Obecnie rozmawiamy o:
Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

zweryfikowana
Posty: 10.456
Ostrzeżenia: 1/5

Karma dla seniora

16 maj 2011 - 18:49:12

Z góry zaznaczam, że chciałabym, żeby ten wątek był przeznaczony na porady odnośnie dobrych karm lub ostatecznie takich, które mają minimum 20% mięsa, wszystkie Pedigree, Chappi i inne Puriny odpadają.
Karmiłam swoją sucz zawsze gotowaną szamką, ale za jakieś 9 miesięcy będzie już babcią, więc może wypadałoby zatroszczyć się o jakąś lepszą dietę, ruchu staram się jej zapewniać na tyle ile mogę, czasem bardzo dużo, czasem tyle co nic, ale wolałabym, żeby mi się nie spasła na starość.
Wczoraj dowiedziałam się o karmie DELIKAN, kosztuje średnio 130 -150zł za 15kg, znalazłam też karmę z serii Senior za niecałe 100zł za 15kg, to dosyć tanio, jednak nie znam jeszcze dokładnego procentowego składu karmy [jak o zawartość mięsa chodzi]: http://www.delikanpolska.pl/product-23-lang-pl.html
http://www.lesi.pl/nowe/19-delikan-cd-light-15-kg.html

Nie znam tej marki, została mi polecona przez właścicieli innej suki. Ale tu kolejne pytanie - 330g na psa to dawka dzienna, czy sam dodatek do karmy? Nie mam doświadczenia z suchym żarciem, ale gotowanego sucz dostaje dziennie hmm.. nieco więcej /:

No i ogólnie jeśli nie ta, to jaka inna? A może nadal gotowane ale jakieś inne składniki? Jak dbacie o psy dojrzałe i starsze?

Karma dla seniora

17 maj 2011 - 12:01:58

Cytat
matra
Z góry zaznaczam, że chciałabym, żeby ten wątek był przeznaczony na porady odnośnie dobrych karm lub ostatecznie takich, które mają minimum 20% mięsa, wszystkie Pedigree, Chappi i inne Puriny odpadają.
Karmiłam swoją sucz zawsze gotowaną szamką, ale za jakieś 9 miesięcy będzie już babcią, więc może wypadałoby zatroszczyć się o jakąś lepszą dietę, ruchu staram się jej zapewniać na tyle ile mogę, czasem bardzo dużo, czasem tyle co nic, ale wolałabym, żeby mi się nie spasła na starość.
Wczoraj dowiedziałam się o karmie DELIKAN, kosztuje średnio 130 -150zł za 15kg, znalazłam też karmę z serii Senior za niecałe 100zł za 15kg, to dosyć tanio, jednak nie znam jeszcze dokładnego procentowego składu karmy [jak o zawartość mięsa chodzi]: http://www.delikanpolska.pl/product-23-lang-pl.html
http://www.lesi.pl/nowe/19-delikan-cd-light-15-kg.html

Nie znam tej marki, została mi polecona przez właścicieli innej suki. Ale tu kolejne pytanie - 330g na psa to dawka dzienna, czy sam dodatek do karmy? Nie mam doświadczenia z suchym żarciem, ale gotowanego sucz dostaje dziennie hmm.. nieco więcej /:

No i ogólnie jeśli nie ta, to jaka inna? A może nadal gotowane ale jakieś inne składniki? Jak dbacie o psy dojrzałe i starsze?


Też mam już 11 letnią seniorkę i tak jak Ty postanowiłam coś zmienić w jej żywieniu. Jakieś pół roku temu przeszliśmy z gotowanego na suchą karmę. Ciężko coś powiedzieć o tej karmie DELIKAN, jakoś mało informacji i opinii o niej i chyba pierwszy raz się spotykam z mlekiem w składzie.
Ja szukałam karmy z niższego przedziału cenowego i polecono mi jako dość dobrą jakościowo karmę Arion Premium Senior - i na niej jesteśmy od pół roku. Za jakieś dwa tygodnie będziemy próbować jeszcze Arion Lamb&Rice i nieco lepszej jakościowo Fitmin Senior. Mogę polecić jeszcze Nutra Nuggets/Gold, Acana, Brit Care.

Podane dawkowanie na karmach to dawka orientacyjna. 330 g to dawka dzienna, suchej karmy nie miesza się już z niczym (ew. może być rano suche a wieczorem gotowane - ale wtedy mniejsza dawka suchego jak i gotowanego). Dla mojej psicy na opakowaniu podana jest dawka 210 g ale dostaje 150 g bo więcej po prostu nie zjada. Więc na początek możesz podawać dawkę z opakowania i obserwować psa czy nie grubnie/chudnie. Gotowanego z reguły daje się więcej bo jest mniej wartościowe.

Jeżeli pozostaniesz przy gotowanym (nie wiem co do tej pory gotujesz?) to najlepiej ryż + mięso/podroby + warzywa (marchew, jabłko itp.) + witaminy, od czasu do czasu serek biały, jajeczko. Ja od czasu do czasu robię jeszcze psicy takie papki warzywno-owocowo-podrobowe, kupuję marchew, pietruszkę, jabłka, buraki, cukinię, seler i co mi tam wpadnie w ręce - to wrzucam na surowo do sokowirówki, mieszam sok z "wiórkami" i mieszam z pokrojoną wątróbką/sercami/mięsem (surowe drobiowe), dodaję siemię lniane, dzielę na porcje i zamrażam, psina wcina aż się uszy trzęsą :D

zweryfikowana
Posty: 10.456
Ostrzeżenia: 1/5

Karma dla seniora

17 maj 2011 - 12:28:13

Mój pies to śmieciarka, nie przełknie tylko winogrona i papryki, więc podejrzewam, że gdyby jej zostawić cały 15kg wór otwarty to jadłaby, a później by tylko leżała i .. dalej jadła.. :D dlatego ciężko mi określić ile dla niej to wystarczająco.. nawet jak zdarzało się, że dostawała olbrzymią porcję jedzenia to zjadła ile potrzebowała, poleżała 15 minut i wracała dopchnąć, myślę, że jej żołądek zaczyna się już w gardle i chyba kiedy się napełni w 100% to pies może stwierdzić, że się najadł... [;
ile mniej więcej ta Twoja karma wychodzi za kilo?

dla ułatwienia dodam, że moja sucz to amstaff, waży 30-31kg, ile ma w kłębie nie pamiętam, ale waga prawidłowa, bo gabaryty spore, ogólnie jakiś mutant z tego psa..
a to co podałaś wygląda ciekawie..

swoją karmię ryżem z warzywami i szyjkami z indyka, kiedyś były wyłupki z kurczaka. do tego dostaje zdrowe reszki z obiadu, jakieś warzywka, chrząstki z mięsa etc, jajko [przed wielkanocą wpierdzieliła siedem jajek razem ze skorupkami, a potem się za wydmuszki wzięła >.< ], czasem jakieś suplementy do tego dosypuję..



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-05-17 12:31 przez matra.

Karma dla seniora

17 maj 2011 - 13:27:06

To dobrze, że nie jada winogron/rodzynek bo są trujące dla psa. Moja psica też by jadła ile widzi, dlatego na początku trzeba się opierać na tabelce dawkowania z opakowania, obserwować wagę psa.

Jeżeli chodzi o cenę za kg to hmm zależy w którym sklepie, ale kupując worki 15 kg na pewno wyjdzie taniej niż kupowanie mniejszych, także:
Arion senior premium 15 kg jest za ok 109 zł tj. 7,27zł/kg - dawka dla 30 kg psa ok 300 g
Arion Lamb&Rice 15kg za ok 109 - 130 zł tj. 7,27 - 8,67 zł/kg - dawka j.w.
Fitmin senior 15kg za ok 130 zł tj 8,67zł/kg - nie wiem jak z dawkowaniem, ale pewnie podobnie.

Ja będę rezygnować z Arion senior bo wydaje mi się, że nie przyswaja jej tak jak powinna i zaczęła grymasić, zobaczymy jak będzie z Arionem L&R i Fitminem :) Musisz sama zdecydować, którą wypróbować bo co pies to inna reakcja na karmę, nie da się powiedzieć która będzie najlepsza, można jedynie ocenić skład i jakość.

Jeżeli psiak ma się dobrze na gotowanym i masz dalej czas i chęci to mu gotuj :)

zweryfikowana
Posty: 10.456
Ostrzeżenia: 1/5

Karma dla seniora

17 maj 2011 - 19:03:19

chęci nie mam, ale pies coś jeść musi, a przecież chappi jej dawać nie będę [akurat to mam pod ręką w sklepie]. zapiszę sobie te karmy i pewnie zrobię listę i będę wybierała coś z tego.. właśnie konkretnie interesuje mnie to, czy lepiej byłoby kupować jakąś karmę odpowiednią na jej wiek i zmniejszającą ryzyko przytycia, czy lepiej zostać przy gotowanym.. ogólnie co jest bardziej odżywcze etc..

zweryfikowana
Posty: 10.456
Ostrzeżenia: 1/5

Karma dla seniora

18 maj 2011 - 11:16:42

hehe no, na karmienie psa mięsem z bizona mnie nie stać :D poza tym suk już nie jest psem o dużej aktywności - codzienne spacery i trochę bieganiny, ale sportów to ona niet, chyba, że wskakiwanie na kanapę, albo bieganie za patysiem [;
a inne na tej stronie mają dziwny skład..

Karma dla seniora

18 maj 2011 - 11:21:54

Polecam karmy Canine ,sa bardzo dobre i piesek nie ma problemu z kupa po nich, albo ich tansze a tak samo dzialajace karmy firmy Josera.poszukaj na kilku stronach i porównaj ceny.z tym ,ze karmy josera znajdziesz tylko na ich stronie,wiec wpisz w google josera karmy i tam powinno wyskoczyc,bo ja nie pamietam dokladnie strony.bardziej oplaca sie z neta kupic bo wychodzi taniej, a ze kosztuja powyzej 100 zl to jak dla maluchow mama brala to przesylka byla darmowa kurierem.dla doroslych psow malych 15 kg starcza na bardzo dlugo,zalezy czy masz duzego czy malego pieska :)
karmy firmy Arion nie sa dobre,nie polecam ich.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-05-18 11:22 przez iJerk.

zweryfikowana
Posty: 10.456
Ostrzeżenia: 1/5

Karma dla seniora

18 maj 2011 - 11:34:24

30kilo żywego słonia, żre to bez opamiętania [; pisałam tu już, że amstaff, choć nie uwzględniłam w pierwszym poście, ale to może być też ogólny wątek nie tylko pod moją sucz (;

a czemu nie Arion?

Karma dla seniora

18 maj 2011 - 14:38:14

No właśnie czemu nie Arion?
Nie ma co porównywać Josery (z tej droższej linii) do Ariona bo to zupełnie inne półki i przedział cenowy.
Ale jak na ten przedział cenowy to Arion Premium (z droższej linii) jest bardzo dobry jakościowo i większość psów ją dobrze przyswaja. Ta karma została mi polecona przez doświadczoną w temacie osobę.

Najlepszą karmą będzie taka, którą psiak będzie dobrze przyswajał i nie zrujnuje to kieszeni właściciela.
Więc najważniejsze pytanie, matra ile jesteś w stanie wydać na karmę, 15 kg worek albo za kg ?

zweryfikowana
Posty: 10.456
Ostrzeżenia: 1/5

Karma dla seniora

18 maj 2011 - 14:42:22

max 150zł, ale tak ogólnie 100-130zł najlepiej, myślę, że w tej cenie kupy psu nie zaserwuję?

Karma dla seniora

18 maj 2011 - 14:48:32

Powinnaś wybrać się do weterynarza, który doradzi Ci czym karmić Twoją sucz ( ?!)
A tak poza tym, to gotowane jedzenie jest dla psa najlepsze. Chcesz podawać jej suchą karmę z lenistwa czy masz za dużo pieniędzy ? Bo tym suchym G**** napewno nie poprawisz jej samopoczucia albo zdrowia.

Karma dla seniora

18 maj 2011 - 14:49:10

ja mam labradora, 40 kg żywej wagi. U nas świetnie spisuje się karma Arion Adult Lamb&Rice, pies dostaje dziennie 2x 200-220g, nie ma problemów z wypróżnianiem, niezauwazyłam też zadnego spadku formy itp. W sklepie internetowym krakvet.pl karma ta kosztuje 109zł/15 kg.

zweryfikowana
Posty: 10.456
Ostrzeżenia: 1/5

Karma dla seniora

18 maj 2011 - 14:52:11

Cytat
natalia_m
Powinnaś wybrać się do weterynarza, który doradzi Ci czym karmić Twoją sucz ( ?!)
A tak poza tym, to gotowane jedzenie jest dla psa najlepsze. Chcesz podawać jej suchą karmę z lenistwa czy masz za dużo pieniędzy ? Bo tym suchym G**** napewno nie poprawisz jej samopoczucia albo zdrowia.

suchym gównem? widziałaś kiedyś psa karmionego profesjonalną suchą karmą?
mam psa cztery lata i od początku jej gotuję, ale fakt, nagle zaczęłam srać kasą i zrobiłam się leniwa, więc szukam gówna w granulacie, żeby psa unieszczęśliwić. jak nie umiesz czytać to wyjdź stąd..
***
dobra, popytam o tego Ariona, tylko jeszcze interesuje mnie odpowiedź iJerk.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-05-18 14:53 przez matra.

Karma dla seniora

18 maj 2011 - 14:55:59

Cytat
natalia_m
Powinnaś wybrać się do weterynarza, który doradzi Ci czym karmić Twoją sucz ( ?!)
A tak poza tym, to gotowane jedzenie jest dla psa najlepsze. Chcesz podawać jej suchą karmę z lenistwa czy masz za dużo pieniędzy ? Bo tym suchym G**** napewno nie poprawisz jej samopoczucia albo zdrowia.

tia...weterynarz...weterynarz doradzi to z czego będzie miał zysk i z jakim dystrybutorem ma układy, głównie polecają Royal i Eukanubę - a obydwie karmy lata świetności mają już dawno za sobą. Każdy ma prawo wyboru czym chce karmić swojego psa.
matra polecam Ci zajrzeć na forum krakvet.pl tam na pewno doradzą Ci jaką karmę wybrać. Do 150 zł mieszczą się raczej wszystkie które podawałam. A kupować możesz karmę z krakvetu lub swiatkarm, ceny mają bardzo dobre i często promocje.

zweryfikowana
Posty: 10.456
Ostrzeżenia: 1/5

Karma dla seniora

18 maj 2011 - 15:11:32

u weta to ja bym i tak nic nie kupowała, bo zawsze wychodzi drożej, poza tym w mieście, w którym jestem nie znam żadnego dobrego weta, a w moim rodzinnym dobrego nie ma.. [; zajrzę na ten krakvet, bo jakoś mi to ucieka za każdym razem..

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

Helenka szuka domu!