Obecnie rozmawiamy o:
Szafa.pl na Facebooku
Ciekawe wątki
Aktywne użytkowniczki

Studia a brak pieniędzy.

03 lip 2012 - 21:52:34

Sama nie wiem dlaczego to tutaj piszę, chyba muszę się po prostu wygadać, albo liczę, że znajdziecie jakieś magiczne rozwiązanie mojego problemu... Widziałam ostatnio na szafie kilka wątków o maturze, studiach i kiedy je czytam, to chce mi się wyć, bo nie widzę żadnego sensownego wyjścia z mojej sytuacji.

Otóż mam 19 lat i w tym roku skończyłam liceum. Maturę zdałam, w moim mniemaniu, bardzo dobrze - ustny polski 95%, ustny angielski 87%, polski 74%, angielski 94%, matematyka 100% i rozszerzona matematyka 92%. Ale co mi z tych wyników, skoro nie mogę iść na studia? Właśnie, tu zaczyna się problem. Jeszcze 2 lata temu byłam przekonana, że po maturze wybieram się na Politechnikę Gdańską, niestety w kwietniu 2011 roku wydarzyło się coś, co wywróciło całe moje życie do góry nogami - nie chcę wdawać się w szczegóły, ale w mojej rodzinie zaczęło się źle dziać. Wcześniej żyliśmy sobie całkiem dobrze, mieliśmy oszczędności, a teraz zostaliśmy właściwie z niczym. Sytuacja materialna moich rodziców jest wręcz tragiczna, nie mamy żadnych odłożonych pieniędzy i ledwo udaje się przetrwać od wypłaty do wypłaty (a właściwie to się nie udaje, bo lecimy na długach...).
Mieszkam w małej miejscowości i zawsze marzyłam o tym, żeby się stąd wyrwać. W promieniu 80km nie ma żadnej wyższej uczelni, jest to typowa zabita dechami dziura, bez żadnych perspektyw na przyszłość. Moi rodzice nie mogą finansować mi studiów, bo zwyczajnie nie mają na to pieniędzy. Ja nie mam grosza przy duszy. Mieszkając dalej w mojej miejscowości szanse na znalezienie jakiejkolwiek pracy są właściwie równe zeru. Szukałam pracy sezonowej na wakacje, wysłałam dziesiątki CV, odpowiedziałam na mnóstwo ogłoszeń, ale wszystkie odpowiedzi jakie dostałam to "już nie aktualne" lub "oddzwonimy w przyszłym tygodniu", po czym cisza. Jestem za przeproszeniem w czarnej dupie, bo żeby wyjechać do innego miasta potrzebuję przynajmiej trochę pieniędzy na start - żeby jakoś wyżyć zanim dostanę jakąś pracę, żeby mieć gdzie mieszkać i nie zdechnąć z głodu. W zasadzie nie wymagam dużo, nie potrzebuję luksusów. O studiach dziennych nie mam co marzyć, bo jeśli nie będę pracować, to za co będę się utrzymywać w dużym mieście? Z kolei studia zaoczne wiążą się z większymi wydatkami - kierunek który mnie interesuje kosztuje około 2400zł za semestr, czyli o ile się nie mylę ok. 500zł miesięcznie. Boję się, strasznie się boję, że nie dam sobie rady, bo w razie czego nie mam nawet co liczyć na niczyją pomoc czy pożyczkę. Cholera, podjęłabym się jakiejkolwiek pracy, mogłabym zasuwać nawet po 12h dziennie, ale skąd wziąć środki na utrzymanie do czasu znalezienia pracy?
Wiem, wiem że użalam się nad sobą, że powinnam coś zrobić, ale nie mam już siły, jak tylko o tym myślę, to chce mi się płakać. Nie potrafię nawet zupełnie racjonalnie i z dystansem na to wszystko spojrzeć, bo ciągle się szarpię, chyba za bardzo rozpaczliwie próbuję coś wymyślić. Nie mam nawet nikogo bliskiego, komu mogłabym się z tego zwierzyć. W dodatku dopytywanie się znajomych i rodziny co zamierzam dalej, gdzie idę na studia, doprowadza mnie do szału. Nie wiem czego oczekuję pisząc to, może ktoś był w podobnej sytuacji i udało się jakoś wybrnąć? Może chcę, żeby ktoś powiedział mi, że wszystko będzie dobrze, albo zbeształ i dał porządnego kopa?

niezweryfikowana
Posty: 6.621
Ostrzeżenia: 1/5

Studia a brak pieniędzy.

03 lip 2012 - 21:58:54

masz jeszcze czas.... szukaj teraz pracy w Gdańsku na weekendy jako np. kelnerka czy w sklepie. ja w taki sposób zarabiałam 800zł, za mieszkanie i opłaty płaciłam od 430-500zł zależy od miesiąca reszta szła na życie , czasem dorabiałam i później też dostawałam stypendium. dałam radę ;)

Studia a brak pieniędzy.

03 lip 2012 - 21:58:59

mogłaś szukać pracy za granica, przy zbiorach np.
Ale za to trzeba się wcześniej zabrać, bo teraz to cięęęężko Ci będzie coś znaleźć, a tak to byś miała na start.

Studia a brak pieniędzy.

03 lip 2012 - 21:59:48

włącz tv puls i się uśmiechnij - może to akurat będzie dobra inwestycja?? :)
i będzie kasa :):)



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-07-03 22:00 przez xkoralowax.

Studia a brak pieniędzy.

03 lip 2012 - 22:00:41

A szukałaś pracy np przy zbiorach owoców?:) W zależności od tego 'jak rwiesz' można zarobić od 30 do ponad 100 zł dziennie. Praca jest ciężka, ale mozna zawsze te parę zł odłożyć 'na start':) Potem wniosek o stypendium socjalne, może kredyt studencki? Wszystko będzie dobrze, bo jesteś mądrą i twardo stapającą poziemi dziewczyną!

Studia a brak pieniędzy.

03 lip 2012 - 22:02:20

Zawsze możesz mieszkać w akademiku. studiować dziennie. Po wynikach z matury widać, że jesteś dość rozgarnięta więc z nauką nie powinnaś mieć problemów. A wbrew pozorom można studiować dziennie i pracować. No i może jakieś stypendium da się załatwić.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-07-03 22:03 przez extrashopping.

Studia a brak pieniędzy.

03 lip 2012 - 22:03:14

włącz sobie strone z ofertami pracy i lecisz. 2 miesiace popracujesz, a nóż od października zaczniesz zarabiać lepiej albo znajdziesz lepiej płatną prace i dasz radę.

Studia a brak pieniędzy.

03 lip 2012 - 22:03:34

Zawsze możesz złożyć podanie o stypendium socjalne i o akademik, po ówczesnym dostaniu się na wybraną uczelnie oczywiście. W rodzinie mojej koleżanki też się nie przelewa, dostała jednak wsparcie finansowe z uczelni, mieszka w akademiku, za który płaci się znacznie mniej niż za stancje. Nie rezygnuj ze swoich marzeń! Istnaieją też studia wieczorowe, które umożliwiły by Ci podjęcie pracy w ciągu dnia (często pracodawcy szukają młodych ekspedientek- może warto poszukać czegoś w tym guście). Nie poddawaj się :)

Studia a brak pieniędzy.

03 lip 2012 - 22:04:57

Akademiki nie są teraz takie drogie. Wiadomo że studia dzienne są lepsze, no i nie płacisz za nie. W mieście powinni cie przyjać w mc donaldzie, kfc, czy w jakiś barach. Powinnaś mimo wszystko iść na studia tam gdzie chcesz, tym bardziej że widzisz że u siebie na wsi nie ma przyszłości. Pracy tym bardziej nie znajdziesz, więc co? Będziesz w domu siedzieć? Ja bym zaryzykowała.

Studia a brak pieniędzy.

03 lip 2012 - 22:07:37

Cytat
gumiak69
Zawsze możesz złożyć podanie o stypendium socjalne i o akademik, po ówczesnym dostaniu się na wybraną uczelnie oczywiście. W rodzinie mojej koleżanki też się nie przelewa, dostała jednak wsparcie finansowe z uczelni, mieszka w akademiku, za który płaci się znacznie mniej niż za stancje. Nie rezygnuj ze swoich marzeń! Istnaieją też studia wieczorowe, które umożliwiły by Ci podjęcie pracy w ciągu dnia (często pracodawcy szukają młodych ekspedientek- może warto poszukać czegoś w tym guście). Nie poddawaj się :)

Fajnie, ale na mojej uczelni nie dostaje się socjalnego na początku października a wtedy trzeba płacić za akademik.

Autorko, obserwuj tutaj kilka razy dziennie i od razu dzwoń:
http://letnik.pl/ogloszenia/praca%20sezonowa/oferty%20pracy

Szukaj też pracy z zakwaterowaniem przy zbiorach owoców. W sposób zarobisz na przeżycie pierwszego miesiąca, czy dwóch a w tym czasie możesz się rozglądać za pracą w trakcie studiów.

Studia a brak pieniędzy.

03 lip 2012 - 22:09:41

Jest jeszcze coś takiego jak kredyty studenckie. Może w tym się zorientuj, co prawda zadłużanie się na starcie to słaba perspektywa, ale zawsze coś.

Studia a brak pieniędzy.

03 lip 2012 - 22:13:43

może poszukaj pracy nad morzem, tam często też oferują od razu z zakwaterowaniem, albo jeśli masz rodzinę w większym mieście spytaj czy możesz trochę u nich pomieszkać dopóki czegoś nie zarobisz i wtedy opłacisz studia +znajdziesz sobie coś do mieszkania (pomyśl też o tym akademiku)

Studia a brak pieniędzy.

03 lip 2012 - 22:15:20

1. można pracować i studiować, zależy na jaki kierunek chcesz iść.
2. są stupendia dla mało zamożnych rodzin, dla najlepszych studentów itp. albo są kierunki zamawiane.
3. jest coś takiego jak kredyt studencki - bierzesz go na czas studiów i dopiero jak skończysz studia i znajdziesz pracę to zaczynasz go spłacać. +5% najlepszych studentów może mieć darowany kretyt, czyli nie muszą go spłacać.

Studia a brak pieniędzy.

03 lip 2012 - 22:17:32

Pomysły dziewczyn są jak najbardziej trafione, nie będę dublować ich wypowiedzi, uderzę z innej strony. Nie pomyślałaś, żeby zrobić sobie rok przerwy i w tym czasie zarobić na wymarzone studia w większym mieście, np. Gdańsku własnie? Pozdrawiam, życzę powodzenia, mocno trzymam za Ciebie kciuki :)

Studia a brak pieniędzy.

03 lip 2012 - 22:18:35

sa stypendia socjalne...zawsze to jest te np 200-400zł w zaleznosci w jakiej sytuacji jestes itp...poza tym skoro dobrze sie uczysz to moze i na stypendium naukowe jeszcze sie zalapiesz? ;) plus akademik jest tani i mozna praacowac i dziennie studiowac ...da sie to spokojnie pogodzic ;)

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

następna dyskusja:

DO STUDENTEK