Obecnie rozmawiamy o:

Jakie ogrzewanie domu

44 minut temu

dieta przy cukrzycy

wczoraj o 19:27

motywacja na diecie

wczoraj o 18:53

dieta i trening

wczoraj o 13:41

Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

Zakaz handlu w niedzielę

03 sty 2018 - 12:03:47

Co o tym myślicie? od marca sklepy będą czynne tylko w 2 niedziele w miesiącu. Ogólnie super że nie zamykają całkiem bo np ja pracuję zazwyczaj od poniedziałku do soboty i niedziela to 1 moment na shoppingi. A z 2 strony rozumiem z eludzie chca tez miec wolne. 2 niedziele to super kompromis.

Zakaz handlu w niedzielę

03 sty 2018 - 12:29:23

ludzie przeniosą sie z zakupami do sklepów internetowych, dla mnie to bez znaczenia, z tym ze w sobotę przed zamkniętą niedzielą ludzie jak szarańcza przed świętami będą robić naloty na supermarkety bo jeden dzień sklep będzie nieczynny:)

Zakaz handlu w niedzielę

03 sty 2018 - 12:48:05

Prawo, które zabrania handlu w niedzielę funkcjonuje już w kilku krajach Unii Europejskiej. Do takich państw należą: Niemcy, Belgia, Francja, Holandia, Grecja, Luksemburg, Węgry. Zakupy w niedzielę praktycznie bez ograniczeń, zarówno w małych, jak i dużych sklepach można robić w Bułgarii, Chorwacji, Cyprze, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Hiszpanii, Irlandii, Litwie, Łotwie, Malcie, Polsce, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Włoszech i Wielkiej Brytanii.

Ustawa po poprawkach chroni sklepy małe, kiedy wielkie markety, które defacto im zagrazaja, będą zamknięte. W całej Polsce to są miliony ludzi, którzy nagle dostaną w pewnym sensie dzień wolny.
Oferty galerii handlowych sprawiły, że stały się one dla wielu Polaków opcją domyślą na spędzenie wolnego dnia.
Jeśli ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele wejdzie w życie, to miasta dostaną narzędzie do zmiany domyślnej opcji spędzania wolnego czasu przez mieszkańców. I, wzorując się na miastach całego świata, od Nowego Jorku, przez Bogotę aż po miasta zachodniej Europy, mogą tak przygotować się na każdą wolną niedzielę, żeby ludzie wrócili na ulice i rynki.Zamykanie głównych ulic dla ruchu samochodowego i uwalnianie w ten sposób na jeden dzień przestrzeni na handel, usługi, działania sportowe i artystyczne, organizowanie plenerowych imprez, współpraca z muzeami i stowarzyszeniami na organizowanie spacerów po niedostępnych lub nieznanych dotąd miejscach, lokalne festiwale, koncerty, wystawy, targi sąsiedzkie. Na miejscu prezydentów, burmistrzów i ich działów promocji szykowałbym już plan na wszystkie wolne niedziele 2018 roku.

Zakaz handlu w niedzielę

03 sty 2018 - 15:15:12

@polaris3 dokładnie u niemcow od kilunastu lat jest tak ze w sobote czynne sa sklepy chyba do 14 i jakos nikt tam scen z tego tytułu nie robi. Kudzie w koncu beda zmuszeni do wiekszej logistyki i planowania. @banach juz teraz tak jest ze jak jest jeden dzień wolnego to ludzie szturmują sklepy jak by to conajmniej 2 tyg mały byc nieczynne tak było 11 listopada .

Zakaz handlu w niedzielę

03 sty 2018 - 16:41:38

bardzo dobry pomysł- wystarczy sobie zaplanować zakupy, a 1 dzień bez dodatkowych zachcianek nie jest tragedią! może dzięki temu tak jak napisała @Polaris3 ludzie znowu wyjdą na starówki, rynki i innych miejsc zamiast spędzać czas w galeriach

zweryfikowana
Moderator
Posty: 13.992

Zakaz handlu w niedzielę

03 sty 2018 - 21:18:51

Ja mam mieszane uczucia, ale rzeczywistość to zweryfikuje. Ciekawym będzie jak ludzie naprawdę zobaczą zamknięte sklepy i dotrze do nich, że zamknięte, a dzisiaj już współczuję paniom sprzedającym, bo ruch jak na święta szykuje się dwa razy w miesiącu.

Zakaz handlu w niedzielę

04 sty 2018 - 08:47:04

Ja się bardzo cieszę, że będzie zamknięte. Może dzięki temu, ludzie zaczną spędzać niedziele w bardziej kreatywny sposób :)

Zakaz handlu w niedzielę

04 sty 2018 - 09:14:10

Cytat
mefju
Ja się bardzo cieszę, że będzie zamknięte. Może dzięki temu, ludzie zaczną spędzać niedziele w bardziej kreatywny sposób :)

ponoć jest to zrobione głównie po to aby ludzie w niedzielę szli do kościoła i dawali na tacę:)to był pewnie motyw przewodni pisu aby sklepy były zamknięte

Zakaz handlu w niedzielę

04 sty 2018 - 09:42:14

A ja myślę, że to jest kwestia indywidualna jak kto spędza niedziele. Wolisz iść na starówkę, do muzeum? Idź! Ja wolę iść do galerii - zostawcie mi to prawo. I powinni wprowadzić w życie dobrowolny wybór pracownika czy chce pracować w niedziele, czy nie. Dla wielu studentów i uczniów dorabiającch w weekendy to będzie masakra, bo raczej mało kto weźmie ich do pracy na jeden dzień.

Zakaz handlu w niedzielę

04 sty 2018 - 09:54:45

Cytat
douleur
Dla wielu studentów i uczniów dorabiającch w weekendy to będzie masakra, bo raczej mało kto weźmie ich do pracy na jeden dzień.

eee a mi się wydaje że akurat w tym temacie nie pdczują wielkiej różnicy- w soboty będzie tak duży ruch że zatrudnią 2x więcej dodatkowych osób w wielu miejsach i być może niektóre sklepy będą czynne dłużej więc w miarę się wyrówna :)

Zakaz handlu w niedzielę

04 sty 2018 - 10:06:36

Cytat
czaskomety

Dla wielu studentów i uczniów dorabiającch w weekendy to będzie masakra, bo raczej mało kto weźmie ich do pracy na jeden dzień.

eee a mi się wydaje że akurat w tym temacie nie pdczują wielkiej różnicy- w soboty będzie tak duży ruch że zatrudnią 2x więcej dodatkowych osób w wielu miejsach i być może niektóre sklepy będą czynne dłużej więc w miarę się wyrówna :)

Statystycznie się wyrówna, owszem :) Ale Ci co potrzebują więcej pieniędzy nie dostaną dwukrotnej stawki za te dwa dni.

Zakaz handlu w niedzielę

04 sty 2018 - 10:08:35

@douleur jak ktoś ma chęci to sobie poradzi, pójdzie 1x w tygodniu kiedy ma więcej zajęć i będzie git. Zawsze znajdą się niezadowoleni. Nie da się dogodzić każdemu:)

zweryfikowana
Moderator
Posty: 4.663

Zakaz handlu w niedzielę

04 sty 2018 - 10:53:05

Porównywanie nas do Niemców jest nie na miejscu. Niemcy zazwyczaj nie pracują po 12-14 godzin dni w tygodniu, więc mają czas, by zakupy zrobić. A realia w Polsce są takie, że jeśli ktoś zna branże np. budownictwo od tej strony co ja, to wie, że żeby zarobić na godne życie trzeba tych godzin mieć sporo. A kto robił zakupy w markecie o 19 czy 20 ten wie, że za dużo tam się kupić nie da. Druga sprawa - zakaz handlu w niedziele. Skoro wszyscy mogą zrobić zakupy dzień przed to dlaczego nie mogą zatankować paliwa dzień przed? Stąd, że wszystkie stacje paliw będą otwarte. A dlaczego? Dlatego, że połowa, a może i większość Polaków nie rozumie, że chodzi tu tylko i wyłącznie o gospodarkę, a nie o to, żebyście spędzały sobie czas z rodziną. Polskie Kina, restauracje, muzea - podatki. Ale to trochę trudniejszy temat :) Oczywiście dla mnie najważniejsze jest to,że ludzie będą mieli wolne, bo ja mam ten przywilej, że pracuję krócej niż mąż i mogę podjechać na zakupy trochę wcześniej. Ale czas pokaże jak to się odbije na gospodarce i na mieszańcach :)

Zakaz handlu w niedzielę

04 sty 2018 - 11:19:09

Cytat
douleur
A ja myślę, że to jest kwestia indywidualna jak kto spędza niedziele. Wolisz iść na starówkę, do muzeum? Idź! Ja wolę iść do galerii - zostawcie mi to prawo. I powinni wprowadzić w życie dobrowolny wybór pracownika czy chce pracować w niedziele, czy nie. Dla wielu studentów i uczniów dorabiającch w weekendy to będzie masakra, bo raczej mało kto weźmie ich do pracy na jeden dzień.

Osobiście nie spędzam weekendów w galeriach handlowych, ale zgadzam się z Douleur. Każdy ma prawo spędzać weekend jak chce. To, że galerie zostaną zamknięte nie znaczy, że ludzie zaczną chodzić do muzeów czy innych obiektów, które de facto też będą w niedzielę zamknięte! Nawet jeśli będzie organizowanych więcej eventów, można pogodzić te dwie rzeczy. Poza tym nie zapominajmy,że w dużych galeriach są też liczne kawiarenki, restauracyjki, gdzie ludzie też spędzają czas nie robiąc zakupów. Co do pracy, jest mnóstwo osób, które prace w weekend traktuje jako dodatkowy zarobek (nadgodziny, druga praca, studenci itd).

Zakaz handlu w niedzielę

04 sty 2018 - 13:20:19

Wg mnie ta akcja jest po to, aby iść na rękę kleru. Nie widzę żadnego rozsądnego argumentu za wprowadzeniem tego zakazu.
Jak ktoś chce iść do muzeum to może to zrobić w każdy inny dzień tygodnia.
Jeżeli ktoś woli robić zakupy w markecie to zrobi je w sobotę albo poniedziałek.

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

Liste pedofilów widziałyście?