Obecnie rozmawiamy o:
Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

Jak zrobić drapak dla kota

12 lut 2016 - 14:36:49

Dziewczyny czy któraś z was robiła kiedyś drapak dla kota i wie jak się za to zabrać? Niedługo w moim domu pojawi się kot, chciałabym zadbać o to żeby miał miejsce do zabawy i drapania. Jakieś pomysły jak zrobić drapak dla kota? :)

Jak zrobić drapak dla kota

26 lut 2016 - 11:47:31

ja miałam drapak ale niestety nie dało sie nauczyć drapać.
Niestety fotele były w opłakanym stanie .
więc powiedziałam koniec kupiłam dywan z supełkami i mam teraz swiety spokój drze w ten dywan że az sie kurzy.

Jak zrobić drapak dla kota

26 lut 2016 - 11:49:33

Cytat
edyciakk90
Dziewczyny czy któraś z was robiła kiedyś drapak dla kota i wie jak się za to zabrać? Niedługo w moim domu pojawi się kot, chciałabym zadbać o to żeby miał miejsce do zabawy i drapania. Jakieś pomysły jak zrobić drapak dla kota? :)
wpisz w gogle drapak dla kota Diy to ci wyskocza pomysły na takie drapaki :P

Jak zrobić drapak dla kota

27 maj 2016 - 22:34:56

Do zrobienia drapaków idealnie nadają się stare meble :) Ja wykorzystałam odpad remontowy mojej babci. Stare twarde tkaniny to raj dla mojego kota :)

niezweryfikowana
Posty: 17
Ostrzeżenia: 4/5

Jak zrobić drapak dla kota

22 lip 2016 - 14:48:04

Stare meble, rurki, krzesła. Jeżeli coś nie ma chropowatej faktury, warto kupić sznurek ogrodowy (naturalny)m obwiązać rurkę i ją przymocować do podstawy.

zweryfikowana
Moderator
Posty: 9.131

Jak zrobić drapak dla kota

22 lip 2016 - 17:25:48

między innymi tutaj jest filmik, poza tym wystarczy wpisać w youtube i jest tego naprawdę sporo



Jak zrobić drapak dla kota

03 paź 2016 - 22:00:40

A jak wpiszesz w wyszukiwarkę na Allegro "drapak na kota" to wyskoczy kilkadziesiąt :)
<moderacja> link Allegro

Jeszcze skopiowałam fajny artykuł o drapakach:

Mieszkanie, w którym będzie żył kot, musi być tak przygotowane, żeby mógł on obejść każde pomieszczenie bez stawania na podłodze. Ułatwić to mają drapaki, które przy okazji tworzą zwierzęciu azyl, w którym może się schronić. Jeśli nie zapewnimy kotu takiego miejsca, może stać się agresywny, atakować domowników, a nawet popaść w depresję.
Koty są bardzo wyczulone na punkcie swojej przestrzeni, a ściślej – tras, po których się poruszają, ponieważ to na nich zostawiają swoje ślady i zapach. Lubią ponadto obserwować, co dzieje się wokół nich. Dlatego też najlepiej, żeby drapak dla kota był tak ustawiony, aby zwierzak z jednej strony czuł się bezpiecznie (a więc nieco na uboczu), a z drugiej, by mógł obserwować, co dzieje się w pokoju i za oknem. Pamiętajmy również, że jeden taki przedmiot na całe mieszkanie to za mało. Idealnym rozwiązaniem jest ustawienie po jednym drapaku w każdym pomieszczeniu, z którego zwierzę będzie korzystać. Kluczowe jest również, aby każdy kot miał swój własny drapak. Zwierzęta te bowiem nie znoszą dzielenia się przestrzenią, również między sobą. Zmuszając je do walczenia o atrakcyjne miejsce możemy osiągnąć tylko to, że przestaną się nim interesować. Pozornie właścicielom będzie się wydawało, że koty tylko się znudziły i nie ma problemu, a tymczasem między nimi będzie się toczył cichy konflikt.
Drapak zbyt nudny lub zbyt gładki

Zdarza się jednak, że rzeczywiście, mimo spełnienia wszystkich tych zasad, kot nie jest zainteresowany drapakiem. Powodów jest kilka. Po pierwsze może mu nie odpowiadać faktura części przeznaczonej do wbijania pazurów, ponieważ jest zbyt gładka. Pamiętajmy, że koty uwielbiają chropowate powierzchnie, dzięki którym mogą mocniej rozchylać opuszki pod łapkami i w ten sposób zostawiać swój zapach. Najlepsze są więc drapaki, które posiadają słupek owinięty grubym sznurkiem z włókien agawy, a im gęstszy splot, tym lepiej.

Po drugie może się okazać, że drapak jest dla kota zbyt nudny. Dlatego tak ważne jest, aby to miejsce mu uatrakcyjnić i powiesić zabawki, którymi będzie się mógł bawić, na przykład sztuczne myszy lub piórka. Wiele drapaków posiada również, oprócz słupka i platformy, na której przesiaduje kot, domki lub tunele, w których może się schronić. Im takich atrakcji więcej, tym lepiej, tym bardziej, że kot jest zwierzęciem, które bardzo lubi chować się i obserwować otoczenie z ukrycia.

Owszem, na początku może się zdarzyć, że trzeba będzie go nauczyć korzystania z drapaka, bo wcześniej nigdy nie miał z nim do czynienia. Wystarczy jednak pobawić z nim tymi zabawkami oraz pokazywać, że jest to atrakcyjne miejsce. Warto również kłaść na drapaku smakołyki, które przyciągną zwierzaka. Jeśli to nie poskutkuje, możemy być zmuszeni do kupienia innego modelu, który lepiej przypadnie do gustu zwierzakowi.
Na szczęście jest w czym wybierać. Są bowiem zarówno poziome, jak i pionowe drapaki. Pierwsze zastępują kotu legowisko, drugie nie dość, że umożliwiają ścieranie pazurów, to jeszcze obserwowanie okolicy z wysoko umieszczonej platformy. Najniższe mają około 100 centymetrów, można jednak trafić i na takie sięgające sufitu. Te ostatnie zajmują jednak dość dużo miejsca i nie nadają się do mniejszych mieszkań. Wysokość nie jest jednak najważniejsza. Jeśli bowiem ustawimy nawet niski drapak przy drzwiach balkonowych, kot i z niższego poziomu będzie miał możliwość przyglądania się temu, co dzieje się na zewnątrz. Najważniejsze, by drapak był stabilny, bo chwiejny może zagrażać zwierzęciu podczas zabawy oraz uszkodzić inne przedmioty w pokoju. Ważne również, by jego rozmiary nie były mniejsze niż samo zwierzę. Ostatecznie ma on bowiem umożliwić kotu rozciągnięcie się i rozładowanie energii.



Zmieniany 3 raz(y). Ostatnia zmiana 2016-10-03 23:12 przez moderator.

Jak zrobić drapak dla kota

08 lut 2018 - 21:06:15

U nas wystarczyło trochę drewna, materiału i po kłopocie.

niezweryfikowana
Posty: 2
Ostrzeżenia: 1/5

Jak zrobić drapak dla kota

18 wrz 2018 - 13:36:50

witam gorąco

niezweryfikowana
Posty: 2.943
Ostrzeżenia: 1/5

Jak zrobić drapak dla kota

18 wrz 2018 - 20:54:52

Cytat
pilgrim
witam gorąco

Koty?

Jak zrobić drapak dla kota

16 lut 2022 - 09:49:32

Ja bardzo polecam drapaki z Panakota.pl solidnie wykonane i z pewnością każdy kot będzie zadowolony :)

Jak zrobić drapak dla kota

31 sty 2023 - 10:04:36

Drapaki dla kota w postaci słupków i zabawek są dobrą alternatywą dla droższych już wież i piętrowych budek. Mój kitek poleca, jest zadowolony. Sprawdź produkty tutaj: https://unizoo.pl/pol_m_Dla-kota_Zabawki_Drapaki-963.html



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2023-03-07 13:18 przez AWocial.

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

Czekają z nadzieją wiele długich lat... Czy ktoś odmieni ich los?