Obecnie rozmawiamy o:
Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

Świadkowa

12 sty 2012 - 21:09:34

Witam,
mam takie dziwne pytanie: kilka dni temu mój mężczyzna mi się oświadczył i w związku z tym zaczęliśmy luźne rozmowy dotyczące ślubu.
No i ja rzuciłam, że poproszę na świadkową moją siostrę. Jesteśmy blisko, więc w zasadzie wybór jest dla mnie oczywisty. Tym bardziej, że ja mam przyjaciół raczej płci męskiej i tylko dwie takie lepsze koleżanki. Ale mój narzeczony (jej!) uznał, że nie jest pewien czy to wypada. Bo on też ma siostrę, to czy nie będzie jej przykro? On na świadka bierze naszego najlepszego przyjaciela dzięki któremu się poznaliśmy - to jest pewne.
Więc jak? Mam na siłę brać którąś z koleżanek czy mogę spokojnie brać siostrę? :)
Dodam, że z przyszłą szwagierką prawie się nie znamy i widujemy rzadko.

<moderacja - korekta tytułu>



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-01-12 21:11 przez moderator.

Świadkowa

12 sty 2012 - 21:13:44

wez swoja siostre, a swiadkowa na chrzesna jak juz bedzie dziecko ;d

Świadkowa

12 sty 2012 - 21:22:19

Weź swoją siostrę

Świadkowa

12 sty 2012 - 21:22:33

Nic nie stoi na przeszkodzie żeby świadkami zostały obie siostry.

SAVOIR-VIVRE
Pyt.Jak wybierać świadków na ślub?
Mam pytanie dotyczące doboru świadków na ślub. Czy dużym uchybieniem, bądź nietaktem jest wybór na świadków ślubu np. dwóch mężczyzn lub dwóch kobiet? Czy zawsze musi to być para mieszana, według zwyczaju, że od panny młodej jest kobieta - świadkowa, a od pana młodego mężczyzna - świadek? Interesuje mnie to zagadnienie, ponieważ jestem w trakcie przygotowań do ślubu cywilnego. Mamy z narzeczonym problem dotyczący doboru świadków. Oboje chcemy, ażeby były to osoby nam bliskie i zaufane - w naszym przypadku bracia. Ale nie jesteśmy pewni, czy taka forma doboru świadków na ślubie jest poprawna. Dziękuję
Kasia 24
odp.Zwyczajowo świadkami na ślubie są osoby różnej płci. Np. pana młodego reprezentuje przyjaciel, pannę młodą - przyjaciółka. To najczęstszy model. Ale nie ma żadnych barier prawnych, ani przy ślubie cywilnym, ani kościelnym, aby świadkami nie były osoby tej samej płci. Dwie kobiety lub dwóch mężczyzn. W obu wypadkach wymagane jest aby były to osoby dorosłe. Stopień pokrewieństwa z osobami biorącymi ślub nie jest istotny. Może to być ktoś z najbliższej rodziny, lub nawet ktoś obcy. Gdy panna młoda wybiera na swojego świadka mężczyznę, musi liczyć się z tym, że w prawdzie wystąpi on oficjalnie w kościele, czy urzędzie, ale nie wypełni wszystkich zwyczajowych obowiązków świadka, którym byłaby oddana przyjaciółka, czy siostra. O taką damską pomoc i opiekę trzeba wtedy poprosić kogoś innego.

Lisa Gutowska

Świadkowa

12 sty 2012 - 21:27:19

Wiem, że on też mógłby wziąć na świadka swoją siostrę :)
Ale akurat jest pewne, że świadkiem mojego mężczyzny będzie nasz przyjaciel. Gdyby nie on nie bylibyśmy razem, zresztą od dawna ma zaklepaną tą posadę :)) Choć co on wymyśli na kawalerski to ja się boję :D


Zastanawiam się bardziej czy lepiej wziąć koleżankę na świadkową, też dosyć bliską ale przyjaciółkami nie jesteśmy, czy mogę wziąć moją siostrę. I czy może to być odebrane jako nietaktowne.

Dziękuję jednak za odpowiedzi i czekam na więcej :)

Świadkowa

12 sty 2012 - 21:30:57

Weź siostrę. To jest wyjątkowy dzień i przyjemnie jest dzielić się swoją radością z siostrą.Na pewno przegadałyście wiele nocek, znacie swoje tajemnice, ona chyba zasługuje na to żeby ci towarzyszyć w tak ważnym dniu.

Świadkowa

12 sty 2012 - 21:35:08

w moim przypadku było tak, mąż ma jedną siostrę ja cztery, zdecydowaliśmy,że świadkową jednak zostanie jego siostra, natomiast świadkiem będzie mój kuzyn.
myślę,że skoro on bierze przyjaciela spokojnie bierz siostrę. wytłumacz mu,że tak jak on wybiera swojego przyjaciela tak Ty bierzesz przyjaciółkę, którą jest Twoja siostra i sprawa załatwiona

Świadkowa

12 sty 2012 - 21:35:42

bierz siostrę. Niby dlaczego jego siostrze ma być przykro? a twojej nie będzie przykro jak weźmiesz kogoś innego? Na moim ślubie świadkiem Miśka był jego brat. W sumie ma 2 braci i tak urządzili, że na weselu każdego brat bratu świadkował. Jak na mnie powinnaś wziąć na druhnę najbliższą osobę i nie zastanawiać się, czy wypada (chociaż jak na mnie - bardzo wypada i jego siostrze nic do tego)

Świadkowa

12 sty 2012 - 21:39:55

możecie mieć dwie pary świadków

Świadkowa

12 sty 2012 - 21:42:01

siostrę!

Świadkowa

12 sty 2012 - 21:42:16

Ja bym brała siostrę i nie ma ,to tamto. Jeszcze jak sama piszesz,że z przyszłą szwagierką masz słaby kontakt,to nie ma nad czym się zastanawiać. Wytłumacz narzeczonemu jak się sprawy mają i tyle;)

Świadkowa

12 sty 2012 - 21:43:04

Cytat
monikak83
możecie mieć dwie pary świadków
można tak?:D

Świadkowa

12 sty 2012 - 21:43:48

Cytat
monikak83
możecie mieć dwie pary świadków

można tak?:D

nie wiem jak to się stało, ale podwójnie się wysłało, przepraszam:)



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-01-12 21:44 przez cindyjot.

Świadkowa

12 sty 2012 - 21:44:59

oczywiście że bierz siostrę swoją , to z nią jesteś najbliżej i ją kochasz.. skoro mówisz że żadnej nie traktujesz jak przyjaciółki to po co Ci ktoś inny??

Świadkowa

12 sty 2012 - 21:48:01

akurat jeśli chodzi o świadkową to raczej musi być osoba zaufana, taka która pomoże Ci w przygotowaniach, wybrać suknię itd więc weź swoją siostrę, skoro tej drugiej prawie nie znasz i niczym się nie przejmuj.

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

MIAŁAŚ ŚLUB? MIAŁAŚ TORT? WYPOWIEDŹ SIĘ :)