Obecnie rozmawiamy o:
Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

Skomentuj
<-- 1 2 ... 5 6 7 8 9 10 -->

"Na dworzu".

18 wrz 2011 - 23:08:11

ja jestem z małopolski i u mnie mówi się na dwór pole xD "Idziemy na pole?":P

"Na dworzu".

18 wrz 2011 - 23:12:16

"na dworzu" jest niepoprawnie, chyba, że to gwarowe :]
"na dworze" jak już
...ale i tak najbardziej lubie "na polu". Tak mówią wszyscy moi najfajniejsi znajomi :D

"Na dworzu".

18 wrz 2011 - 23:12:34

To znalazłam na poradni językowej :

Dzień dobry,
która forma jest poprawna: na dworzu czy na dworze? Pochodzę z woj. lubuskiego i używamy tej drugiej. Jestem obecnie na emigracji i spotkałam się jednak u wielu osób z tą pierwszą. Jakoś mi ona nie pasuje, ale chciałabym dowiedzieć się, czy się mylę. Z góry dziękuję za odpowiedź.
E. Budzisz


Dwór w znaczeniu 'przestrzeń poza domem' odmienia się tak samo jak dwór w znaczeniu 'dom mieszkalny': w obu wypadkach mówimy na dworze. Forma na dworzu jest dość rozpowszechniona, ale uchodzi za błąd i tak jest traktowana w słownikach.
— Mirosław Bańko, PWN



22.01.2009

W gwarach występuje dość powszechnie na dworzu, na dworze (oczywiście poza południem, gdzie nie inaczej tylko na polu). Na dworze jest charakterystyczne dla gwar śląskich, wielkopolskich, kaszubskich. I tu właściwie wyłączne. Ale występuje też w środkowej i północnej Małopolsce, na Mazowszu, sporadycznie na Mazurach, z tym że w tych gwarach równoprawne jest też na dworzu. Na dworzu notowano poza tym na Kujawach, ziemi chełmińsko-dobrzyńskiej, w gwarach malborskich i na Warmii. Być może również dlatego Korespondentka (mająca jako wzór język ogólny, ale może związany też jakoś z dialektem wielkopolskim) nie powie na dworzu, a innym, słyszącym to wyrażenie na co dzień, nawet do głowy nie przyjdzie, że jest niepoprawne.
— Barbara Grabka, IJP PAN, Kraków


PS nie prościej "na polu" ;), strasznie mnie razi jak ktoś mówi 'na dworzu'. Co poradzić co region tam inaczej...

"Na dworzu".

18 wrz 2011 - 23:13:41

Ja też używam tego zwrotu, a mój chłopak - który jest z południa - stale mnie poprawia i mówi ' na polu', bo na dwór to do księcia można jechać.... Wychodzę 'na pole'. Hmm. Podobnie jest z 'obejrzeć'. Nie znosi tego i woli mówić ' oglądnąć', bo brzmi lepiej.

"Na dworzu".

18 wrz 2011 - 23:14:41

ja jestem z Mazur i u nas sie mowi na dworzu i np szlafrok i Mikolaj a kolezanka ktora mieszka w Bydgoszczy mowi na szlafrok -porannik a na Mikolaja - Gwiazdor

"Na dworzu".

18 wrz 2011 - 23:15:46

Cytat
polinezja90
Ja nie wiem, bo ja jestem z tych, którzy wychodzą "na pole" :)

ostatnio kiedy kolega będący z południa Polski tak powiedział,nie wierzyłam ,że u niego to normalne i znaczy tyle co wyjść na dwór :)

"Na dworzu".

18 wrz 2011 - 23:17:02

Cytat
syreczka
Nie wiem ja jestem z Dolnego Śląska i u nas mówi się "na dworze"
no albo na pole :P:P
ja z Wrocławia i też tak mówię

"Na dworzu".

18 wrz 2011 - 23:18:24

ja tez jestem z z Dolnego Śląska i u nas mówi się "na dworze"...zadne "na dworzu" czy "na polu"....dziwnie to dla mnie brzmi

"Na dworzu".

18 wrz 2011 - 23:20:40

ja też od zawsze wychodze "na pole"

"Na dworzu".

18 wrz 2011 - 23:27:59

Cytat
daniello33
ja jestem z lubelskiego i nie mówi się tak u nas (przynajmniej nie słyszałam :) Ale rodzinka z Gdańska właśnie tam mówi :)

ja jestem z mazowieckiego i jak byłam w Zamościu u rodziny dawno w wakacje to właśnie dziwne to było dla nich "na dworzu" :p od tamtej pory nie mówię tak :) to regionalizm, ale niepoprawnie językowo ;p

"Na dworzu".

18 wrz 2011 - 23:30:33

mazury- pierwsze słysze że gdzieś się tak NIE mówi :P

"Na dworzu".

18 wrz 2011 - 23:33:16

Cytat
Avinionn
Cytat
polinezja90
Ja nie wiem, bo ja jestem z tych, którzy wychodzą "na pole" :)

ostatnio kiedy kolega będący z południa Polski tak powiedział,nie wierzyłam ,że u niego to normalne i znaczy tyle co wyjść na dwór :)

Ja wiedziałam od dziecka, że gdzieś tam żyją legendarne ludy, które mówią, że wychodzą na dwór i nawet czasem z dzieciakami dla żartu tak mówiliśmy ;D ale jednak w genach mam już zakodowane pole i tak będzie już zawsze :)

Swoją drogą u mnie na roku co jakiś czas pojawia się dyskusja na ten temat i kiedyś kolega z roku opowiedział, że kolega kolegi przyznał się, że u niego się wychodzi "wedle winkla" ;)
Ale gdzie takie cudne sformułowanie można usłyszeć to już nie wiem :)

"Na dworzu".

19 wrz 2011 - 09:30:25

możesz iść na dwór/na pole (biorąc pod uwagę regionalizm), ale jesteś NA DWORZE, nie NA DWORZU
jedna dziewczyna wkleiła już dlaczego tak jest - bo jesteś NA DWORZE u króla Bolesława, a nie NA DWORZU króla Mieczysława. Tak samo jest z tym dworem za oknem. Przecież nawet Firefox podkreśla słowo "dworzu" - to nie jest żaden regionalizm, to jest po prostu błąd :)

i takie wytłumaczenie dla lepszego zapamiętania: mówi się na dworze, w cudzysłowie, bo w dupie, nie w dupiu!



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-09-19 09:34 przez ilayla.

"Na dworzu".

19 wrz 2011 - 09:39:30

Cytat
ilayla
możesz iść na dwór/na pole (biorąc pod uwagę regionalizm), ale jesteś NA DWORZE, nie NA DWORZU
jedna dziewczyna wkleiła już dlaczego tak jest - bo jesteś NA DWORZE u króla Bolesława, a nie NA DWORZU króla Mieczysława. Tak samo jest z tym dworem za oknem. Przecież nawet Firefox podkreśla słowo "dworzu" - to nie jest żaden regionalizm, to jest po prostu błąd :)

i takie wytłumaczenie dla lepszego zapamiętania: mówi się na dworze, w cudzysłowie, bo w dupie, nie w dupiu!


Haha! Profesor Miodek może się przy Tobie schować! ;D Ale wreszcie ktoś to wytłumaczył od A do Z poprawnie :)



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-09-19 09:40 przez komiczka.

zweryfikowana
Moderator
Posty: 10.026

"Na dworzu".

19 wrz 2011 - 13:06:47

ilayla
brawo za ładne wytłumaczenie...

mnie osobiście na dworzu drażni tak samo jak włanczam/wyłanczam....

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

Pobieraczek -problemy pomozcie