Obecnie rozmawiamy o:

transportery taśmowe

2 minuty temu

sprawdzony stomatolog

5 minut temu

sklep detailingowy

29 minut temu

kosmetyki samochodowe

godzinę temu

dresy na ulice

godzinę temu

Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

dziewczyny jak w temacie..
wiecie cos na temat tej choroby??

jakie sa objawy, czym sie leczycie?


bede wdzieczna za kazda informacje;

zweryfikowana
Posty: 255
Ostrzeżenia: 1/5

JA NIE MAM I NIE MIAŁAM


Opis ogólny

Nużeniec ludzki (Demodex folliculorum) - Jest robakowaty, białawy lub żółtawy, w tyle zwężony, w przedniej części ma 4 pary odnóży, sztylecikowe chelicery oraz pedipalpy. Dorasta do 0,4 mm długości (najczęściej 0,2-0,3 mm) i 45 mm grubości. Pasożytuje w mieszkach włosowych oraz w gruczołach łojowych. Jest rozpowszechniony na całym świecie. Odżywia się łojem i przesączem osocza krwi.

Objawy

Na ogół nie wywołuje poważnych objawów chorobowych. Niekiedy może powodować zapalenie gruczoły łojowego lub mieszka włosowego, uniemożliwiając wydzielenie łoju. Objawem jest wówczas miejscowa gorączka, stan zapalny, ból i powstanie ropnia (pryszcz ropny). Wrażliwe osoby (głównie kobiety) odczuwają lekkie swędzenie skóry w miejscach przebywania nużeńców zwłaszcza, gdy te aktywnie wnikają w głąb mieszka lub gruczołu łojowego. Przyczynia się do powstawania wągrów (zaskórników) - comedones. Odchody nużeńca mogą u niektórych osób wywoływać uczulenie i podrażnienie ujścia gruczołów łojowych. Sprzyja zakażeniom bakteryjnym, zwłaszcza w przebiegu trądziku i zapalenia łojotokowego skóry.

Rozpoznanie

Nużeńca można zidentyfikować badaniem mikroskopowym zaskórników lub całych torebek włosowych umiejętnie wyrwanych pęsetą, zwłaszcza tych zaropiałych. Na końcówce (tej tkwiącej w skórze, po wewnętrznej stronie) wągra niekiedy zaobserwować można poruszającego się nużeńca. Jest trudno widoczny gołym okiem z powodu podobnej barwy pasożyta do barwy masy rogowo-łojowej wągra.

Epidemiologia i profilaktyka

Częściej występuje u ludzi na wsiach oraz z łojotokiem (do skóry tłustej łatwiej przywiera kurz). Przenoszony jest wraz z kurzem, przez kontakt bezpośredni z osobą zarażoną, przez stosowanie tych samych przyborów kosmetycznych, ręczników i ubrań. Profilaktyka polega na utrzymywaniu w czystości skóry i ubrań oraz oczyszczenie skóry z zaskórników za pomocą płynów odkażających i peelingu enzymatycznego lub ziarnistego.

Nużeniec to nie jest choroba, tylko taki pająk, który jest na naszym ciele, na twarzy. Każdy go ma. Żywi się naszym naskórkiem. Nie widać go i nie czuć. Kiedy pocieramy twarz ręką, rozprowadzamy "larwy" nużeńca.

dzieki za wyczerpujaca odpowiedz.:)
czytalam gdzies ze moze znajdowac sie w oku..
od jakiegos czasu strasznie zaczely wypadac mi rzesy, jestem prawie łysa:((
co prawda powoli sie regeneruja (smaruje olejkiem rycynowym) ale sa baaardzo słabe, nawet ich nie tuszuje..
zawsze mialam cienie pod oczami ale teraz wygladam okropnie.. na dodatek zrobily mi sie tzw, doliny łez:((
dziewczyny co to moze byc..?? objawy pasuja do nuzenca.. juz sama nie wiem:(

a ja myślałam, że to wirus powodujący lenistwo i znużenie :D

zweryfikowana
Posty: 10.456
Ostrzeżenia: 1/5

Cytat
colen
Nużeniec to nie jest choroba, tylko taki pająk, który jest na naszym ciele, na twarzy. Każdy go ma. Żywi się naszym naskórkiem. Nie widać go i nie czuć. Kiedy pocieramy twarz ręką, rozprowadzamy "larwy" nużeńca.

o jezu, nienawidzę Cię /:

Cytat
colen
Nużeniec to nie jest choroba, tylko taki pająk, który jest na naszym ciele, na twarzy. Każdy go ma. Żywi się naszym naskórkiem. Nie widać go i nie czuć. Kiedy pocieramy twarz ręką, rozprowadzamy "larwy" nużeńca.

A świnka morska należy do rzędu waleni..

Cytat
matra
Cytat
colen
Nużeniec to nie jest choroba, tylko taki pająk, który jest na naszym ciele, na twarzy. Każdy go ma. Żywi się naszym naskórkiem. Nie widać go i nie czuć. Kiedy pocieramy twarz ręką, rozprowadzamy "larwy" nużeńca.

o jezu, nienawidzę Cię /zły/quote]


Dlaczego? ;c

zweryfikowana
Posty: 10.456
Ostrzeżenia: 1/5

Cytat
Arsene
Cytat
colen
Nużeniec to nie jest choroba, tylko taki pająk, który jest na naszym ciele, na twarzy. Każdy go ma. Żywi się naszym naskórkiem. Nie widać go i nie czuć. Kiedy pocieramy twarz ręką, rozprowadzamy "larwy" nużeńca.

A świnka morska należy do rzędu waleni..
wiesz, ja tam się nie znam, a wikipedia może i wyrocznią nie jest, ale podaje dokładnie to samo.. ._.

Cytat
matra
Cytat
Arsene
Cytat
colen
Nużeniec to nie jest choroba, tylko taki pająk, który jest na naszym ciele, na twarzy. Każdy go ma. Żywi się naszym naskórkiem. Nie widać go i nie czuć. Kiedy pocieramy twarz ręką, rozprowadzamy "larwy" nużeńca.

A świnka morska należy do rzędu waleni..
wiesz, ja tam się nie znam, a wikipedia może i wyrocznią nie jest, ale podaje dokładnie to samo.. ._.

Kolejna od teorii pająka?

Cytat
Arsene
Cytat
colen
Nużeniec to nie jest choroba, tylko taki pająk, który jest na naszym ciele, na twarzy. Każdy go ma. Żywi się naszym naskórkiem. Nie widać go i nie czuć. Kiedy pocieramy twarz ręką, rozprowadzamy "larwy" nużeńca.

A świnka morska należy do rzędu waleni..


No wyobraź sobie, że to jest prawda, może ciebie tego w szkole nie nauczyli -.-
Jezuuuuuuuu, tylko tak napisałam, że to jest jakby pająk, bo nie wiedziałam jak to nazwać. Boże, jak sie czepiacie -.-



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-05-13 22:05 przez colen.

Cytat
SoundOfMissingYou
dzieki za wyczerpujaca odpowiedz.:)
czytalam gdzies ze moze znajdowac sie w oku..
od jakiegos czasu strasznie zaczely wypadac mi rzesy, jestem prawie łysa:((
co prawda powoli sie regeneruja (smaruje olejkiem rycynowym) ale sa baaardzo słabe, nawet ich nie tuszuje..
zawsze mialam cienie pod oczami ale teraz wygladam okropnie.. na dodatek zrobily mi sie tzw, doliny łez:((
dziewczyny co to moze byc..?? objawy pasuja do nuzenca.. juz sama nie wiem:(

=> do lekarza idź.... ?


takiego maluszka u siebie nosisz, słodziutki :) ostatnio miałam o nich na zajęciach i one są maleńkie, zyje on w cebulkach włosów i w gruczolach potowych, ale nie warto sobie tym robaczkiem zawracać głowy bo ma go 9 na 10 osób jak nazwa wskazuje nużeniec LUDZKI czyli do przezycia, a co do leczenia to kiedys czytalam o masci ophtergine cos takiego, ale o ile pamietam ona nie jest zarejestrowana w Polsce wiec problem z kupnem. Własnie objawami nużenca jest wypadanie rzęs brwi, pieczenie i swędzenie oczu. A wykryli ci już tego robaka czy podejrzewasz go?




Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-05-13 22:06 przez panterciaa.

Rozpoznanie

Nużeńca można zidentyfikować badaniem mikroskopowym zaskórników lub całych torebek włosowych umiejętnie wyrwanych pęsetą, zwłaszcza tych zaropiałych. Na końcówce (tej tkwiącej w skórze, po wewnętrznej stronie) wągra niekiedy zaobserwować można poruszającego się nużeńca. Jest trudno widoczny gołym okiem z powodu podobnej barwy pasożyta do barwy masy rogowo-łojowej wągra.

Wiesz czym jest pająk? Nużeniec jest co najwyżej tego samego typu co pająk.czyli stawonóg.

następna dyskusja:

bezpłodność?