Obecnie rozmawiamy o:
Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

Ubezpieczenie zdrowotne

17 lut 2014 - 13:01:14

Cześć :)

Mój problem wygląda następująco.. aktualnie pracuję w oparciu o umowę o dzieło, w związku z tym pracodawca nie opłaca mi składki na ubezpieczenie zdrowotne. Nie jestem zamężna, ani też się nie uczę więc ubezpieczenie od rodziców odpada. Na chwilę obecną nie mam ubezpieczenia, lecz wizja jakiegoś złamania czy zapalenia wyrostka przeraża mnie. Dodam, że właśnie głównie mi chodzi o takie nagłe wypadki wymagające wizyty w szpitalu bo raczej nie biegam do lekarzy z byle przeziębieniem. Wiem, że można dobrowolnie się ubezpieczyć z NFZ ale to jest 360zł/mc (czyli połowa tego co bym miała zarobić :/). Są też ponoć jakieś tańsze prywatne ubezpieczenia z przychodni ale czy wtedy takie nagłe wypadki wymagające hospitalizacji też są wliczane w zakres usług? Może któraś z Was była w podobnej sytuacji, bądź orientuje się w temacie na tyle by coś poradzić?

Ubezpieczenie zdrowotne

17 lut 2014 - 13:07:31

Ja tez się nie uczę , nie pracuje mam 20 lat i mama ubezpieczyla mnie u siebie w pracy.

zweryfikowana
Posty: 238
Ostrzeżenia: 1/5

Ubezpieczenie zdrowotne

17 lut 2014 - 13:07:38

pierwsze słyszę o takich prywatnych ubezpieczeniach, ale raczej nie zapewniają one ochrony zdrowotnej z NFZ, możesz spróbować dogadać się z pracodawcą czy nie pisałby umowy na innego ubezpieczonego członka rodziny, a sama zarejestruj się w PUP, ja tak to załatwiłam pół roku temu

Ubezpieczenie zdrowotne

17 lut 2014 - 13:08:19

Zadzwoń do pośredników z ubezpieczeń i popytaj o najkorzystniejszą dla siebie ofertę. W zeszłym roku moja kuzynka się tak musiała ubezpieczyć i płaciła przez pierwsze pół roku 30 zł . m-c, a przez kolejne 60 zł, miała podstawowe ubezpieczenie zdrowotne i niektóre prywatne proadnie bez kolejek (jej zależało na alergologu).

Ubezpieczenie zdrowotne

17 lut 2014 - 13:10:00

Jeżeli uczysz się i masz poniżej 26 lat to ubezpieczona jesteś pod rodziców. ( Ja tak miałam ). Najlepiej to zadzwoń do przychodni i się dowiedz, bo to najlepsze i najpewniejsze źródło informacji.
Wpisz w google frazę której szukasz i z pewnością Ci wyskoczy.
Pamiętaj że ubezpieczenia są różne i obejmują lub nie właśnie szpital.
Ja jak byłam mając 25 lat w szpitalu ( studentką dziennych byłam jeszcze) musiałam dostarczyć do szpitala poświadczenie od taty z pracy ubezpieczenia, ksero legitymacji oraz zaświadczenie ze szkoły że się tam uczę.

nie może pracować na umowę o dzieło i być zarejestrowana w PUP. Bo nie byłaby bezrobotna wtedy.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-02-17 13:11 przez mylenee.

zweryfikowana
Posty: 238
Ostrzeżenia: 1/5

Ubezpieczenie zdrowotne

17 lut 2014 - 13:22:13

wiem, że nie może, za to inna osoba może widnieć na umowie, nie ona - nie legalne ale często stosowane w takich sytuacjach

Ubezpieczenie zdrowotne

17 lut 2014 - 13:22:40

jezeli masz ponizej 26 lat to moze zapisz sie na semestr letni do darmowej szkoły policealnej, zeby miec statut ucznia? sa zapisy od pierwszego semestru

Ubezpieczenie zdrowotne

17 lut 2014 - 13:23:54

Cytat
misiakk1254
Ja tez się nie uczę , nie pracuje mam 20 lat i mama ubezpieczyla mnie u siebie w pracy.

Jeśli masz 20 lat i się nie uczysz to mama nie może Cię ubezpieczyć u siebie w pracy. Widocznie księgowa niedoinformowana, bo powinna poprosić Twoją mamę o zaświadczenie ze szkoły.

Co do tematu to niestety nie wiem czy są jakieś prywatne ubezpieczenia, jedyne o czym wiem to prywatne ubezpieczenie z NFZ, które niestety jest drogie.

Ubezpieczenie zdrowotne

17 lut 2014 - 14:20:49

Cytat
olka1988
Cytat
misiakk1254
Ja tez się nie uczę , nie pracuje mam 20 lat i mama ubezpieczyla mnie u siebie w pracy.

Jeśli masz 20 lat i się nie uczysz to mama nie może Cię ubezpieczyć u siebie w pracy. Widocznie księgowa niedoinformowana, bo powinna poprosić Twoją mamę o zaświadczenie ze szkoły.

Co do tematu to niestety nie wiem czy są jakieś prywatne ubezpieczenia, jedyne o czym wiem to prywatne ubezpieczenie z NFZ, które niestety jest drogie.

i tu się mylisz . Jestem na mamy ubezpieczeniu juz od października i mogę z tego korzystać do 26 roku życia. Jeżeli nie byłoby takiej możliwości to przecież nie ubezpieczylaby mnie . Dostałam nawet potwierdzenie ze jestem ubezpieczona. Chodziło tylko o świadczenia zdrowotne.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-02-17 14:22 przez misiakk1254.

Ubezpieczenie zdrowotne

17 lut 2014 - 14:41:23

Cytat
misiakk1254
Cytat
olka1988
Cytat
misiakk1254
Ja tez się nie uczę , nie pracuje mam 20 lat i mama ubezpieczyla mnie u siebie w pracy.

Jeśli masz 20 lat i się nie uczysz to mama nie może Cię ubezpieczyć u siebie w pracy. Widocznie księgowa niedoinformowana, bo powinna poprosić Twoją mamę o zaświadczenie ze szkoły.

Co do tematu to niestety nie wiem czy są jakieś prywatne ubezpieczenia, jedyne o czym wiem to prywatne ubezpieczenie z NFZ, które niestety jest drogie.

i tu się mylisz . Jestem na mamy ubezpieczeniu juz od października i mogę z tego korzystać do 26 roku życia. Jeżeli nie byłoby takiej możliwości to przecież nie ubezpieczylaby mnie . Dostałam nawet potwierdzenie ze jestem ubezpieczona. Chodziło tylko o świadczenia zdrowotne.

Możesz pod warunkiem, że się uczysz. Dostałaś potwierdzenie, bo księgowa która Cię zgłaszała jest niedouczona. Niestety, ale takich jest masa i zgłaszają członków rodziny do ubezpieczenia, chociaż nie powinny.

"
Osoby uważane za członków rodziny dla celów ubezpieczenia zdrowotnego:

√ dziecko (własne, drugiego małżonka, przysposobione, dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę, albo dziecko obce w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka) oraz wnuk - do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli kształci się dalej - do ukończenia 26 lat, natomiast bez ograniczenia wieku - tylko w przypadku, gdy dziecko posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi z takim orzeczeniem,
√ małżonek,
√ wstępni pozostający z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym (rodzice, dziadkowie)."

Ubezpieczenie zdrowotne

17 lut 2014 - 14:54:09

Raczej nie uważam ze księgowa jest niedouczona. Zresztą po co miałaby się narażać na coś takiego ? Będąc w urzędzie pracy w moim mieście nawet tam potwierdziły ze mogę być na ubezpieczeniu rodziców jeżeli nie chce się rejestrować jako osoba bezrobotna.

Ubezpieczenie zdrowotne

17 lut 2014 - 15:10:38

To widocznie Twoja mama nie poinformowała jej, że się nie uczysz. Chociaż księgowa powinna ją poprosić o zaświadczenie ze szkoły. Chyba, że są jakieś inne okoliczności, ale generalnie jeśli jesteś pełnoletnia, a się nie uczysz to nie powinna Cię zgłosić - takie są przepisy. Jeśli nie pracujesz, nie uczysz się to zostaje Ci urząd pracy.

Ubezpieczenie zdrowotne

17 lut 2014 - 15:13:54

wydaje mi sie, ze nie mozesz miec przerwy w ubezpieczeniu, ostatnio mi babka w up mowila, ze sa naliczane kary przez nfz...



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-02-17 15:21 przez kashvi.

Ubezpieczenie zdrowotne

17 lut 2014 - 15:33:58

Cytat
olka1988
To widocznie Twoja mama nie poinformowała jej, że się nie uczysz. Chociaż księgowa powinna ją poprosić o zaświadczenie ze szkoły. Chyba, że są jakieś inne okoliczności, ale generalnie jeśli jesteś pełnoletnia, a się nie uczysz to nie powinna Cię zgłosić - takie są przepisy. Jeśli nie pracujesz, nie uczysz się to zostaje Ci urząd pracy.
z urzędu zostałam skreślona bo babka w up na sile chciała mi wcisnąć ofertę pracy polegająca na pomocy w kuchni sprzątanie itd. Zresztą te baby pracujące tam nie mają zbyt miłego nastawienia do ludzi.

Ubezpieczenie zdrowotne

17 lut 2014 - 15:44:55

Cytat
misiakk1254
Cytat
olka1988
To widocznie Twoja mama nie poinformowała jej, że się nie uczysz. Chociaż księgowa powinna ją poprosić o zaświadczenie ze szkoły. Chyba, że są jakieś inne okoliczności, ale generalnie jeśli jesteś pełnoletnia, a się nie uczysz to nie powinna Cię zgłosić - takie są przepisy. Jeśli nie pracujesz, nie uczysz się to zostaje Ci urząd pracy.
z urzędu zostałam skreślona bo babka w up na sile chciała mi wcisnąć ofertę pracy polegająca na pomocy w kuchni sprzątanie itd. Zresztą te baby pracujące tam nie mają zbyt miłego nastawienia do ludzi.

To prawda nie są zbyt miłe, sama mam z pracownikami up niezbyt miłe doświadczenia, co nie zmienia faktu, że najlepiej by było jakbyś była ubezpieczone w up. W każdym razie księgowa u Twojej mamy w pracy nie powinna Cię zgłosić jako członka rodziny do ubezpieczenia w tej sytuacji.

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

Stanik