Obecnie rozmawiamy o:
Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

Dieta Margarita stosował ktoś??

03 kwi 2013 - 21:33:27

Dieta Margarita stosował ktoś?? :P



fot. Shutterstock

więcej zdjęć
Światowej sławy słowacki artysta Stefan Margita kilka lat temu rozpropagował odchudzające menu. W ciągu dwóch tygodni można dzięki niemu schudnąć 7-10 kg. Ale czy warto to robić?

Kuracja ta jest bardzo kontrowersyjna, ale u naszych południowych sąsiadów, zarówno Słowaków, jak i Czechów, zdobyła niezwykłą popularność. Nic dziwnego, bo daje duży efekt przy małym wysiłku. Znany także w Polsce – ostatnio m.in. z roli w „Królu Rogerze” Karola Szymanowskiego – słowacki tenor, Stefan Margita, rozsławił ją dość przypadkowo. Kiedyś pracował nad formą przed dłuższym tournée zagranicznym i potrzebował odchudzającego menu. Wpadła mu w ręce dwutygodniowa dieta z niemieckiego Instytutu Maxa Plancka. Postanowił ją wypróbować i był zdziwiony szybkim efektem, jaki uzyskał. Spisaną na kartce kurację rozdawał potem przyjaciołom. Ci zaś zaczęli mówić, że stosują dietę Margity, przekazywać ją dalej i tak nazwisko artysty przylgnęło na stałe do tego menu.

Korzenie u Atkinsa

Gdy przyjrzysz się propagowanemu przez słynnego śpiewaka jadłospisowi, od razu zauważysz w nim kilka rzeczy charakterystycznych. Dwie główne zasady to spożywanie tylko trzech posiłków dziennie (a czasami nawet mniej, bo trudno uważać za posiłek herbatę z cytryną na śniadanie) i wykluczenie węglowodanów. Dietę słowackiego artysty przypomina pod względem doboru składników popularną dietę Atkinsa. Słodycze są surowo zabronione!

Jadłospis opiera się na produktach o niskim indeksie glikemicznym, uwzględniając przede wszystkim białko. Zapewne niektórych ucieszy fakt, że produkty, przy których nie została w menu określona wielkość porcji, można jeść w dowolnych ilościach, jest to jednak dość zdradliwe. W praktyce bowiem dieta pozwala na objadanie się wieczorami. Jeśli więc przez cały dzień chodzisz głodna, a kolację jesz obfitą, pochłaniając np. trzystugramowy stek, na pewno będzie to dużym obciążeniem dla żołądka i całego przewodu pokarmowego.

Podczas kuracji odchudzającej Stefana Margity nie wolno spożywać alkoholu, za to należy pić dużo wody (może być gazowana). Poza tym trzeba ograniczyć sól i przyprawy.

Jadłospis na dwa tygodnie

Dzień 1.
Rano: czarna kawa
Południe: dwa gotowane jajka i gotowany szpinak
Wieczór: grillowany stek, sałata i owoce

Dzień 2.
Rano: rogalik, czarna kawa
Południe: grillowany stek, sałata i owoce
Wieczór: szynka

Dzień 3.
Rano: bułka i czarna kawa
Południe: dwa gotowane jajka, sałata
i pomidory
Wieczór: szynka

Dzień 4.
Rano: bułka i czarna kawa
Południe: gotowane jajko, ementaler
i gotowana lub surowa marchewka
Wieczór: jogurt naturalny i owoce

Dzień 5.
Rano: tarta marchewka z sokiem cytrynowym i czarna kawa
Południe: duszona lub gotowana ryba
i pomidory
Wieczór: grillowany stek i sałata

Dzień 6.
Rano: bułka i czarna kawa
Południe: grillowany kurczak
Wieczór: dwa gotowane jajka i duszona lub surowa marchewka

Dzień 7.
Rano: herbata z cytryną
Południe: owoce
Wieczór: dowolne danie, które najbardziej smakowało ci w ciągu ostatniego tygodnia

Dni 8.–14.
Wszystko powtarzasz w tej samej kolejności.

Ile w rzeczywistości chudniesz?

Dieta daje szybki ubytek wagi, nawet do 10 kg w ciągu dwóch tygodni. Dzieje się tak dlatego, że wyeliminowanie węglowodanów zmusza organizm do korzystania z jego własnych zasobów cukru – czyli magazynowanego w mięśniach glikogenu – jako źródła energii. Naturalną zdolnością glikogenu jest wiązanie dużych ilości wody. W trakcie stosowania restrykcyjnego menu tracisz więc nie tylko glikogen, ale też wodę (sprzyja temu też ograniczenie w menu soli). W efekcie diety nie spalasz więc tłuszczu, jej bardzo widoczny efekt jest po prostu wynikiem odwodnienia. Niestety, to pułapka. Po powrocie do normalnego sposobu jedzenia zapasy glikogenu są szybko odbudowywane i waga wraca, powodując efekt jojo.

Zdaniem specjalistów

Słowaccy i czescy dietetycy przestrzegają przed niekorzystnymi skutkami menu Stefana Margity. Ich zdaniem, zwiększa ono ryzyko chorób naczyniowych i nowotworowych (może podwyższać poziom cholesterolu we krwi). Jest mało urozmaicone, brakuje w nim ważnych składników odżywczych, głównie witamin i minerałów, błonnika, wapnia, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. W przeciwieństwie do wielu innych odchudzających menu, uwzględnia dużo mniej warzyw i owoców.

Specjaliści zdecydowanie odradzają więc dietę Margity, a tym, którzy nie chcą ich posłuchać, zalecają, by w żadnym wypadku nie stosowali jej dłużej niż 14 dni. Już dwa tygodnie takiego menu stanowią duży szok dla organizmu. Po upływie tego czasu i schudnięciu należy jak najszybciej przejść na zdrowy, urozmaicony jadłospis, uwzględniający wiele warzyw z błonnikiem i jeść 5–6 małych posiłków dziennie, bardzo powoli zwiększając kaloryczność menu.

Dieta Margarita stosował ktoś??

03 kwi 2013 - 21:42:50

Nie stosowałam powyższej diety, aczkolwiek jeśli miałabym ją zacząć wolałabym mieć ściśle narzucone porcje.
To ułatwia kontrolowanie każdego posiłku.



Zmieniany 3 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-04-03 21:47 przez szafiarkapati.

zweryfikowana
Posty: 422
Ostrzeżenia: 1/5

Dieta Margarita stosował ktoś??

03 kwi 2013 - 21:45:25

Prędzej z głodu padnę :D

Dieta Margarita stosował ktoś??

03 kwi 2013 - 21:48:52

wiesz co byłam na niej tydzień. Dieta jest bardzo ale to bardzo ciężka.

Dieta Margarita stosował ktoś??

03 kwi 2013 - 21:55:23

A efekty??

Dieta Margarita stosował ktoś??

03 kwi 2013 - 21:58:59

przez tydzień schudłam 4 kg. Wrócił tylko 1 kg. ale siły na nic nie miałam

Dieta Margarita stosował ktoś??

03 kwi 2013 - 22:02:14

o matko naprawdę z głodu bym padła ;))) a własnie napisz jak efekty ??:)))

Dieta Margarita stosował ktoś??

03 kwi 2013 - 22:03:00

Nie stosowalam tej diety ale stosowalam diete kopenhaska i szczerze moge ja polecic. Jest to sila wyzeczen i proba kontroli ale jesli da ie rade przez 13 dni dokladnie jej przestrzegac efekty sa zdumiewajace.! Ja przed wazylam 60 kg a po zakonczeniu spadla mi waga do 49.!! POLECAM.!! i co najwazniejsze nie mam efektu jojo waga utrzymuje mi sie juz drugi rok.

Dieta Margarita stosował ktoś??

03 kwi 2013 - 22:06:48

podstawą diet jest silna wola i trzymanie się i efekty będą :)

Dieta Margarita stosował ktoś??

03 kwi 2013 - 22:08:48

Otóż to Silna wola i determinacja.. :-)

Dieta Margarita stosował ktoś??

03 kwi 2013 - 22:09:50

ja teraz 5 dni głodówki i myślę na jaką dietę dalej iść :)

zweryfikowana
Posty: 1.787
Ostrzeżenia: 1/5

Dieta Margarita stosował ktoś??

03 kwi 2013 - 22:10:54

Nie piję kawy, więc to raczej nie dla mnie :) aczkolwiek na pewno z głodu bym zdechła

Dieta Margarita stosował ktoś??

07 kwi 2013 - 01:56:13

kurcze dziewczyny pomocy! duzo mysle ostatnio o tej diecie..kupilam juz brokuly:) i zastanawiam sie tylko czy dam rade..znaczy nie chodzi mi o silna wole ale o samopoczucie, czytalam, ze najlepiej wziac urlop na te 13 dni bo zdarzaja sie omdlenia, a ja niestety studiuje dziennie, duzo chodze (4pietro bez windy zobowiazuje:) i musze byc w miera przytomna;) co myslicie, jak sie czulyscie?
mowie oczywiscie o tej diecie o ktorej wspomniala Natalenka9 dieta kopenhaska, napisalam tutaj bo uwazam, ze te diety sa bardzo do sibie podobne. dzieki z gory za odzew:)



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-04-07 02:01 przez angela2316.

Dieta Margarita stosował ktoś??

07 kwi 2013 - 02:29:10

Tej nie stosowalam, ale stosowalam bardzo podobna mi sie ze jednak zdrowsza duzo. Z tym ze efekty (aczkolwiek wyrazne i fajne) widac tak po 3-4 tygodniach.
Poprzednio schudlam w miesiac 11kg, teraz jestem na niej od tygodnia wiec moge sie wypowiedziec za 2-3 tyg;)
Efektow jojo nie mialam, przytylam dopiero po 3 latach ale to na wlasne zyczenie:/ (fast foody itd).
Dieta jest ciezka i meczaca, ale ze wzgledu na efekty - warto.
Jak ktos chce przepis to na pw;)

Dieta Margarita stosował ktoś??

07 kwi 2013 - 02:38:18

W tytule napisałaś "Dieta MARGARITA" i myślałam że będzie alkoholowa :D

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

co jecie zamiast słodyczy?