Obecnie rozmawiamy o:

Meble na wymiar Warszawa

gorący temat

najtańsza apteka

wczoraj o 20:20

Meble

wczoraj o 19:04

Sypialnia tapeta

wczoraj o 16:04

Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

tomografia komputerowa głowy

26 paź 2011 - 16:45:01

Witam. Jutro mam mieć tomografie komputerową głowy i mam do was pytanie. Czy na badania trzeba przyjść bez makijażu, oraz nie używać żadnego antyperspirantu ani perfum ? Ponieważ coś słyszałam że nie powinno się używać. Oraz na czym polega podanie kontrastu dożylnego ? Podaje się przez wenflon ? Jeśli tak czy jest on obecny podczas całego badania?

tomografia komputerowa głowy

26 paź 2011 - 16:47:54

też jestem ciekawa . mnie to czeka 5 grudnia.

tomografia komputerowa głowy

26 paź 2011 - 16:48:31

Myślę, że z tym makijażem i dezodorantem to jakaś dziwna sprawa, bo moja mama idąc na tomografie była wyszykowana jak zwykle i nie musiała przed badaniem niczego zmywać ;)
Co do wenflonu to nie mam pojęcia, ale tomografia trwa chwilę, więc nawet jeśli przez czas badania miałabyś go mieć to nie ma tragedii.

tomografia komputerowa głowy

26 paź 2011 - 16:48:34

Nie wydaje mi się, żeby cokolwiek z tych rzeczy, które wymieniłaś było przeszkodą, na pewno trzeba usunąć kolczyki i inną biżuterię. Kontrast Ci wstrzykną i już. Żadnego wenflonu.

tomografia komputerowa głowy

26 paź 2011 - 16:48:38

o makijażu i pefrumach itp nie słyszałam. Najlepiej wejdz na jakąś strone są tam napisane wszystkie przeciwskazania i zalecenie przed tomografią, co do kontrastu raczej tak przez wenflom - tak było w przypadku mojej mamy



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-10-26 16:49 przez ewelinka1804.

tomografia komputerowa głowy

26 paź 2011 - 16:51:41

o tomografi to nie wiem a,e o kontraście to wstrzykna go i chyba nie potrzeba będzie trzymać welfrou,ale każdy szpital ma swoje nawyki
a co sie dzieje że musisz miec tomografię???ja tez bym chciała zrobić bo czesto głowa mnie boli



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-10-26 16:52 przez maa_dzia.

zweryfikowana
Posty: 1.122
Ostrzeżenia: 1/5

tomografia komputerowa głowy

26 paź 2011 - 16:52:09

Cytat
laura46
Witam. Jutro mam mieć tomografie komputerową głowy i mam do was pytanie. Czy na badania trzeba przyjść bez makijażu, oraz nie używać żadnego antyperspirantu ani perfum ? Ponieważ coś słyszałam że nie powinno się używać. Oraz na czym polega podanie kontrastu dożylnego ? Podaje się przez wenflon ? Jeśli tak czy jest on obecny podczas całego badania?

1-nie istotne czy masz makijaz ale wyjmij kolczyki lancuszki itd... (te z nosa uust itd tez)
2-psikadlo nie ma nic do rzeczy
3-kontrast dozylny to "plyn" ktory ma rozjasnic na obrazie wszelkiego rodzaju obrzeki itd...
4-podaje sie przez wenflon
5-tak jest obecny i pozniej po badaniu ktory trwa okolo 5min - siedzisz jeszcze z 15 zanim Ci go wyjma, krecic Ci sie moze w głowie i czuc uczucie naplyw gorąca, mdlic ale przejdzie szybko
powinnas miec zamkniete oczy i nie mie gumek do wlosow czy spinek

mialam badanie pare razy
teraz szykuje sie na rezonans magnetyczny



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-10-26 16:53 przez Sepulturka.

tomografia komputerowa głowy

26 paź 2011 - 16:52:20

kontrast podaje sie dozylnie,ale upewnij sie zeby podali ci odpowiedni rozmiar wenflona bo mi kiedys pielegniarka podala za maly is trasznie bolalo i jeszcze wciskala go szybko na sile.tak to nic nie boli,lepiej sie nie maluj bo o ile dobrze pamietam to klada cos na twarz i po prostu pobrudzisz urzadzenie,nie wiem nic o anty perspirantach,ale jesli nei jestes pewna,to lepiej ich nie uzywaj i tyle:) ogolnie nie ma sie czego bac,po kontrascie nie ma zadnych skutkow ubocznych.

tomografia komputerowa głowy

26 paź 2011 - 16:53:11

pierwsze słysze, ze makijazu i perfum nie mozna;) ja mialam chyba 3 razy robioną i nikt nic nie mowil...
co do kontrastu to jest zakładany wenflon, ja tak przynajmniej mialam, jest przez całe badanie, pozniej się go wyjmuje, tylko ostrzegam zebyscie sie nie przestraszyly: jak macie wstrzykiwany kontrast to pewnie poczujecie uderzenie gorąca, taka fala jakby się po całym ciele wam rozplywalo;)

nic strasznego

tomografia komputerowa głowy

26 paź 2011 - 16:53:36

Witaj miałam tomograf głowy,więc napiszę Ci ,że kładziesz się na takie łóżko które wsuwa się do takiego koła i zaczyna się robienie fotek.Nic ci się na pewno nie stanie,a kontrast dają tylko wtedy jak coś zauważą niepokojącego.Tego się nie pije to dają dożylnie.Leży się z 15 minut i po bólu.To nie jest żaden zabieg tylko coś jak zdjęcie rentgenowskie tylko na leżąco.Do badania TK oraz rezonansu magnetycznegi nie jest wymagane żadne przygotowanie poza tym, że pacjent pozostaje bez jedzenia przez 6 do 8 godzin (jednak tylko w przypadku badania z użyciem kontrastu).
Badanie jest krótkotrwałe - ponieważ trwa od 10 do 30 minut i żadne z nich nie obciąża chorego bólem.Aha nie możesz mieć nic metalowego kolczyków,łańcuszków...

tomografia komputerowa głowy

26 paź 2011 - 16:54:16

Cytat
iJerk
po kontrascie nie ma zadnych skutkow ubocznych.
No to akurat nie do końca prawda.

tomografia komputerowa głowy

26 paź 2011 - 16:56:21

Cytat
maa_dzia
o tomografi to nie wiem a,e o kontraście to wstrzykna go i chyba nie potrzeba będzie trzymać welfrou,ale każdy szpital ma swoje nawyki
a co sie dzieje że musisz miec tomografię???ja tez bym chciała zrobić bo czesto głowa mnie boli


gdzieś od 6 miesięcy mam ciągłe bóle głowy. zawsze występują z prawej strony głowy. chodze do neurologa miałam eeg gdzie wyszły jakieś zmiany, ale nadal nie wiadomo co mi jest. leki nie pomagają. i teraz tomografia. zobaczymy co to będzie jutro. :)



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-10-26 17:00 przez laura46.

tomografia komputerowa głowy

26 paź 2011 - 17:00:51

O makijaż i perfumy mnie nikt nie pytał, kazali za to zdjąć metalowe rzeczy, biżuterie i pytali czy nie ma się czegoś metalowego w ciele. Jeśli to tylko tomografia głowy to całemu się nawet nie wjeżdza do maszyny, leżysz sobie spokojnie i nic się nie dzieje-luzik:) kontast nie zawsze jest potrzebny-tylko wtedy jak lekarz nie widzi dokładnie za zwykłego odczytu to podają kontrast. Tomograf to pikuś, gorzej rezonans ale też do przeżycia:) Ja to juz miała robione chyba wszystko co mozliwe i najgorzej wspominam punkcję, gastroskopię i signoidoskopię-reszta to pikuś, nie ma się czego bać:)

tomografia komputerowa głowy

26 paź 2011 - 17:02:58

Ja miałam tomografię rok temu w grudniu i tak,kontrast podawany jest dożylnie przez wenflon,po jego wstrzyknięciu trzeba czekać ok.40 minut czy nie wystąpią niepożądane skutki uboczne. A samo badanie trwa z 2 minutki :)

zweryfikowana
Posty: 1.122
Ostrzeżenia: 1/5

tomografia komputerowa głowy

26 paź 2011 - 17:04:45

Cytat
laura46
Cytat
maa_dzia
o tomografi to nie wiem a,e o kontraście to wstrzykna go i chyba nie potrzeba będzie trzymać welfrou,ale każdy szpital ma swoje nawyki
a co sie dzieje że musisz miec tomografię???ja tez bym chciała zrobić bo czesto głowa mnie boli


gdzieś od 6 miesięcy mam ciągłe bóle głowy. zawsze występują z prawej strony głowy. chodze do neurologa miałam eeg gdzie wyszły jakieś zmiany, ale nadal nie wiadomo co mi jest. leki nie pomagają. i teraz tomografia. zobaczymy co to będzie jutro. :)


mam dokladnie ten sam problem
zawsze mnie boli po tej samej stronie
biore zaldiar
i jakies inne rzeczy
na uspokojenie hydroxyzine czasami zebym mogla przysnac i nie czuc bólu

następna dyskusja:

dziwny pomysł to łagodnie napisane