Obecnie rozmawiamy o:
Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

Podatek od sprzedaży

07 kwi 2010 - 10:14:27

witam Drogie Mamusie,
może ktoś udzieli mi rady
otóż mam takie pytanie odnośnie sprzedaży na Allegro- wiem, że żeby sprzedawać na większa skale trzeba założyć działalność gospodarczą, konto Firma, otworzyć sklep, ale czy jeśli ktoś sprzedaje miesięcznie na kwotę powyżej 1000 zł bez otwierania działalności mogą go spotkać jakieś konsekwencje ze strony allegro czy też US?
Może któraś z mam może mi to wyjaśnić.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2010-04-07 10:57 przez moderator.

Podatek od sprzedaży

07 kwi 2010 - 10:17:21

Dokładnie Ci nie powiem bo sama dotąd sprzedałam tam 1 książkę ;) ale na forach różnych widziałam wypowiedzi że teoretycznie może się przyczepić US właśnie powyżej tysiąca... Ryzyk-fizyk, albo się US zorientuje i będziesz miała problem (bo Ci każą płacić podatek i będą mieli rację), albo nikt nie zwróci na to uwagi...

Podatek od sprzedaży

07 kwi 2010 - 10:20:00

tez czytałam na różnych forach i zdania były podzielone więc nie wiem jak to naprawdę jest
no i jak US to monitoruje?
sprawdza użytkowników na allegro czy konta bankowe?

Podatek od sprzedaży

07 kwi 2010 - 10:22:13

Ktoś Cię może podkablować ;p To chyba jedyna opcja, no chyba że all wysyła jakieś informacje do US :/ A wczytałaś się w regulamin all dokładnie? Może tam jest info że tak robią powyżej jakiejś kwoty?

zweryfikowana
Moderator
Posty: 88

Podatek od sprzedaży

07 kwi 2010 - 10:27:19

Cytat
dasich
witam Drogie Mamusie,
może ktoś udzieli mi rady
otóż mam takie pytanie odnośnie sprzedaży na Allegro- wiem, że żeby sprzedawać na większa skale trzeba założyć działalność gospodarczą, konto Firma, otworzyć sklep, ale czy jeśli ktoś sprzedaje miesięcznie na kwotę powyżej 1000 zł bez otwierania działalności mogą go spotkać jakieś konsekwencje ze strony allegro czy też US?
Może któraś z mam może mi to wyjaśnić.


Hm szczerze mówiąc sprzedaje na allegro już kilka dobrych lat i jakoś jak na razie nie myślę, by zakładać działalność, więcej tego załatwiania i odciągania kasy z tej działalności niż to wszystko warte ... może nie sprzedaje na większą skale, ale ja bym się na działalność nie pisała...

Moja mama założyła działalność gospodarczą, nie dość, że opłat jest trochę ... to jeszcze na koniec rozliczenie ... które jej wyszło ok 500 zł do zapłaty dla US ... i przy tym pani ładnie ją poinformowała, że to tylko w pierwszym roku są takie koszta później już nie...i wyszło na to, że mamie średnio się to opłacało i zawiesiła działalność :)

Podatek od sprzedaży

07 kwi 2010 - 10:34:31

ja tez sprzedaję na allegro kilak lat ale do tej pory nigdy nie miałam więcej niż kilkaset zł miesięcznie, a teraz zapowiada sie, że będzie to grubo więcej niż 1000 dlatego trochę sie obawiam
też nie chce zakładać działalności bo wiem jakie to koszty pozatym na razie jestem na urlopie wychowawczym i nie chce tych pieniążków stracić

Podatek od sprzedaży

07 kwi 2010 - 10:42:55

a ja będę otwierać sklep internetowy - wreszcie. i towar już znalazłam :) - ciuszki dziecięce. nie wiem tylko ile mi zajmie załatwianie formalności. muszę się dowiedzieć ile wyniesie mnie strona internetowa. bo towar na początek już wiem koszty z poniesieniem działalności mniej więcej też pamiętam. a wole płacić podatki niż później kare ;)

Podatek od sprzedaży

07 kwi 2010 - 10:48:51

Z tego co ja słyszałam to miesięcznie ja się przekroczy 1500 zł to trzeba odprowadzić podatek do zus-u bo wtedy napewno zus się odezwie ,ale o działalności godpodarczej nic nie wiem .Najlepiej podejść do Zsu-u i się zapytać bądz jakiegoś radcy prawnego .Pozdrawiam Kasia

zweryfikowana
Moderator
Posty: 4.355

Podatek od sprzedaży

07 kwi 2010 - 10:56:34

Jaki podatek - jeżeli sprzedajesz prywatnie

Nie zapłacisz podatku, ani dochodowego, ani od czynności cywilnoprawnych, jeżeli: sprzedałeś rzecz używaną ponad 6 miesięcy. Nie masz też wtedy obowiązku doliczania dochodu do rocznego PITa. Od 1 stycznia 2007r. nie ma już znaczenia kwota 1.000 zł - ewentualny podatek PCC rozlicza bowiem kupujący.

Jeżeli jednak sprzedasz rzeczy nowe (posiadane krócej niż 6 pełnych miesięcy kalendarzowych), zapłacisz podatek dochodowy od zysku według skali podatkowej: 18% i 32%. Transakcję taką - nawet zrealizowaną ze stratą - musisz wykazać w zeznaniu rocznym PIT-36.
W szczególnych przypadkach:

* popełnisz błąd przyjmując potoczne rozumienie rzeczy używanej;
* możesz mieć obowiązek zapłacenia podatku VAT.

Inne zasady opodatkowania obowiązują także:

* artystów i hobbystów;
* sprzedających rośliny i zwierzęta;
* sprzedających produkty internetowe.


Jeżeli sprzedającym jest firma

Od transakcji zawieranych w Internecie podmioty odprowadzają wszelkie zobowiązania podatkowe: PIT lub CIT, VAT i ZUS w takim samym zakresie i na identycznych zasadach jak przy działalności tradycyjnej. To, co stanowi różnicę to szczególne zasady wykonywania działalności gospodarczej przez Internet i wątpliwości odnośnie momentu powstania obowiązku podatkowego.

Podatek od sprzedaży

07 kwi 2010 - 11:03:54

Dlatego przy rzeczach używanych na Allegro niektórzy piszą że dana nrzecz była w ich posiadaniu więcej niż 6 miesięcy.

zweryfikowana
Moderator
Posty: 4.355

Podatek od sprzedaży

07 kwi 2010 - 11:07:21

nie wiem czy zauważyłyście ale też sprzedają nowe rzeczy bez metek papierowych lub z wyciętymi metkami materiałowymi z nazwą firmy zaznaczając w aukcji rzecz używana a w opisie stan idealny (nowa bez metki)

Podatek od sprzedaży

07 kwi 2010 - 11:24:33

no więc powyżej jakiej kwoty sprzedanych nowych rzeczy trzeba płacić podatek?

Podatek od sprzedaży

07 kwi 2010 - 11:25:25

z tego co pamietam to sprzedaz uzywanych rzeczy nie podlega podatkowi pod warunkiem ze wartosc 1 rzeczy nie przekroczy 1000 zl - nie sumarycznie ale za 1 przedmiot.


arvona dolicz do tego jeszcze kampanie reklamowa bo to tez sa koszty aby rozreklamowac dzialalnosc ( sama poczta pantoflowa to malo ;) )

zweryfikowana
Moderator
Posty: 4.355

Podatek od sprzedaży

07 kwi 2010 - 11:29:48

jeżeli sprzedajesz prywatnie

Nie zapłacisz podatku, ani dochodowego, ani od czynności cywilnoprawnych, jeżeli: sprzedałeś rzecz używaną ponad 6 miesięcy, a kwota jednej transakcji nie przekroczyła wartości 1'000zł. Nie masz też wtedy obowiązku składania deklaracji PCC-1 ani doliczania dochodu do rocznego PITa.



Sprzedaż rzeczy nowych - podatek dochodowy PIT

Jeżeli sprzedajesz rzeczy ruchome po upływie pół roku licząc od końca miesiąca, w którym je nabyłeś, wówczas taka sprzedaż nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Nie masz obowiązku ujawniania jej w zeznaniach podatkowych, nie masz obowiązku opłacenia podatku dochodowego.

Jeżeli sprzedajesz rzeczy ruchome wcześniej, wówczas obowiązany jesteś rozliczyć uzyskany w ten sposób dochód (albo stratę) w zeznaniu rocznym.
Dla zwolnienia z podatku dochodowego rzecz nie musi być używana, wystarczy przetrzymać ją przez ww. okres. Warto jednak pamiętać, że sprzedaż rzeczy zakupionych w celu ich dalszej odsprzedaży może stanowić działalność gospodarczą, przy której omawiane zwolnienie nie obowiązuje.

Przychodem będzie cena wyrażona w umowie. W przypadku aukcji internetowych urząd skarbowy nie ma w zasadzie możliwości zakwestionowania zasadności ustalenia ceny. Może to uczynić jedynie w przypadku, gdy wykaże związek pomiędzy kupującym, a sprzedającym mający na celu zaniżenie ceny.

Kosztami uzyskania tego przychodu będą koszty:

* zakupu przedmiotu aukcji;
* sprzedaży na aukcji (np. prowizje serwisu aukcyjnego);
* nakładów poniesionych na przedmiot aukcji (np. zakupu dodatkowego CD-ROMu do sprzedawanego zestawu komputerowego).

Samodzielnie dokumentujesz swoje wydatki, nikt za Ciebie tego nie zrobi, nawet serwis aukcyjny. Bez dokumentu nie będziesz miał prawa do odliczenia kosztu. Po każdej aukcji zrób i zachowaj dla celów podatkowych wydruk strony z aukcją, po pewnym czasie strona ta zostanie usunięta z serwisu. Dla udokumentowania przychodu wystarczy wyciąg czy dowód otrzymania pieniędzy pocztą, w powiązaniu z wydrukiem z aukcji.

Przychód powstaje z chwilą zawarcia umowy sprzedaży, czyli z chwilą zakończenia aukcji. Dla jego opodatkowania nie ma znaczenia, czy kupujący faktycznie zapłaci sprzedającemu wylicytowaną cenę, nie ma również znaczenia, czy w związku z niezapłaceniem ceny kupujący otrzyma negatywny komentarz.



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2010-04-07 11:32 przez CHRUPEK.

Podatek od sprzedaży

07 kwi 2010 - 12:09:20

Bardzo ciekawy watek ja też sprzedaje na All i czasami się zastanawiałam nad podatkami. Z tego jednak co czytam tutaj to nie mam się czym przejmować bo sprzedaje same używane rzeczy.

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

Allegro - wszystkie problemy i pytania związane z serwisem