Obecnie rozmawiamy o:

hala magazynowa

gorący temat

Zapalenie pęcherza

18 minut temu

transportery taśmowe

godzinę temu

sprawdzony stomatolog

godzinę temu

sklep detailingowy

dzisiaj o 9:17

kosmetyki samochodowe

dzisiaj o 8:33

Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

Oszustwa na portalach sprzedażowych

01 maj 2017 - 09:17:10

Cześ dziewczyny.
Coraz więcej osób zostaje oszukanych przy zakupie lub sprzedaży rzeczy przez Internet.
Oszuści mają bardzo różne wymyślne sposoby.
Proszę o podzielenie się swoimi spostrzeżeniami.
Ja miałam kilka takich sytuacji.
Na szczęście informacja o tym że zgłaszam na policję zawsze skutkowała.
1. Pani nalega na bardzo szybką wysyłkę, zapewniała, że przelew zrobiony i że wyślę zaraz potwierdzenie. Pieniążki dostałam dopiero po miesiącu.
2. Pani twierdziła że nie doszedł do niej list zwykły i chciała zwrotu pieniędzy.
3. Notoryczne wyłudzanie danych.
Ktoś niby chce coś kupić. Prosi o dane do przelewu, numer konta, adres i telefon a potem kontakt się urywa.
A jak jest u was?

Oszustwa na portalach sprzedażowych

01 maj 2017 - 11:38:11

Rzeczywiście kilka razy w ostatnich miesiącach spotkałam się z tą sytuacją "natychmiastowego" kupna i wyłudzeniem danych, gdy nagle kontakt się urywa. Trzeba być czujnym. Zwykle wtedy podaję okrojoną wersję swoich danych. Bez adresu czy telefonu.

Oszustwa na portalach sprzedażowych

01 maj 2017 - 11:44:47

Cytat
kukingaku
Cześ dziewczyny.
Coraz więcej osób zostaje oszukanych przy zakupie lub sprzedaży rzeczy przez Internet.
Oszuści mają bardzo różne wymyślne sposoby.
Pani twierdziła że nie doszedł do niej list zwykły i chciała zwrotu pieniędzy.

Kto wysyła sprzedane rzeczy bez potwierdzenia nadania sam się prosi o kłopoty.
Także wtedy, gdy kupujący na to nalega.
konflikt

Oszustwa na portalach sprzedażowych

01 maj 2017 - 13:09:36

przy zakupach przez internet trzeba po prostu zachować ostrożność. Jeśli coś jest podejrzane, lepiej sobie odpuścić. Ja zawsze wybieram sprawdzonych sprzedawców, dzięki temu minimalizuję ryzyko

Oszustwa na portalach sprzedażowych

01 maj 2017 - 13:40:48

Cytat
magda_em_90
Rzeczywiście kilka razy w ostatnich miesiącach spotkałam się z tą sytuacją "natychmiastowego" kupna i wyłudzeniem danych, gdy nagle kontakt się urywa. Trzeba być czujnym. Zwykle wtedy podaję okrojoną wersję swoich danych. Bez adresu czy telefonu.
Ja teraz też ale miałam też takie sytuacje że pewna Pani twierdziła że bez pełnych danych przelewu u niej w banku nie da się zrobić.
Bardzo mnie to zdziwiło bo pierwszy raz spotkałam się z taką sytuacją. Oczywiście nie podałam adresu pełnego i kontakt z Panią się zerwał.

Oszustwa na portalach sprzedażowych

01 maj 2017 - 14:02:16

Warto zgłaszać portalowi takie uwagi, kupi, nie płaci i dane ma, tak jak z pełnymi danymi do przelewu, na poczcie tradycyjnym przelewem to możliwe że jeszcze trzeba więcej wpisać, ostatnio nie korzystam z takiej formy to nie wiem, ale do innych to banki raczej nie wymagają wszystkich danych, wystarczy bank i nr knta...oczywiście mogę się mylić i może jest jakiś taki bank gdzie wymagają więcej:)

Oszustwa na portalach sprzedażowych

01 maj 2017 - 14:24:54

niestety z tymi przelewami nie do końca tak jest na poczcie jak robisz przelew trzeba wpisac pełne dane w niektórych bankach tych mniejszych tez trzeba podac pełne dane. Ja do tej pory spotkałam sie osobiscie z punktem 1 i 2 w trzecim nigdy nie podaje telefonu bo po co komuś jak ktoś nie odbiera osobiscie przedmiotu,

Oszustwa na portalach sprzedażowych

01 maj 2017 - 17:50:39

Ja zwykle podaję do przelewu pełme dane (bez telefonu, bo rzeczywiście komus kto kupuje przez wysyłke to niepotrzebne), ale powiem szczerze że sama jako kupująca też zwykle proszę o adres, na wszelki wypadek (chociaż w przypadku oszusta i tak niewiele by to dało, bo adres może równie dobrze podać zmyślony, przelew i tak dojdzie).
Juz sie przyzwyczaiłam do sytuacji, gdy ktos prosi o dane i nie płaci, ale zwykle to są po prostu małolaty, które "kupują" bez namysłu i gdy przychodzi do zapłaty to się rozmyślają, albo mama im nie dała hajsu, albo są na tyle głupie, że liczą na wysłanie przedmiotu zanim otrzymam przelew.

Raz mi się trafiła osoba ze Stanów, niby bardzo zainteresowana moim przedmiotem, wysłała mi jakieś podejrzane potwierdzenie przelewu z informacją, rzekomo z banku, że przelew dojdzie dopiero, gdy wyślę przedmiot. Plus groźby, kto to mnie nie będzie ścigał, jeśli natychmiast nie wyślę... Na szczęście byłam przytomna i sprawdziłam w googlach, że taki bank nawet nie istnieje... Odpisałam jej (po angielsku, bo cała rozmowa była w tym języku) że takie potwierdzenie to ja też potrafiłabym zrobić. Od tego czasu się nie odezwała (ten rzekomy bank też nie), przelew oczywiście nie doszedł, a mi się oczywiście nic nie stało.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2017-05-01 17:51 przez DaChoice.

Oszustwa na portalach sprzedażowych

01 maj 2017 - 18:54:34

Tak się jeszcze zastanawiam czy coś nam grozi skoro podajemy wszystkie dane i numer konta.

Oszustwa na portalach sprzedażowych

01 maj 2017 - 19:09:15

Cytat
kukingaku
Tak się jeszcze zastanawiam czy coś nam grozi skoro podajemy wszystkie dane i numer konta.
chyba nie za duzo ci grozi podajac te dane jedynie przy podaniu telefonu beda cie nekac z jakimis promcjami czy kartami kredytowymi, gdybys podała pesel no to juz wiekszy problem a tak nikt niczego nie wykoorzysta z tych danych

Oszustwa na portalach sprzedażowych

01 maj 2017 - 19:14:03

Cytat
agata74
Cytat
kukingaku
Tak się jeszcze zastanawiam czy coś nam grozi skoro podajemy wszystkie dane i numer konta.
chyba nie za duzo ci grozi podajac te dane jedynie przy podaniu telefonu beda cie nekac z jakimis promcjami czy kartami kredytowymi, gdybys podała pesel no to juz wiekszy problem a tak nikt niczego nie wykoorzysta z tych danych
Tez tak myślę, dlatego już sie przestałam tym przejmować. Bardziej uznaję takie kupujące za małolaty, które ot tak sobie klikają, niż za wyłudzaczy danych.

Oszustwa na portalach sprzedażowych

01 maj 2017 - 19:33:06

Mam nadzieje ze nikt tego nie wykorzysta bo tez mialam nieraz taka sytuacje ze podalam dane i numer konta i transakcja na tym sie skaczyla a jesli chodzi o numer telefonu to jest potrzebny tylko wtedy jak wysyla sie przesylke paczkomatem, chociaz przyznam ze raz tak mialam ze pozniej taka osoba do mnie zadzwonila oczywiscie telefon byl gluchy bo nic sie nie oddzywal ale numer zapamietalam i sprawdzilam ale troche strach byl :(

Oszustwa na portalach sprzedażowych

01 maj 2017 - 20:14:41

Cytat
agata74
Cytat
kukingaku
Tak się jeszcze zastanawiam czy coś nam grozi skoro podajemy wszystkie dane i numer konta.
chyba nie za duzo ci grozi podajac te dane jedynie przy podaniu telefonu beda cie nekac z jakimis promcjami czy kartami kredytowymi, gdybys podała pesel no to juz wiekszy problem a tak nikt niczego nie wykoorzysta z tych danych
Dzięki za odpowiedź. Zaczęło mnie to zastanawiać dla czego ostatnio mam takie sytuacje, że ludzie chcą dane do przelewu a jak proszę o dane do wysyłki to już nie podadzą. Trochę to też irytujące, zwłaszcza gdy kilka dni po podaniu danych ktoś inny chce kupić a tamta osoba milczy.
Sama nie raz kupuję przez Internet i też mi się zdążyło zmienić zdanie ale wtedy piszę, że bardzo przepraszam.
Czy napisanie dziękuje nie biorę to tak dużo kosztuje?
Nie wiem, może zbyt wiele wymagam.

Oszustwa na portalach sprzedażowych

01 maj 2017 - 20:20:06

Cytat
kukingaku
Czy napisanie dziękuje nie biorę to tak dużo kosztuje?
Nie wiem, może zbyt wiele wymagam.
Też tego nie lubie, dlatego jak ktoś mi pisze, że jednak nie bierze przedmiotu, to nawet wysyłam mu wiadomość z podziękowaniem, że o tym poinformował, bo przynajmniej wtedy wiem, na czym stoję i że przedmiot nie jest juz zarezerwowany. A gdy ktoś rezygnuje bez słowa, to jest po prostu nie fair.

Oszustwa na portalach sprzedażowych

01 maj 2017 - 20:30:46

Kiedyś po takim zdarzeniu na szafie, dostałam list o spadku i bogactwie, jakieś tam bzdury, i żeby to otrzymać trzeba zrobić przelew żeby to ruszyło...i do tego im są potrzebne nasze dane, to dopiero pomysł, może ktoś naiwny i łatwowierny stracił w ten sposób pieniądze, oszustów i naciągaczy pełno, warto być czujnym:)

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

Króciutka ankieta - pomożesz?