Obecnie rozmawiamy o:

transportery taśmowe

gorący temat

Syfilis?

dzisiaj o 18:41

Otwarcie własnej kawiarni

dzisiaj o 15:49

Zapalenie pęcherza

dzisiaj o 14:07

Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

Jaszczurka

07 cze 2011 - 16:00:45

Razem z narzyczonym chcemy zakupić pupilka jaszczurkę ale nie wiem jaki jest koszt utrzymania ( jedzenie, prąd, witaminy)
Myślimy nad gekon lamrci, agama brota, a mnie marzy się legwan?
Co myślicie o jaszczurkach która lepsza?
Może któraś szafowiczka ma jaszczurkę i podzieli się jakimś info o w.w zwierzakach

zweryfikowana
Moderator
Posty: 10.026

Jaszczurka

07 cze 2011 - 16:21:21

Jeżeli nie mieliście wcześniej do czynienia z tego typu zwierzakami, to najpierw warto sporo poczytać, zajrzeć na fora, do książek... to zwierzaki wymagające dużo uwagi, cierpliwości i chęci aby się nimi opiekować. Nie wystarczy im kupić terrarium i raz na jakiś czas wrzucić coś do jedzenia.

Na początek na pewno nie legwan i nie agama.
Legwan dorasta do dość dużych rozmiarów i potrzebuje sporo miejsca.
Najlepiej gekon lamparci. To bardzo sympatyczne zwierzątka, dość łatwe w hodowli dla początkującego i jeśli będzie zapewniało im się dobre warunki to odwdzięczą się towarzystwem na kilka lat.

Koszt utrzymania gekona nie jest duży.
Najlepiej trzymać go w terrarium niskim ale dość szerokim, aby miał swoje kryjówki, trochę zieleni, mały płytki basenik z wodą.
Takie terrarium najlepiej odkupić od kogoś, albo można zrobić samego.
Nie opłaca się kupować w sklepach zoologicznych bo się przepłaca kilka razy.
Gekon musi mieć zapewnione ciepło, więc niezbędna jest czerwona żarówka, którą włącza się na kilka godzin.
W terrarium musi być odpowiednia temperatura jak i wilgotność.
Karmi się świerszczami, a jako witaminy można podawać wibowit czy coś podobnego.

No i zwierzątek nie kupuj w zoologach.
Zajrzyj sobie np na terrarium.com.pl tam jest bardzo dużo informacji.

Jaszczurka

07 cze 2011 - 16:30:53

Mój mąż ma agame brodatą-u teściowej bo u nas bym mu jej nie pozwoliła trzymać-nie mam na to miejsca.Dostał od kolegi który wyjeżdżał za granicę i chciał się pozbyć.Siedzi sobie w terrarium,którego podłoże ma wyścielone korą-mąż bardzo o nią dba,dostaje jakiś tam pokarm,dodatkowo jest karmiona żywymi świerszczami,jakimiś jeszcze larwami-takie małe robaczki jak chyba na ryby i od czasu do czasu warzywami,owocami(winogrona,marchewka w małych kawałkach).Ostatnio nie miał gdzie kupić witamin to daje jej vibovit dla dzieci.Oprócz tego w słoneczne dni siedzi z nami na zewnątrz i wygrzewa się i jest tak spokojna jakby jej nie było.Osobiście mnie do gustu nie przypadała ;) pewnie przez to że nie mam zamiłowania do zwierząt.

a koszt utrzymania,chyba niewielki,oprócz jednorazowego wydatku na jaszczurkę,terrarium i inne potrzebne,niezbędne jej rzeczy



Zmieniany 3 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-06-08 14:34 przez edyta8501.

Jaszczurka

08 cze 2011 - 09:34:18

Gekony lamparci są fajne ale takie malutki. Myślłam najbardziej o agamie brodatej bo podobno jest bardzo towarzyska, o legwana trochę sie obawiam bo nie tak latwo się z nim zaprzyjźnia i jest spory( a to troche problem). A jak jest kochane z lampami cały czas musi byc właczona?

Jaszczurka

08 cze 2011 - 12:20:50

Witaj,
Agama brodata jest jak najbardziej towarzyska, jest ciekawska i bardzo lubi towarzystwo. W domu mam roczną samiczkę, na którą można się patrzeć i zachwycać godzinami. Jeśli masz jakieś konkretne pytania chętnie Ci na nie odpowiem :)

Dodam, że agama nie jest moim jedynym zwierzątkiem, więc jeśli ktoś ma chęć się czegoś dowiedzieć o różnych domowych stworzonkach to piszcie śmiało :) Może będę mogła udzielić Wam sprawdzonych informacji.

pozdrawiam
Magda

zweryfikowana
Posty: 857
Ostrzeżenia: 1/5

Jaszczurka

08 cze 2011 - 12:25:42

my mamy takie.. a bardziej Moj M.

ten zielony to samczyk, i mamy 2 samiczki brazowe



Jaszczurka

08 cze 2011 - 12:26:56

Moja siostra ma agamę. Faktycznie, koszta jednorazowe, później już niewiele trzeba w nią wkładać. W ww. chyba najfajniejsza. Legwan jest dość 'powolny', gekon mały, a agama towarzyska. U nas często biega po pokoju. Siedząc w terrarium jest dość o spała, ale po wypuszczeniu w salonie dostaje obłędu, byleby pobiegać. Jak się zmęczy to siada pod półką i w tedy wkładamy ją z powrotem za szybkę:)

Jaszczurka

08 cze 2011 - 12:31:31

Zgadzam się, że koszt dla agamy to sama agama i terrarium (najbardziej kosztowne, jeśli ma żyć w odpowiednich warunkach).
Miesięczny koszt to ok 20 PLN za świerszcze i ok 30 bazylia. Jak widać koszt utrzymania niewielki.

Jednak musisz pamiętać również o profilaktycznych badaniach u weterynarza. Na szczęście nie są to drogie wizyty, ale jak chcesz mieć pewność, że Twoja agama ma żyć długo i zdrowo, musisz o tym pamiętać.

Jaszczurka

08 cze 2011 - 12:32:38

A jakie minimalne musi mieć pomieszczonko agama? Bo wiadomo rośnie:)
Jak jest z płcią u jaszczurek? Wiadomo że mają różne zachowania ale co wyrać chłopca czy dziewczynkę ( co jest mniej kłopotliwe w sensie łatwiejsze w hodowli)?

Jaszczurka

08 cze 2011 - 12:36:02

Ja dla swojej agamki mam terrarium 120x80x70. Agama rośnie całe życie i osiąga długość do 60 cm.
W tej chwili mam samiczkę, samczyk niestety nie żył długo, gdyż był zakupiony z Cokcydiami - pierwotniakami złapanumi w sklepie bądź u hodowcy (dlatego mówię o badanich profilaktycznych).

Jaszczurka

08 cze 2011 - 12:36:49

Mam gekona lamparciego.
Polecam dla osób początkujących w terrarystyce.
Gekona kupując zwracaj uwagę czy ma cały ogonek bez ubytków, czy nie ma pokrzywionych nóżek. Najlepiej kupić samiczkę, do której z czasem można kupić dowolną ilość samic. Nie wolno trzymać razem dwóch samców. Pamiętaj, żeby to był gekon lamparci nie np. toke. Koszt to:
gekon ok. 200 zł
terrarium [zależnie od wielkości] ok 500zł [zależy czy z wyposażeniem]
żarówka UVB zmieniana raz w roku 60zł
żarówka 25W zmieniana gdy to koniecznie [czyt. jak się spali] 3zl
pokarm:
mączniaki ok 10zł za 300ml
świerszcze ok 10zł za 100szt
wapno jakieś grosze
wiaminy ok 20zl

O gekona trzeba dbać. Najbardziej zwracać uwagę na:
pokarm a raczej jego różnrodnośc. Zbyt dużo samych mączniaków może spowodować wypadnięcie kloaki [zaczopowanie gada] i śmierć. Codziennie zraszanie terra.
GEKON LAMPRACI JE TYLKO ŻYWY POKARM. NIE JE OWOCÓW.


Agama brodata:
Agama jest mniej wymagająca jeżeli chodzi o pokarm. Częścią jej diety może być jabłko czy czereśnie tryskawki. Trzeba jednak podawać również [więcej niż owoców i warzyw] pokarmu typu świersze.
koszt:
agama ok 200zł
terra ok 800zł
wyposażenie jak u geka

jedzenie
mączniaki, świerszcze, karaczany, szarańcza, oseski.
KONIECZNYM JEST PODANIE OD CZASU DO CZASU DOROSŁEJ AGAMIE OSESKA!

UWAGA! Nie wolno gadów trzymać na piasku. Polecany jest torf kokosowy. Najlepsze są jednak ręczniczki papierowe.



WAŻNE! NIE SŁUCHAJCIE SIĘ SPRZEDAWCÓW W SKLEPACH ZOOLOGICZNYCH, KTÓRZY WAM RADZĄ JAKIE KUPIĆ TERRA LUB CZYM KARMIĆ. ONIE GÓWNO WIEDZĄ. POLECAM POSTUDIOWAĆ FORA LUB IŚĆ DO SKLEPU, KTÓY JEST NASTAWIONY NA TERRARYSTYKE.


Jakieś pytanie - piszcie!


Na koniecz - mój gadu ;]
[attachment 501584 P1050661.JPG]
nie polecam legwana dla początkujących.

Cytat
Magdzinska8
Ja dla swojej agamki mam terrarium 120x80x70. Agama rośnie całe życie i osiąga długość do 60 cm.
W tej chwili mam samiczkę, samczyk niestety nie żył długo, gdyż był zakupiony z Cokcydiami - pierwotniakami złapanumi w sklepie bądź u hodowcy (dlatego mówię o badanich profilaktycznych).

masz troszkę za małe terrarium.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-06-08 12:39 przez Carmesi.

Jaszczurka

08 cze 2011 - 12:42:48

Nie zgadzam się z koleżanką. Agamy nie mogą jeść owoców!! Podstawą żywienia agam są świerszcze i zielenina (bazylia, melisa...), ale też nie za dużo, gdyż powoduje to kłopoty żołądkowe tych zwierzątek.

W żadnym wypadku nie powinno się agamom podawać osesków. Są ciężkostrawne.

Kochani to co jest napisane na stronach i forach internetowcyh konsultujcie z DOBRYMI lekarzami weterynarii.

Cytat
Carmesi

masz troszkę za małe terrarium.

Jak na jej wiek jest dobre. Ma sporo miejsca do biegania. W przyszłym roku będzie rozbudowywane. Za duże terrarium dla małej agamy tez nie jest najlepszym rozwiązaniem.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-06-08 12:44 przez Magdzinska8.

Jaszczurka

08 cze 2011 - 12:49:36

Jesteś ze Śląska, więc polecam wybrać się na giełdę terrarystyczną w Świętochłowicach:
Lokalizacja:

Centrum Kultury Śląskiej
Plac Krauzego 1
Świętochłowice ( Zgoda)
w godzinach 09:00 - 15:00
(najlepiej iść z samego rana)

Będzie tam wielu hodowców, którzy dobrze doradzą. Tam kupisz wszystko, co będzie Ci potrzebne dużo taniej niż w sklepach. Poza tym zobaczysz sobie zwierzaczki na żywo, posłuchasz opinii i zdecydujesz, która jaszczurka będzie tą najodpowiedniejszą :)

Osobiście uwielbiam agamy brodate i marzy mi się gekon toke :) na razie pocieszam się mnóstwem wężorów kochanych :)

i oczywiście polecam forum http://www. terrarium.com.pl/forum/ (bez spacji)

Jaszczurka

08 cze 2011 - 12:53:00

Cytat
Magdzinska8
Nie zgadzam się z koleżanką. Agamy nie mogą jeść owoców!! Podstawą żywienia agam są świerszcze i zielenina (bazylia, melisa...), ale też nie za dużo, gdyż powoduje to kłopoty żołądkowe tych zwierzątek.

W żadnym wypadku nie powinno się agamom podawać osesków. Są ciężkostrawne.

Kochani to co jest napisane na stronach i forach internetowcyh konsultujcie z DOBRYMI lekarzami weterynarii.
Cytat
Carmesi

masz troszkę za małe terrarium.

Jak na jej wiek jest dobre. Ma sporo miejsca do biegania. W przyszłym roku będzie rozbudowywane. Za duże terrarium dla małej agamy tez nie jest najlepszym rozwiązaniem.

jeżli będziesz agamę tylko tym żywiła co piszesz licz się z tym, że skracasz jej wiek.
Poczytaj o tym.

Jaszczurka

08 cze 2011 - 12:55:35

Konsultowałam to z lekarzem weterynarii, która już wiele moich zwierzaków uratowała, łącznie z tą agamą, więc jej wolę zaufać niż tym co się pisze w internecie.

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

UWAGA!! POMOCY!!! AMIS!!!