Obecnie rozmawiamy o:
Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

słowiańskie zwyczaje

29 paź 2017 - 21:08:09

W dobie gonitwy za pieniedzmi i pedzie nie wiadomo do czego i gdzie zapominamy o tym skąd pochodzimy i jakie były nasze zwyczaje dla chcacych pogłebic te wiedze zapraszam do przeczytania tego artykułu http://akademiaducha.pl/dziady-slowianskie-samhain/. A może jest jakas osoba ktora może sie interesuje ta tematyka?

zweryfikowana
Moderator
Posty: 13.992

słowiańskie zwyczaje

29 paź 2017 - 22:36:18

@agata74 ja powiem przewrotnie, że w czasach kiedy hajs musi się zgadzać paradoksalnie przypominamy sobie o dawnych zwyczajach, bo np. halloweenowe przebierańce często przebrane za meksykańskie czachy :D budzą oprócz krytyki głosy: hola, hola przecież mieliśmy swoje Dziady ;)

słowiańskie zwyczaje

30 paź 2017 - 12:59:50

@malmie ale jak sie temu głebiej przyjrzeć to niektore obrządki poganskie czy to słowiańskie czy celtowie nawet te meksykańskie czachy o których wspomniałas maja niektóre elementy wspólne i praktycznie wywodza sie z tego samego, chęci uczczenia swoich zmarłych. Ja uwielbiam indiańskie zwyczaje i pamietam jak z moja corka ogladałyśmy film mój brat niedzwiedz i tam był piekny przekaz o duchac naszych przodków. teraz smierc jest deminizowana i uwazana za zło kiedys tak nie było dzieci teraz dokładnie wiedza jak przyszły na swiat natomiast jest ukrywany fakt odchodzenia ludzi i przez to ludzie nie radza sobie z odchodzeniem ich bliskich. Nie o to chdzi tez by tego smutku nie było tylko jak człowiek inaczej reaguje na to to inni mysla " ten to jest jakis dzwny"



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2017-10-30 13:03 przez agata74.

zweryfikowana
Moderator
Posty: 13.992

słowiańskie zwyczaje

30 paź 2017 - 21:23:36

@agata74 wspominanie i pamięć o zmarłych zawsze ludziom towarzyszyły czy to w formie zadumy, czy to w formie uciechy, a nawet okrucieństwa. Na kanwie pogańskich zwyczajów powstały nowe, ale ubrane w inne "opakowanie". Ludzie coś tam nowego próbują wprowadzać i udoskonalać niejako, ale to i tak na bazie "czegoś" powstaje i tyle. Kiedyś karmiono "dusze" i podejmowano próby obcowania z nimi, goszczono chcąc obłaskawić albo dopomóc im w znalezieniu ich miejsca. Dzisiaj w sumie jest to samo tylko inaczej "opakowane", a sama wiara w życie pośmiertne to chyba ma tyle lat co ludzkość.

słowiańskie zwyczaje

29 lis 2017 - 18:00:18

Zgadzam się całkowicie z moim poprzednikiem... Nic dodać, nic ująć...

niezweryfikowana
Posty: 78
Ostrzeżenia: 4/5

słowiańskie zwyczaje

30 lis 2017 - 08:32:28

Dokładnie, kurcze teraz był taki ciekawy film z podobnymi przemyśleniami. Ojciec wychowuje dzieci na jakimś odludziu,sama się uczą a potem jada do miasta na pogrzeb matki. Dla mnie to etyczna przepaść po między tym co było jeszcze jakieś 20 lat temu a teraz. Film nazywa się Kapitan Fantastic, widziałam już dawno, ale naprawdę wartościowy.

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

Badoo opinie