Obecnie rozmawiamy o:

transportery taśmowe

gorący temat

operacja oczu

11 minut temu

Zapalenie pęcherza

godzinę temu

sprawdzony stomatolog

dzisiaj o 9:41

sklep detailingowy

dzisiaj o 9:17

Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

przedawniony mandat

21 lis 2013 - 09:00:30

Hej :) mam nadzieję, że znajdzie się ktoś bardziej zorientowany w sytuacji niż ja :)

W roku 2010 dostałam mandat za brak legitymacji do biletu ulgowego w autobusie :) tego samego dnia dostarczyłam legitymację do siedziby 'pkm' i mandat został anulowany. Nikt jednak mnie nie poinformował, że anulowanie mandatu kosztuje 10zł (tak, moja wina tu tez jest, bo powinnam to wiedzieć/sprawdzić) no ale stało się - 10 zł nie zapłaciłam, nie dostałam żadnego powiadomienia czy druku do zapłaty - nic. Zadowolona, że przecież mandat anulowany zapomniałam o sprawie.

Jakieś 2 tygodnie temu dostałam pocztą wezwanie do zapłaty od firmy windykacyjnej - 289zł. Ni z gruszki ni z pietruszki po ponad 3 latach taka kwota. Poszłam z tym do 'pkm' gdzie powiedzieli mi, że mandat i tak już jest przedawniony, i że ta firma nie 'ściga' ludzi za przedawnione mandaty z ich polecenia. Ok. Nic z tą sprawą nie zrobiłam, a wczoraj miałam telefon z tejże firmy windykacyjnej. Pani była baaardzo niemiła, nie słuchała co do niej mówię.
Powiedziałam jej, że chcę adres na który będę mogła wysłać im odwołanie z powodu przedawnienia mandatu. Zignorowała je. Pytałam drugi raz - odpowiedziała wymijająco, mówiąc, że to, że mandat jest przedawniony nie oznacza, że nie mogą mnie oni pozwać do sądu i wpisać do krajowego rejestru długów.

No i tutaj moje pytanie - co powinnam zrobić? Gdybym byłą 3 lata temu świadoma, że powinnam zapłacić te 10 zł, to bym oczywiście to wyrównała. Przez 3 lata żadnego powiadomienia - NIC. I nagle odsetki z kosmosu. Co więcej pani z windykacji powiedziała mi też, że to dziwne, bo warunkiem anulowania mandatu jest zapłacenie tych 10 zł. I ona nie wie, jak to jest możliwe, że mandat jest anulowany a ja tych 10zł nie wpłaciłam.
Odwoływać się? Zapłacić? Co mi grozi gdy się odwołam?

przedawniony mandat

21 lis 2013 - 09:05:27

to juz przedawnione do trzech lat mogą się upominać spojrzyj na datę ..:)

przedawniony mandat

21 lis 2013 - 09:06:18

odwołanie nic co nie grozi, wręcz powinnaś to zrobić!!!
przedawnienie faktycznie pozwala im ciebie ścigać nawet pójść do sądu, ale gdy powiesz, że dług przedawniony sędzia musi umorzyć sprawę. (chyba że dostałaś jakiekolwiek pismo w tej sprawie w ciągu tych 3 lat, wtedy termin przedawnienia leci od tego ostatniego pisma).
natomiast co do rejestru długów... musiałabym się zorientować, jak to jest.
TUUUU znajdziesz odpowiedź na pytanie o rejestrze długów. w razie dalszych pytań forumprawne org powinno pomóc :)



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-11-21 09:13 przez SunFlower23.

przedawniony mandat

21 lis 2013 - 09:08:03

czyli tak czy siak się odwołać. A odwołanie pisać do samej firmy windykacyjnej, czy do przewoźnika?

przedawniony mandat

21 lis 2013 - 09:09:17

ewidentna niekompetencja tej osoby, która miała anulować ci mandat. Ja bym nic nie robiła, ewentualnie poszukaj radcy prawnego w swoim mieście, mają dni, kiedy przyjmują za darmo.

przedawniony mandat

21 lis 2013 - 09:13:36

twim wierzycielem jest teraz firma windykacyjna.

przedawniony mandat

21 lis 2013 - 09:15:24

dziękuję bardzo :)

przedawniony mandat

21 lis 2013 - 09:26:31

Ja miałam już komornika z powodu mandatu za złe parkowanie pod uczelnią wystawione przez straż miejską. Moja córka zawsze na ostatnią minutę porzuciła samochód w zakazanym miejscu. Wyrzuciła wezwanie do zapłaty i po sprawie. Po dwóch latach komornik zajął się windykacją. mandat 100 zł a komornik 26 zł, czyli niewiele i na szczęście nie było mowy o odsetkach.

zweryfikowana
Moderator szaf
Posty: 13.992

przedawniony mandat

21 lis 2013 - 09:55:09

Dziwne, bardzo dziwne to na jakiej podstawie firma windykacyjna usiłuje wymóc zapłatę, skoro ktoś twierdzi, że przedawnione. Ja to w ogóle myślę, że przedawnienie w tym przypadku to jest rok, no chyba, że była sprawa w sądzie w tym czasie to wtedy bieg przedawnienia jest przerwany.

przedawniony mandat

21 lis 2013 - 10:01:46

Cytat
malmie
Dziwne, bardzo dziwne to na jakiej podstawie firma windykacyjna usiłuje wymóc zapłatę, skoro ktoś twierdzi, że przedawnione. Ja to w ogóle myślę, że przedawnienie w tym przypadku to jest rok, no chyba, że była sprawa w sądzie w tym czasie to wtedy bieg przedawnienia jest przerwany.

przedawnione jest na 100%. Mandaty za brak biletu itp w komunikacji miejskiej przedawniają się z upływem roku, a minęły ponad 3 lata, i w tym czasie nie skierowano sprawy do sądu. Z tego co ona mówiła to jak teraz nie zapłacę to dopiero sprawę skierują do sądu.
Dlatego się zastanawiam czy w ogóle jest sens coś z tym robić.
Moja znajoma kiedyś pracowała w windykacji i mówiła mi, że jak ktoś nie zapłacił przedawnionego mandatu to oni nic z tym nie robili, bo sądy się starymi mandatami nie zajmują. (no ale to było kilka lat temu, i nie wiadomo czy się coś nie zmieniło i czy to ni zależy np. od sądu czy firmy windykaxyjnej)

zweryfikowana
Moderator szaf
Posty: 13.992

przedawniony mandat

21 lis 2013 - 10:15:13

No to kurcze jak sprawy nie było, to po kiego grzyba psują człowiekowi krew, liczą na nieświadomość czy co. Ja bym chyba dla świętego spokoju jakieś porady prawnej zaciągnęła.

przedawniony mandat

21 lis 2013 - 10:26:10

Niedawno podobne sprawy były nagłaśniane w TV. Otóż firma windykacyjna może wezwać do zapłaty przedawnionego długu. Jeśli zapłacisz to niestety potem nie odzyskasz zapłaconych pieniędzy mimo, że wierzytelność jest już przedawniona.( dobrowolnie można spłacić nawet dług przedawniony. Takie firmy liczą na niewiedzę ludzi odnośnie przedawnienia. Powinnaś podnieść zarzut przedawnienia tzn. wysłać do nich pismo, że nie zapłacisz ponieważ dług jest już przedawniony.

zweryfikowana
Moderator szaf
Posty: 13.992

przedawniony mandat

21 lis 2013 - 10:45:53

No właśnie, tak jak magi25 napisała: odpisać windykatorowi, że zadłużenie jest przedawnione.
Tylko wydaje mi się, że ten wpis do rejestru dłużników może być dokonany, nawet w przypadku przeterminowanego długu, a to może oznaczać problemy.

przedawniony mandat

21 lis 2013 - 10:47:49

magi25 a co z rejestrem dłużników? bo czytałam sprzeczne artykuły (rzekomo prawnicze) o sprzecznych informacjach. mogą wpisac czy nie mogą?

przedawniony mandat

21 lis 2013 - 10:57:58

z tego co ja znalazłam to mogą. http://konsument.krd.pl/najczesciej-zadawane-pytania.html
jest to w odpowiedzi na ostatnie pytanie.

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

czarna :)