Po tej operacji należy ją wyłączyć i pozostawić na noc, a rano wypuścić wodę i nastawić pustą pralkę (bez detergentów) na pełen cykl.
2. Jeśli pralka śmierdzi, można wlać do arieletki (małego pojemniczka na płyny, wkładanego do bębna) kilka kropel domestosa i nastawić na pełne pranie. Jednak nie polecam tego robić częściej niż raz na rok, gdyż domestos jest bardzo silnym środkiem i może nam zniszczyć pralkę . Mimo wszystko ja to wypróbowałam i pozbyłam się przykrego zapachu, który powstał po tym jak ktoś zamknął drzwiczki od pralki na kilka dni podczas mojej nieobecności.
3. Kołnierz należy wyczyścić szmatką nasączoną w occie lub w środku do mycia pralek np. Dr.Beckmanna (cena 14,90 zł) .
4. Jeśli mamy możliwość wyjęcia szufladki na płyny, możemy ją umyć w zmywarce do naczyń lub po prostu wyszorować jakimś mocnym detergentem.
5. Radzę używać częściej płynów do prania - nie będziemy mieli problemu z osadzaniem się proszku i powstawaniem szlamu w niedostępnych miejscach. Natomiast jeśli lubimy proszki to wsypujmy je bezpośrednio do bębna (jeśli nie mamy prania wstępnego). Pamiętajmy również zasadę, że więcej nie znaczy lepiej - nie używajmy proszku, czy płynu w większych ilościach niż to podaje producent na opakowaniu.
6. Filtr czyścimy przynajmniej raz na dwa miesiące.
7. W przypadku gdy zauważymy jakieś ślady grzyba, możemy spróbować usunąć go patyczkiem kosmetycznym nasączonym w zmywaczu do paznokci. Jeśli w dalszym ciągu grzyb pozostaje na kołnierzu, to radzę kupić nowy kołnierz i wymienić go. Obecnie producenci pralek liczą, że będziemy częściej wymieniać pralki na nowe, niż bawić się w ich regenerację czy też naprawy.
8. Najważniejsza sprawa - po każdym praniu zostawiamy otwartą pralkę i wysuniętą szufladkę tak by wyschła, zwłaszcza na noc.

Problem z praniem

26 lis 2014 - 13:08:14

Może za długo trzymasz je w pralce? Ja często tak mam jak zostawię pranie na noc i dopiero rano rozwieszam...

Problem z praniem

26 lis 2014 - 13:11:04

hessa, a czy pralka nie śmierdzi potem octem?



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-11-26 13:12 przez Onyksowa.

Problem z praniem

26 lis 2014 - 13:24:54

A ja Ci powiem o co tu chodzi, bo miałam to samo: suszysz pranie na suszarce w domu - po pierwsze drążki w suszarce są blisko siebie i pranie tak, czy siak nie oddycha, mimo, że włączasz dodatkowe ogrzewanie. Ono sprawia, że wilgoć paruje i wsiąka z powrotem w pranie. I to takie błędne koło. Otwórz okno, zamiast je zamykać a najlepiej susz pranie na zewnątrz. Albo jeśli musisz to na kaloryferach.

Problem z praniem

26 lis 2014 - 13:32:08

Cytat
Onyksowa
hessa, a czy pralka nie śmierdzi potem octem?

Nie, nie. Ja płuczę dwa razy.


PS. Właśnie wrzuciłam sodę oczyszczoną do pralki i wrzuciłam na 95*.

Problem z praniem

26 lis 2014 - 13:39:38

Przy suszeniu ważna jest wilgotność względna powietrza w pomieszczeniu w którym suszymy pranie. Wilgotność względna - jeśli jest niska, woda z wypranych rzeczy ma szansę odparować do powietrza. Temperatura powietrza - im wyższa tym więcej może wchłonąć wody, jednak gdy osiągnie stan nasycenia, pranie przestanie schnąć. Często byłam w tropiku, powietrze ma 32 stopnie C a wilgotność osiąga prawie 100% i człowiek poci się okropnie bo nic z niego nie odparowuje.

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

udział w badaniu online za 10zł [Kraków]