Obecnie rozmawiamy o:
Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

tsh za niskie

24 cze 2009 - 23:45:13

Do Martusi - mojej imienniczki i rówieśniczki ;)
Z całym szacunkiem, ale jesteś w błędzie - jeśli ma się TSH powyżej 4 to jest to objaw niedoczynności a nie nadczynności.
Wiem, bo sama mam niedoczynność i mam TSH na poziomie 4,6 (tzn. miałam, bo teraz jest już w normie odkąd biorę leki) - poza tym trochę się orientuję w temacie, ponieważ studiuję na Akademii Medycznej.
Do założycielki wątku - jeśli masz TSH 0,05 to znaczy, że prawdopodobnie masz nadczynność tarczycy - norma jest na poziomie 0,5-4,2 (oczywiście w zależności od laboratorium ananlitycznego).
Najbardziej miarodajne jest zbadanie TSH oraz fT4 - wówczas można dokładnie zdiagnozować chorobę tarczycy.
Ogólnie rzecz biorąc - jeśli ma się za wysokie TSH i za niskie fT4 to wskazuje to na niedoczynność
- jeśli ma się za niskie TSH i za wysokie fT4 wskazuje to na nadczynność
Bez wątpienia powinnaś się udać do lekarza.

tsh za niskie

24 cze 2009 - 23:48:13

zwracam honor:)ale dziwi mnie to ze mam objawy nadczynnosci:Pwaze teraz 57 kg.mimo ze jem za pieciu.chodze jak bomba.nie spie za dobrze.i nadal brak przyczyny.

tsh za niskie

24 cze 2009 - 23:55:16

Ciężko ocenić, ale z tymi objawami to bywa różnie - ja np. przy niedoczynności miałam duży apetyt, ale tyłam; mam kołatanie serca (objaw niby charakterystyczny dla nadczynności); też byłam strasznie nerwowa; mogłam spać przez cały dzień.
Moim zdaniem objawy się przepltają i występują zarówno w nadczynności jak i w niedoczynności.
Najważniejsze jest moim zdaniem oznaczenie poziomu TSH i fT4 we krwi oraz zrobienie USG tarczycy - jeśli wyniki są w porządku to przyczyny trzeba szukać gdzie indziej.

tsh za niskie

24 cze 2009 - 23:58:50

tak musze zrobic te badania.niestety mój lekarz stwierdzil ze niema podstaw do skierowania wiec bede musiala wybulic troche.moze to smieszne ze chce przytyc ale przy wzroscie 176 57 kg to niezabardzo wyglada dobrze.juz nie mowiac o tym ze cholernie sie mecze przy kazdej czynnosci moze tez przez to ze moj puls nie jest nigdy mniejszy niz 100.ech szkoda gadac.u mnie to trzeba isc do lekarza z glowa pod pacha zeby sie zainteresowali i nie stwierdzili ze wymyslam.

tsh za niskie

25 cze 2009 - 00:00:45

można mieć tsh w normie i mieć chorą tarczycę. przykład? ja :)

dlatego tutaj pomoże tylko endokrynolog.

tsh za niskie

25 cze 2009 - 00:04:06

tak zgadza się - istnieje taka możliwość, że wyniki są w normie - wówczas jest to subkliniczna niedoczynność tarczycy - nie ma widocznych objawów, ale choroba istnieje.

tsh za niskie

25 cze 2009 - 00:04:09

ja zrezygnowałam kiedyś ponieważ endokrynolog powiedziała o operacji, a było to bardzo dawno, żałuję że nie znalazłam tamtych wyników badań, to bym porównała

tsh za niskie

25 cze 2009 - 00:14:46

Cytat
princessa88888
tak zgadza się - istnieje taka możliwość, że wyniki są w normie - wówczas jest to subkliniczna niedoczynność tarczycy - nie ma widocznych objawów, ale choroba istnieje.

ja 7 lat choruje na chorobe hashimoto (jakkolwiek to sie pisze...). w kazdym razie - jestem zwiazana na cale zycie z lekami :)

tsh za niskie

25 cze 2009 - 00:32:24

to jezeli tsh i wszystko inne w normie a objawy sa to jak sie doprosic i jakie badania musza byc zrobione???usg kiedys mialam bylo ok tylko mi powiedzieli ze mam przerosnieta tarczyce.dziwne te podejscie maja lekarze prawda?ponad rok temu mialam badanie i bylo ok to teraz mi sie nie nalezy...

tsh za niskie

25 cze 2009 - 12:48:09

Do blue
Ja też choruję na chorobę Hashimoto :) Dowiedziałam się parę miesięcy temu. Wyniki miałam nieznacznie podwyższone jeśli chodzi o TSH,a fT4 teoretycznie w normie, ale na dolnej granicy (w moim wieku powinno być 20, a ja miałam 12). Jednak USG wykazało, że tarczyca jest zbyt mała i zniszczona - jest to choroba autoimmunologiczna - organizm niszczy własne komórki, bo rozpoznaje je jako obce (tak w uproszczeniu).
No i lekarz też powiedział mi, że leki będę musiała brać do końca życia.
A Ty jakie miałaś objawy i co Cię skłoniło żeby zgłosić się do lekarza ?



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2009-06-25 12:49 przez princessa88888.

tsh za niskie

25 cze 2009 - 16:50:29

Do princessa88888 chciałabym wiedzieć jakie są metody leczenie nadczynności tarczycy chodzi mi głownie o guzki tarczycy kiedy wkracza chirurg, a kiedy można leczyć się farmakologicznie.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2009-06-25 16:50 przez mamadawidka.

tsh za niskie

25 cze 2009 - 16:52:31

polecam udac sie do lekarza endykronologa :)

tsh za niskie

25 cze 2009 - 17:03:33

wiem o tym , ja tylko chce się dowiedzieć teoretycznie , sama nie bede przecież się leczyć interesuję mnie medycyna i fajnie jest troszkę więcej wiedzieć

tsh za niskie

25 cze 2009 - 17:08:57

to może być nadczynność tarczycy albo uszkodzenie przysadki mózgowej, ale to takie gdybanie bo na to ma wpływ wiele czynników, więc póki nie pójdziesz do lekarza niczym się nie martw.

tsh za niskie

25 cze 2009 - 18:19:58

Najpierw trzeba odpowiedzieć, czy guzki tarczycy w ogóle należy leczyć. Otóż należy, jeżeli guzki:

-są podejrzane w kierunku zmiany złośliwej
-powodują zaburzenia hormonalne (nadczynność tarczycy)
-rosną
-wywołują zaburzenia drożności tchawicy lub naczyń
W pozostałych przypadkach – a takich jest większość – wystarczy guzki tarczycy obserwować.

Oczywiście decyzję o leczeniu bądź nieleczeniu należy oprzeć na obiektywnych badaniach, a nie na swoim widzimisię.
Także jest to trudne do jednoznacznego stwierdzenia i tak jak pozostałe dziewczyny radzę Ci znależć dobrego endokrynologa, który zajmie się Tobą profesjonalnie.

następna dyskusja:

Mniejszy apetyt