Obecnie rozmawiamy o:
Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

zakwasy

04 sty 2013 - 17:55:10

witam. chciałam się od was dowiedzieć jak myślicie skąd się biorą zakwasy? mnie uczyli, że przez kwas mlekowy jednak już kilka lat temu oglądałam o tym w jakimś programie, że ten ból jest spowodowany mikrourazami mięśni. teraz dyskutuję na ten temat z narzeczonym i on uparcie dalej twierdzi, że jest to spowodowane kwasem mlekowym bo tak miał na zajęciach (na studiach...)

zakwasy

04 sty 2013 - 17:56:21

ja tez tak miałam na studiach. Może to po części i to, i to.

zweryfikowana
Posty: 2.110
Ostrzeżenia: 1/5

zakwasy

04 sty 2013 - 17:57:19

z chęcią sie dowiem ;)

zakwasy

04 sty 2013 - 17:58:43

Nie wiem...

zweryfikowana
Posty: 1.269
Ostrzeżenia: 1/5

zakwasy

04 sty 2013 - 17:58:53

wlasnie mam zakwasy, bo zaczelam 8 minutowy trening

zakwasy

04 sty 2013 - 18:00:41

Ja też tak miałam na zajęciach, a studiuję pielęgniarstwo, więc temat jest mi bliski. Chodzi o glikolizę beztlenową, w której organizm nie nadąża nad dostarczaniem tlenu do komórek mięsni. W efekcie mieśnie biorą zapasy z glikolizy betlenowej i hydrolizy fosfokreatyny, co prowadzi do mniejszej wydajności mięśni i zakwaszeni, czyli wzrostu pH, czyli zakwasów :)



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-01-04 18:01 przez madziaopolemtm.

zakwasy

04 sty 2013 - 18:01:41

Ponoć nie ma czegoś takiego jak zakwasy tylko DOMS...czyli opóźniona bolesność mm. Kwas mlekowy jest do godziny czzasu po wysiłku likwidowany w jakiś 80 % więc prawdopodobnie jednak te mikrourazy to będą:P



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-01-04 18:02 przez listeczek22.

zakwasy

04 sty 2013 - 18:03:41

http://pl.wikipedia.org/wiki/Opóźniona_bolesność_mięśni może to się przyda :)

zakwasy

04 sty 2013 - 18:03:57

Cytat
madziaopolemtm
Ja też tak miałam na zajęciach, a studiuję pielęgniarstwo, więc temat jest mi bliski. Chodzi o glikolizę beztlenową, w której organizm nie nadąża nad dostarczaniem tlenu do komórek mięsni. W efekcie mieśnie biorą zapasy z glikolizy betlenowej i hydrolizy fosfokreatyny, co prowadzi do mniejszej wydajności mięśni i zakwaszeni, czyli wzrostu pH, czyli zakwasów :)

właśnie chodzi o to, że to niby nie prawda ;/ , że ten kwas nie ma nic do tego... tylko przez ciążenie samych mięśni wychodzi ten ból rozesłany przez sygnał nerwowy...

zakwasy

04 sty 2013 - 18:09:13

Kiedyś się uczyło, że zakwasy powodowane są niedotlenieniem mięśni, przez co powstaje w nich kwas mlekowy, teraz przyjmuje się właśnie te wspomniane przez Ciebie mikrourazy. Jest też hipoteza, że ból powodują nie same urazy, ale właśnie regenerowanie się mięśnia po tych urazach. A jak jest naprawdę, tego nikt nie wie :P Bo w każdej z tych teorii jest jakaś prawda.

Cytat
madziaopolemtm
Ja też tak miałam na zajęciach, a studiuję pielęgniarstwo, więc temat jest mi bliski. Chodzi o glikolizę beztlenową, w której organizm nie nadąża nad dostarczaniem tlenu do komórek mięsni. W efekcie mieśnie biorą zapasy z glikolizy betlenowej i hydrolizy fosfokreatyny, co prowadzi do mniejszej wydajności mięśni i zakwaszeni, czyli wzrostu pH, czyli zakwasów :)


Zmieńcie podręczniki albo wykładowcę :)



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-01-04 18:10 przez D-Rut.

zakwasy

04 sty 2013 - 18:26:37

a może ma ktoś encyklopedie lub coś takiego wydane po 2011 roku?

zakwasy

04 sty 2013 - 18:29:14

http://pl.wikipedia.org/wiki/Op%C3%B3%C5%BAniona_bolesno%C5%9B%C4%87_mi%C4%99%C5%9Bni

No przecież podała Ci ffff. Wikipedia to nie ambitna encyklopedia naukowa, ale jednak masz jako tako mądrze napisaną najnowszą definicję zakwasów.

zakwasy

04 sty 2013 - 18:31:41

nie chcę tylko źródła internetowego, widziałam już wcześniej to zanim tu napisałam, ale dzięki

zakwasy

04 sty 2013 - 18:32:22

mnie uczyli ze kwas mlekowy wydostaje sie z miesni i dlatego one bolą

tez mam zakwasy dzis, bo wczoraj i przedwczoraj sobie dalam w kosc :P

Cytat
D-Rut
Kiedyś się uczyło, że zakwasy powodowane są niedotlenieniem mięśni, przez co powstaje w nich kwas mlekowy, teraz przyjmuje się właśnie te wspomniane przez Ciebie mikrourazy. Jest też hipoteza, że ból powodują nie same urazy, ale właśnie regenerowanie się mięśnia po tych urazach. A jak jest naprawdę, tego nikt nie wie :P Bo w każdej z tych teorii jest jakaś prawda.
Cytat
madziaopolemtm
Ja też tak miałam na zajęciach, a studiuję pielęgniarstwo, więc temat jest mi bliski. Chodzi o glikolizę beztlenową, w której organizm nie nadąża nad dostarczaniem tlenu do komórek mięsni. W efekcie mieśnie biorą zapasy z glikolizy betlenowej i hydrolizy fosfokreatyny, co prowadzi do mniejszej wydajności mięśni i zakwaszeni, czyli wzrostu pH, czyli zakwasów :)


Zmieńcie podręczniki albo wykładowcę :)

jestem sklonna przytaknac na ta regenracje miesni - gdyz rzeczywiscie miesnie sie renegeruja po wysilku - ponoc miesnie brzucha szybko sie regeneruja a miesnie nóg dluzej... kurcze moja wiedza jest zacofana :P



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-01-04 18:35 przez lena-222.

zakwasy

04 sty 2013 - 18:37:15

Cytat
lena-222
mnie uczyli ze kwas mlekowy wydostaje sie z miesni i dlatego one bolą


D: ? Gdzie Cię tak uczyli? Ja rozumiem, że uczyli, że powstaje w mięśniach ten kwas mlekowy i je zakwasza, ale, że się gdzieś wydostaje, to nie słyszałam.


basia, to niestety nie mam żadnych nowszych książek, musiałaby Ci jakaś licealistka przepisać z książki do biologii najnowszej, jak teraz uczą.

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

Ciągłe zmęczenie