Obecnie rozmawiamy o:
Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

Jak zrobić drzewo genealogiczne?

20 sty 2016 - 20:20:37

Jakiś czas temu zarejestrowałam się na tej stronie, i jak tylko chciałam rozbudować drzewo genealogiczne i połączyć z inną rodziną, to koniecznie było wykupić jakiś pakiet. Zrezygnowałam z tego

Jak zrobić drzewo genealogiczne?

19 lut 2016 - 20:29:48

Robiłam miesiac temu synowi do szkoły

niezweryfikowana
Posty: 9
Ostrzeżenia: 1/5

Jak zrobić drzewo genealogiczne?

08 kwi 2016 - 15:32:57

mój tato nie korzysta z żadnego programu, ale dokopał się do aż uwaga.. przełomu 17/18 wieku i tu się już urywa temat

Jak zrobić drzewo genealogiczne?

12 kwi 2016 - 16:10:25

Cytat
tasqa
polecam: MyHeritage.pl

Również polecam!

Jak zrobić drzewo genealogiczne?

11 sie 2016 - 11:38:21

w necie powinnaś coś znaleźć czyta

Jak zrobić drzewo genealogiczne?

13 sie 2016 - 08:42:32

Jest bardzo proste wystarczy zalozyc konto na myheritage.com

Jak zrobić drzewo genealogiczne?

16 lis 2016 - 13:17:32

Żadna strona internetowa czy program do budowania drzewa genealogicznego nie zrobi tego za Ciebie. To są tylko narzędzia pomocnicze.

Drzewo genealogiczne do drugiego czy trzeciego pokolenia łatwo jest zbudować, kiedy rodzina jest mała, wszyscy żyją i się znają... i wiedzą o sobie podstawowe informacje typu nazwisko panieńskie matki, babki, prababki. Kto ile miał dzieci, gdzie mieszkał i takie tam. Wtedy można wszystkich obejść, popytać a następnie rozrysować.

Gorzej jak chcemy dowiedzieć się tego znikąd. Wtedy trzeba się udać do swojego kościoła, bo tam najczęściej sporządzane są metryki (akty urodzin, ślubów i zgonów). Z każdego takiego aktu można zdobyć informacje typu rok i miejsce urodzenia, śmierci, nazwisko panieńskie żony itp a także imiona i nazwiska rodziców i parafię z której pochodzą. Potem szukasz akt tych rodziców w tamtej parafii i tak dalej i dalej.

Czasem są to tabele a innym razem opisy niczym małe opowiadania.
To bardzo ciekawa przygoda. Można się wiele dowiedzieć. Nie zdziw się tylko, gdy się okaże że Twoja prababcia mieszkała po drugiej stronie Polski.

Jeżeli dokopiemy się naprawdę daleko to później się okaże, że takie akta trzeba odszukać w archiwach państwowych lub diecezjalnych. Teraz w czasach wszechobecnych komputerów można to zrobić przez internet bo metryki te są często zdigitalizowane. Czasem się nie udaje bo część dokumentów zginęła podczas wojen i innych zdarzeń. W czasie zaborów wykonywane były metryki w języku rosyjskim i niemieckim. Wcześniej staropolskim i łacińskim. Można się dokopać do naprawdę odległych czasów.

Życzę dużo cierpliwości w poszukiwaniach i powodzenia. Gosia.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2016-11-16 13:30 przez g-klmk.

niezweryfikowana
Posty: 259
Ostrzeżenia: 3/5

Jak zrobić drzewo genealogiczne?

24 lut 2017 - 15:24:39

Poszukaj w google :) powinny być jakieś schematy do wydrukowania albo coś takiego. Kiedys szukałam dla brata do szkoły i sporo było takich opcji

Jak zrobić drzewo genealogiczne?

05 cze 2017 - 21:52:17

są stronki internetowe na których możesz wpisać dane członków rodziny a program sam wygeneruje Ci drzewo :D

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

jaka rozdielczość musi być zdjeć.