Obecnie rozmawiamy o:
Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

Dziewczyny mam całkiem spory zapas żółtej cukinii (ciocia ma na działce, więc co przyjdzie na kawę to z cukinią) :P
Przygotowałam już placuszki cukiniowe które były dobre ale nie 'zwaliły mnie z nóg'
A więc moje pytanie: Czy znacie jakieś ciekawe przepisy z cukinią w roli głównej? Z czym ją łączyć, żeby smakowała obędnie? ;)))
Dodam, że akurat nie mam mięsa mielonego więc może coś bezmięsnego.

A może kilka słoiczków marynowanej? ;) Zalewa 1:3 lub 1:4 (czyli w przypadku 1:3 będzie: 1 szkl. octu, 3 szkl. wody, do tego płaska łyżka soli i filiżanka cukru - zagotować). Do słoika wrzuć pokrojoną w kawałki cukinię (jeśli skórka jest miękka, to nie trzeba obierać), dodaj listek laurowy, ziele angielskie, pieprz w ziarnach, zalej marynatą, pasteryzuj 20-30 minut, w zależności od wielkości słoika...
Wersja druga: cukinię pokroić, dodać główkę grubo krojonego czosnku, 1/4 łyżeczki płatków chili, trzy łyżki podgrzanego miodu, szczyptę soli, wymieszać, odstawić na kwadrans, po czym przełożyć do słoików, zalać marynatą i pasteryzować...
Ja właśnie takie cukinie robię. Można też ogórki (z miodem i chili pyszne).

Cukinię "pokroić" obieraczką, wyjdą takie długie plasterki... można zrobić dowolny sos do tego, np. z paru łyżek oliwy, łyżeczki miodu, ząbka czosnku, szczypty soli i chili... posypać łyżką posiekanej pietruszki lub kolendry i mamy pyszne, zdrowe danie. Na takim cukiniowym "makaronie", ale nie doprawionym oliwą, można podać np. mięso, gulasz, rybę - stanowi to doskonałą alternatywę dla makaronu, czy ziemniaków.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2015-07-28 13:32 przez MamaIwa.

Super.. powoli zaczynam się inspirować ;)
Właśnie widząc jak mama robi ogórki w słoikach pomyślałam, że można spróbować też cukinię więc świetnie, że podałaś przepis. Chyba się właśnie za to zabiorę. Baaardzo jestem ciekawa Twojej drugiej wersji z miodem i chili. Boję się tylko, że coś zepsuję bo mam do tego talent..i zamiast pysznej cukinii wyjdzie coś dziwnego :P

A ja polecam szybkie danie idealne na upalne dni,bez mięsa i o dziwo mój mąż je uwielbia.
A więc pokrojoną cebulkę chwilkę smażę na patelni,dodaję pokrojoną w cieniuteńkie talarki cukinię(wraz ze skórką) i to duszę razem,dodaję pół kosteczki rosołku.W garnku gotuję wodę na makaron,ale wcześniej wrzucam ze 2 pomidorki,które nakłuwam widelcem(dzięki temu szybko pozbywam się skórki).Owe pomidorki wkrawam i duszę wszystko razem,do tego ugotowany makaron np. rurki,dodaję soli,pieprz,przyprawę do zup,można też i ziół włoskich wedle uznania.Gotowe:-)

Ja z cukinii robię coś na wzór leczo. Z tym, że 3/4 części, to cukinia właśnie a 1/4 to papryka. Reszta srandardowa ;-)

Cytat
Menia81
A ja polecam szybkie danie idealne na upalne dni,bez mięsa i o dziwo mój mąż je uwielbia.
A więc pokrojoną cebulkę chwilkę smażę na patelni,dodaję pokrojoną w cieniuteńkie talarki cukinię(wraz ze skórką) i to duszę razem,dodaję pół kosteczki rosołku.W garnku gotuję wodę na makaron,ale wcześniej wrzucam ze 2 pomidorki,które nakłuwam widelcem(dzięki temu szybko pozbywam się skórki).Owe pomidorki wkrawam i duszę wszystko razem,do tego ugotowany makaron np. rurki,dodaję soli,pieprz,przyprawę do zup,można też i ziół włoskich wedle uznania.Gotowe:-)

Super.. ten przepis mi się podoba ;))))
Jutro pewnie zrobię, a tym czasem zaczęłam tworzyć cukinię zapiekaną z farszem.. Zobaczymy co z tego wyjdzię :P
Dzięki za propozycje..

cukinia jest zielona , to chyba mówisz o dyni?

Hehe... kształtów dyni i cukinii raczej ciężko nie rozróżnić :P
Zielona wszystkim znana.. ale żółta odmiana też jest ;)

kotlety z cukini i chleba takie oszukane mielone
leczo
cukinia w panierce smazona

ja wlasnie mam na gazie zupe z cukinii, robisz najpierw rosolek, dodajesz pod konic gotowania cukinie pokrojona w kostke, gotujesz do miekkosci, doprawiasz do smaku, opcjonalnie smietanka mozna zabielic i na koniec zmiksowac blenderem, mozna podawac z makaronem, ryzem lub grzankami/pieczywem czosnkowym , wg mnie pychotka:)

moje przepisy z Sycylii :)
-smażona cukinia na brązowo na oliwie z oliwek z dodatkiem oregano, do tego wrzuca się ugotowany makaron i posypuje tartym parmezanem :)
- grillowana cukinia na patelni grillowej, wrzuca się ją potem do marynaty z oliwy z oliwek z dodatkiem bazylii i czosnku posiekanego oraz solą morską, to najlepiej gdy postoi do następnego dnia i podaje się z ciabttą... Uwielbiam :)

Cytat
serduchajko
moje przepisy z Sycylii :)
-smażona cukinia na brązowo na oliwie z oliwek z dodatkiem oregano, do tego wrzuca się ugotowany makaron i posypuje tartym parmezanem :)
- grillowana cukinia na patelni grillowej, wrzuca się ją potem do marynaty z oliwy z oliwek z dodatkiem bazylii i czosnku posiekanego oraz solą morską, to najlepiej gdy postoi do następnego dnia i podaje się z ciabttą... Uwielbiam :)

Aaa.. świetne przepisy ;)))
Żeby uściślić: smażymy cukinię jedynie z dodatkiem oregano? Bez żadnej soli..czosnku czy innych przypraw? No i obojętnie jaki makaron czy miałaś na myśli jakiś konkretny?
A apropo drugiej propozycji: następnego dnia po kąpieli w marynacie, cukinię jemy na zimno czy odsmażamy drugi raz?

Mi ostatecznie wyszło coś 'ala risotto :P Na oliwie z oliwek podsmażyłam cebulę, czosnek i pokrojoną dosyć cienko marchewkę. Do tego dorzuciłam pokrojoną w kostkę cukinię, następnie ugotowany wczesniej ryż, brokuła no i doprawiłam. Wyszło baardzo smaczne, chociaż w sumie nie z cukinią w roli głównej :P

Cytat
szafiarka_
ja wlasnie mam na gazie zupe z cukinii, robisz najpierw rosolek, dodajesz pod konic gotowania cukinie pokrojona w kostke, gotujesz do miekkosci, doprawiasz do smaku, opcjonalnie smietanka mozna zabielic i na koniec zmiksowac blenderem, mozna podawac z makaronem, ryzem lub grzankami/pieczywem czosnkowym , wg mnie pychotka:)

Na zupy krem mam ochotę już długo.. pewnie z cukini byłaby świetna. Niestety blender odmówił posłuszeństwa..no a finanse nie pozwalają na zakup nowego.
Mikserem to chyba nie da rady? :D :D



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2015-07-28 22:40 przez miya20.

a widzisz zapomniałam o soli do smażonej cukinii :p a co do czosnku to w pierwszym przepisie go nie dodajemy, jedynie oregano :) makaron obojętnie jaki, taki jaki lubisz ;)

natomiast grillowaną podają na drugi dzień na zimno :)

To Twoje "risotto" też nie źle brzmi :)

serduchajko - z pewnością będę działać jutro z Twoimi propozycjami bo brzmią niezswykle smacznie i wydają się niezbyt czasochłonne :) POmijając oczekiwanie na cukinię w marynacie :P
Dzięki za wszystkie propozycje. Na pewno moja cukinia się nie zmarnuje ;)

A ja Wam polecam Świetny letni bigos z cukini. jest to bardzo lekka wersja, bo kapusta jest bardzo ciezka. Obieram cukinię , wydrążam środek kroję w kosteczkę wrzucam do garna podlewam troszkę wody, by nie przypalało i duszą aż cukinia się rozgotuję, w tym czasię kroimy na patelnię cebulę, do tego wkrawamy w kostkę kiełbaskę , (można troszkę boczku ) według upodobań , podsmazamy, dodajemy do cukini, gotujemy z 10 minut, by troszkę przeszło zapachem wędliny, doprawiamy do smaku przyprawami, ziołami solą i pieprzem, na koniec dodajemy przecier pomidorowy, jak do bigosu. jest przepyszny, moze troszkę postać i przede wszystkim zdrowy i niskokaloryczny :)) polecam :)

slyszalam tez o przepysznym ketchupie z cukini, nawet jadlam u znaomych, mozna go nawet pasteryzowac i trzymac w sloikach na zimę, ale niestety nie mam przepisu, moze ktoś coś wie? :))



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2015-07-29 08:47 przez xxwiolkaaxx.

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

Oryginalna Green Magma ??