Obecnie rozmawiamy o:

Zapalenie pęcherza

gorący temat

Podnoszenie kwalifikacji

27 minut temu

Sklep internetowy

godzinę temu

Biznes

godzinę temu

tabernakula sklep

godzinę temu

Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

słowiańskie zwyczaje

29 paź 2017 - 21:08:09

W dobie gonitwy za pieniedzmi i pedzie nie wiadomo do czego i gdzie zapominamy o tym skąd pochodzimy i jakie były nasze zwyczaje dla chcacych pogłebic te wiedze zapraszam do przeczytania tego artykułu http://akademiaducha.pl/dziady-slowianskie-samhain/. A może jest jakas osoba ktora może sie interesuje ta tematyka?

zweryfikowana
Moderator
Posty: 13.992

słowiańskie zwyczaje

29 paź 2017 - 22:36:18

@agata74 ja powiem przewrotnie, że w czasach kiedy hajs musi się zgadzać paradoksalnie przypominamy sobie o dawnych zwyczajach, bo np. halloweenowe przebierańce często przebrane za meksykańskie czachy :D budzą oprócz krytyki głosy: hola, hola przecież mieliśmy swoje Dziady ;)

słowiańskie zwyczaje

30 paź 2017 - 12:59:50

@malmie ale jak sie temu głebiej przyjrzeć to niektore obrządki poganskie czy to słowiańskie czy celtowie nawet te meksykańskie czachy o których wspomniałas maja niektóre elementy wspólne i praktycznie wywodza sie z tego samego, chęci uczczenia swoich zmarłych. Ja uwielbiam indiańskie zwyczaje i pamietam jak z moja corka ogladałyśmy film mój brat niedzwiedz i tam był piekny przekaz o duchac naszych przodków. teraz smierc jest deminizowana i uwazana za zło kiedys tak nie było dzieci teraz dokładnie wiedza jak przyszły na swiat natomiast jest ukrywany fakt odchodzenia ludzi i przez to ludzie nie radza sobie z odchodzeniem ich bliskich. Nie o to chdzi tez by tego smutku nie było tylko jak człowiek inaczej reaguje na to to inni mysla " ten to jest jakis dzwny"



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2017-10-30 13:03 przez agata74.

zweryfikowana
Moderator
Posty: 13.992

słowiańskie zwyczaje

30 paź 2017 - 21:23:36

@agata74 wspominanie i pamięć o zmarłych zawsze ludziom towarzyszyły czy to w formie zadumy, czy to w formie uciechy, a nawet okrucieństwa. Na kanwie pogańskich zwyczajów powstały nowe, ale ubrane w inne "opakowanie". Ludzie coś tam nowego próbują wprowadzać i udoskonalać niejako, ale to i tak na bazie "czegoś" powstaje i tyle. Kiedyś karmiono "dusze" i podejmowano próby obcowania z nimi, goszczono chcąc obłaskawić albo dopomóc im w znalezieniu ich miejsca. Dzisiaj w sumie jest to samo tylko inaczej "opakowane", a sama wiara w życie pośmiertne to chyba ma tyle lat co ludzkość.

słowiańskie zwyczaje

29 lis 2017 - 18:00:18

Zgadzam się całkowicie z moim poprzednikiem... Nic dodać, nic ująć...

niezweryfikowana
Posty: 78
Ostrzeżenia: 4/5

słowiańskie zwyczaje

30 lis 2017 - 08:32:28

Dokładnie, kurcze teraz był taki ciekawy film z podobnymi przemyśleniami. Ojciec wychowuje dzieci na jakimś odludziu,sama się uczą a potem jada do miasta na pogrzeb matki. Dla mnie to etyczna przepaść po między tym co było jeszcze jakieś 20 lat temu a teraz. Film nazywa się Kapitan Fantastic, widziałam już dawno, ale naprawdę wartościowy.

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

Badoo opinie