Obecnie rozmawiamy o:

zakupy internetowe

23 minut temu

Budowa domu

28 minut temu

Projekt wnętrza

godzinę temu

Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

Stypa - robicie?

03 cze 2014 - 20:21:12

Cytat
evelina09915
nie dla mnie to bzdura

Bo?

Nie chodzi o to, żeby się bawić jak na weselu, ale na przykład jak na pogrzeb mojego Dziadka przyjechały osoby z daleka (a była mroźna zima), to po pogrzebie mieliśmy ich od razu wsadzić w samochód? Przynajmniej zjedli ciepły obiad przed podróżą.

Stypa - robicie?

03 cze 2014 - 20:24:45

Jak dla mnie to możliwość spotkania się z dalszą rodziną. Jak umarł mój dziadek stypa była w wynajętej sali i było ok 60-70osób, najbliższa rodzina + przyjechała też rodzina małżonków jego dzieci. Stypa jak umarła moja mama była w domu, mamy duży dom więc wszyscy się zmieścili

niezweryfikowana
Posty: 2.943
Ostrzeżenia: 1/5

Stypa - robicie?

03 cze 2014 - 20:28:24

Cytat
evelina09915
nie dla mnie to bzdura
Czyli przyjezdni(często z daleka), wracają do domu o "suchym pysku", albo sami organizują sobie poczęstunek?

Tak, u mnie stypy zawsze są, dawniej w domu a ostatnio w lokalu. Niedaleko cmentarza jest taki, który w tym się "specjalizuje".
Cytat
Diana__172
u mnie też są- ale ja nie rozumiem czegoś takiego. W miastach czegoś takiego już zbytnio nie ma , najczęściej na wsi
W miastach też są i to prawie po każdym pochówku.Chyba że rodzina jest miejscowa, nieduża albo skłócona, wtedy chyba rezygnują.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-06-03 20:31 przez PaniGami.

Stypa - robicie?

03 cze 2014 - 20:30:23

do tej pory byłam tylko na 2 pogrzebach i było tylko spotkanie najbliższej rodziny przy kawie i ciastku

Stypa - robicie?

03 cze 2014 - 20:33:03

Raczej w rodzinnym kameralnym gronie takie imprezy, ale żeby zaraz iść do restauracji to z tym jeszcze ie nie spotkałam.

Stypa - robicie?

03 cze 2014 - 20:34:40

Cytat
xAmyLeex
Cytat
evelina09915
nie dla mnie to bzdura

Bo?

Nie chodzi o to, żeby się bawić jak na weselu, ale na przykład jak na pogrzeb mojego Dziadka przyjechały osoby z daleka (a była mroźna zima), to po pogrzebie mieliśmy ich od razu wsadzić w samochód? Przynajmniej zjedli ciepły obiad przed podróżą.

ok obiad obiadem to normalne ze zaprosisz rodzine na herbate obiad ....
a stypa ??? bzdura pija zachleja ryja wodka i po dwoch godzinach nawet slowa o zmarlym tylko pieprza o innych rzeczach . widzac kilka styp dla mnie to zenada i brak szacunku

Stypa - robicie?

03 cze 2014 - 20:38:03

Cytat
evelina09915
Cytat
xAmyLeex
Cytat
evelina09915
nie dla mnie to bzdura

Bo?

Nie chodzi o to, żeby się bawić jak na weselu, ale na przykład jak na pogrzeb mojego Dziadka przyjechały osoby z daleka (a była mroźna zima), to po pogrzebie mieliśmy ich od razu wsadzić w samochód? Przynajmniej zjedli ciepły obiad przed podróżą.

ok obiad obiadem to normalne ze zaprosisz rodzine na herbate obiad ....
a stypa ??? bzdura pija zachleja ryja wodka i po dwoch godzinach nawet slowa o zmarlym tylko pieprza o innych rzeczach . widzac kilka styp dla mnie to zenada i brak szacunku
w takim razie nie pozostaje nic innego jak współczuć rodziny. U mnie stypa to właśnie obiad, herbata, kawa. Ewentualnie lampka wina ale w mojej rodzinie często się pije lampkę wina do obiadu czy kolacji.
Cytat
mmm_margareth
Raczej w rodzinnym kameralnym gronie takie imprezy, ale żeby zaraz iść do restauracji to z tym jeszcze ie nie spotkałam.
nie każdy ma warunki by zaprosić do domu... a tak u mojego dziadka z najbliższej rodziny było ok 25 osób do tego dalsza i już się uzbierało sporo



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-06-03 20:40 przez kupowanka.

Stypa - robicie?

03 cze 2014 - 20:38:37

Robi się. Chociaż ja jestem za tym, żeby robić dla bliskiego grona, które powspomina zmarłego. Niestety te stypy, na których ja byłam ograniczały sie do jedzenie i gadania na tematy polityczne itd. Wtedy nie widze sensu.

Cytat
PaniGami

Czyli przyjezdni(często z daleka), wracają do domu o "suchym pysku", albo sami organizują sobie poczęstunek?

Ale oni mają przyjechać na pogrzeb a nie na żarcie. POczestunek to tylko Twoja dobra wola, a jak ktoś się nastawia na to ze jedzie daleko i musi się najeść, no to jak dla mnie może nie przyjeżdzać.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-06-03 20:42 przez truskawka_ang.

niezweryfikowana
Posty: 2.943
Ostrzeżenia: 1/5

Stypa - robicie?

03 cze 2014 - 20:42:32

Cytat
evelina09915


ok obiad obiadem to normalne ze zaprosisz rodzine na herbate obiad ....
a stypa ??? bzdura pija zachleja ryja wodka i po dwoch godzinach nawet slowa o zmarlym tylko pieprza o innych rzeczach . widzac kilka styp dla mnie to zenada i brak szacunku
No właśnie ten obiad, czy drobniejszy poczęstunek nazywa się stypą.
Trunki nie muszą być podawane, ale jeżeli już są, a wujcio wypije "za zdrowie" zmarłego, to tak bywa. Kwestia kultury picia.
Cytat
truskawka_ang
Ale oni mają przyjechać na pogrzeb a nie na żarcie. POczestunek to tylko Twoja dobra wola, a jak ktoś się nastawia na to ze jedzie daleko i musi się najeść, no to jak dla mnie może nie przyjeżdzać.
Telegram.
Kochana ciociu,zmarła babcia. Wiem,że lubicie dobrze zjeść dlatego nie zapomnijcie zabrać ze sobą kanapek, herbatę kupicie w pociągu albo na dworcu.
Nie wiem czy zobaczymy się po pogrzebie.Szkoda,że nie będziemy mieli okazji porozmawiać, bo musicie zdążyć do pociągu, dlatego już się z Wami pożegnam.
Pa pa.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-06-03 20:54 przez PaniGami.

Stypa - robicie?

03 cze 2014 - 20:44:49

Cytat
truskawka_ang
Robi się. Chociaż ja jestem za tym, żeby robić dla bliskiego grona, które powspomina zmarłego. Niestety te stypy, na których ja byłam ograniczały sie do jedzenie i gadania na tematy polityczne itd. Wtedy nie widze sensu.
Cytat
PaniGami

Czyli przyjezdni(często z daleka), wracają do domu o "suchym pysku", albo sami organizują sobie poczęstunek?

Ale oni mają przyjechać na pogrzeb a nie na żarcie. POczestunek to tylko Twoja dobra wola, a jak ktoś się nastawia na to ze jedzie daleko i musi się najeść, no to jak dla mnie może nie przyjeżdzać.
właśnie dobra wola, i często tak jest że ludzie z wdzięczności zapraszają na obiad. Dla mnie to po prostu kultura i szacunek

Stypa - robicie?

03 cze 2014 - 20:45:01

co najwyżej powinno się zaprosić najbliższą rodzinę na obiad i przyjezdnych

Stypa - robicie?

03 cze 2014 - 20:50:02

Cytat
Snuuff
co najwyżej powinno się zaprosić najbliższą rodzinę na obiad i przyjezdnych
zależy kogo zaliczasz do najbliższej rodziny

Stypa - robicie?

03 cze 2014 - 20:54:00

rodzeństwo, wnuków zmarłego

Stypa - robicie?

03 cze 2014 - 20:55:56

Cytat
Snuuff
rodzeństwo, wnuków zmarłego
ja akurat jak robiłam stypy to zapraszałam najbliższe osoby zmarłej, a nazbierało się sporo takich osób

Stypa - robicie?

03 cze 2014 - 21:05:49

moja babka zrobila stype na cala wioche z alkoholem - jestem na nie! Przeciez to jest chwila po pogrzebie i od razu alkohol... Z kolei jak moja druga babcia jak zmarla to byla stypa, zwykly obiad moze na 15 osob to oczywiscie zamiast wspominac babcie itp to tylko ludzie gadali o sobie, smichy chichy;/ az ciezko mi bylo wytrzymac z nerwow.

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

ślub na bali?