Obecnie rozmawiamy o:

polecany dentysta

godzinę temu

elektryka sklep

godzinę temu

wakacje last minute

dzisiaj o 18:41

Jakie marki ? - Kosmetyki.

dzisiaj o 18:28

Budowa domu

dzisiaj o 18:17

Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

Gwara

26 lut 2011 - 15:44:22

Mieszkam na Śląsku,w okolicy Bielska-Białej .Mój kolega z Bydgoszczy zapytał się mnie kiedyś,czy u nas się mówi wychodząc z domu - "idę na pole",ale się uśmiałam ;),tutaj się tak po prostu mówi ;)

Gwara

26 lut 2011 - 15:44:36

Cytat
nudynapudy
ja jestem ze śląska więc gwary używam na co dzień i nie mamy kilku zwrotów ale całe słowniki :)
praktycznie każde słowo wymawiamy inaczej chociażby ze względu na akcentowanie i wymianę np. 'cz' na 'c' i takie tam ;)


Wy wredne Ślązaki, narobiliście mi problemów na egzaminie z dialektologii:P

Gwara

26 lut 2011 - 15:44:55

a słowo rugać znacie?

np. Zrugałam ją za to, co zrobiła. :)

Gwara

26 lut 2011 - 15:45:16

Cytat
hhogata
ja kiedyś usłyszałam że puszczanie bąków to prukanie hahahahaha.... do dziś mnie to rozśmiesza :)

Prykanie... Jednym słowem, pierdzenie :D
Cytat
gosiak0602
a słowo rugać znacie?

np. Zrugałam ją za to, co zrobiła. :)

że co ? o.O Pierwse słyszę :D



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-02-26 15:45 przez DominisssQa.

Gwara

26 lut 2011 - 15:45:38

u mnie mówi się gwarą podhalańską i ,,racej kozdy sie dogada jak co trza" :)

Gwara

26 lut 2011 - 15:46:27

Cytat
gosiak0602
a słowo rugać znacie?

np. Zrugałam ją za to, co zrobiła. :)

to jest akurat archaizm:)

Gwara

26 lut 2011 - 15:47:41

rugać to przeklinać ;p na podlasiu czesto uzywane słowo :)

Gwara

26 lut 2011 - 15:47:43

Cytat
wercik
u mnie mówi się gwarą podhalańską i ,,racej kozdy sie dogada jak co trza" :)

A jak to jest, normalnie piszecie, a inaczej mówicie?

Gwara

26 lut 2011 - 15:50:09

A ja jestem ze śląska i mamy mnóstwo takich słowek większość zaporzyczonych z niemieckiego np:

kaj - gdzie
chasiok - śmietnik
kokotek - kran
żymła - bułka
aszynbecher - popielniczka
cyferblat - zegarek
warzyć - gotować
ancug - garnitur
antryj - blat

No jest mnóstwo długo by wymieniać :)

Gwara

26 lut 2011 - 15:51:08

Cytat
DominisssQa
Cytat
wercik
u mnie mówi się gwarą podhalańską i ,,racej kozdy sie dogada jak co trza" :)

A jak to jest, normalnie piszecie, a inaczej mówicie?

jeśli są jakieś teksty gwarowe to pisze się tak jak wyżej, ale normalnie to mówimy powszechną polszczyzną, a ludzie, głównie starsi, mówią z wyrażnym akcentem

Gwara

26 lut 2011 - 15:52:12

Cytat
7medeis
Cytat
nudynapudy
ja jestem ze śląska więc gwary używam na co dzień i nie mamy kilku zwrotów ale całe słowniki :)
praktycznie każde słowo wymawiamy inaczej chociażby ze względu na akcentowanie i wymianę np. 'cz' na 'c' i takie tam ;)


Wy wredne Ślązaki, narobiliście mi problemów na egzaminie z dialektologii:P

A mi nawet w 15 stopniowy mroz do domu taki Slazak nie zaprosil jak od niego auto kupowalam i kazal na siebie czekac 10 godz!A zPrzemysla przyjechalam autem bez ogrzewania ;P

Gwara

26 lut 2011 - 15:54:48

mi przypomniala sie sytuacja gdy dzieci mojego brata przyjechaly do mnie na wakacje z warszawy (j mieszkam na południu polski) i gdy powiedzialam "idzcie na pole jak chcecie" to one na to "na pole? a co tam bedziemy sadzić?daleko to jest" a mnie chodzilo o to zeby poszly na podworko kolo bloku sie pobawic :D u nich mówi sie "dwór"-teraz wiem :D

Gwara

26 lut 2011 - 15:55:03

Cytat
wercik
Cytat
DominisssQa
Cytat
wercik
u mnie mówi się gwarą podhalańską i ,,racej kozdy sie dogada jak co trza" :)

A jak to jest, normalnie piszecie, a inaczej mówicie?

jeśli są jakieś teksty gwarowe to pisze się tak jak wyżej, ale normalnie to mówimy powszechną polszczyzną, a ludzie, głównie starsi, mówią z wyrażnym akcentem

Aha. I wszystko jasne :)

Gwara

26 lut 2011 - 15:55:21

Cytat
gosiak0602
rugać to przeklinać ;p na podlasiu czesto uzywane słowo :)
Rugać to przeklinać? Pierwsze słyszę:) W moim dotychczasowym mniemaniu oznaczało to kogś delikatnie mówiąc opieprzyć:d

Gwara

26 lut 2011 - 15:55:24

Cytat
domika2505
ekspres – zamek błyskawiczny
zalewajka - barszcz biały
chałka – bułka słodka pleciona
kanar – kontroler biletów w środkach komunikacji miejskiej ( tego to nie jestem pewna)

akurat te cztery słowa myślę że są używane w całej Polsce, ja mieszkam daleko od Łodzi i je znam.

u mnie nie używa się ekspresu i zalewajki. raczej w moim regionie nie ma jakiejś gwary. chyba, że podwórkowa :) kolega z nad morza śmiał się z typiary (rodzaj żeński typa :))
Cytat
angelinqa09
mi przypomniala sie sytuacja gdy dzieci mojego brata przyjechaly do mnie na wakacje z warszawy (j mieszkam na południu polski) i gdy powiedzialam "idzcie na pole jak chcecie" to one na to "na pole? a co tam bedziemy sadzić?daleko to jest" a mnie chodzilo o to zeby poszly na podworko kolo bloku sie pobawic :D u nich mówi sie "dwór"-teraz wiem :D
ja mieszkam na dolnym śląsku, dziadkowie na opolszczyźnie i jak dziadek do mnie powiedział "idź na pole, pobaw się przed blokiem" to spojrzałam przez okno i mówię "dziadku, ale tu nie ma pola!"



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-02-26 15:58 przez Emme.

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

Proszę o pomoc