Obecnie rozmawiamy o:

polecany dentysta

gorący temat

elektryka sklep

dzisiaj o 18:57

wakacje last minute

dzisiaj o 18:41

Jakie marki ? - Kosmetyki.

dzisiaj o 18:28

Budowa domu

dzisiaj o 18:17

Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

Logopeda...

28 sty 2014 - 16:57:05

Dziewczyny mam 21 lat, mam wadę wymowy tzn. nie mówię dźwięcznie "r", moje najbliższe otoczenie twierdzi, że jest wszystko ok ale ja myślę inaczej...W końcu umówiłam się na wizytę u logopedy, jutro się wybieram i przyznam, że strasznie się stresuję;/ Wiecie jak wygląda taka wizyta? Może któraś z Was jest logopedą? Da się coś zrobić z moją wadą w tym wieku?
.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-01-28 17:01 przez usta1234567890.

Logopeda...

28 sty 2014 - 17:08:20

nikt się nie domyślił, że sobie podbijasz wątek...

opanuj się, czym ty się stresujesz?

Logopeda...

28 sty 2014 - 17:12:05

Każda pora jest odpowiednia by zacząć leczyć wadę wymowy

Logopeda...

28 sty 2014 - 17:13:01

Takie rzeczy się kształci jak dziecko jeszcze nie ma naście lat, nie wiem czy to da jakieś pokaźne rezultaty. Czym ty się stresujesz w ogóle? Dziwne.

Logopeda...

28 sty 2014 - 17:15:45

O ile pamietam byl podobny watek,moze poszukaj i tam dziewczyny pisaly co i jak,rowniez chodzilo o "r":)napewno logopeda pomoze ,sprawdzi co jest przyczyna wady i ustali co i jak:)

Logopeda...

28 sty 2014 - 17:17:16

moaj koleżanka w wieku 20lat oduczyła się jąkać dzięki zajęciom i ćwiczeniom, to i pewnie można nauczyć się mówić dźwięczne 'r' :)

Logopeda...

28 sty 2014 - 17:18:17

Cytat
ludziorka
Takie rzeczy się kształci jak dziecko jeszcze nie ma naście lat, nie wiem czy to da jakieś pokaźne rezultaty. Czym ty się stresujesz w ogóle? Dziwne.
ja chodziłam do specjalisty gdy sepleniłam i nawet 20 letnie dziewczyny zaczynały chodzić i z tego co wiem były efekty

Logopeda...

28 sty 2014 - 17:19:35

hej, ja jestem logopedą :)

po pierwsze - na pewno mówisz "r" dźwięcznie - co najwyżej niepoprawnie w inny sposób, ale bezdźwięczność w tej głosce jest w zasadzie niemożliwa. Możesz mieć złe miejsce realizacji tej głoski, albo brak wibracji, ewentualnie jednouderzeniową.

ale to detale, bo przecież nie ma różnicy jak ten problem nazwiemy.

Jeśli masz 21 lat trzeba sobie zadać pytanie - po co chcesz korygować tę wadę? Zwłaszcza, że nie rzuca się bardzo w oczy, skoro znajomi mówią, że jest OK. Rokowania terapii wymowy w tym wieku nie są dobre - najprawdopodobniej nauczysz się po wielu trudach mówić "r" w tak zwanej izolacji - czyli wtedy kiedy mówisz samo "rrrr" ćwicząc. Przy dużym sukcesie nauczysz się je wplatać w słowa, ale tylko w czasie kontrolowanych ćwiczeń. Automatyzacja i wplecenie tego do codziennej mowy w tym wieku jest PRAWIE niemożliwe.

Uważaj na logopedę do którego idziesz. Jeśli płacisz za wizytę, to specjalista może nie być do końca szczery i uczciwy mówiąc Ci to, bo będzie zarabiał na każdym Twoim przyjściu.
Poza tym terapia to co najmniej jedna wizyta w tygodniu (a najlepiej więcej) i duuużo ćwiczeń w domu.

Ale jeśli jednak nadal chcesz iść to badanie będzie wyglądało po prostu na mówieniu, czytaniu i powtarzaniu. Nic trudnego :P

Jeśli będziesz miała jakieś pytania to odpowiem chętnie, najlepiej w prywatnej wiadomości.

Logopeda...

28 sty 2014 - 17:21:54

Kojarzysz Zamachowskiego, aktora? Chcial sie swego czasu dostac na aktorstwo, ale odpadl na egzaminie ze wzgledu wlasnie na wymowe, jakal sie i seplenil. Powiedziano mu, ze jak w rok pozbedzie sie wady, to go przyjma. I przyjeli.
Mysle, ze byl minimalnie mlodszy od ciebie.
Wszystko sie da. Nie stresuj sie.
Powodzenia.

Logopeda...

28 sty 2014 - 17:23:32

Cytat
margott
hej, ja jestem logopedą :)

po pierwsze - na pewno mówisz "r" dźwięcznie - co najwyżej niepoprawnie w inny sposób, ale bezdźwięczność w tej głosce jest w zasadzie niemożliwa. Możesz mieć złe miejsce realizacji tej głoski, albo brak wibracji, ewentualnie jednouderzeniową.

ale to detale, bo przecież nie ma różnicy jak ten problem nazwiemy.

Jeśli masz 21 lat trzeba sobie zadać pytanie - po co chcesz korygować tę wadę? Zwłaszcza, że nie rzuca się bardzo w oczy, skoro znajomi mówią, że jest OK. Rokowania terapii wymowy w tym wieku nie są dobre - najprawdopodobniej nauczysz się po wielu trudach mówić "r" w tak zwanej izolacji - czyli wtedy kiedy mówisz samo "rrrr" ćwicząc. Przy dużym sukcesie nauczysz się je wplatać w słowa, ale tylko w czasie kontrolowanych ćwiczeń. Automatyzacja i wplecenie tego do codziennej mowy w tym wieku jest PRAWIE niemożliwe.

Uważaj na logopedę do którego idziesz. Jeśli płacisz za wizytę, to specjalista może nie być do końca szczery i uczciwy mówiąc Ci to, bo będzie zarabiał na każdym Twoim przyjściu.
Poza tym terapia to co najmniej jedna wizyta w tygodniu (a najlepiej więcej) i duuużo ćwiczeń w domu.

Ale jeśli jednak nadal chcesz iść to badanie będzie wyglądało po prostu na mówieniu, czytaniu i powtarzaniu. Nic trudnego :P

Jeśli będziesz miała jakieś pytania to odpowiem chętnie, najlepiej w prywatnej wiadomości.

co oznacza, ze nie ma wibracja? tak wlasnie mi sie zdaje, ze o to chodzi...

Logopeda...

28 sty 2014 - 17:24:00

Cytat
nicolenkaa
moaj koleżanka w wieku 20lat oduczyła się jąkać dzięki zajęciom i ćwiczeniom, to i pewnie można nauczyć się mówić dźwięczne 'r' :)

Jąkanie, a problem z artykulacją to zupełnie dwa inne zaburzenie, niewiele mają wspólnego w aspekcie terapeutycznym.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-01-28 17:25 przez margott.

Logopeda...

28 sty 2014 - 17:27:01

Cytat
laleczka08
Cytat
ludziorka
Takie rzeczy się kształci jak dziecko jeszcze nie ma naście lat, nie wiem czy to da jakieś pokaźne rezultaty. Czym ty się stresujesz w ogóle? Dziwne.
ja chodziłam do specjalisty gdy sepleniłam i nawet 20 letnie dziewczyny zaczynały chodzić i z tego co wiem były efekty

Lepiej przeczytaj wypowiedź logopedy... Takie osoby nie zostają ''wyleczone'', jedynie uczą się jak bardziej się kontrolować. Jak tego nie kontrolują, to wraca wada mowy.

Znam koleżankę, która ma ten sam problem - wszyscy ją zapewniają, że tego nie słychać, ale niestety tak naprawdę uważają inaczej. Śmiesznie to brzmi, u niektórych osób jest to nawet urocze, ale na dłuższą metę raczej się tego nie pozbędziesz.

Logopeda...

28 sty 2014 - 17:29:11

wystarczy mi, ze bede mogla to skontrolowac...tzn gdy mocno bede chciala to bede umiala wymowic poprawnie a w mowie potocznej z najblizszymi znajomymi nie musze. Najgorzej jest gdy musze cos powiedziec przy nowej-obcej osobie
.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-01-28 17:34 przez tesciowa1234567890.

Logopeda...

28 sty 2014 - 17:34:04

A KAJA,piosenkarka i nic sobie z tego nie robi, nie przeszkadza jej to w spiewaniu...ale odwiedzic logopede mozesz a pozniej zdecydujes:)

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

Długosc wlosow, jaka najbardziej hot?