Obecnie rozmawiamy o:
Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

niezweryfikowana
Posty: 80
Ostrzeżenia: 4/5

Jaki olej najlepszy?

18 lis 2014 - 17:52:16

Słuchajcie, jaki olej bądź oliwa jest najlepszy na diecie? Jak często używacie i jakie ilości są odpowiednie?
Pozdrawiam

Jaki olej najlepszy?

18 lis 2014 - 18:21:29

Najlepszy i najzdrowszy jest olej lniany zalecana ilosc 1-2 lyz dziennie

zweryfikowana
Posty: 1.176
Ostrzeżenia: 1/5

Jaki olej najlepszy?

20 lis 2014 - 21:06:50

Polecam oliwe z oliwek, olej słonecznikowy i jeszcze słyszałam ostatnio o oleju w kapsułkach, tylko do końca nie pamiętam jak się nazywał.

Jaki olej najlepszy?

20 lis 2014 - 21:15:11

oliwa z oliwek olej rzepakowy oczywiście

Jaki olej najlepszy?

22 lis 2014 - 13:29:20

Z pewnością najlepszy jest olej lniany, najwięcej pozytywnych aspektów wpływających na organizm wynika właśnie ze spożywania takiego oleju. Jeżeli chodzi o dokładne ilości to różnie, polecam zajrzeć na stronę gala gdzie znajdziesz olej lniany ale w kapsułkach, i odnosząc się po części do jednych z poprzednich wiadomości, kapsułki są chyba najlepszą opcją ze względu na to iż nie utlenia się jak olej w butelce, dzięki czemu wszystkie te wartości odżywcze się zachowują.

Jaki olej najlepszy?

22 lis 2014 - 21:12:29

Na zimno - do sałatek, śledzi - olej lniany jest najlepszy i najzdrowszy, ale nie nadaje się do smażenia, więc wtedy sięgam po rzepakowy. Chyba się skuszę na te kapsułki:)

zweryfikowana
Posty: 1.176
Ostrzeżenia: 1/5

Jaki olej najlepszy?

22 lis 2014 - 22:52:16

O właśnie, lniany.
Przepatruje strony na temat tego, bo mam go na dniach zamiar kupić. Jeśli kogoś interesuje zdrowie to spożycie oleju lnianego powoduje wyrównanie poziomu kwasów tłuszczowych omega - 6 do omega - 3 do właściwych proporcji. Kapsułki są wygodne, ponieważ można je dłużej przechowywać.
Dla mnie to jest dość istotne, muszę też rybki zacząć jeść. :)

Jaki olej najlepszy?

22 lis 2014 - 23:02:40

olej lniany jest super pod warunkiem, że jest przechowywany w lodówce i w ciemnej butelce (także przed otwarciem) dlatego ważne aby kupić go w aptece lub w miejscu gdzie ejst odpowiednio przechowywany a nie z półki w markecie.

i ważne olej lniany tylko na surowo!
do smażenia najlepszy jest olej rzepakowy. słonecznikowy nie jest dobry! ma niekorzystny stosunek kwasów tłuszczowych.

na diecie ważne jest by oleju nie spożywać w dużych ilościach - łyżka do sałatki jest okej, ważne by nie smażyć na grubej warstwie tłuszczu i nie robić panierek.
najlepiej w ogóle smażyć na patelni grilowej, albo na cieniutkiej warstwie (np smarować patelnię pędzelkiem)

niezweryfikowana
Posty: 22
Ostrzeżenia: 2/5

Jaki olej najlepszy?

08 gru 2014 - 09:20:07

Też słyszałam, że najlepszy jest lniany. Sama kupuję tylko taki z eko sklepów jak np. [moderacja - niepłacona reklama] ale do smażenia podobno lepszy jest kokosowyZmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2015-03-27 10:23 przez moderator.

Jaki olej najlepszy?

08 gru 2014 - 10:16:13

Jeśli chodzi o olej lniany to poza tym, że spożywamy go jedynie na zimno, kupujemy ten w ciemnych, szklanych butelkach. Szybko się utlenia więc najlepiej przelewać po trochu do małego słoiczka i z niego wlewać do potraw (też z ciemnego szkła). W ten sposób wytrzyma najdłużej w pełnym składzie odżywczym. Nie powoduje wyrównania kwasów tłuszczowych. Zacznijmy od tego, że dążymy do stosunku kwasów omega-6 do omega-3 1:1 jednak to by był układ idealny, niestety nieosiągalny z tego powodu, że kwasów omega-6 jest duuużo więcej w żywności. Więc pomimo, że olej ma dobry stosunek to jemy tłuszcze również z innych produktów i możemy osiągnąć odpowiedni stosunek tj. 4:1 ale biorąc pod uwagę całkowite ich spożycie w ciągu dnia. Sam olej nie jest czarodziejem z różdżką:)
Co do oleju rzepakowego, jest najkorzystniejszy dla ludności w naszej szerokości geograficznej. Ale uwaga, ekologiczny! Uprawy rzepaku "pływają" w herbicydach. Teraz właściwie jest najlepszy okres na zakup oleju rzepakowego, będzie świeży. Często na targach ludzie sprzedają własny olej, jest nierafinowany. Trzeba tylko podpytać o uprawę. U mnie w mieście mała butelka kosztuje 7zł, duża 11zł.
Ile oleju? Dla kobiety w średnim wieku w diecie podstawowej 62g tłuszczu ogółem. Zakładając, że tłuszcz roślinny powinien pokrywać przynajmniej 50%, mamy 30g. To są mniej więcej 3 łyżki stołowe. Pamiętajmy, że tłuszcz roślinny występuje też w awokado, orzechach, nasionach, margarynie.

Kokosowy najlepszy jest do natłuszczania włosów a nie jedzenia;p To tłuszcz nasycony.Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-12-08 10:18 przez snofka.

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

Czy kupić wyciskarkę czy sokowirówkę?