Obecnie rozmawiamy o:

operacja oczu

gorący temat

Zapalenie pęcherza

16 minut temu

transportery taśmowe

godzinę temu

sprawdzony stomatolog

godzinę temu

sklep detailingowy

dzisiaj o 9:17

kosmetyki samochodowe

dzisiaj o 8:33

Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

wizyta u lekarza a ubezpieczenie

04 sty 2013 - 22:53:39

pierwszy z brzegu artykuł z google:

"Nie w każdej podlaskiej przychodni czy szpitalu wystarczy – aby dostać się do lekarza – sam numer PESEL. Choć rewolucyjna zmiana w systemie zdrowotnym, czyli Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ) obowiązuje od 1 stycznia, w niektórych placówkach po prostu nie ma możliwości jej wdrożenia. Natomiast w miejscach, gdzie system działa, zdarza się, że pacjent nie ma potwierdzonych uprawnień, choć jest ubezpieczony. (...)"

teoria swoje, praktyka swoje;)

wizyta u lekarza a ubezpieczenie

04 sty 2013 - 23:11:55

A czy może mi jeszcze ktoś powiedzieć czy można jakoś przez internet sprawdzić czy jest się ubezpieczonym. Jestem tego pewna ponieważ ubezpieczają mnie rodzice ale wolę uniknąć jakichś przykrych sytuacji w rejestracji a słyszałam że coś takiego jest możliwe

wizyta u lekarza a ubezpieczenie

04 sty 2013 - 23:14:02

Legitymacja szkolna to dowod na to, ze jestes objeta ubezpieczeniem zdrowotnym z racji tego, ze sie uczysz ;)
Studiuje zdrowie publiczne i mam taki przedmiot jak ubezpieczenia spoleczne i zdrowotne, niedawno nawet ze zdrowotnych mialam kolo wiec dobrze to pamietam ;)



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-01-04 23:16 przez titkus.

wizyta u lekarza a ubezpieczenie

04 sty 2013 - 23:18:57

no właśnie ja już sama nie wiem jak z tym ubezpieczeniem, moja mama ostatnio chciała iść do lekarza rodzinnego tylko po receptę na jakiś zamiennik innego leku, i nie przyjęli jej bo nie miała aktualnego ubezpieczenia; zresztą zawsze było tak,że w ciągu 7 dni można było dostarczyć ubezpieczenie...:/

wizyta u lekarza a ubezpieczenie

04 sty 2013 - 23:23:27

Cytat
vixen89
Nie wiem jak w innych regionach Polski, ale na śląsku mamy dyskietkę i okazuje się ją przy KAŻDEJ rejestracji, nie ma znaczenia, czy było się wcześniej w danej przychodni czy nie.

wizyta u lekarza a ubezpieczenie

04 sty 2013 - 23:38:31

"Wizyta u lekarza bez ubezpieczenia
2013-01-02 15:45:02 Artykuł czytany 206 razy

Od 1 stycznia dowód osobisty oraz PESEL wystarczą, aby dostać się do lekarza. To, czy pacjent jest ubezpieczony sprawdzane będzie w systemie elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ). Jak to wygląda w praktyce?

eWUŚ ma pozwolić na szybkie sprawdzenie, czy osoba korzystająca ze świadczeń zdrowotnych jest ubezpieczona. Jednak jak informują nasi czytelnicy, już w pierwszym dniu funkcjonowania nowego systemu weryfikacji pacjenta, niektóre osoby pomimo tego, że są ubezpieczone, nie figurują w rejestrze. Warto więc mieć ze sobą dokumenty potwierdzające prawo do ubezpieczenia, np. RMUA czy książeczkę ubezpieczeniową. Również bez tego pacjent może otrzymać świadczenia na podstawie pisemnego oświadczenia, że jest ubezpieczony. NFZ będzie sprawdzał wiarygodność złożonych oświadczeń. Jeżeli okaże się, że pacjent posiada uprawnienie do świadczeń, ale nie został zgłoszony do ubezpieczenia przez pracodawcę, nie poniesie żadnych kosztów.

Dane w systemie elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców są aktualizowane codziennie dzięki informacjom otrzymywanym m.in. z ZUS i KRUS i przedstawiają stan uprawnień pacjenta w dniu, w którym dokonano sprawdzenia."



"Dowód osobisty zamiast RMUA w przychodni. Jak to działa?
Na wizytę do lekarza nie trzeba brać wielu kwitków poświadczających ubezpieczenie, np. RMUA. Teraz wystarczy tylko dowód osobisty. Elektroniczny system zweryfikuje, czy mamy prawo do bezpłatnych świadczeń medycznych. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy system pokaże nieprawdziwe dane, mimo że jesteśmy ubezpieczeni? Czy nie dostaniemy się wtedy do lekarza?


Od 1 stycznia 2013 roku pełną parą ruszył system e-WUŚ, czyli Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców. Oznacza to, że na wizytę do lekarza w publicznej placówce ochrony zdrowia nie trzeba już brać z sobą dokumentu poświadczającego prawo do świadczeń w ramach NFZ (np. RMUA).
Zapisy do lekarza z dowodem - krok po kroku

Teraz, by skorzystać z pomocy lekarskiej, wystarczy w rejestracji podać swój PESEL. By mieć pewność, że to właśnie nasz numer, rejestratorka może poprosić o okazanie dowodu osobistego. Jeśli po wpisaniu naszych danych do komputera na monitorze pojawi się zielony kolor, to znak, że jesteśmy ubezpieczeni i możemy skorzystać ze świadczeń.

Ale nasz numer może podświetlić się na czerwono. To znak, że ubezpieczenia nie ma i z darmowych świadczeń medycznych nie możemy skorzystać.

Jednak zdarza się, że e-WUŚ wskazuje nieprawdziwe dane i ubezpieczone osoby podświetla na czerwono. W takiej sytuacji wystarczy napisać oświadczenie o prawie do korzystania z darmowej pomocy medycznej. Przychodnia czy poradnia już sama zweryfikuje dane. Jeśli oszukamy przychodnię (faktycznie nie będziemy mieć ubezpieczenia), dostaniemy rachunek za wykonane usługi."



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-01-04 23:40 przez majka6.

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

Pierwsze objawy ciąży