Obecnie rozmawiamy o:
Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

Ciąża a umowa zlecenie

26 maj 2014 - 13:00:47

Jeżeli zły dzial proszę o przeniesienie :)

Od maja zaczelam pracować w sklepie odzieżowym w systemie jednozmianowym 8 godz dziennie ,praca na okolo 10-12 miesięcy nie ukrywam ze planujemy z mężem rodzeństwo dla 4 letniej córki czy pracując na umowę zlecenie bo taka chce dać mi pracodawca co kolwiek będzie mi się należeć,oczywiście będę miała opłacane składki chorobowe,proszę o jakieś wskazówki
Pozdrawiam

Ciąża a umowa zlecenie

26 maj 2014 - 13:10:14

Ja również pracowałam na umowę zlecenie i jak zaszłam w ciąże to niestety nic mi się nie należało

Ciąża a umowa zlecenie

26 maj 2014 - 13:11:01

Niestety nic Ci się nie należy na umowie zleceniu, pracodawca może ją też bez problemu rozwiązać jak tylko dowie się, że jesteś w ciąży :(

Jeśli to pracodawca opłaca Ci ubezpieczenie zdrowotne, to możesz mieć płatne zwolnienie chorobowe L4, ale jak rozwiąże on umowę, zanim na nie pójdziesz, to już L4 nie będzie.

Wystarczy poczytać artykuły w internecie:

Stosunek pracy zawarty pomiędzy pracodawcą a pracownikiem jest zatwierdzany poprzez różnego rodzaju umowy. Najkorzystniejszą jest oczywiście umowa o pracę na czas nieokreślony, gdyż w przypadku nawet umowy o pracę, ale na czas określony, pracodawca nie może swojemu pracownikowi wypowiedzieć umowy bez określonego powodu, czyli nawet z dnia na dzień. Pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę przysługuje szereg świadczeń, np. składki emerytalne, ubezpieczenie zdrowotne, urlop wypoczynkowy czy wychowawczy, etc. Wiele kobiet nierzadko długo czeka z planowaniem potomstwa do czasu aż wejdą w jak najkorzystniejsze stosunki pracy ze swoim pracodawcą. Co jednak wtedy kiedy kobieta w stanie błogosławionym pracuje na podstawie umowy zlecenia? Czy przysługują jej z tego tytułu ochrona przez okres ciąży i po porodzie? Czego może się spodziewać?

Umowa zlecenie

Na początku warto wyjaśnić jakie są różnice pomiędzy standardową umową o pracę, a umową zlecenie. Otóż umowa o pracę podlega weryfikacji Kodeksu Pracy gdzie zawarte są wszelkie normy, prawa i obowiązki, którym podlega pracownik, natomiast umowa zlecenie traktowana jest jak umowa cywilna, stąd jej prawidłowość ocenia Kodeks Cywilny, w którym takich wyznaczników nie ma. Na czym polega umowa zlecenie? W najprostszy sposób: osoba A (zleceniodawca) zleca wykonanie danego zadania osobie B (zleceniobiorcy) i ocenie podlega tylko i wyłącznie wykonane zadanie, w najczęściej określonym czasie za określoną stawkę. Z taką działalnością nie są związane żadne inne superlatywy, jak chociażby ubezpieczenie nawet na czas wykonywania zlecenia.

Ciąża na zleceniu

Niestety Kodeks Cywilny nie przewiduje żadnych dogodnych rozwiązań dla przyszłych matek zatrudnionych na umowie zlecenie. Z racji tego, że z takiej umowy nie mają opłacanego ubezpieczenia zdrowotnego (chyba że pracodawca robi to dobrowolnie- gdyż nie ma takiego obowiązku- lub w porozumieniu z pracownikiem obniża adekwatnie pensję, a z różnicy pokrywa należność za ubezpieczenie zdrowotne), nie mogą korzystać z podstawowej opieki zdrowotnej (mowa tu o poradni ginekologicznej, a co za tym idzie szeregu badań refundowanych przez NFZ). W tym wypadku takie ubezpieczenie powinny opłacać sobie samodzielnie i dobrowolnie, pamiętając także o ubezpieczeniu samego dziecka po porodzie.

Chorobowe, czyli tzw. L4 także przysługuje kobiecie świadczącej pracę na podstawie umowy zlecenia właśnie tylko i wyłącznie wtedy jeśli odprowadza sobie adekwatne do tego składki na ubezpieczenie zdrowotne. Inna kwestia dotyczy tego, jak na taki proceder będzie zapatrywał się sam pracodawca.

Czego jeszcze nie powinna oczekiwać kobieta ciężarna zatrudniona na zleceniu?

· zasiłku macierzyńskiego, jeśli jej umowa wygaśnie w trakcie ciąży, a opłacanie ubezpieczenia zdrowotnego nie będzie kontynuowane

· urlopu macierzyńskiego, który należy się tylko kobietom zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę

· urlopu wychowawczego, jw.

· dostosowania warunków i charakteru pracy do jej obecnego stanu (w przypadku kobiet ciężarnych zatrudnionych na umowę o pracę możliwe jest skrócenie czasu pracy lub kategoryczne zaprzestanie pracy w nocy, po porodzie i ukończeniu okresu urlopu macierzyńskiego matkom karmiącym przysługują również przerwy w pracy lub wcześniejsze wyjścia do domu)

Dobre układy

W przypadku planowania potomstwa podczas pracy na umowę zlecenie warto mieć na uwadze nienaganne kontakty z własnym szefem. Nasza zawodowa przyszłość w tym wypadku bardzo często zależy od jego „widzimisię". Może on ciężarną kobietę zwolnić, lub nie przedłużyć jej umowy zaraz po jej wygaśnięciu gdy dowie się o jej błogosławionym stanie, ale może także kontynuować ją nawet po rozwiązaniu. Wszystko tak naprawdę zależy od charakteru pracy. To czy np. można ją wykonywać w domu, czy wiąże się z dużym wysiłkiem fizycznym. Bywa i tak, że sama przyszła mama rezygnuje ze zlecenia z powodu zbyt dużego obciążenia organizmu. Należy kierować się zasadą, by „mierzyć siły na zamiary".

Umowy zlecenia nie chroni żaden przepis z Kodeksu Pracy, do czynienia mamy tutaj z tzw. wolną amerykanką, gdzie coś może się stać, ale wcale nie musi.

Ciąża a umowa zlecenie

26 maj 2014 - 13:14:17

umowa zlecenie inaczej śmieciowa nie należy się płatne L4 i z tego co kojarzę to macierzyńskie również nie może pracodawca na początek daje taka umowę żeby sprawdzić jakim jesteś pracownikiem a jak mu się spodobasz to może da Ci o pracę, mi się kończyła umowa będąc w 5 miesiącu ciąży i musiał mi przedłużyć do dnia porodu potem masz normalnie macieżyńskie

Ciąża a umowa zlecenie

26 maj 2014 - 13:27:58

W Internecie jest wiele sprzecznych informacji bo jedni piszą ze jeżeli skladki byly odprowadzane min 90dni to l4 jest platne, ponoc także z nowym rokiem zmienily sie przepisy i macierzyński także się należy,cóż trzeba dowiedzieć sie chyba w Zus:)

Ciąża a umowa zlecenie

26 maj 2014 - 14:11:23

Dziwne jest to co piszecie ja pracowalam na umowe zlecenie ponad 1,5 roku po tym czasie okazalo sie że jestem w ciązy moj pracodawca gdy sie dowiedzial ze jestem w ciazy powiedzial ze bedzie musze przepracowac 3 miesiace i oplacac sobie przez ten czas chorobowe odejmowali mi to od penscji koszt tego chorobowego byl jakies 15zl z groszami i dokladnie po tych przepracowanych trzech miesiacach ze skladka chorobowa poszlam na L4 potem mialam macierzynskie rowniez placone.

Ciąża a umowa zlecenie

26 maj 2014 - 14:17:24

Z takimi wlasnie opiniami spotkalam się w Internecie,a co jeśli termin porodu jest wyznaczony na kilka miesięcy później niż koniec umowy?czy zleceniodawca musi ja przedłużyć do dnia porodu czy nie ?

Ciąża a umowa zlecenie

26 maj 2014 - 14:41:00

Musialabym zajrzeć na stare umowy ale chyba po prostu albo umowe mialam tak wyliczona ze konczyla sie wraz z macierzynskim albo wraz z terminem porodu ale reki uciac nie dam, minus umowy zlecenia to to że po prostu tracisz prace zaraz po macierzynskim bynajmniej ja nie wrocilam juz na swoje stanowisko ale żal mi nie było bo nie chcialam. A np teraz tez pracuje na umowe zlecenie z tym że mam ja na czas nie określony

Ciąża a umowa zlecenie

26 maj 2014 - 16:34:00

To co piszecie nie do konca jest zgodne z prawda; Skoro zleceniobiorca zgadza się na opłacanie składki zdrowotnej (do umowy zlecenie musi byc odpowiednio sporządzone i dołączone oświadczenie o tym fakcie)to świadczenie z ZUS (chorobowe )należy się , jednak dopiero po 6 m-cach opłacania składek z tyt. umowy zlecenia.

Co do rozwiązania umowy- um. zlecenie jest umową cywilnoprawna, nie reguluja jej przepisy prawa pracy i zaiewra sie ją na okres wykonania określonego zlecenia- więc zleceniodawca jest zobowiązany do wypłacenia określonego wynagrodzenia za wykonanie zlecenia w całości lub w części- nie ma żadnej ochrony kobiety w ciąży.

Zleceniodawca nie musi przedłuzać żadnej umowy zlecenia!!!!-

Umowa zlecenie jest regulowana przepisami KC a nie KP!!!!

Ciąża a umowa zlecenie

26 maj 2014 - 17:18:28

Też pracowałam na umowę zlecenie ,miałam opłacane składki (są to groszowe sprawy naprawdę)zaszłam w ciążę i z tego co jeszcze pamiętam ,to ja miałam umowę zlecenie na rok czasu i w tym czasie przypadał mój poród więc spokojnie mogłam iśc na zwolnienie ,miałam normalny macierzyński i jeszcze miesiąc na opiece po macierzyńskim .Ja ci proponuje dowiedzieć się w zusie tam sa najbardziej kompetentne osoby i wwszystko ci dokładnie wytumaczą ,ja tez w zusie się wszystkiego dowiedziałam .Mi tez wszyscy mówili ,ze nic mi się nie należy ,w zusie mi wszystko Panie wytłumaczyły bez problemu , w piątym miesiącu poszłam na L 4 i tak już do końca trwania umowy .

Ciąża a umowa zlecenie

26 maj 2014 - 19:48:08

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi będę rozmawiac o umowie o pracę na czas określony na zastępstwo jak wspominalam jest to okres okolo roku czasu wiec moze się zgodzi :)

Ciąża a umowa zlecenie

26 maj 2014 - 21:04:51

Ja pracowałam na umowę tymczasowa którą przedłużali mi co 2 tygodnie , zaniosłam L4 i do końca ciąży miałam płacone przez ZUS, (pracodawca płacił chyba tylko 3 dni bo akurat tak mi się kończyła umowa) nie przedłużyli mi jej więcej bo była to praca fizyczna w fabryce i na nocki więc pracodawca nie miał takiego obowiązku, niestety po porodzie nic Ci się nie należy , możesz jedynie złożyć wniosek do PUP o zasiłek jeśli miałaś co najmniej rok ciągłości.
asiunia także jak masz możliwość to gadaj z pracodawcą o stałej umowie , ale nie koniecznie o swoich planach powiększenia rodziny- nie wiem jaki masz stosunek z nim ale to zawsze źle na nich wpływa .
życzę udanej konwersacji i pomyślnego starania :)



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-05-26 21:07 przez Angelika1106.

Ciąża a umowa zlecenie

26 maj 2014 - 21:33:15

Oczywiscie nie mam zamiaru go informować o tym fakcie :D i nie planuje także zajścia w ciaze od razu po miesiącu pracy , nie chce go stawiać w kłopotliwej sytuacji gdzie 2 pracownice są w ciąży i nie ma kto pracować :)

niezweryfikowana
Posty: 19
Ostrzeżenia: 7/5

Ciąża a umowa zlecenie

12 lut 2016 - 10:49:20

Wiesz co, poczytaj sobie może tutaj http://poradnikpracownika.pl/-czy-musze-pracodawce-informowac-o-ciazy. Takie artykuły z poradami dla pracowników czasem się przydają. Ciąża to nie zbrodnia i każdy pracodawca przyjmujący do pracy młodą kobietę powinien mieć na względzie, że być może pracownica zajdzie w ciążę.

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

ciąża powazny problem